CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?

 Redakcja  |  13.02.2015
Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?
Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?
www.freeimages.com

Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości komentują najważniejsze wydarzenia i zjawiska, które bedą miały wpływ na rynek nieruchomości w 2015 r. Jak na rynek wtórny podziałają nowe warunki kredytowania mieszkań? I jak zareaguje branża na uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz planowane zmiany w programie "MdM"?

W alfabetycznym skrócie przedstawiamy najważniejsze wydarzenia na rynku nieruchomości w ostatnim czasie i w niedalekiej przyszłości.

A – akcja „Drzwi otwarte” organizowana przez PFRN w marcu każdego roku, podczas której można bezpłatnie skorzystać z fachowego wsparcia pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami, pomagają oni uniknąć kłopotów, rozczarowań czy wpadek. Co roku w akcji bierze udział ponad 100 biur z całego kraju.

Zobacz też: Koniec roku na rynku mieszkaniowym

B – „Bezpieczny najem” - krajowa kampania, organizowana przez PFRN w sierpniu i wrześniu, skierowana do studentów w okresie, kiedy są szczególnie narażeni na nieuczciwe i nieetyczne praktyki pseudopośredników. Żacy mogą liczyć na fachową pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i bezpiecznie przejść przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury. W akcji co roku bierze udział ponad sto biur nieruchomości z całego kraju.

C – Centralny Rejestr PFRN. Utworzony w grudniu 2013 r. jako odpowiedź na deregulację zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Każdy zainteresowany znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód pośrednika, m.in. opis jej wykształcenia i zawodowego doświadczenia. W Rejestrze widnieją profesjonaliści, absolwenci specjalistycznych studiów podyplomowych i kursów, legitymujący się licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości PFRN.

D – Deregulacja. Zniesienie wymogów dotyczących poziomu wykształcenia i kwalifikacji w zawodach pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zdominowało rynek nieruchomości wtórnych w 2014 r. i definiuje 2015 rok. Deregulacja jest źle oceniana przez Polaków - 71 proc. pytanych przez PFRN klientów było zaskoczonych tą decyzją - oraz pośredników - 55 proc. zauważyło wzrost nieuczciwych i nieetycznych zachowań rynkowych. W 2015 r. Polska Federacja Rynku Nieruchomości podejmie dalsze działania promujące usługi profesjonalnych pośredników i zarządców.

Przeczytaj: Rok 2014 na rynku wtórnym

E – Europejska Rada Nieruchomości (CEPI). Połączenie pod koniec 2014 r. Europejskiej Konfederacji Nieruchomości (CEI) i CEPI, której PFRN jest członkiem, czyli zrzeszenie 250 tys. pośredników i zarządców nieruchomości z Europy, tworzy silną reprezentację i daje możliwości skutecznej realizacji potrzeb profesjonalistów działających na rynku nieruchomości. Priorytetem będą regulacje dotyczące kwalifikacji zawodowych,  wspólne zasady edukacyjne, energooszczędne rozwiązania w zarządzaniu budynkami i polityka czynszowa.

F – Fundusz Mieszkań na Wynajem. Pierwsze oferowane przez Fundusz mieszkania, zdaniem 77 proc. pytanych przez PFRN pośredników, nie wpłyną na sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym oraz na poziom ich wynajmu (tak uważa 69 proc.). Ceny zaś - według 54 proc. ankietowanych - zmaleją tylko w przypadku mieszkań na wynajem, przy sprzedaży pozostaną bez zmian (63 proc. odpowiedzi).

H – Hasło. „Profesjonalni od 20 lat” - to hasło XX Kongresu PFRN, który odbędzie się w dniach 22-23 maja w Warszawie. Doroczne Kongresy PFRN są najważniejszym głosem środowiska. Podczas wykładów i dyskusji panelowych profesjonaliści i pasjonaci rynku nieruchomości poruszają najbardziej aktualne zagadnienia. Kongres to równocześnie największe wydarzenie w branży, gromadzące około 300-400 osób, reprezentantów: biur nieruchomości, zarządców nieruchomości, banków, pośredników finansowych oraz firm ubezpieczeniowych.

I – Inwestycje na rynku pierwotnym. W 2015 r., z uwagi na fakt, że w 2013 r. rozpoczęto niewiele budów, zostanie oddanych do użytku mniej mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy nie wykluczają też podniesienia cen mieszkań, co może się przełożyć na wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego.

J – Jubileusz. Polska Federacja Rynku Nieruchomości świętuje jubileusz 20-lecia swojej działalności. W 1995 r. 6 regionalnych stowarzyszeń założyło organizację zawodową pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Dziś PFRN skupia 24 stowarzyszenia i ponad 3500 osób, profesjonalistów legitymujących się najwyższymi kwalifikacjami i kierujących się najwyższymi standardami zawodowymi. PFRN jest członkiem Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej i CEPI z siedzibą w Brukseli. Jubileusz uczci wyjątkowe wydarzenie – XX Kongres PFRN.

K – Kredyt. W 2015 r. do 10 proc. wzrósł wkład własny obowiązujący przy zakupie nieruchomości na kredyt. PFRN przeprowadziła wśród pośredników badanie, w którym 52 proc. pytanych przewiduje, że wpłynie to na zmniejszenie, choć w nieznacznym stopniu, udzielanych kredytów. Co trzeci prognozuje, że ich liczba pozostanie bez zmian.

L – Lokalizacja. Klienci rynku nieruchomości będą coraz bardziej wymagający. Mieszkanie o wyższym standardzie, w dobrej lokalizacji, a więc w centrum miasta i w tzw. „dobrych” dzielnicach nadal będą się cieszyły zainteresowaniem mimo stosunkowo wysokiej ceny.

M – "Mieszkanie dla Młodych". W 2015 roku rząd planuje nowelizację programu "MdM", w tym m.in. wprowadzenie dopłaty dla rodzin wielodzietnych i rozszerzenie katalogu osób uczestniczących w programie, gdy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. 75 proc. pośredników biorących udział w badaniu PFRN uważa, że zmiany te nie wpłyną na cenę mieszkań na rynku wtórnym, a kolejnych  50 proc. nie spodziewa się zmiany poziomu sprzedaży nieruchomości. W wielu regionach kraju, m.in. w Warszawie program wciąż praktycznie nie funkcjonuje.

N – Najem okazjonalny. Umowy najmu okazjonalnego wciąż okazjonalnie będą zawierane w biurach. Jak szacują pośrednicy tego rodzaju dokumenty będą stanowiły nie więcej niż 5 proc. wszystkich zawieranych umów. Bo choć dają możliwość pozbycia się niechcianego lokatora, to wciąż odstraszają dodatkowymi formalnościami i opłatami.

Warto przeczytać: Bloki z wielkiej płyty wciąż mają zwolenników

O – Ochrona konsumenta. 2015 rok to sprawdzian nowego prawa konsumenckiego, które wprowadza na rynek nieruchomości nowe przywileje i obowiązki zarówno dla pośredników w obrocie nieruchomościami, jak i klientów.

P – Profesjonalizacja rynku nieruchomości. Po deregulacji PFRN wprowadza system nadawania tytułu Specjalisty PFRN w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami. Przyznawany po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu jest potwierdzeniem specjalistycznych kwalifikacji zawodowych osób posiadających Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcy Nieruchomości.

R – Rozmiar. Wciąż największym zainteresowaniem kupujących będą się cieszyły mieszkania 2-pokojowe, choć pośrednicy spodziewają się także dalszego nieznacznego wzrostu zainteresowania mieszkaniami 3- 4-pokojowymi, domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.

S – Sprzedaż mieszkań na kredyt. Większy wkład własny wymagany od kredytobiorców podzielił pośredników. Według 44 proc. ankietowanych przez PFRN zmiana ta nie wpłynie na poziom sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, a kolejne 44 proc. obawia się niewielkiego spadku. Ankietowani nie mają natomiast wątpliwości co do poziomu cen mieszkań - 60 proc. prognozuje, że pozostanie on bez zmian. Tylko co trzeci prognozuje nieznaczny spadek sprzedaży i cen.

T – Trendy. Podaż na rynku wtórnym w 2015 r. nadal będzie większa od popytu, a to oznacza stabilizację cen mieszkań na obecnym poziomie.

U – Ubezpieczenie OC. Zgodnie z prawem pośrednik musi mieć ubezpieczenie OC, dzięki któremu konsekwencje za ewentualne nieprawidłowości przy transakcji poniesie ubezpieczyciel. Zdaniem 81 proc. pośredników klienci nie pytają o OC lub nie wiedzą o konieczności jego posiadania, co naraża ich na nieuczciwe praktyki ze strony nieprofesjonalnych pośredników.

Zobacz także

Deregulacja zawodów wydarzeniem roku 2014

W – Wynagrodzenie pośrednika. Nowe prawo konsumenckie nie powinno wpłynąć na zwiększenie kosztów obsługi klienta przez pośrednika w obrocie nieruchomościami. Koszty te mogą być co najwyżej inaczej określone, np. poprzez podzielenie wynagrodzenia na kilka etapów związanych z realizacją usługi.

Z – Zatrudnienie w biurach nieruchomości. Mimo deregulacji zawodu zatrudnienie w biurach nieruchomości pozostanie na tym samym poziomie. A ci pośrednicy, którzy będą szukać nowych pracowników będą sięgać po osoby, które przed deregulacją legitymowały się licencją zawodową. Tak zapowiada 63 proc. badanych przez PFRN.


Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwieIzolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnikAdministrator - prenumerata półroczna
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11433|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11005|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl