CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/tanszy-gaz-1085b/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Polski rynek nieruchomości wtórnych

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Redakcja Administratora  |  16.02.2015
Polski rynek nieruchomości wtórnych
Polski rynek nieruchomości wtórnych
rex

Na początku roku sytuację na rynku kredytów hipotecznych kształtowało zamieszanie związane z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego. Najbliższe tygodnie będą upływać pod hasłem możliwości interwencji w problem kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Tym bardziej zaskakujący wydaje się styczniowy wzrost cen ofertowych o 0,1%.

Jak jednak wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny transakcyjne utrzymują tendecję spadkową. We Wrocławiu mieszkania nabywane są już w kwocie poniżej 5 000 zł za mkw., a w Gdańsku ceny są coraz bliższe poziomu 4 500 zł za mkw.

Przeczytaj: Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?

Jak podkreślają eksperci, nie bez znaczenia jest także spodziewana obniżka stóp procentowych, dzięki której kredyty mogą stać się tańsze i łatwiej dostępne.

Rynek nieruchomości wtórnych reaguje zmianami

Brak obniżki cen ofertowych w styczniu wynika przede wszystkim ze wzrostu średnich cen w Gdańsku (1,4%), Sopocie (0,9%) i Katowicach (0,8%). Ceny zwiększyły się również w Łodzi (0,7%), Szczecinie (0,4%), Wrocławiu (0,3%), Toruniu i Białymstoku (0,2%).

"Należy uznać, że styczniowa sytuacja jest wyjątkowa, tym bardziej, że w skali roku, w 15 polskich miastach obserwujemy obniżkę średniej ceny ofertowej o 0,4%" - mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

W porównaniu z cenami ze stycznia 2014 roku, taniej jest w Olsztynie (o 5,3%), w Toruniu (o 2,1%), w Poznaniu (o 1,5%) oraz w Szczecinie (o 1,3%). Mniejsze spadki rzędu 0,2-0,9% w skali roku odnotowano natomiast w największych polskich aglomeracjach: Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

"Niewielki, 0,1% procentowy, ale jednak wzrost ceny metra kwadratowego mieszkania w styczniu 2015 roku, jest zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dane z ostatnich miesięcy oraz zamieszanie, które powstało po decyzji Banku Centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka" - stwierdza Marta Kosińska.

Zobacz też: Rok 2014 na rynku wtórnym

Przełom roku przyniósł ze sobą kolejne spadki cen transakcyjnych.

"We Wrocławiu lokale dostępne są już w cenach poniżej 5 000 zł za mkw. Co ważne, w ostatnim pięcioleciu tak niskie wartości zdarzyły się tylko raz, wiosną 2013 r. Z kolei drugim miastem, w którym czuć presję obniżek jest Gdańsk. W ostatnich trzech miesiącach mieszkania z drugiej ręki sprzedawały się po średniej cenie 4 640 zł za mkw., czyli o 154 zł taniej niż przed miesiącem.

Obniżki cen transakcyjnych odnotowano też w Krakowie, Warszawie oraz Łodzi. W tych dwóch ostatnich miastach od czterech miesięcy średnie ceny sprzedawanych lokali są co prawda coraz niższe, jednak spadki postępują bardzo powoli. Nieco wyższe ceny odnotowano jedynie w Poznaniu i Gdyni" - zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Niższe stopy - tańsze kredyty?

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że stopy procentowe w Polsce będą jeszcze niższe. To z kolei może spowodować, że kredyty hipoteczne staną się tańsze i łatwiej dostępne.

"Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś planuje kupić mieszkanie z pomocą kredytu to powinien zwlekać. Wręcz przeciwnie. Niższe stopy procentowe oznaczają ryzyko podwyżek marż" - ostrzega Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Banki mogą podwyższać marże ponieważ spodziewana zmiana poziomu stóp procentowych oznacza niższe dochody z udzielonych pożyczek. Jeśli więc dojdzie do obniżki, a zwłaszcza jeśli będzie ona większa niż 0,25 p.p., to marże mogą istotnie wzrosnąć. W ten sposób banki zwykle rekompensują sobie bowiem niższe zyski z odsetek.

W ostatnim czasie najwięcej emocji budzi natomiast sprawa kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Warto przeczytać: Koniec roku na rynku mieszkaniowym

"Dzięki temu, że stawka LIBOR istotnie spadła, wzrost raty nie jest aż tak duży, jak wynika to bezpośrednio ze zmiany kursu franka. Dla przykładu, przy styczniowym kursie franka wynoszącym 4,30 zł rata kredytu na kwotę 300 000 zł mogła wzrosnąć z 1 655 zł do 2 025 zł. Obecnie natomiast dzięki niższemu oprocentowaniu i kursowi wyniesie ok. 1 718 zł" – oblicza Sadowski.

Nie oznacza to jednak, że problem zniknął. Nadal istnieje obawa, że kurs może wzrosnąć. Poza tym kredytobiorcy wciąż są przywiązani do swoich mieszkań.


Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwieIzolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnikAdministrator - prenumerata półroczna
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »

Programy dla zarządcówKoronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm... Czytam więcej »


Jak płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Co wybrać do czyszczenia elewacji i klatek schodowych?

mycie nieruchomościW czasach wirusów, oprócz dbania o budynek pod względem czystości wizualnej, musimy także dbać też o czystość biologiczną. Co może pomóc nam w tych zadaniach? Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej?

pompy cieplne śmietniki w przestrzeni osiedlowej
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
4/2020

Aktualny numer:

Administrator 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Umowa najmu a tarcza antykryzysowa
  • - Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12031|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11504|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl