CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co zrobić, aby praca zarządcy nieruchomości była doceniana?

Redakcja Administratora  |  20.02.2015  |  1

Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?

Jak wreszcie zaktywizować ich do wspólnego dbania o nieruchomość? Z pewnością wielu zarządców nieruchomości (nie tylko tych początkujących) zadaje sobie podobne pytania.

Można powiedzieć, że dobry zarządca nieruchomości to człowiek od wszystkiego. Oczywiście jest to człowiek od wszystkiego, co związane z funkcjonowaniem nieruchomości, którymi się opiekuje.No może z wyjątkiem wyprowadzania na smyczy psów lokatorów.

W zakres jego pracy wchodzi m.in. dbałość o prawidłowe funkcjonowanie lokali, ale także troska o stałe podnoszenie ich wartości rynkowej. Poza tym najlepsi zarządcy zajmują się także przygotowywaniem do efektywnego zarządzania budżetami operacyjnymi nieruchomości, obsługą księgową właścicieli i najemców, administrowaniem infrastrukturą techniczną budynku, optymalizacją kosztów oraz nadzorem nad działalnością firm serwisujących nieruchomość.

Warto przeczytać: Przyczyny odwołania zarządu

Roboty jest sporo, lecz często bywa tak, że nie jest ona doceniana przez mieszkańców. Zabiegani w szaleńczym rytmie dnia codziennego nie mają oni czasu na to, aby śledzić pracę zarządców.

Oto kilka prostych porad, które w szybki i skuteczny sposób sprawią, że praca zarządców nieruchomości będzie doceniana.

Po pierwsze - rozmowa na ulicy

Warto rozmawiać na ulicy z przypadkowo spotkanymi lokatorami. Szczególnie z tymi trochę starszej daty. Oni zawsze mają czas i chętnie dają się wciągnąć w rozmowę. Mówić im o tym, co ciekawego dzieje się ostatnio w obrębie ich wspólnoty, jakie decyzje zostały podjęte i jakie inwestycje zostaną zrealizowane.

To niby banalna rada, ale wielu zarządców w codziennym pośpiechu bagatelizuje siłę zwykłej sąsiedzkiej rozmowy. A pomaga ona nie tylko w aktywizowaniu lokatorów, ale przede wszystkim przekłada się na pozytywny wizerunek zarządcy. Przy kolejnym głosowaniu w sprawie wyboru zarządcy przez wspólnotę może to okazać się kluczowe.

Po drugie - rozmowa w Internecie

Do młodszych, bardziej obeznanych z nowymi technologiami lokatorów, warto docierać także za pośrednictwem komputerów czy urządzeń mobilnych. Mogą nam w tym pomóc systemy czy aplikacje usprawniające funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych i umożliwiające stały kontakt zarządców z lokatorami.

Zobacz: Gmina zarządcą we wspólnocie

Jeden przykład takiego systemu - SmartFM to aplikacja, która oferuje zarządcom wszechstronne narzędzie gromadzące wszelkie istotne dane, ułatwiające nadzór nad zgłoszeniami i rozliczeniami oraz zapewniające skuteczną komunikację z mieszkańcami oraz podwykonawcami. 

Zarządca ma ponadto możliwość przechowywania w systemie wzorów dokumentów wspólnoty, dodawania przetargów i rozstrzygania głosowań. Komunikacja za pośrednictwem smartphona czy tabletu to w dzisiejszych czasach standard. Warto wprowadzić go także w życie wspólnot mieszkaniowych.

Po trzecie - konsultacje

Każdy mieszkaniec lubi mieć poczucie, że jego zdanie się liczy. Może warto więc konsultować z lokatorami najważniejsze decyzje, które leżą w gestii zarządcy?

Jeśli na przykład szukamy odpowiedniej firmy zajmującej się odśnieżaniem, warto o rekomendacje zapytać miejscową złotą rączkę. Jako doświadczony mieszkaniec, funkcjonujący w tej okolicy od wielu lat, doskonale wie, która z lokalnych firm wykona tę usługę tanio i solidnie. Jeśli posłuchamy jego porady przyniesie to obustronne korzyści - zarządca znajdzie odpowiednią firmę, a miejscowa złota rączka poczuje się ważnym lokatorem, mającym wpływ na decyzje zarządcy.

Po czwarte i ostatnie - ciężka praca

Sprawna komunikacja z mieszkańcami nic nam nie da, jeśli nasza codzienna robota będzie zaniedbywana. Zawód zarządcy nieruchomości wymaga bowiem takich cech jak: cierpliwość, konsekwencja w działaniu, pracowitość i systematyczność.

Przeczytaj: Zarządca przymusowy

Choć często niewidoczna i niedoceniana, praca ta jest jednym z najbardziej wymagających zawodów. I choć dzięki ustawie deregulacyjnej może ją wykonywać praktycznie każdy, praca zarządcy nieruchomości to robota dla „prawdziwych twardzieli”.

Adam Wojnarowski

Zachęcamy do udziału w sondzie i dyskusji na temat niezbędnych predyspozycji i wiedzy zarządcy oraz Państwa doświadczeń w  kontaktach z mieszkańcami.


Wspólnota mieszkaniowa
Rozliczenia podatkowe wspólnot i spółdzielni mieszkaniowychPsychologia w zarządzaniu nieruchomościami
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(1)
brano | 16.02.2017, 12:42

Ale pod jakim względem, finansowym? Jest doceniana. Patrzcie nawet po ofertach, jakie wynagrodzenia dostają szeregi pracownicy w tej branży.l Nie przesadzajmy. Każdy chciałby, aby jego zawód był społecznie doceniany, ale po prostu żyjemy w takim kraju. Lepiej po prostu robić swoje.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury.Czytam więcej »


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
6/2019

Aktualny numer:

Administrator 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Współwłasność a gmina
  • - Zwrot nieruchomości wywłaszczonej przez SM
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16707|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10353|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl