CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego

M CH  |  Administrator 3/2015  |  20.03.2015
Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego
Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego
arch.

Obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie powstaje w przypadku zamienienia długu lokatora z tytułu zaległości czynszowych na świadczenie na rzecz spółdzielni.

Spółdzielnia mieszkaniowa poszukiwała alternatywnych sposobów uregulowania zaległości w zapłacie czynszu i innych opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych przez swoich członków.

Analiza zadłużonych członków spółdzielni mieszkaniowej wskazuje, że są to osoby najczęściej bezrobotne, które nie mają środków finansowych na pokrycie zobowiązań za mieszkania.

Natomiast spółdzielnia jako zarządca musi skutecznie podejmować działania windykacyjne, ponieważ im szybciej są one podejmowane, tym jest większa szansa na uregulowanie zaległości.

Wobec tego spółdzielnia chciałaby zaproponować takim dłużnikom odpracowanie długu poprzez proste prace polegające na np. odśnieżaniu, utrzymywaniu zieleni, koszeniu trawników, sprzątaniu lub wykonywaniu drobnych prac remontowych.

Przeczytaj: Rosną koszty utrzymania zasobów lokalowych

W związku z tym pojawił się szereg pytań dotyczących zaliczenia pracy na konto zaległego czynszu i sposobu uregulowania takiej operacji od strony podatkowej.

Spółdzielnia mieszkaniowa stoi na stanowisku, że wszelkie spłaty długów są dla dłużnika obojętne podatkowo. Opłaty zostaną oznaczone w świadczeniach. Zatem świadczenie w miejsce jego wypełnienia nie stanowi źródła przychodu.

W konsekwencji płatnik nie ma obowiązku poboru z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Właściciel mieszkania jest zobowiązany do zapłaty opłat czynszowych, a zapłata ta może być w świadczeniach innego rodzaju niż pieniądze.

Jako uzasadnienie przedmiotowego pomysłu spółdzielnia podała, że podjęte zostaną stosowne uchwały, na podstawie których opłaty czynszowe będą oznaczone w świadczeniach.

Dodała jeszcze, że - na podstawie art. 453 w związku z art. 652 kc - jeżeli dłużnik w celu zwolnienia z obowiązku spełnia, za zgodą wierzyciela, inne świadczenie, to zobowiązanie wygasa.

Zobacz też: Wydatki na mieszkanie w budżetach polskich gospodarstw domowych na tle innych krajów postkomunistycznych

Jest to więc świadczenie rzeczowe zamiast wykonania, którego cel stanowi wygaszenie istniejącego pomiędzy stronami zobowiązania, w tym przypadku - opłat czynszowych na poczet należności za lokal, poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej.

W konsekwencji zobowiązanie dłużnika wygasa poprzez świadczenie, a nie przez zapłatę. Niemniej jednak konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania, poza zawartą umową stron, będzie rzeczywiste wykonanie świadczenia przez dłużnika.

Spłata długu będzie dla niego obojętna podatkowo, gdyż świadczenie pracy w zamian za wygaśnięcie ciążącego na nim zobowiązania nie stanowi przychodów wskazanych w art. 11 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego ze świadczenia w miejsce odpracowania zaległych opłat za mieszkanie nie powstanie przychód dla dłużnika podlegający opodatkowaniu, płatnik nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ani też nie będzie zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C.

Organ finansowy przyznał, że stanowisko wyrażone przez spółdzielnię mieszkaniową jest słuszne.

Rzeczywiście, forma umowy opartej na cywilnoprawnej konstrukcji świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), określanej również jako "świadczenie zamiast wypełnienia" jest możliwa.

Jej cel stanowi wygaśnięcie istniejących pomiędzy stronami zobowiązań (w przedmiotowej sprawie - opłat czynszowych i innych za użytkowanie lokalu mieszkalnego) poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy.

Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez zwykłe wykonanie (np. przez zapłatę uzgodnionej pierwotnie kwoty), przy czym konieczną przesłanką jego wygaśnięcia - poza umową stron - jest rzeczywiste dokonanie świadczenia przez dłużnika.

Warto przeczytać: Rozliczenie roczne

Z tego właśnie powodu wszelkie świadczenia z tytułu odpracowania zaległości będą dla dłużnika obojętne podatkowo.

Tym samym odpracowanie przez lokatora zaległych opłat mieszkaniowych w formie prac porządkowych i usługowych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej nie będzie dla niego skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 sierpnia 2014 r.,
sygn. IBPBII/1/415-436/14/MZ, www.mf.gov.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Co zrobić gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Zobacz jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10266|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl