CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Zmiana dostawcy gazu

Zmiana dostawcy gazu
Zmiana dostawcy gazu
JS

Jeszcze parę lat temu zmiana dostawcy energii wydawała nam się niemożliwa. Po uwolnieniu rynku energetycznego wspólnoty długo czekały, zanim masowo zaczęły korzystać z tej możliwości.

Nikt nie wiedział, jak w praktyce będzie wyglądała procedura, a także, czy wskazywane na papierze oszczędności staną się rzeczywistymi. Dziś wiemy, że wygląda to całkiem dobrze, choć ja prywatnie mam zastrzeżenia co do czysto organizacyjnej pracy niektórych firm. Ale coś za coś…

Od kilku lat rynek gazu w Polsce przechodzi powolne zmiany - proces liberalizacji jest skomplikowany i na całkowite uwolnienie rynku przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nadal przedsiębiorstwa energetyczne w naszym kraju zobowiązane są do przedkładania Prezesowi URE wszystkich taryf do zatwierdzenia. Dzisiaj możemy zmienić także naszego dostawcę gazu - niezależnie od tego, czy jesteśmy klientem indywidualnym, czy biznesowym.

Każdy odbiorca przyłączony do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. (operatora) ma prawo do zmiany sprzedawcy paliwa gazowego. Odbiorca nie ponosi wobec operatora ani sprzedawcy żadnych opłat związanych z przeprowadzeniem tego procesu.

Przeczytaj: Tu chodzi o życie

Procedura zmiany sprzedawcy zajmuje dokładnie tyle, ile trwa okres wypowiedzenia umowy u poprzedniego sprzedawcy, czyli zazwyczaj raptem miesiąc. Jeżeli jest taka potrzeba, może ten czas odpowiednio wydłużyć.

Zarówno rynek hurtowy, jak i detaliczny w Polsce zdominowany jest przez jeden podmiot, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

Według danych z 2012 roku na rynku detalicznym PGNiG zrealizowało aż 94,64% sprzedaży, a pozostałą jej część przeprowadziło kilkadziesiąt innych firm. Najliczniejszą grupą odbiorców są gospodarstwa domowe, których udział w wolumenie sprzedaży w 2012 roku wyniósł 26,1%.

Udział w sprzedaży gazu klientów przemysłowych, czyli przede wszystkim elektrowni, zakładów chemicznych oraz elektrociepłowni to 60,2%.

Z roku na rok nieznacznie wzrasta udział w rynku gazowym mniejszych firm, które zajmują się odsprzedażą gazu ziemnego nabywanego od PGNiG lub nabycia wewnątrzwspólnotowego. Poza PGNiG dostawcami gazu w naszym kraju są m.in. Egesa Grupa Energetyczna S.A., Gaspol S.A., Grupa Duon S.A., EWE energia Sp. z o.o., G. EN Gaz Energia Sp. z o.o.

Procedurę zmiany sprzedawcy inicjuje odbiorca poprzez wybór nowego sprzedawcy i zawarcie z nim umowy kompleksowej dostawy paliwa gazowego. Po wyborze firmy trzeba też wybrać odpowiednią ofertę. Najbardziej istotne przy wyborze oferty na zakup tańszego gazu jest to, że:

  • przy zmianie sprzedawcy gazu dalej otrzymywać będziemy jeden rachunek (dystrybucja + sprzedaż);
  • zmienić może się wysokość opłaty za paliwo gazowe oraz wysokość opłaty abonamentowej;
  • zmiana sprzedawcy gazu jest bezpłatna;
  • zmieniając sprzedawcę gazu, dalej będziemy otrzymywać gaz o takiej samej jakości, a także nie będziemy odcięci od jego dostaw.
  •  

Zobacz też: Rozliczanie VAT

Odbiorca lub - po otrzymaniu upoważnienia - nowy sprzedawca w jego imieniu wypowiada umowę dotychczasowemu sprzedawcy oraz powiadamia go i operatora o zawarciu umowy kompleksowej i dniu rozpoczęcia dostaw gazu.

Operatora informuje się poprzez złożenie powiadomienia o zmianie sprzedawcy (PZD), którego wzór dostępny jest na stronie internetowej operatorów.

Umowa, na podstawie której dotychczasowy sprzedawca dostarcza paliwo gazowe, ulega rozwiązaniu w ostatnim dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym oświadczenie (wypowiedzenie umowy) tego odbiorcy dotarło do dotychczasowego sprzedawcy. Odbiorca ten może wskazać późniejszy termin rozwiązania umowy.

Rozpoczęcie świadczenia usług dystrybucji na rzecz odbiorcy (na podstawie nowego powiadomienia o zmianie sprzedawcy) zaczyna się wraz z rozpoczęciem nowej doby gazowej następującej po dobie gazowej, w której nastąpiło rozwiązanie umowy z dotychczasowym sprzedawcą.

Firmy zajmujące się sprzedażą gazu, tak jak to było przy zmianie dostawcy energii, pomagają we wszelkich formalnościach związanych ze zmianą sprzedawcy (szykują dokumenty, analizę oszczędności, wypowiedzenie, powiadomienie o zmianie sprzedawcy - i dostarczają je do operatora).

Operator informuje odbiorcę o terminie rozpoczęcia realizacji powiadomienia o zmianie sprzedawcy, a także dotychczasowego sprzedawcę - o terminie zakończenia dotychczas obowiązującego zlecenia.

Operator w ramach procedury zmiany sprzedawcy dokonuje również odczytu wskazań układu pomiarowego w celu umożliwienia dotychczasowemu sprzedawcy końcowego rozliczenia z odbiorcą.

Operator dokonuje odczytu nie później niż w ciągu pięciu dni roboczych od ostatniego dnia obowiązywania umowy z dotychczasowym sprzedawcą. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu, przedstawia on szacowane ilości odebranego paliwa gazowego.

Operator przekazuje dane niezbędne do rozliczeń w terminie pięciu dni roboczych od dnia dokonania odczytu lub szacowania. I to już wszystko! Prosta procedura!

Warto przeczytać: Prawo a podzielniki ciepła w budynkach wielolokalowych

Wydaje się być nawet prostsza niż to miało miejsce w przypadku energii. Haczyk w tym, że taka zmiana, przy dominacji PGNiG, nie wpłynie znacząco na nasze oszczędności. Ale pamiętajmy, że rynek dopiero zaczyna się rozwijać i nadal jest w trakcie transformacji.

W ciągu najbliższych kilku lat powinniśmy cieszyć się coraz niższymi rachunkami. Dlatego już teraz warto obserwować sytuację, nie bać się dołączenia do grona świadomych odbiorców gazu i zapoznać się z ofertą sprzedawców działających na naszym rynku.

Pamiętajmy bowiem, że jednak każde, nawet niewielkie w skali miesiąca, oszczędności są zawsze oszczędnościami, które w skali roku na pewno zostaną zauważone w rozliczeniach indywidualnych naszych wspólnot.

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18992|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12225|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11565|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl