CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak zadbać o ciepłą wodę? Poznaj sposób na instalację c.w.u. i c.o. » ‎
http://ad.administrator24.info/kotly/▲
Wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni (jedną z ich głównych zalet jest możliwość łączenia w układy kaskadowe)...
Kategorie: ciepła woda, instalacja c.o., instalacja c.w.u., wod-kan,

Zmiana dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu
Zmiana dostawcy gazu
JS

Jeszcze parę lat temu zmiana dostawcy energii wydawała nam się niemożliwa. Po uwolnieniu rynku energetycznego wspólnoty długo czekały, zanim masowo zaczęły korzystać z tej możliwości.

Nikt nie wiedział, jak w praktyce będzie wyglądała procedura, a także, czy wskazywane na papierze oszczędności staną się rzeczywistymi. Dziś wiemy, że wygląda to całkiem dobrze, choć ja prywatnie mam zastrzeżenia co do czysto organizacyjnej pracy niektórych firm. Ale coś za coś…

Od kilku lat rynek gazu w Polsce przechodzi powolne zmiany - proces liberalizacji jest skomplikowany i na całkowite uwolnienie rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nadal przedsiębiorstwa energetyczne w naszym kraju zobowiązane są do przedkładania Prezesowi URE wszystkich taryf do zatwierdzenia. Dzisiaj możemy zmienić także naszego dostawcę gazu - niezależnie od tego, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym.

Każdy odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (operatora) ma prawo do zmiany sprzedawcy paliwa gazowego. Odbiorca nie ponosi wobec operatora ani sprzedawcy żadnych opłat związanych z przeprowadzeniem tego procesu.

Przeczytaj: Tu chodzi o życie

Procedura zmiany sprzedawcy zajmuje dokładnie tyle, ile trwa okres wypowiedzenia umowy u poprzedniego sprzedawcy, czyli zazwyczaj raptem miesiąc. Jeżeli jest taka potrzeba, może ten czas odpowiednio wydłużyć.

Zarówno rynek hurtowy, jak i detaliczny w Polsce zdominowany jest przez jeden podmiot, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Według danych z 2012 roku na rynku detalicznym PGNiG zrealizowało aż 94,64% sprzedaży, a pozostałą jej część przeprowadziło kilkadziesiąt innych firm. Najliczniejszą grupą odbiorców są gospodarstwa domowe, których udział w wolumenie sprzedaży w 2012 roku wyniósł 26,1%.

Udział w sprzedaży gazu klientów przemysłowych, czyli przede wszystkim elektrowni, zakładów chemicznych oraz elektrociepłowni to 60,2%.

Z roku na rok nieznacznie wzrasta udział w rynku gazowym mniejszych firm, które zajmują się odsprzedażą gazu ziemnego nabywanego od PGNiG lub nabycia wewnątrzwspólnotowego. Poza PGNiG dostawcami gazu w naszym kraju są m.in. Egesa Grupa Energetyczna S.A., Gaspol S.A., Grupa Duon S.A., EWE energia Sp. z o.o., G. EN Gaz Energia Sp. z o.o.

Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Najbardziej istotne przy wyborze oferty na zakup tańszego gazu jest to, że:

  • przy zmianie sprzedawcy gazu dalej otrzymywać będziemy jeden rachunek (dystrybucja + sprzedaż);
  • zmienić może się wysokość opłaty za paliwo gazowe oraz wysokość opłaty abonamentowej;
  • zmiana sprzedawcy gazu jest bezpłatna;
  • zmieniając sprzedawcę gazu, dalej będziemy otrzymywać gaz o takiej samej jakości, a także nie będziemy odcięci od jego dostaw.
  •  

Zobacz też: Rozliczanie VAT

Odbiorca lub - po otrzymaniu upoważnienia - nowy sprzedawca w jego imieniu wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz powiadamia go i operatora o zawarciu umowy kompleksowej i dniu rozpoczęcia dostaw gazu.

Operatora informuje się poprzez złożenie powiadomienia o zmianie sprzedawcy (PZD), którego wzór dostępny jest na stronie internetowej operatorów.

Umowa, na podstawie której dotychczasowy sprzedawca dostarcza paliwo gazowe, ulega rozwiązaniu w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie (wypowiedzenie umowy) tego odbiorcy dotarło do dotychczasowego sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Rozpoczęcie świadczenia usług dystrybucji na rzecz odbiorcy (na podstawie nowego powiadomienia o zmianie sprzedawcy) zaczyna się wraz z rozpoczęciem nowej doby gazowej następującej po dobie gazowej, w której nastąpiło rozwiązanie umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Firmy zajmujące się sprzedażą gazu, tak jak to było przy zmianie dostawcy energii, pomagają we wszelkich formalnościach związanych ze zmianą sprzedawcy (szykują dokumenty, analizę oszczędności, wypowiedzenie, powiadomienie o zmianie sprzedawcy - i dostarczają je do operatora).

Operator informuje odbiorcę o terminie rozpoczęcia realizacji powiadomienia o zmianie sprzedawcy, a także dotychczasowego sprzedawcę - o terminie zakończenia dotychczas obowiązującego zlecenia.

Operator w ramach procedury zmiany sprzedawcy dokonuje również odczytu wskazań układu pomiarowego w celu umożliwienia dotychczasowemu sprzedawcy końcowego rozliczenia z odbiorcą.

Operator dokonuje odczytu nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od ostatniego dnia obowiązywania umowy z dotychczasowym sprzedawcą. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu, przedstawia on szacowane ilości odebranego paliwa gazowego.

Operator przekazuje dane niezbędne do rozliczeń w terminie pięciu dni roboczych od dnia dokonania odczytu lub szacowania. I to już wszystko! Prosta procedura!

Warto przeczytać: Prawo a podzielniki ciepła w budynkach wielolokalowych

Wydaje się być nawet prostsza niż to miało miejsce w przypadku energii. Haczyk w tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpłynie znacząco na nasze oszczędności. Ale pamiętajmy, że rynek dopiero zaczyna się rozwijać i nadal jest w trakcie transformacji.

W ciągu najbliższych kilku lat powinniśmy cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto obserwować sytuację, nie bać się dołączenia do grona świadomych odbiorców gazu i zapoznać się z ofertą sprzedawców działających na naszym rynku.

Pamiętajmy bowiem, że jednak każde, nawet niewielkie w skali miesiąca, oszczędności są zawsze oszczędnościami, które w skali roku na pewno zostaną zauważone w rozliczeniach indywidualnych naszych wspólnot.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowanie i monitorowanie pompy. Zobacz jak działa inteligenta pompa obiegowa i cyrkulacyjna »

pompa obiegowa i cyrkulacyjna

Przeznaczona jest do systemów grzewczych i chłodniczych oraz do domowych instalacji ciepłej wody użytkowej. Została ona zaprojektowana do pracy z cieczami ... Czytam więcej »


Jak zaoszczędzić na cieple? »

Oszczedności na ogrzewaniu

Co roku koszty ciepła rosną. Większość mieszkańców i właścicieli budynków szuka możliwości obniżenia rachunków. Sprawdź  »


Co zamiast wiaty śmietnikowej? O pojemnikach na odpady»

Polskie pojemniki półpodziemneDlaczego coraz częściej zarządcy osiedli poszukują alternatyw dla wiat śmietnikowych. Powodów jest kilka – estetyka, przestrzeń, koszty. Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy
...
Czytam więcej »


Kilka pomysłów na plac zabaw na Twoim osiedlu »

Uwaga! Od 1 stycznia 2021 nowe wymagania dla pomp do zaopatrzenia w wodę instalacji przeciwpożarowych oraz bytowo-socjalnych»

pomysly na place zabaw Pompy prawo 2021
JPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i zabawy... Chcę wiedzieć »

Z dniem 1 stycznia 2021 roku zgodnie z Rozporządzenia MIiB z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz.U. 2016 poz. 1966) tylko Zespoły Pomp posiadające powyższe dopuszczenie, a także posiadające...Czytam więcej »


Domofon, unifon, czytnik - co wybrać?

Domofony cyfralPrawidłowo dobrany domofon powinien zapewnić domownikom nie tylko komfort, dzięki odpowiedniej funkcjonalności, ale co najważniejsze – bezpieczeństwo, ograniczając dostęp na teren osiedla lub... Czytam więcej »


Kotły do mieszkań i budynków wielolokalowych - co wybrać?

Niezawodna pomoc w utrzymaniu czystości w budynku - teraz okazja!

Ogrzewanie grzejnikiem czyste klatki schodowe
Koszty ogrzewania budynków są już dość wysokie, a należy się spodziewać, że będą jeszcze wyższe. Jednym ze sposobów na ich obniżenie może okazać się budowa... Czytam więcej »

Choć ich praca bywa niedoceniana i niezauważana, to przecież bez niej nie mogłaby funkcjonować żadna firma czy instytucja. Zwłaszcza dziś, w dobie pandemii koronawirusa, przekonujemy się...... czytam więcej»


Windy - rozwiązania dla osiedli»

Windy w budynkuWykluczenie architektoniczne, czyli m.in. brak dźwigów osobowych w budynkach czterokondygnacyjnych, najczęściej spółdzielczych, wybudowanych pod rządami starego prawa, jest zjawiskiem... Czytam więcej »


Nie uwierzysz! Opomiarowanie i rozliczenie mediów proste jak nigdy dotąd »

Pojemniki na odpady - mieszkańcy zostawiają bałagan? Jak temu zaradzić?

Kompleksowa energia śmieci w koszu na osiedlu
Postęp w dziedzinie technik informatycznych pozwolił na ujednolicenie pewnych standardów i stworzenie otwartego systemu komunikacyjnego do odczytu... czytam dalej »

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej... chcę wiedzieć więcej»


Gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym - zobacz, ile to kosztuje »

Gaz plynny budownictwoKonieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię w przypadku wielu systemów grzewczych to niejedyny wymóg prawa budowlanego. Przepisy określają również... Chcę zobaczyć »


Jak oszczędzić przestrzeń na osiedlu, którą możemy wykorzystać np. na miejsca parkingowe?

Kocioł gazowy kondensacyjny i jego sprawność  »

Osiedle Polska kotły kondensacyjne

Brak miejsc parkingowych lub miejsc na rowery to czesty widok na polskich osiedlach. ZObacz, gdzie możesz zaoszczędzić miejsce i wykorzystać je... Czytam więcej »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... czytam więcej »


Jak zapewnić prawidłową księgowość we wspólnocie?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Odczyt wodomierzy pod nieobecność mieszkańca »
LNG do zasilania centralnej kotłowni na Twoim osiedlu»
Licznik energii - oszczędzanie ogrzewanie budynku
Spis liczników to niestety często żmudny i długotrwały proces. Zastanie wszystkich mieszkańców w jednym czasie - raczej nierealne. A co gdyby... czytam więcej » LNG jest idealnym rozwiązaniem dla osiedli i budynków, które nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego i mają duże zapotrzebowanie na energię. Używając gazu LNG masz dostęp do efektywnego, łatwo dostępnego i jednocześnie przyjaznego... czytam dalej »

Jak skutecznie naprawić i przeprowadzić renowację dachu?
Zaparowane okna w domu - jak się tego pozbyć?
Naprawa i renowacja dachu zaparowane okna
Deszcz, śnieg, wiatr …. te czynniki atmosferyczne pokazują każdemu właścicielowi i zarządcy na ile może polegać na szczelności swojego dachu. Nikomu nie trzeba... czytam więcej » Zaparowane lustro w łazience lub szyby okienne w kuchni to najprawdopodobniej oznaka... Czytam więcej »

Bezpłatne szkolenie "Naprawa balkonów w Spółdzielniach Mieszkaniowych"
Nowe narzedzie dla wspólnot mieszkaniowych - zobacz, jak wydajniej korzystać z miejsc parkingowych na osiedlu»
naprawa balkonu parking zajęty?
Czy mamy do czynienia z wykonaniem nowego balkonu lub gdy stoimy przed wyzwaniem aby naprawić juz istniejący, można liczyć na Systemowe rozwiązania PCI dla balkonów... czytaj dalej »

Nowoczesne technologie i przełomowe idee są w stanie sprostać wielu wyzwaniom cywilizacyjnym. Podejście to doprowadziło nas do stworzenia platformy, która łączy w sobie zaawansowaną technologię oraz kulturę współdzielenia, dając nam przejrzysty system, mogący(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
12/2020

Aktualny numer:

Administrator 12/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zima a nieruchomości
  • - Bez windy ani rusz
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 20621|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 19924|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 12630|Ocena: 1.0

Konferencja Miesięcznika Administrator

Docieplenie mieszkania od strony sufitu mogło wpłynąć na pojawienie się grzyba i pleśni

Od czego powinien być ubezpieczony zarządca, by mógł spać spokojnie?

Instalacje tryskaczowe - Akademia Ochrony Przeciwpożarowej

Jak dobrać odpowiedni system ogrzewania domu?

Co to jest sprawność urządzeń grzewczych?

Co to jest dom pasywny

Jak wykonać taras wentylowany?

Jak prawidłowo zamontować okno?

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl