CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego

M CH  |  Administrator 3/2015  |  20.03.2015
Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego
Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego
arch.

Obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych nie powstaje w przypadku zamienienia długu lokatora z tytułu zaległości czynszowych na świadczenie na rzecz spółdzielni.

Spółdzielnia mieszkaniowa poszukiwała alternatywnych sposobów uregulowania zaległości w zapłacie czynszu i innych opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych przez swoich członków.

Analiza zadłużonych członków spółdzielni mieszkaniowej wskazuje, że są to osoby najczęściej bezrobotne, które nie mają środków finansowych na pokrycie zobowiązań za mieszkania.

Natomiast spółdzielnia jako zarządca musi skutecznie podejmować działania windykacyjne, ponieważ im szybciej są one podejmowane, tym jest większa szansa na uregulowanie zaległości.

Wobec tego spółdzielnia chciałaby zaproponować takim dłużnikom odpracowanie długu poprzez proste prace polegające na np. odśnieżaniu, utrzymywaniu zieleni, koszeniu trawników, sprzątaniu lub wykonywaniu drobnych prac remontowych.

Przeczytaj: Rosną koszty utrzymania zasobów lokalowych

W związku z tym pojawił się szereg pytań dotyczących zaliczenia pracy na konto zaległego czynszu i sposobu uregulowania takiej operacji od strony podatkowej.

Spółdzielnia mieszkaniowa stoi na stanowisku, że wszelkie spłaty długów są dla dłużnika obojętne podatkowo. Opłaty zostaną oznaczone w świadczeniach. Zatem świadczenie w miejsce jego wypełnienia nie stanowi źródła przychodu.

W konsekwencji płatnik nie ma obowiązku poboru z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Właściciel mieszkania jest zobowiązany do zapłaty opłat czynszowych, a zapłata ta może być w świadczeniach innego rodzaju niż pieniądze.

Jako uzasadnienie przedmiotowego pomysłu spółdzielnia podała, że podjęte zostaną stosowne uchwały, na podstawie których opłaty czynszowe będą oznaczone w świadczeniach.

Dodała jeszcze, że - na podstawie art. 453 w związku z art. 652 kc - jeżeli dłużnik w celu zwolnienia z obowiązku spełnia, za zgodą wierzyciela, inne świadczenie, to zobowiązanie wygasa.

Zobacz też: Wydatki na mieszkanie w budżetach polskich gospodarstw domowych na tle innych krajów postkomunistycznych

Jest to więc świadczenie rzeczowe zamiast wykonania, którego cel stanowi wygaszenie istniejącego pomiędzy stronami zobowiązania, w tym przypadku - opłat czynszowych na poczet należności za lokal, poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej.

W konsekwencji zobowiązanie dłużnika wygasa poprzez świadczenie, a nie przez zapłatę. Niemniej jednak konieczną przesłanką wygaśnięcia zobowiązania, poza zawartą umową stron, będzie rzeczywiste wykonanie świadczenia przez dłużnika.

Spłata długu będzie dla niego obojętna podatkowo, gdyż świadczenie pracy w zamian za wygaśnięcie ciążącego na nim zobowiązania nie stanowi przychodów wskazanych w art. 11 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec tego ze świadczenia w miejsce odpracowania zaległych opłat za mieszkanie nie powstanie przychód dla dłużnika podlegający opodatkowaniu, płatnik nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ani też nie będzie zobowiązany do wystawienia informacji PIT-8C.

Organ finansowy przyznał, że stanowisko wyrażone przez spółdzielnię mieszkaniową jest słuszne.

Rzeczywiście, forma umowy opartej na cywilnoprawnej konstrukcji świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), określanej również jako "świadczenie zamiast wypełnienia" jest możliwa.

Jej cel stanowi wygaśnięcie istniejących pomiędzy stronami zobowiązań (w przedmiotowej sprawie - opłat czynszowych i innych za użytkowanie lokalu mieszkalnego) poprzez spełnienie przez dłużnika świadczenia innego niż określone w treści pierwotnej umowy.

Zobowiązanie wówczas wygasa tak, jakby wygasło przez zwykłe wykonanie (np. przez zapłatę uzgodnionej pierwotnie kwoty), przy czym konieczną przesłanką jego wygaśnięcia - poza umową stron - jest rzeczywiste dokonanie świadczenia przez dłużnika.

Warto przeczytać: Rozliczenie roczne

Z tego właśnie powodu wszelkie świadczenia z tytułu odpracowania zaległości będą dla dłużnika obojętne podatkowo.

Tym samym odpracowanie przez lokatora zaległych opłat mieszkaniowych w formie prac porządkowych i usługowych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej nie będzie dla niego skutkowało powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 sierpnia 2014 r.,
sygn. IBPBII/1/415-436/14/MZ, www.mf.gov.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11061|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10640|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl