CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Polski rynek nieruchomości wtórnych

Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Redakcja Administratora  |  16.02.2015
Polski rynek nieruchomości wtórnych
Polski rynek nieruchomości wtórnych
rex

Na początku roku sytuację na rynku kredytów hipotecznych kształtowało zamieszanie związane z uwolnieniem kursu franka szwajcarskiego. Najbliższe tygodnie będą upływać pod hasłem możliwości interwencji w problem kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie. Tym bardziej zaskakujący wydaje się styczniowy wzrost cen ofertowych o 0,1%.

Jak jednak wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny transakcyjne utrzymują tendecję spadkową. We Wrocławiu mieszkania nabywane są już w kwocie poniżej 5 000 zł za mkw., a w Gdańsku ceny są coraz bliższe poziomu 4 500 zł za mkw.

Przeczytaj: Co czeka rynek nieruchomości w 2015 r.?

Jak podkreślają eksperci, nie bez znaczenia jest także spodziewana obniżka stóp procentowych, dzięki której kredyty mogą stać się tańsze i łatwiej dostępne.

Rynek nieruchomości wtórnych reaguje zmianami

Brak obniżki cen ofertowych w styczniu wynika przede wszystkim ze wzrostu średnich cen w Gdańsku (1,4%), Sopocie (0,9%) i Katowicach (0,8%). Ceny zwiększyły się również w Łodzi (0,7%), Szczecinie (0,4%), Wrocławiu (0,3%), Toruniu i Białymstoku (0,2%).

"Należy uznać, że styczniowa sytuacja jest wyjątkowa, tym bardziej, że w skali roku, w 15 polskich miastach obserwujemy obniżkę średniej ceny ofertowej o 0,4%" - mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

W porównaniu z cenami ze stycznia 2014 roku, taniej jest w Olsztynie (o 5,3%), w Toruniu (o 2,1%), w Poznaniu (o 1,5%) oraz w Szczecinie (o 1,3%). Mniejsze spadki rzędu 0,2-0,9% w skali roku odnotowano natomiast w największych polskich aglomeracjach: Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

"Niewielki, 0,1% procentowy, ale jednak wzrost ceny metra kwadratowego mieszkania w styczniu 2015 roku, jest zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dane z ostatnich miesięcy oraz zamieszanie, które powstało po decyzji Banku Centralnego Szwajcarii o uwolnieniu kursu franka" - stwierdza Marta Kosińska.

Zobacz też: Rok 2014 na rynku wtórnym

Przełom roku przyniósł ze sobą kolejne spadki cen transakcyjnych.

"We Wrocławiu lokale dostępne są już w cenach poniżej 5 000 zł za mkw. Co ważne, w ostatnim pięcioleciu tak niskie wartości zdarzyły się tylko raz, wiosną 2013 r. Z kolei drugim miastem, w którym czuć presję obniżek jest Gdańsk. W ostatnich trzech miesiącach mieszkania z drugiej ręki sprzedawały się po średniej cenie 4 640 zł za mkw., czyli o 154 zł taniej niż przed miesiącem.

Obniżki cen transakcyjnych odnotowano też w Krakowie, Warszawie oraz Łodzi. W tych dwóch ostatnich miastach od czterech miesięcy średnie ceny sprzedawanych lokali są co prawda coraz niższe, jednak spadki postępują bardzo powoli. Nieco wyższe ceny odnotowano jedynie w Poznaniu i Gdyni" - zauważa Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Niższe stopy - tańsze kredyty?

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że stopy procentowe w Polsce będą jeszcze niższe. To z kolei może spowodować, że kredyty hipoteczne staną się tańsze i łatwiej dostępne.

"Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś planuje kupić mieszkanie z pomocą kredytu to powinien zwlekać. Wręcz przeciwnie. Niższe stopy procentowe oznaczają ryzyko podwyżek marż" - ostrzega Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Banki mogą podwyższać marże ponieważ spodziewana zmiana poziomu stóp procentowych oznacza niższe dochody z udzielonych pożyczek. Jeśli więc dojdzie do obniżki, a zwłaszcza jeśli będzie ona większa niż 0,25 p.p., to marże mogą istotnie wzrosnąć. W ten sposób banki zwykle rekompensują sobie bowiem niższe zyski z odsetek.

W ostatnim czasie najwięcej emocji budzi natomiast sprawa kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Warto przeczytać: Koniec roku na rynku mieszkaniowym

"Dzięki temu, że stawka LIBOR istotnie spadła, wzrost raty nie jest aż tak duży, jak wynika to bezpośrednio ze zmiany kursu franka. Dla przykładu, przy styczniowym kursie franka wynoszącym 4,30 zł rata kredytu na kwotę 300 000 zł mogła wzrosnąć z 1 655 zł do 2 025 zł. Obecnie natomiast dzięki niższemu oprocentowaniu i kursowi wyniesie ok. 1 718 zł" – oblicza Sadowski.

Nie oznacza to jednak, że problem zniknął. Nadal istnieje obawa, że kurs może wzrosnąć. Poza tym kredytobiorcy wciąż są przywiązani do swoich mieszkań.


Ochrona przed wilgocią i korozją biologiczną w budownictwieIzolacyjność akustyczna w budownictwie mieszkaniowym. Praktyczny poradnikAdministrator - prenumerata półroczna
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

W jaki sposób zmodernizować instalację centralnego ogrzewania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów.czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10961|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10539|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl