CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co nowego w Orzecznictwie?
Zalanie mieszkania | Konsekwencje remontu bez uchwały

Paweł Puch  |  Administrator 4/2015  |  10.03.2015
Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 209), a w nim o zalaniu mieszkania, a także o konsekwencjach remontu bez uchwały.
Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 209), a w nim o zalaniu mieszkania, a także o konsekwencjach remontu bez uchwały.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 209), a w nim o zalaniu mieszkania, a także o konsekwencjach remontu bez uchwały.

Zalanie mieszkania

Właściciel mieszkania powinien utrzymywać je w należytym stanie, tak aby jego stan nie spowodował szkody osobom trzecim. Wadliwość instalacji kanalizacyjnej w mieszkaniu pozwanego skutkowała zakłóceniem korzystania z nieruchomości sąsiednich w stopniu przekraczającym przeciętną miarę, skoro doszło do zalania.

Właściciela nie zwalnia z odpowiedzialności fakt, że wynajmował lokal, gdyż obowiązek napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej zgodnie z art. 6a ust.3 pkt 3a ustawy o ochronie praw lokatorów spoczywa na wynajmującym - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Powódka wniosła o zasądzenie od pozwanego odszkodowania z ustawowymi odsetkami. W uzasadnieniu pozwu wskazała, że mieszkanie powódki jest notorycznie zalewane przez najemców mieszkania, którego właścicielem jest pozwany. Powódka wykazała koszty naprawienia szkody.

Wyrokiem Sąd Rejonowy w Zabrzu zasądził od pozwanego na rzecz powódki odszkodowanie z ustawowymi odsetkami. Sąd Rejonowy wskazał, że w sprawie istota sporu sprowadzała się do ustalenia, czy pozwany ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania powódki, które bezspornie nastąpiły oraz jaka jest wysokość szkody poniesionej przez powódkę.

Przeczytaj: Co nowego w Orzecznictwie? Zmiany trybu głosowania a zmiana sposobu liczenia głosów | Szczegółowość uchwały

Zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą do oceny odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji nie ma zastosowania przepis art. 433 kc, przewidujący odpowiedzialność zajmującego lokal na zasadzie ryzyka (por. uchwałę składu 7 Sędziów Sądu Najwyższego z 19 lutego 2013 roku, III CZP 63/12).

Tym samym odpowiedzialność odszkodowawczą za zalanie lokalu położonego na niższej kondygnacji ocenić należy na zasadach ogólnych tj. w oparciu o przepis art. 415 kc. Zgodnie z jego treścią, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Jednocześnie ogólna zasada regulująca rozkład ciężaru dowodu w postępowaniu cywilnym obowiązkiem wykazania przesłanek odpowiedzialności deliktowej obciążała powódkę. Sąd Rejonowy uznał, że powódka w dostateczny sposób wykazała, że pozwany ponosi odpowiedzialność za zalanie jej mieszkania.

W tym zakresie powódka zaproponowała dowód z opinii biegłego, która to opinia była kategoryczna i jednoznaczna w swych wnioskach. Pozwany jeżeli treść opinii kwestionował winien w odpowiednim czasie zgłosić co do niej zarzuty.

Zobacz też: Fundusz remontowy na remont a nie na inwestycje

Odpis opinii biegłego doręczono pozwanemu zobowiązując go do zgłoszenia zarzutów w terminie tygodniowym pod rygorem pominięcia. W konsekwencji Sąd Rejonowy uznał, że nie może być uznane za skuteczne podnoszenia zarzutów co do treści opinii na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku. Pozwany wniósł apelację od tego wyroku jednak Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że apelacja nie odniosła skutku.

W ocenie Sądu poczynione w sprawie ustalenia pozwalają przypisać pozwanemu odpowiedzialność za zalanie mieszkania powódki. Pozwany jako właściciel mieszkania powinien utrzymywać je w należytym stanie, tak aby jego stan nie spowodował szkody osobom trzecim.

To właściciel ma bowiem prawo korzystania z przedmiotu swej własności, ale w granicach prawa i zgodnie z zasadami współżycia społecznego (art. 140 kc). Ponadto właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych(art.144kc).

Wadliwość instalacji kanalizacyjnej w mieszkaniu pozwanego skutkowała zakłóceniem korzystania z nieruchomości sąsiednich, a to lokalu powódki w stopniu przekraczającym przeciętną miarę, skoro w jej mieszkaniu doszło do zalania. Tym samym pozwany przekraczając normę art.144 kc spowodował szkodę w mieniu powódki, za jaką odpowiada na zasadzie art.415 kc.

Odnosząc powyższe ustalenie dodatkowo jeszcze do okoliczności, że pozwany w tamtym czasie lokal wynajmował zwrócić należy uwagę, że obowiązek napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej zgodnie z art. 6a ust.3 pkt 3a ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego spoczywa na wynajmującym. Zatem obciążał on pozwanego.

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 18.06.2014 roku sygn.akt.III Ca 325/14

Czytaj dalej: Konsekwencje remontu bez uchwały


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17124|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl