CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zmiana dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu
Zmiana dostawcy gazu
JS

Jeszcze parę lat temu zmiana dostawcy energii wydawała nam się niemożliwa. Po uwolnieniu rynku energetycznego wspólnoty długo czekały, zanim masowo zaczęły korzystać z tej możliwości.

Nikt nie wiedział, jak w praktyce będzie wyglądała procedura, a także, czy wskazywane na papierze oszczędności staną się rzeczywistymi. Dziś wiemy, że wygląda to całkiem dobrze, choć ja prywatnie mam zastrzeżenia co do czysto organizacyjnej pracy niektórych firm. Ale coś za coś…

Od kilku lat rynek gazu w Polsce przechodzi powolne zmiany - proces liberalizacji jest skomplikowany i na całkowite uwolnienie rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nadal przedsiębiorstwa energetyczne w naszym kraju zobowiązane są do przedkładania Prezesowi URE wszystkich taryf do zatwierdzenia. Dzisiaj możemy zmienić także naszego dostawcę gazu - niezależnie od tego, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym.

Każdy odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (operatora) ma prawo do zmiany sprzedawcy paliwa gazowego. Odbiorca nie ponosi wobec operatora ani sprzedawcy żadnych opłat związanych z przeprowadzeniem tego procesu.

Przeczytaj: Tu chodzi o życie

Procedura zmiany sprzedawcy zajmuje dokładnie tyle, ile trwa okres wypowiedzenia umowy u poprzedniego sprzedawcy, czyli zazwyczaj raptem miesiąc. Jeżeli jest taka potrzeba, może ten czas odpowiednio wydłużyć.

Zarówno rynek hurtowy, jak i detaliczny w Polsce zdominowany jest przez jeden podmiot, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Według danych z 2012 roku na rynku detalicznym PGNiG zrealizowało aż 94,64% sprzedaży, a pozostałą jej część przeprowadziło kilkadziesiąt innych firm. Najliczniejszą grupą odbiorców są gospodarstwa domowe, których udział w wolumenie sprzedaży w 2012 roku wyniósł 26,1%.

Udział w sprzedaży gazu klientów przemysłowych, czyli przede wszystkim elektrowni, zakładów chemicznych oraz elektrociepłowni to 60,2%.

Z roku na rok nieznacznie wzrasta udział w rynku gazowym mniejszych firm, które zajmują się odsprzedażą gazu ziemnego nabywanego od PGNiG lub nabycia wewnątrzwspólnotowego. Poza PGNiG dostawcami gazu w naszym kraju są m.in. Egesa Grupa Energetyczna S.A., Gaspol S.A., Grupa Duon S.A., EWE energia Sp. z o.o., G. EN Gaz Energia Sp. z o.o.

Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Najbardziej istotne przy wyborze oferty na zakup tańszego gazu jest to, że:

  • przy zmianie sprzedawcy gazu dalej otrzymywać będziemy jeden rachunek (dystrybucja + sprzedaż);
  • zmienić może się wysokość opłaty za paliwo gazowe oraz wysokość opłaty abonamentowej;
  • zmiana sprzedawcy gazu jest bezpłatna;
  • zmieniając sprzedawcę gazu, dalej będziemy otrzymywać gaz o takiej samej jakości, a także nie będziemy odcięci od jego dostaw.
  •  

Zobacz też: Rozliczanie VAT

Odbiorca lub - po otrzymaniu upoważnienia - nowy sprzedawca w jego imieniu wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz powiadamia go i operatora o zawarciu umowy kompleksowej i dniu rozpoczęcia dostaw gazu.

Operatora informuje się poprzez złożenie powiadomienia o zmianie sprzedawcy (PZD), którego wzór dostępny jest na stronie internetowej operatorów.

Umowa, na podstawie której dotychczasowy sprzedawca dostarcza paliwo gazowe, ulega rozwiązaniu w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie (wypowiedzenie umowy) tego odbiorcy dotarło do dotychczasowego sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Rozpoczęcie świadczenia usług dystrybucji na rzecz odbiorcy (na podstawie nowego powiadomienia o zmianie sprzedawcy) zaczyna się wraz z rozpoczęciem nowej doby gazowej następującej po dobie gazowej, w której nastąpiło rozwiązanie umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Firmy zajmujące się sprzedażą gazu, tak jak to było przy zmianie dostawcy energii, pomagają we wszelkich formalnościach związanych ze zmianą sprzedawcy (szykują dokumenty, analizę oszczędności, wypowiedzenie, powiadomienie o zmianie sprzedawcy - i dostarczają je do operatora).

Operator informuje odbiorcę o terminie rozpoczęcia realizacji powiadomienia o zmianie sprzedawcy, a także dotychczasowego sprzedawcę - o terminie zakończenia dotychczas obowiązującego zlecenia.

Operator w ramach procedury zmiany sprzedawcy dokonuje również odczytu wskazań układu pomiarowego w celu umożliwienia dotychczasowemu sprzedawcy końcowego rozliczenia z odbiorcą.

Operator dokonuje odczytu nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od ostatniego dnia obowiązywania umowy z dotychczasowym sprzedawcą. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu, przedstawia on szacowane ilości odebranego paliwa gazowego.

Operator przekazuje dane niezbędne do rozliczeń w terminie pięciu dni roboczych od dnia dokonania odczytu lub szacowania. I to już wszystko! Prosta procedura!

Warto przeczytać: Prawo a podzielniki ciepła w budynkach wielolokalowych

Wydaje się być nawet prostsza niż to miało miejsce w przypadku energii. Haczyk w tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpłynie znacząco na nasze oszczędności. Ale pamiętajmy, że rynek dopiero zaczyna się rozwijać i nadal jest w trakcie transformacji.

W ciągu najbliższych kilku lat powinniśmy cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto obserwować sytuację, nie bać się dołączenia do grona świadomych odbiorców gazu i zapoznać się z ofertą sprzedawców działających na naszym rynku.

Pamiętajmy bowiem, że jednak każde, nawet niewielkie w skali miesiąca, oszczędności są zawsze oszczędnościami, które w skali roku na pewno zostaną zauważone w rozliczeniach indywidualnych naszych wspólnot.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17310|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10802|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10375|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl