CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Redakcja Administratora  |  05.02.2015  |  9
Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?
Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?
www.freeimages.com

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej).

Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy, potrafią nieźle zszargać nerwy.

Aby uzyskać licencję zarządcy nieruchomości i móc prowadzić działalność zawodową z tym związaną jeszcze do niedawna (do 31.12.2013 r.) trzeba było spełnić kilka ustawowych warunków.

Przeczytaj: Zarządca przymusowy

Te wymagania to m.in. posiadanie wykształcenia wyższego i ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzenia nieruchomościami lub posiadanie wykształcenia wyższego z zakresu gospodarki nieruchomościami. Wymagana także była odpowiednio udokumentowana praktyka.

W 2013 r. uchwalono tzw. ustawę deregulacyjną, mocą której zniesiono obowiązek posiadania licencji zarządcy nieruchomości. Zarządcą może więc być praktycznie każdy, kto ma do tego predyspozycje i zostanie wybrany na tę funkcję przez wspólnotę.

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry i przede wszystkich skuteczny zarządca.

Cierpliwość

To jedna z najważniejszych cech. Bez tego niby banalny problem (a już szczególnie taki powtarzający się nagminnie) potrafi skutecznie wyprowadzić z równowagi. Samo wysłuchiwanie skarg lokatorów wymaga stoickiego spokoju i cierpliwości.

Dobry zarządca powinien każdego wysłuchać i w miarę możliwości każdemu pomóc. Oczywiście jeśli mówimy o problemach związanych z nieruchomością, bo angażowanie się w sąsiedzkie konflikty rzadko kiedy kończy się happy endem.

Warto przeczytać: Deregulacja zawodów wydarzeniem roku 2014

Otwartość na ludzi i nowe technologie

Dobry zarządca powinien być otwarty na mieszkańców i ich problemy, ale także na nowe technologie i rozwiązania, które mogą ułatwić mu pracę i kontakt z mieszkańcami. Jednym z takich rozwiązań może być np. aplikacja mobilna SmartFM, która umożliwia zarządcy szybki kontakt z mieszkańcami oraz podwykonawcami  za pomocą smartphona, komputera czy tabletu. Często bywa tak, że lokatorzy nie mają czasu szukać zarządcy i zgłaszać mu np. awarii windy. W dobie digitalizacji mogą to zrobić za pomocą kilku kliknięć.

Aplikacja umożliwia również przeprowadzanie procesu głosowań w obrębie wspólnoty, dodawanie wydarzeń, zakładanie forum mieszkańców oraz obsługę przetargów, a także rozliczanie mieszkańców i najemców, kontrolowanie wpłat i zaległości. Tablica Osiedla umożliwia stały wgląd w życie wspólnoty, dzięki zebranym w jednym miejscu najważniejszym informacjom dotyczące wybranej nieruchomości.

Zorganizowanie i dyspozycyjność

Praca zarządcy wymaga również wyjątkowej wprawy organizacyjnej. Bywają okresy, kiedy na głowie zarządcy wisi naprawdę mnóstwo spraw i problemów do rozwiązania. Aby wszystkiemu podołać trzeba umieć zarządzać nie tylko nieruchomością, ale i swoim czasem.

Zobacz też: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

Podobnie sprawa wygląda z dyspozycyjnością. Zarządca, który pracuje na etacie, albo prowadzi przy okazji także własną firmę, często jest po prostu niedostępny. Warto więc (szczególnie w przypadku większych wspólnot) zwrócić na to uwagę przy wyborze odpowiedniego kandydata.

Wiedza i doświadczenia

Te cechy są nie do przecenienia. Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zarządzaniu są bezcenne. Całkowicie zielony zarządca, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tą pracą, może zniechęcić się już po pierwszych pojawiających się problemach. Dodatkowym atutem są także znajomości - zarządca dobrze orientujący się na lokalnym rynku potrafi np. wybrać najbardziej rzetelną i niedrogą firmę zajmującą się odśnieżaniem osiedli.

Nie ma ludzi idealnych

Na koniec warto zaznaczyć, że wybierając zarządcę nie szukamy kandydata na męża, ale skutecznego i obrotnego fachowca, który sprawnie zajmie się naszą nieruchomością. Ideałów niestety nie ma, ale przy wyborze odpowiedniego kandydata warto kierować się wymienionymi przeze mnie kryteriami. Chodzi przecież o nasz codzienny komfort i wygodę.

Adam Wojnarowski

Komentarze

(9)
Bato | 05.02.2015, 15:20
A cóż to "aplikacja mobilna SmartFM" ?
Sebastian89 | 10.02.2015, 11:43
A cóż to "aplikacja mobilna SmartFM" ?


Sam sobie odpowiedziałeś - to aplikacja mobilna ułatwiająca zarządcom administrowanie lokalem/lokalami. W artykule pojawia się jako przykład nowoczesnego, innowacyjnego podejścia do kwestii zarządzania wspólnotą mieszkaniową.
brano | 18.04.2016, 08:15

A ogólnie na temat każdej firmy wszystko można znaleźć w sieci.
Dobry specjalista to podstawa - kiepski potrafi zniszczyć życie osiedla.

Magdalena | 29.04.2016, 07:51
Polecam firmę Provisor z Warszawy http://www.provisor.pl/
Tom | 27.06.2016, 07:14

Prawda jest taka, że dobry zarządca, bez chęci współpracy ze strony mieszkańców, mimo szczerych chęci nie zawsze jest w stanie zrobić to co by chciał. Puste sale na spotkaniach wspólnoty, ogólny "tumiwisizm" skutecznie blokują zmiany na lepsze. Sam pamiętam jak przyszedł do nas zarządca (Warszawa) i ile mu zajęło żeby nas, mieszkańców namówić na uczestniczenie w życiu osiedla. W momencie kiedy zaczęliśmy to robić wszystko zaczęło jakoś nagle super funkcjonować.

Henk | 31.05.2017, 14:05
Tom, zgadzam się z Tobą. Nasza wspólnota też była taka ospała, zrezygnowana. Całe szczęście trafiliśmy na energicznych ludzi w Progresline i zmiany idą ku lepszemu.
marcinl | 08.06.2017, 12:42
A macie jakieś zdanie o Progresline?
renia63 | 19.06.2017, 09:20
progresline ok! polecam!
Karol35 | 13.11.2017, 14:13

Myslałam, że takiego nie da się znaleźć.  Polecam!

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10822|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10398|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl