CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co zrobić, aby praca zarządcy nieruchomości była doceniana?

Redakcja Administratora  |  20.02.2015  |  1

Jak sprawić, aby lokatorzy, których nieruchomością się opiekujemy byli zadowoleni z wykonywanej przez nas pracy? Jak przekonać ich do tego, że nasza praca daje wymierne korzyści?

Jak wreszcie zaktywizować ich do wspólnego dbania o nieruchomość? Z pewnością wielu zarządców nieruchomości (nie tylko tych początkujących) zadaje sobie podobne pytania.

Można powiedzieć, że dobry zarządca nieruchomości to człowiek od wszystkiego. Oczywiście jest to człowiek od wszystkiego, co związane z funkcjonowaniem nieruchomości, którymi się opiekuje.No może z wyjątkiem wyprowadzania na smyczy psów lokatorów.

W zakres jego pracy wchodzi m.in. dbałość o prawidłowe funkcjonowanie lokali, ale także troska o stałe podnoszenie ich wartości rynkowej. Poza tym najlepsi zarządcy zajmują się także przygotowywaniem do efektywnego zarządzania budżetami operacyjnymi nieruchomości, obsługą księgową właścicieli i najemców, administrowaniem infrastrukturą techniczną budynku, optymalizacją kosztów oraz nadzorem nad działalnością firm serwisujących nieruchomość.

Warto przeczytać: Przyczyny odwołania zarządu

Roboty jest sporo, lecz często bywa tak, że nie jest ona doceniana przez mieszkańców. Zabiegani w szaleńczym rytmie dnia codziennego nie mają oni czasu na to, aby śledzić pracę zarządców.

Oto kilka prostych porad, które w szybki i skuteczny sposób sprawią, że praca zarządców nieruchomości będzie doceniana.

Po pierwsze - rozmowa na ulicy

Warto rozmawiać na ulicy z przypadkowo spotkanymi lokatorami. Szczególnie z tymi trochę starszej daty. Oni zawsze mają czas i chętnie dają się wciągnąć w rozmowę. Mówić im o tym, co ciekawego dzieje się ostatnio w obrębie ich wspólnoty, jakie decyzje zostały podjęte i jakie inwestycje zostaną zrealizowane.

To niby banalna rada, ale wielu zarządców w codziennym pośpiechu bagatelizuje siłę zwykłej sąsiedzkiej rozmowy. A pomaga ona nie tylko w aktywizowaniu lokatorów, ale przede wszystkim przekłada się na pozytywny wizerunek zarządcy. Przy kolejnym głosowaniu w sprawie wyboru zarządcy przez wspólnotę może to okazać się kluczowe.

Po drugie - rozmowa w Internecie

Do młodszych, bardziej obeznanych z nowymi technologiami lokatorów, warto docierać także za pośrednictwem komputerów czy urządzeń mobilnych. Mogą nam w tym pomóc systemy czy aplikacje usprawniające funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych i umożliwiające stały kontakt zarządców z lokatorami.

Zobacz: Gmina zarządcą we wspólnocie

Jeden przykład takiego systemu - SmartFM to aplikacja, która oferuje zarządcom wszechstronne narzędzie gromadzące wszelkie istotne dane, ułatwiające nadzór nad zgłoszeniami i rozliczeniami oraz zapewniające skuteczną komunikację z mieszkańcami oraz podwykonawcami. 

Zarządca ma ponadto możliwość przechowywania w systemie wzorów dokumentów wspólnoty, dodawania przetargów i rozstrzygania głosowań. Komunikacja za pośrednictwem smartphona czy tabletu to w dzisiejszych czasach standard. Warto wprowadzić go także w życie wspólnot mieszkaniowych.

Po trzecie - konsultacje

Każdy mieszkaniec lubi mieć poczucie, że jego zdanie się liczy. Może warto więc konsultować z lokatorami najważniejsze decyzje, które leżą w gestii zarządcy?

Jeśli na przykład szukamy odpowiedniej firmy zajmującej się odśnieżaniem, warto o rekomendacje zapytać miejscową złotą rączkę. Jako doświadczony mieszkaniec, funkcjonujący w tej okolicy od wielu lat, doskonale wie, która z lokalnych firm wykona tę usługę tanio i solidnie. Jeśli posłuchamy jego porady przyniesie to obustronne korzyści - zarządca znajdzie odpowiednią firmę, a miejscowa złota rączka poczuje się ważnym lokatorem, mającym wpływ na decyzje zarządcy.

Po czwarte i ostatnie - ciężka praca

Sprawna komunikacja z mieszkańcami nic nam nie da, jeśli nasza codzienna robota będzie zaniedbywana. Zawód zarządcy nieruchomości wymaga bowiem takich cech jak: cierpliwość, konsekwencja w działaniu, pracowitość i systematyczność.

Przeczytaj: Zarządca przymusowy

Choć często niewidoczna i niedoceniana, praca ta jest jednym z najbardziej wymagających zawodów. I choć dzięki ustawie deregulacyjnej może ją wykonywać praktycznie każdy, praca zarządcy nieruchomości to robota dla „prawdziwych twardzieli”.

Adam Wojnarowski

Zachęcamy do udziału w sondzie i dyskusji na temat niezbędnych predyspozycji i wiedzy zarządcy oraz Państwa doświadczeń w  kontaktach z mieszkańcami.


Wspólnota mieszkaniowa
Rozliczenia podatkowe wspólnot i spółdzielni mieszkaniowychPsychologia w zarządzaniu nieruchomościami
CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS » CZYTAJ OPIS »

Komentarze

(1)
brano | 16.02.2017, 12:42

Ale pod jakim względem, finansowym? Jest doceniana. Patrzcie nawet po ofertach, jakie wynagrodzenia dostają szeregi pracownicy w tej branży.l Nie przesadzajmy. Każdy chciałby, aby jego zawód był społecznie doceniany, ale po prostu żyjemy w takim kraju. Lepiej po prostu robić swoje.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17325|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10813|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10387|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl