CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Co nowego w Orzecznictwie?
Zalanie mieszkania | Konsekwencje remontu bez uchwały

Paweł Puch  |  Administrator 4/2015  |  10.03.2015
Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 209), a w nim o zalaniu mieszkania, a także o konsekwencjach remontu bez uchwały.
Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 209), a w nim o zalaniu mieszkania, a także o konsekwencjach remontu bez uchwały.

Cotygodniowy aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 209), a w nim o zalaniu mieszkania, a także o konsekwencjach remontu bez uchwały.

Zalanie mieszkania

Właściciel mieszkania powinien utrzymywać je w należytym stanie, tak aby jego stan nie spowodował szkody osobom trzecim. Wadliwość instalacji kanalizacyjnej w mieszkaniu pozwanego skutkowała zakłóceniem korzystania z nieruchomości sąsiednich w stopniu przekraczającym przeciętną miarę, skoro doszło do zalania.

Właściciela nie zwalnia z odpowiedzialności fakt, że wynajmował lokal, gdyż obowiązek napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej zgodnie z art. 6a ust.3 pkt 3a ustawy o ochronie praw lokatorów spoczywa na wynajmującym - wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Powódka wniosła o zasądzenie od pozwanego odszkodowania z ustawowymi odsetkami. W uzasadnieniu pozwu wskazała, że mieszkanie powódki jest notorycznie zalewane przez najemców mieszkania, którego właścicielem jest pozwany. Powódka wykazała koszty naprawienia szkody.

Wyrokiem Sąd Rejonowy w Zabrzu zasądził od pozwanego na rzecz powódki odszkodowanie z ustawowymi odsetkami. Sąd Rejonowy wskazał, że w sprawie istota sporu sprowadzała się do ustalenia, czy pozwany ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania powódki, które bezspornie nastąpiły oraz jaka jest wysokość szkody poniesionej przez powódkę.

Przeczytaj: Co nowego w Orzecznictwie? Zmiany trybu głosowania a zmiana sposobu liczenia głosów | Szczegółowość uchwały

Zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą do oceny odpowiedzialności za szkodę polegającą na zalaniu lokalu położonego niżej z lokalu znajdującego się na wyższej kondygnacji nie ma zastosowania przepis art. 433 kc, przewidujący odpowiedzialność zajmującego lokal na zasadzie ryzyka (por. uchwałę składu 7 Sędziów Sądu Najwyższego z 19 lutego 2013 roku, III CZP 63/12).

Tym samym odpowiedzialność odszkodowawczą za zalanie lokalu położonego na niższej kondygnacji ocenić należy na zasadach ogólnych tj. w oparciu o przepis art. 415 kc. Zgodnie z jego treścią, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

Jednocześnie ogólna zasada regulująca rozkład ciężaru dowodu w postępowaniu cywilnym obowiązkiem wykazania przesłanek odpowiedzialności deliktowej obciążała powódkę. Sąd Rejonowy uznał, że powódka w dostateczny sposób wykazała, że pozwany ponosi odpowiedzialność za zalanie jej mieszkania.

W tym zakresie powódka zaproponowała dowód z opinii biegłego, która to opinia była kategoryczna i jednoznaczna w swych wnioskach. Pozwany jeżeli treść opinii kwestionował winien w odpowiednim czasie zgłosić co do niej zarzuty.

Zobacz też: Fundusz remontowy na remont a nie na inwestycje

Odpis opinii biegłego doręczono pozwanemu zobowiązując go do zgłoszenia zarzutów w terminie tygodniowym pod rygorem pominięcia. W konsekwencji Sąd Rejonowy uznał, że nie może być uznane za skuteczne podnoszenia zarzutów co do treści opinii na rozprawie poprzedzającej wydanie wyroku. Pozwany wniósł apelację od tego wyroku jednak Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że apelacja nie odniosła skutku.

W ocenie Sądu poczynione w sprawie ustalenia pozwalają przypisać pozwanemu odpowiedzialność za zalanie mieszkania powódki. Pozwany jako właściciel mieszkania powinien utrzymywać je w należytym stanie, tak aby jego stan nie spowodował szkody osobom trzecim.

To właściciel ma bowiem prawo korzystania z przedmiotu swej własności, ale w granicach prawa i zgodnie z zasadami współżycia społecznego (art. 140 kc). Ponadto właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych(art.144kc).

Wadliwość instalacji kanalizacyjnej w mieszkaniu pozwanego skutkowała zakłóceniem korzystania z nieruchomości sąsiednich, a to lokalu powódki w stopniu przekraczającym przeciętną miarę, skoro w jej mieszkaniu doszło do zalania. Tym samym pozwany przekraczając normę art.144 kc spowodował szkodę w mieniu powódki, za jaką odpowiada na zasadzie art.415 kc.

Odnosząc powyższe ustalenie dodatkowo jeszcze do okoliczności, że pozwany w tamtym czasie lokal wynajmował zwrócić należy uwagę, że obowiązek napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej zgodnie z art. 6a ust.3 pkt 3a ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego spoczywa na wynajmującym. Zatem obciążał on pozwanego.

Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 18.06.2014 roku sygn.akt.III Ca 325/14

Czytaj dalej: Konsekwencje remontu bez uchwały


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18224|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11445|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11015|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl