Nikt nie wiedział, jak w praktyce będzie wyglądała procedura, a także, czy wskazywane na papierze oszczędności staną się rzeczywistymi. Dziś wiemy, że wygląda to całkiem dobrze, choć ja prywatnie mam zastrzeżenia co do czysto organizacyjnej pracy niektórych firm. Ale coś za coś…
Od kilku lat rynek gazu w Polsce przechodzi powolne zmiany - proces liberalizacji jest skomplikowany i na całkowite uwolnienie rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nadal przedsiębiorstwa energetyczne w naszym kraju zobowiązane są do przedkładania Prezesowi URE wszystkich taryf do zatwierdzenia. Dzisiaj możemy zmienić także naszego dostawcę gazu - niezależnie od tego, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym.
Każdy odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (operatora) ma prawo do zmiany sprzedawcy paliwa gazowego. Odbiorca nie ponosi wobec operatora ani sprzedawcy żadnych opłat związanych z przeprowadzeniem tego procesu.
Przeczytaj: Tu chodzi o życie
Procedura zmiany sprzedawcy zajmuje dokładnie tyle, ile trwa okres wypowiedzenia umowy u poprzedniego sprzedawcy, czyli zazwyczaj raptem miesiąc. Jeżeli jest taka potrzeba, może ten czas odpowiednio wydłużyć.
Zarówno rynek hurtowy, jak i detaliczny w Polsce zdominowany jest przez jeden podmiot, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
Według danych z 2012 roku na rynku detalicznym PGNiG zrealizowało aż 94,64% sprzedaży, a pozostałą jej część przeprowadziło kilkadziesiąt innych firm. Najliczniejszą grupą odbiorców są gospodarstwa domowe, których udział w wolumenie sprzedaży w 2012 roku wyniósł 26,1%.
Udział w sprzedaży gazu klientów przemysłowych, czyli przede wszystkim elektrowni, zakładów chemicznych oraz elektrociepłowni to 60,2%.
Z roku na rok nieznacznie wzrasta udział w rynku gazowym mniejszych firm, które zajmują się odsprzedażą gazu ziemnego nabywanego od PGNiG lub nabycia wewnątrzwspólnotowego. Poza PGNiG dostawcami gazu w naszym kraju są m.in. Egesa Grupa Energetyczna S.A., Gaspol S.A., Grupa Duon S.A., EWE energia Sp. z o.o., G. EN Gaz Energia Sp. z o.o.
Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Najbardziej istotne przy wyborze oferty na zakup tańszego gazu jest to, że:
- przy zmianie sprzedawcy gazu dalej otrzymywać będziemy jeden rachunek (dystrybucja + sprzedaż);
- zmienić może się wysokość opłaty za paliwo gazowe oraz wysokość opłaty abonamentowej;
- zmiana sprzedawcy gazu jest bezpłatna;
- zmieniając sprzedawcę gazu, dalej będziemy otrzymywać gaz o takiej samej jakości, a także nie będziemy odcięci od jego dostaw.
Zobacz też: Rozliczanie VAT
Odbiorca lub - po otrzymaniu upoważnienia - nowy sprzedawca w jego imieniu wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz powiadamia go i operatora o zawarciu umowy kompleksowej i dniu rozpoczęcia dostaw gazu.
Operatora informuje się poprzez złożenie powiadomienia o zmianie sprzedawcy (PZD), którego wzór dostępny jest na stronie internetowej operatorów.
Umowa, na podstawie której dotychczasowy sprzedawca dostarcza paliwo gazowe, ulega rozwiązaniu w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie (wypowiedzenie umowy) tego odbiorcy dotarło do dotychczasowego sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.
Rozpoczęcie świadczenia usług dystrybucji na rzecz odbiorcy (na podstawie nowego powiadomienia o zmianie sprzedawcy) zaczyna się wraz z rozpoczęciem nowej doby gazowej następującej po dobie gazowej, w której nastąpiło rozwiązanie umowy z dotychczasowym sprzedawcą.
Firmy zajmujące się sprzedażą gazu, tak jak to było przy zmianie dostawcy energii, pomagają we wszelkich formalnościach związanych ze zmianą sprzedawcy (szykują dokumenty, analizę oszczędności, wypowiedzenie, powiadomienie o zmianie sprzedawcy - i dostarczają je do operatora).
Operator informuje odbiorcę o terminie rozpoczęcia realizacji powiadomienia o zmianie sprzedawcy, a także dotychczasowego sprzedawcę - o terminie zakończenia dotychczas obowiązującego zlecenia.
Operator w ramach procedury zmiany sprzedawcy dokonuje również odczytu wskazań układu pomiarowego w celu umożliwienia dotychczasowemu sprzedawcy końcowego rozliczenia z odbiorcą.
Operator dokonuje odczytu nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od ostatniego dnia obowiązywania umowy z dotychczasowym sprzedawcą. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu, przedstawia on szacowane ilości odebranego paliwa gazowego.
Operator przekazuje dane niezbędne do rozliczeń w terminie pięciu dni roboczych od dnia dokonania odczytu lub szacowania. I to już wszystko! Prosta procedura!
Warto przeczytać: Prawo a podzielniki ciepła w budynkach wielolokalowych
Wydaje się być nawet prostsza niż to miało miejsce w przypadku energii. Haczyk w tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpłynie znacząco na nasze oszczędności. Ale pamiętajmy, że rynek dopiero zaczyna się rozwijać i nadal jest w trakcie transformacji.
W ciągu najbliższych kilku lat powinniśmy cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto obserwować sytuację, nie bać się dołączenia do grona świadomych odbiorców gazu i zapoznać się z ofertą sprzedawców działających na naszym rynku.
Pamiętajmy bowiem, że jednak każde, nawet niewielkie w skali miesiąca, oszczędności są zawsze oszczędnościami, które w skali roku na pewno zostaną zauważone w rozliczeniach indywidualnych naszych wspólnot.
Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail. |