CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

W sprawie humanizacji blokowisk

W sprawie humanizacji blokowisk
W sprawie humanizacji blokowisk
www.freeimages.com

Temat rewitalizacji budownictwa wielkopłytowego wraca jak bumerang i nieustannie wzbudza kontrowersje. Przeciwnicy wielkiej płyty uważają, że nie ma powodu dokładać z publicznej kiesy do remontu blokowisk. Skazanie ich na upadek nie jest jednak proste: mieszka tam prawie 12 mln Polaków.

Większość budynków z czasów PRL ma już 50 lat. Gros z nich wybudowano w systemie wielkopłytowym. Specjaliści twierdzą, że bloki te powinny być skontrolowane przez konstruktorów.

Problem jednak stanowi fakt, że część z nich została ocieplona bez diagnostyki stanu technicznego i nie sposób sprawdzić, w jakim stanie są tzw. wieszaki podtrzymujące płyty elewacyjne. Druga kwestia to sprawdzenie stanu konstrukcji wielkiej płyty.

Żeby to zrobić, trzeba wykuć odkrywki na styku ścian i stropów. Koszt takiej diagnostyki dla bloku, w którym jest 60 mieszkań, to 20–30 000 zł plus remont zniszczonych pomieszczeń.

Ponadto nie brakuje też takich osiedli, w których poza bieżącymi naprawami niewiele zrobiono. Do wymiany jest w nich także wiele wind, instalacji elektrycznych i wentylacyjnych. Są też budynki, które powstały z toksycznych materiałów. Niektórzy szacują, że rewitalizacja wszystkich zasobów pochłonęłaby ponad 10 mld złotych.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Skala humanizacji blokowisk, która ma na celu zmniejszenie dysproporcji w estetyce otoczenia oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania i atrakcyjności zamieszkania, jest więc ogromna. Same SM czy WM, bez wsparcia z publicznej kiesy, nie sprostają takiemu wyzwaniu.

Na szczęście pojawiły się pierwsze programy rewitalizacji budynków z wielkiej płyty na obszarach zdegradowanych, objętych Regionalnymi Programami Operacyjnymi 2007–2013. Praktycznie w każdym z nich wyznaczone były priorytety związane z mieszkalnictwem.

Wśród beneficjentów znalazły się spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Uzyskane środki miały przeznaczyć na renowację tzw. części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w tym na: ocieplenie stropodachów i elewacji zewnętrznej, wymianę wind, stolarki okiennej i drzwiowej, remonty klatek schodowych i sieci wod-kan. Niektóre spółdzielnie, głównie ze Śląska, nastawiały się na kompleksowe usuwanie elementów azbestowych. Łącznie na mieszkalnictwo przewidziano 243 mln euro.

Casus olsztyński

Spółdzielnie i wspólnoty w ramach rewitalizacji planowały różne inwestycje, ale wiele z nich poległo w postępowaniach konkursowych z powodu problemów z wpasowaniem się w kryteria decydujące o zakwalifikowaniu projektu do realizacji z dofinansowaniem, bo np. projekt słabo wpisywał się w Działanie 4.1. na rzecz humanizacji blokowisk lub też na rzecz poprawy warunków technicznych budynków zrealizowanych w technologii wielkiej płyty dla zwiększenia bezpieczeństwa ich użytkowania oraz poprawy atrakcyjności zamieszkania.

Wielkim wygranym natomiast okazały się SM-y i WM-y z woj. warmińsko-mazurskiego. Złożone przez 22 spółdzielnie 53 projekty (o łącznej wartości 207,7 mln zł) przeszły przez wszystkie etapy konkursów. Na samą poprawę warunków technicznych budynków z wielkiej płyty spółdzielnie uzyskały 90,8 mln zł dofinansowania.

Rewitalizacja osiedli oznacza kompleksowe działania na rzecz doprowadzenia do dobrego stanu przestrzeni, budowli i przyrody, poprawy warunków egzystencji mieszkańców i stworzenia możliwości rozwoju całym osiedlom, dzielnicom, miastom i regionom, niszczejącym i popadającym w ruinę lub zagrożonym upadkiem.

Liderem okazała się SM „Pojezierze” z Olsztyna. Stała się ona beneficjentem nakładów inwestycyjnych w wysokości 77,5 mln złotych. Chodziło o inwestycje na obszarze 482 600 m², na którym są 93 wielorodzinne budynki z wielkiej płyty, powyżej czterech kondygnacji.

W większości wybudowano je w latach 60., 70. i 80. w systemie typu OWT. Wymagają modernizacji i remontu części wspólnych. Przedsięwzięcia realizowane w ramach tego projektu to: remonty i wymiana dźwigów osobowych, remonty klatek schodowych i piwnic, dachów, instalacji wewnętrznych wod-kan, instalacji wewnętrznych c.o. oraz gazowych, komór zsypowych, drzwi zewnętrznych, dobudowa wiatrołapów przed wejściami do budynków, docieplenie budynków lub ich części.

Innym przykładem z Olsztyna może być rewitalizacja spółdzielczych domów kultury „Agora” i „Akces” (nakłady 2,7 mln zł). W uzasadnieniu wniosku czytamy: „…projekt wpisuje się w proces tzw. humanizacji tkanki mieszkaniowej i ma na celu rozwój bazy kulturowej. Prowadzi do niwelowania różnic społecznych i wyrównywania szans środowisk marginalizowanych poprzez podniesienie standardu życia do poziomu życia mieszkańców budynków nowocześniejszych, jak również zacieśniania więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami Miasta, pochodzącymi z różnych środowisk. (…)

Ponadto, kompleksowa rewitalizacja spółdzielczych domów kultury „Agora” i „Akces” wpłynie korzystnie na estetykę przestrzeni Olsztyna, a tym samym zwiększy atrakcyjność miasta dla turystów. Przełoży się to na wzrost dostępności do działalności kulturalnej dla mieszkańców oraz przyjezdnych”.

Będzie ciąg dalszy

Wielka płyta nie musi być synonimem szarości. Nadzieję na jeszcze większą skalę rewitalizacji dają obecnie przygotowywane programy rządowe.

Jak zapewnił w wywiadzie dla miesięcznika „Administrator” Paweł Orłowski – podsekretarz stanu w MIiR: „Poprawa warunków mieszkaniowych w miastach i na obszarach zdegradowanych stanowi ważny element rewitalizacji. Dlatego pracujemy obecnie nad Narodowym Planem Rewitalizacji.

(…) Tej tematyki dotyczy także konsultowana obecnie Krajowa Polityka Miejska. (…) Budynki z tzw. wielkiej płyty (…) są wymieniane w projekcie Krajowej Polityki Miejskiej jako jeden z »typów« obszarów zdegradowanych wymagających rewitalizacji”.

Trudno w tej chwili przesądzać o ostatecznym kształcie Planu, ale to niewątpliwie pozytywny sygnał dla 12 mln Polaków mieszkających w blokowiskach.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18209|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl