CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?

 Redakcja  |  13.02.2015
Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?
Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?
www.freeimages.com

Eksperci Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości komentują najważniejsze wydarzenia i zjawiska, które bedą miały wpływ na rynek nieruchomości w 2015 r. Jak na rynek wtórny podziałają nowe warunki kredytowania mieszkań? I jak zareaguje branża na uruchomienie Funduszu Mieszkań na Wynajem oraz planowane zmiany w programie "MdM"?

W alfabetycznym skrócie przedstawiamy najważniejsze wydarzenia na rynku nieruchomości w ostatnim czasie i w niedalekiej przyszłości.

A – akcja „Drzwi otwarte” organizowana przez PFRN w marcu każdego roku, podczas której można bezpłatnie skorzystać z fachowego wsparcia pośredników w obrocie nieruchomościami. Wykorzystując wiedzę i doświadczenie z wielu dziedzin, m.in. prawa i gospodarki nieruchomościami, pomagają oni uniknąć kłopotów, rozczarowań czy wpadek. Co roku w akcji bierze udział ponad 100 biur z całego kraju.

Zobacz też: Koniec roku na rynku mieszkaniowym

B – „Bezpieczny najem” - krajowa kampania, organizowana przez PFRN w sierpniu i wrześniu, skierowana do studentów w okresie, kiedy są szczególnie narażeni na nieuczciwe i nieetyczne praktyki pseudopośredników. Żacy mogą liczyć na fachową pomoc w znalezieniu odpowiedniego mieszkania i bezpiecznie przejść przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury. W akcji co roku bierze udział ponad sto biur nieruchomości z całego kraju.

C – Centralny Rejestr PFRN. Utworzony w grudniu 2013 r. jako odpowiedź na deregulację zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Każdy zainteresowany znajdzie tu informacje o osobie wykonującej zawód pośrednika, m.in. opis jej wykształcenia i zawodowego doświadczenia. W Rejestrze widnieją profesjonaliści, absolwenci specjalistycznych studiów podyplomowych i kursów, legitymujący się licencją pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości PFRN.

D – Deregulacja. Zniesienie wymogów dotyczących poziomu wykształcenia i kwalifikacji w zawodach pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości zdominowało rynek nieruchomości wtórnych w 2014 r. i definiuje 2015 rok. Deregulacja jest źle oceniana przez Polaków - 71 proc. pytanych przez PFRN klientów było zaskoczonych tą decyzją - oraz pośredników - 55 proc. zauważyło wzrost nieuczciwych i nieetycznych zachowań rynkowych. W 2015 r. Polska Federacja Rynku Nieruchomości podejmie dalsze działania promujące usługi profesjonalnych pośredników i zarządców.

Przeczytaj: Rok 2014 na rynku wtórnym

E – Europejska Rada Nieruchomości (CEPI). Połączenie pod koniec 2014 r. Europejskiej Konfederacji Nieruchomości (CEI) i CEPI, której PFRN jest członkiem, czyli zrzeszenie 250 tys. pośredników i zarządców nieruchomości z Europy, tworzy silną reprezentację i daje możliwości skutecznej realizacji potrzeb profesjonalistów działających na rynku nieruchomości. Priorytetem będą regulacje dotyczące kwalifikacji zawodowych,  wspólne zasady edukacyjne, energooszczędne rozwiązania w zarządzaniu budynkami i polityka czynszowa.

F – Fundusz Mieszkań na Wynajem. Pierwsze oferowane przez Fundusz mieszkania, zdaniem 77 proc. pytanych przez PFRN pośredników, nie wpłyną na sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym oraz na poziom ich wynajmu (tak uważa 69 proc.). Ceny zaś - według 54 proc. ankietowanych - zmaleją tylko w przypadku mieszkań na wynajem, przy sprzedaży pozostaną bez zmian (63 proc. odpowiedzi).

H – Hasło. „Profesjonalni od 20 lat” - to hasło XX Kongresu PFRN, który odbędzie się w dniach 22-23 maja w Warszawie. Doroczne Kongresy PFRN są najważniejszym głosem środowiska. Podczas wykładów i dyskusji panelowych profesjonaliści i pasjonaci rynku nieruchomości poruszają najbardziej aktualne zagadnienia. Kongres to równocześnie największe wydarzenie w branży, gromadzące około 300-400 osób, reprezentantów: biur nieruchomości, zarządców nieruchomości, banków, pośredników finansowych oraz firm ubezpieczeniowych.

I – Inwestycje na rynku pierwotnym. W 2015 r., z uwagi na fakt, że w 2013 r. rozpoczęto niewiele budów, zostanie oddanych do użytku mniej mieszkań na rynku pierwotnym. Deweloperzy nie wykluczają też podniesienia cen mieszkań, co może się przełożyć na wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego.

J – Jubileusz. Polska Federacja Rynku Nieruchomości świętuje jubileusz 20-lecia swojej działalności. W 1995 r. 6 regionalnych stowarzyszeń założyło organizację zawodową pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Dziś PFRN skupia 24 stowarzyszenia i ponad 3500 osób, profesjonalistów legitymujących się najwyższymi kwalifikacjami i kierujących się najwyższymi standardami zawodowymi. PFRN jest członkiem Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej i CEPI z siedzibą w Brukseli. Jubileusz uczci wyjątkowe wydarzenie – XX Kongres PFRN.

K – Kredyt. W 2015 r. do 10 proc. wzrósł wkład własny obowiązujący przy zakupie nieruchomości na kredyt. PFRN przeprowadziła wśród pośredników badanie, w którym 52 proc. pytanych przewiduje, że wpłynie to na zmniejszenie, choć w nieznacznym stopniu, udzielanych kredytów. Co trzeci prognozuje, że ich liczba pozostanie bez zmian.

L – Lokalizacja. Klienci rynku nieruchomości będą coraz bardziej wymagający. Mieszkanie o wyższym standardzie, w dobrej lokalizacji, a więc w centrum miasta i w tzw. „dobrych” dzielnicach nadal będą się cieszyły zainteresowaniem mimo stosunkowo wysokiej ceny.

M – "Mieszkanie dla Młodych". W 2015 roku rząd planuje nowelizację programu "MdM", w tym m.in. wprowadzenie dopłaty dla rodzin wielodzietnych i rozszerzenie katalogu osób uczestniczących w programie, gdy kupujący nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. 75 proc. pośredników biorących udział w badaniu PFRN uważa, że zmiany te nie wpłyną na cenę mieszkań na rynku wtórnym, a kolejnych  50 proc. nie spodziewa się zmiany poziomu sprzedaży nieruchomości. W wielu regionach kraju, m.in. w Warszawie program wciąż praktycznie nie funkcjonuje.

N – Najem okazjonalny. Umowy najmu okazjonalnego wciąż okazjonalnie będą zawierane w biurach. Jak szacują pośrednicy tego rodzaju dokumenty będą stanowiły nie więcej niż 5 proc. wszystkich zawieranych umów. Bo choć dają możliwość pozbycia się niechcianego lokatora, to wciąż odstraszają dodatkowymi formalnościami i opłatami.

Warto przeczytać: Bloki z wielkiej płyty wciąż mają zwolenników

O – Ochrona konsumenta. 2015 rok to sprawdzian nowego prawa konsumenckiego, które wprowadza na rynek nieruchomości nowe przywileje i obowiązki zarówno dla pośredników w obrocie nieruchomościami, jak i klientów.

P – Profesjonalizacja rynku nieruchomości. Po deregulacji PFRN wprowadza system nadawania tytułu Specjalisty PFRN w różnych dziedzinach obrotu i zarządzania nieruchomościami. Przyznawany po ukończeniu szkolenia oraz zdaniu egzaminu jest potwierdzeniem specjalistycznych kwalifikacji zawodowych osób posiadających Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami lub Zarządcy Nieruchomości.

R – Rozmiar. Wciąż największym zainteresowaniem kupujących będą się cieszyły mieszkania 2-pokojowe, choć pośrednicy spodziewają się także dalszego nieznacznego wzrostu zainteresowania mieszkaniami 3- 4-pokojowymi, domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.

S – Sprzedaż mieszkań na kredyt. Większy wkład własny wymagany od kredytobiorców podzielił pośredników. Według 44 proc. ankietowanych przez PFRN zmiana ta nie wpłynie na poziom sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, a kolejne 44 proc. obawia się niewielkiego spadku. Ankietowani nie mają natomiast wątpliwości co do poziomu cen mieszkań - 60 proc. prognozuje, że pozostanie on bez zmian. Tylko co trzeci prognozuje nieznaczny spadek sprzedaży i cen.

T – Trendy. Podaż na rynku wtórnym w 2015 r. nadal będzie większa od popytu, a to oznacza stabilizację cen mieszkań na obecnym poziomie.

U – Ubezpieczenie OC. Zgodnie z prawem pośrednik musi mieć ubezpieczenie OC, dzięki któremu konsekwencje za ewentualne nieprawidłowości przy transakcji poniesie ubezpieczyciel. Zdaniem 81 proc. pośredników klienci nie pytają o OC lub nie wiedzą o konieczności jego posiadania, co naraża ich na nieuczciwe praktyki ze strony nieprofesjonalnych pośredników.

Zobacz także

Deregulacja zawodów wydarzeniem roku 2014

W – Wynagrodzenie pośrednika. Nowe prawo konsumenckie nie powinno wpłynąć na zwiększenie kosztów obsługi klienta przez pośrednika w obrocie nieruchomościami. Koszty te mogą być co najwyżej inaczej określone, np. poprzez podzielenie wynagrodzenia na kilka etapów związanych z realizacją usługi.

Z – Zatrudnienie w biurach nieruchomości. Mimo deregulacji zawodu zatrudnienie w biurach nieruchomości pozostanie na tym samym poziomie. A ci pośrednicy, którzy będą szukać nowych pracowników będą sięgać po osoby, które przed deregulacją legitymowały się licencją zawodową. Tak zapowiada 63 proc. badanych przez PFRN.


Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwieIzolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnikAdministrator - prenumerata półroczna
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10674|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10247|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl