CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

W sprawie humanizacji blokowisk

W sprawie humanizacji blokowisk
W sprawie humanizacji blokowisk
www.freeimages.com

Temat rewitalizacji budownictwa wielkopłytowego wraca jak bumerang i nieustannie wzbudza kontrowersje. Przeciwnicy wielkiej płyty uważają, że nie ma powodu dokładać z publicznej kiesy do remontu blokowisk. Skazanie ich na upadek nie jest jednak proste: mieszka tam prawie 12 mln Polaków.

Większość budynków z czasów PRL ma już 50 lat. Gros z nich wybudowano w systemie wielkopłytowym. Specjaliści twierdzą, że bloki te powinny być skontrolowane przez konstruktorów.

Problem jednak stanowi fakt, że część z nich została ocieplona bez diagnostyki stanu technicznego i nie sposób sprawdzić, w jakim stanie są tzw. wieszaki podtrzymujące płyty elewacyjne. Druga kwestia to sprawdzenie stanu konstrukcji wielkiej płyty.

Żeby to zrobić, trzeba wykuć odkrywki na styku ścian i stropów. Koszt takiej diagnostyki dla bloku, w którym jest 60 mieszkań, to 20–30 000 zł plus remont zniszczonych pomieszczeń.

Ponadto nie brakuje też takich osiedli, w których poza bieżącymi naprawami niewiele zrobiono. Do wymiany jest w nich także wiele wind, instalacji elektrycznych i wentylacyjnych. Są też budynki, które powstały z toksycznych materiałów. Niektórzy szacują, że rewitalizacja wszystkich zasobów pochłonęłaby ponad 10 mld złotych.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Skala humanizacji blokowisk, która ma na celu zmniejszenie dysproporcji w estetyce otoczenia oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania i atrakcyjności zamieszkania, jest więc ogromna. Same SM czy WM, bez wsparcia z publicznej kiesy, nie sprostają takiemu wyzwaniu.

Na szczęście pojawiły się pierwsze programy rewitalizacji budynków z wielkiej płyty na obszarach zdegradowanych, objętych Regionalnymi Programami Operacyjnymi 2007–2013. Praktycznie w każdym z nich wyznaczone były priorytety związane z mieszkalnictwem.

Wśród beneficjentów znalazły się spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Uzyskane środki miały przeznaczyć na renowację tzw. części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w tym na: ocieplenie stropodachów i elewacji zewnętrznej, wymianę wind, stolarki okiennej i drzwiowej, remonty klatek schodowych i sieci wod-kan. Niektóre spółdzielnie, głównie ze Śląska, nastawiały się na kompleksowe usuwanie elementów azbestowych. Łącznie na mieszkalnictwo przewidziano 243 mln euro.

Casus olsztyński

Spółdzielnie i wspólnoty w ramach rewitalizacji planowały różne inwestycje, ale wiele z nich poległo w postępowaniach konkursowych z powodu problemów z wpasowaniem się w kryteria decydujące o zakwalifikowaniu projektu do realizacji z dofinansowaniem, bo np. projekt słabo wpisywał się w Działanie 4.1. na rzecz humanizacji blokowisk lub też na rzecz poprawy warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii wielkiej płyty dla zwiększenia bezpieczeństwa ich użytkowania oraz poprawy atrakcyjności zamieszkania.

Wielkim wygranym natomiast okazały się SM-y i WM-y z woj. warmińsko-mazurskiego. Złożone przez 22 spółdzielnie 53 projekty (o łącznej wartości 207,7 mln zł) przeszły przez wszystkie etapy konkursów. Na samą poprawę warunków technicznych budynków z wielkiej płyty spółdzielnie uzyskały 90,8 mln zł dofinansowania.

Rewitalizacja osiedli oznacza kompleksowe działania na rzecz doprowadzenia do dobrego stanu przestrzeni, budowli i przyrody, poprawy warunków egzystencji mieszkańców i stworzenia możliwości rozwoju całym osiedlom, dzielnicom, miastom i regionom, niszczejącym i popadającym w ruinę lub zagrożonym upadkiem.

Liderem okazała się SM „Pojezierze” z Olsztyna. Stała się ona beneficjentem nakładów inwestycyjnych w wysokości 77,5 mln złotych. Chodziło o inwestycje na obszarze 482 600 m², na którym są 93 wielorodzinne budynki z wielkiej płyty, powyżej czterech kondygnacji.

W większości wybudowano je w latach 60., 70. i 80. w systemie typu OWT. Wymagają modernizacji i remontu części wspólnych. Przedsięwzięcia realizowane w ramach tego projektu to: remonty i wymiana dźwigów osobowych, remonty klatek schodowych i piwnic, dachów, instalacji wewnętrznych wod-kan, instalacji wewnętrznych c.o. oraz gazowych, komór zsypowych, drzwi zewnętrznych, dobudowa wiatrołapów przed wejściami do budynków, docieplenie budynków lub ich części.

Innym przykładem z Olsztyna może być rewitalizacja spółdzielczych domów kultury „Agora” i „Akces” (nakłady 2,7 mln zł). W uzasadnieniu wniosku czytamy: „…projekt wpisuje się w proces tzw. humanizacji tkanki mieszkaniowej i ma na celu rozwój bazy kulturowej. Prowadzi do niwelowania różnic społecznych i wyrównywania szans środowisk marginalizowanych poprzez podniesienie standardu życia do poziomu życia mieszkańców budynków nowocześniejszych, jak również zacieśniania więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami Miasta, pochodzącymi z różnych środowisk. (…)

Ponadto, kompleksowa rewitalizacja spółdzielczych domów kultury „Agora” i „Akces” wpłynie korzystnie na estetykę przestrzeni Olsztyna, a tym samym zwiększy atrakcyjność miasta dla turystów. Przełoży się to na wzrost dostępności do działalności kulturalnej dla mieszkańców oraz przyjezdnych”.

Będzie ciąg dalszy

Wielka płyta nie musi być synonimem szarości. Nadzieję na jeszcze większą skalę rewitalizacji dają obecnie przygotowywane programy rządowe.

Jak zapewnił w wywiadzie dla miesięcznika „Administrator” Paweł Orłowski – podsekretarz stanu w MIiR: „Poprawa warunków mieszkaniowych w miastach i na obszarach zdegradowanych stanowi ważny element rewitalizacji. Dlatego pracujemy obecnie nad Narodowym Planem Rewitalizacji.

(…) Tej tematyki dotyczy także konsultowana obecnie Krajowa Polityka Miejska. (…) Budynki z tzw. wielkiej płyty (…) są wymieniane w projekcie Krajowej Polityki Miejskiej jako jeden z »typów« obszarów zdegradowanych wymagających rewitalizacji”.

Trudno w tej chwili przesądzać o ostatecznym kształcie Planu, ale to niewątpliwie pozytywny sygnał dla 12 mln Polaków mieszkających w blokowiskach.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17123|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10679|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10252|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl