CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?

Redakcja Administratora  |  05.02.2015  |  9
Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?
Jakie cechy powinien mieć dobry zarządca?
www.freeimages.com

Każda wspólnota mieszkaniowa prędzej czy później stanie przed problemem znalezienia dobrego administratora. W tej sytuacji ma dwa wyjścia – albo powierzy zarząd osobie fizycznej (np. mającej licencję zarządcy) lub prawnej (np. spółdzielni mieszkaniowej).

Tymczasem zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to trudne i niejednokrotnie niewdzięczne zajęcie. Problemy, z którymi trzeba się na co dzień mierzyć w tej pracy, potrafią nieźle zszargać nerwy.

Aby uzyskać licencję zarządcy nieruchomości i móc prowadzić działalność zawodową z tym związaną jeszcze do niedawna (do 31.12.2013 r.) trzeba było spełnić kilka ustawowych warunków.

Przeczytaj: Zarządca przymusowy

Te wymagania to m.in. posiadanie wykształcenia wyższego i ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzenia nieruchomościami lub posiadanie wykształcenia wyższego z zakresu gospodarki nieruchomościami. Wymagana także była odpowiednio udokumentowana praktyka.

W 2013 r. uchwalono tzw. ustawę deregulacyjną, mocą której zniesiono obowiązek posiadania licencji zarządcy nieruchomości. Zarządcą może więc być praktycznie każdy, kto ma do tego predyspozycje i zostanie wybrany na tę funkcję przez wspólnotę.

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry i przede wszystkich skuteczny zarządca.

Cierpliwość

To jedna z najważniejszych cech. Bez tego niby banalny problem (a już szczególnie taki powtarzający się nagminnie) potrafi skutecznie wyprowadzić z równowagi. Samo wysłuchiwanie skarg lokatorów wymaga stoickiego spokoju i cierpliwości.

Dobry zarządca powinien każdego wysłuchać i w miarę możliwości każdemu pomóc. Oczywiście jeśli mówimy o problemach związanych z nieruchomością, bo angażowanie się w sąsiedzkie konflikty rzadko kiedy kończy się happy endem.

Warto przeczytać: Deregulacja zawodów wydarzeniem roku 2014

Otwartość na ludzi i nowe technologie

Dobry zarządca powinien być otwarty na mieszkańców i ich problemy, ale także na nowe technologie i rozwiązania, które mogą ułatwić mu pracę i kontakt z mieszkańcami. Jednym z takich rozwiązań może być np. aplikacja mobilna SmartFM, która umożliwia zarządcy szybki kontakt z mieszkańcami oraz podwykonawcami  za pomocą smartphona, komputera czy tabletu. Często bywa tak, że lokatorzy nie mają czasu szukać zarządcy i zgłaszać mu np. awarii windy. W dobie digitalizacji mogą to zrobić za pomocą kilku kliknięć.

Aplikacja umożliwia również przeprowadzanie procesu głosowań w obrębie wspólnoty, dodawanie wydarzeń, zakładanie forum mieszkańców oraz obsługę przetargów, a także rozliczanie mieszkańców i najemców, kontrolowanie wpłat i zaległości. Tablica Osiedla umożliwia stały wgląd w życie wspólnoty, dzięki zebranym w jednym miejscu najważniejszym informacjom dotyczące wybranej nieruchomości.

Zorganizowanie i dyspozycyjność

Praca zarządcy wymaga również wyjątkowej wprawy organizacyjnej. Bywają okresy, kiedy na głowie zarządcy wisi naprawdę mnóstwo spraw i problemów do rozwiązania. Aby wszystkiemu podołać trzeba umieć zarządzać nie tylko nieruchomością, ale i swoim czasem.

Zobacz też: Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

Podobnie sprawa wygląda z dyspozycyjnością. Zarządca, który pracuje na etacie, albo prowadzi przy okazji także własną firmę, często jest po prostu niedostępny. Warto więc (szczególnie w przypadku większych wspólnot) zwrócić na to uwagę przy wyborze odpowiedniego kandydata.

Wiedza i doświadczenia

Te cechy są nie do przecenienia. Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w zarządzaniu są bezcenne. Całkowicie zielony zarządca, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z tą pracą, może zniechęcić się już po pierwszych pojawiających się problemach. Dodatkowym atutem są także znajomości - zarządca dobrze orientujący się na lokalnym rynku potrafi np. wybrać najbardziej rzetelną i niedrogą firmę zajmującą się odśnieżaniem osiedli.

Nie ma ludzi idealnych

Na koniec warto zaznaczyć, że wybierając zarządcę nie szukamy kandydata na męża, ale skutecznego i obrotnego fachowca, który sprawnie zajmie się naszą nieruchomością. Ideałów niestety nie ma, ale przy wyborze odpowiedniego kandydata warto kierować się wymienionymi przeze mnie kryteriami. Chodzi przecież o nasz codzienny komfort i wygodę.

Adam Wojnarowski

Komentarze

(9)
Bato | 05.02.2015, 15:20
A cóż to "aplikacja mobilna SmartFM" ?
Sebastian89 | 10.02.2015, 11:43
A cóż to "aplikacja mobilna SmartFM" ?


Sam sobie odpowiedziałeś - to aplikacja mobilna ułatwiająca zarządcom administrowanie lokalem/lokalami. W artykule pojawia się jako przykład nowoczesnego, innowacyjnego podejścia do kwestii zarządzania wspólnotą mieszkaniową.
brano | 18.04.2016, 08:15

A ogólnie na temat każdej firmy wszystko można znaleźć w sieci.
Dobry specjalista to podstawa - kiepski potrafi zniszczyć życie osiedla.

Magdalena | 29.04.2016, 07:51
Polecam firmę Provisor z Warszawy http://www.provisor.pl/
Tom | 27.06.2016, 07:14

Prawda jest taka, że dobry zarządca, bez chęci współpracy ze strony mieszkańców, mimo szczerych chęci nie zawsze jest w stanie zrobić to co by chciał. Puste sale na spotkaniach wspólnoty, ogólny "tumiwisizm" skutecznie blokują zmiany na lepsze. Sam pamiętam jak przyszedł do nas zarządca (Warszawa) i ile mu zajęło żeby nas, mieszkańców namówić na uczestniczenie w życiu osiedla. W momencie kiedy zaczęliśmy to robić wszystko zaczęło jakoś nagle super funkcjonować.

Henk | 31.05.2017, 14:05
Tom, zgadzam się z Tobą. Nasza wspólnota też była taka ospała, zrezygnowana. Całe szczęście trafiliśmy na energicznych ludzi w Progresline i zmiany idą ku lepszemu.
marcinl | 08.06.2017, 12:42
A macie jakieś zdanie o Progresline?
renia63 | 19.06.2017, 09:20
progresline ok! polecam!
Karol35 | 13.11.2017, 14:13

Myslałam, że takiego nie da się znaleźć.  Polecam!

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12155|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11547|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl