CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Wzajemna pomoc czy twarda konkurencja?

Jak minął rok 2014?
Marek Majchrzak  |  Administrator 1-2/2015  |  16.02.2015

Deregulacja obniżyła poprzeczkę wymagań, ale nie obniżyła ambicji środowiska.

Po deregulacji nadchodzą trudne czasy dla stowarzyszeń i federacji. Członkowie stowarzyszeń - ogólnie biorąc - rzadziej chcą się szkolić i gorzej płacą składki, co przekłada się na kłopoty federacji. U nas nie jest jeszcze aż tak źle. W 2013 r. Polska Federacja Zarządców Nieruchomości zrzeszała 17 stowarzyszeń, zaś w 2014 r. - 16. Odeszły trzy - niewielkie, bierne i stosunkowo mało widoczne w naszym gronie.

A równocześnie - co ciekawe, a dla mnie zaskakujące - przyłączyły się do nas dwie nowe organizacje. W jednym przypadku było to stowarzyszenie nienależące od ponad czterech lat do żadnej organizacji, a w drugim - całkiem nowe stowarzyszenie, które po kilku miesiącach samodzielnego działania zrozumiało, że na rynku, któremu po deregulacji grozi zdziczenie, lepiej współpracować, niż samodzielnie walczyć tylko o swoje. Nie bez znaczenia było zapewne i to, że składki w naszej federacji są niskie: mniejsze stowarzyszenia płaczą 500–700 zł rocznie, a np. warszawski „Ekspert”, który ma 300 członków, płaci 1500 zł.

Rynek pracy generalnie łatwy nie jest, ale na rynku nieruchomości ustawa deregulacyjna sprawiła przykrą niespodziankę jej autorom i tym parlamentarzystom, których zamiarem było rozbicie środowiska zarządców z prawdziwego zdarzenia, działających zarówno na terenie wspólnot mieszkaniowych, jak i w spółdzielczości mieszkaniowej, gdzie wszyscy prezesi mają licencje zarządcy - choć ustawy spółdzielcze tego nigdy nie wymagały.

Pod hasłem walki z bezrobociem deregulatorzy chcieli stworzyć miejsca pracy dla osób bez odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Tymczasem o pracę i powodzenie na rynku nie muszą się martwić firmy znane, silniejsze oraz zarządcy cieszący się dobrą opinią i, oczywiście, mający licencję.

Owszem, zdarza się, że część wspólnot, mówiąc najogólniej „starej daty”, posiadających budynki o niskim standardzie i wartości, zwalnia licencjonowanych zarządców i przyjmuje tańszych, bez licencji, chcących dumpingowymi cenami podbić rynek.

Nie myślą o tym, że im starsze domy, tym ich utrzymanie w stanie zapewniającym bezpieczeństwo mieszkańcom jest trudniejsze i wymagające od zarządców wyższych kwalifikacji. Istnieje takie powodzenie „Mądry Polak po szkodzie”. Nie jestem panikarzem, ale obawiam się, że dopiero wtedy, gdy dojdzie do tragedii, o której będzie głośno w TV i prasie, „oszczędni” właściciele i deregulatorzy bez wyobraźni przejrzą na oczy.

Obserwujemy, że tam, gdzie dom nowszy, o wyższym standardzie, gdzie mieszkańcy wybierają do zarządów wspólnot ludzi wykształconych i w sile wieku, tam zatrudniani przez nich zarządcy mają wyższe kwalifikacje. Niekiedy przed ich zatrudnieniem zarządy wspólnot sprawdzają ich zawodową przeszłość.

Dopiero gdy ustają, że jest bez zarzutu, powierzają im podejmowanie decyzji w ważnych sprawach dotyczących remontów czy zakupu urządzeń. Nie słyszałem o przypadkach nadużycia zaufania przez starannie dobranych zarządców.

Bywa, że rzetelni zarządcy sami rezygnują z pracy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy wspólnota nie chce dać pieniędzy na niezbędny remont czy wymianę instalacji, co może grozić katastrofą.

Choć ustawa deregulacyjna weszła w życie i zniosła obowiązek posiadania licencji przez podmioty parające się zarządem nieruchomości i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, stowarzyszenia, federacje, a przede wszystkim ich członkowie nigdy się nie pogodzili się z deprecjacją ich zawodów. Zbyt długo walczyli o swoje dobre imię i pracowali nad podnoszeniem kwalifikacji. Poziom usług na rynku nieruchomościowym znacznie wzrósł.

Deregulacja więc obniżyła poprzeczkę wymagań, ale nie obniżyła ambicji środowiska. Organizacje zarządców i pośredników wzięły sprawę edukacji i nadawania świadectw potwierdzających kwalifikacje w swoje ręce, choć po deregulacji liczba studentów na studiach podyplomowych i kursach oraz praktykach radykalnie spadła.

Wyobrażałem sobie, że wspólnie z innymi federacjami, które podpisały trzy lata temu Porozumienie Dziewięciu Federacji, opracujemy zasady całego przedsięwzięcia. Jednak to się nie udało.

Tylko trzy największe federacje zarządców nieruchomości - Polska Federacja Organizacji Zarządców, Administratorów i Właścicieli Nieruchomości, Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych oraz Polska Federacja Zarządców Nieruchomości - podpisały w styczniu 2014 roku porozumienie dotyczące edukacji i uzyskiwania świadectw kwalifikacyjnych.

Przypomnę najważniejsze założenie: ukończenie studiów podyplomowych lub 200-godzinnego kursu zarządzania organizowanego przez stowarzyszenia i federacje, 130 godziny praktyki oraz zdanie egzaminu pisemnego oraz ustnego przed komisją złożoną z przedstawicieli wszystkich trzech federacji. Praktyka i egzaminy kosztują 1500–1700 zł.

W ubiegłym roku zorganizowaliśmy egzaminy dla 11 osób, które już wcześniej ukończyły praktyki w naszej federacji. Kolejne 12 osób ukończyło praktyki w grudniu (egzamin będzie w lutym), a w trzech dalszych grupach odbywa w naszej federacji praktyki ok. 35 osób.

Spodziewamy się, że w tym roku ok. 80–90 osób z wszystkich federacji zda egzamin i otrzyma świadectwa kwalifikacyjne, no i że powstaną kolejne grupy zarządców, rozpoczynające naukę na studiach lub kursach, więc w 2016 r. liczba tych dobrze wyedukowanych nowych zarządców wyraźnie wzrośnie.

Do naszych stowarzyszeń nie przyjmujemy członków bez licencji lub świadectw kwalifikacyjnych. Przynależność do organizacji nobilituje, ale równocześnie stwarza szanse uzyskiwania pomocy w trudnych sytuacjach, np. staramy się pomagać mniej doświadczonym kolegom w znalezieniu pracy. Ponieważ chcemy na różnych spotkaniach dobrze poznać swoich członków, gdy wspólnoty zwracają się do nas o pomoc w znalezieniu odpowiedniego zarządcy, z pełną odpowiedzialnością polecamy im właściwą osobę.

Moim hobby jest upowszechnianie w naszym środowisku samopomocy koleżeńskiej. Świat robi się egoistyczny, więc wzajemna życzliwość może być dla każdego z nas ratunkiem. Nawet najmądrzejszy zarządca miewa kłopoty z regulacjami prawnymi, zresztą wciąż zmienianymi i to najczęściej na… gorsze. W ostatnich czasach trwa np. ożywiony ruch mailowy związany z halami garażowymi.

Zarządcy dzielą się informacjami, jak sobie radzić z zarządzaniem halami i z głosowaniami we wspólnotowych budynkach, w których one się znajdują. Dawniej, gdy mieszkanie miało np. 65 m², a stanowisko garażowe np. 18 m², to przy głosowaniach właściciel mieszkania i garażu legitymował się powierzchnią 83 m². Teraz, wyrokiem Sądu Najwyższego (III CZP 82/12), w czasie wyborów głos liczony z lokalu obejmującego halę, jest jeden i jest niepodzielny.

Dochodzi do absurdalnej sytuacji, że wszyscy korzystający z garaży muszą uzgodnić zdanie na temat decyzji, jaką mają podjąć. Bo nawet jeśli na 100 mieszkańców mających garaże jeden będzie przeciw, a reszta za, to nie będą mogli oddać tego głosu.

Drugi absurd wynika z wyroku SN (III CZP 88/12), zgodnie z którym zarządzający współwłasnością nie ma możliwości zarządzania halą garażową, która jest osobnym (wyodrębnionym hipotecznie) lokalem. A przecież mają wspólną bramę wjazdową, którą trzeba konserwować i remontować; wspólne drogi dojazdowe, które trzeba sprzątać, oświetlać itp.

Dodajmy też, że hale garażowe są lokalami użytkowymi o bardzo dużej powierzchni (powyżej ¼ całej powierzchni budynku). Ale po wspomnianym wyroku Sądu Najwyższego uzyskanie prawidłowego głosu z tej powierzchni nie jest praktycznie możliwe. W konsekwencji prowadzi to do sytuacji,
w której wspólnota nie może skutecznie podjąć żadnej uchwały.

Powoduje to, że wspólnota nie może skutecznie podjąć żadnej uchwały. Wymusza to często nieprawidłowe działania, polegające na obciążeniu kosztami napraw i sprzątania wszystkich mieszkańców budynku, także nieposiadających samochodów i garaży!

Dobrze byłoby, gdyby wszystkie federacje opracowały w tym roku wykaz fatalnych przepisów prawa, z którymi mają codziennie do czynienia, i przekazały go prezydentowi RP oraz marszałkom sejmu i senatu. Przy nędzy mieszkaniowej, której końca nie widać, trzeba położyć szczególny nacisk na właściwą eksploatację domów i przemyślaną gospodarkę zasobami mieszkaniowymi. My, zarządcy, możemy tu wiele zrobić, ale nie wtedy, gdy państwo rzuca nam kłody pod nogi. 

Marek Majchrzak
Prezydent Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18961|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12148|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11545|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl