CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Zmagania audytorów z systemem teleinformatycznym

Redakcja Administratora  |  27.04.2015  |  1
Zmagania audytorów z systemem teleinformatycznym
Zmagania audytorów z systemem teleinformatycznym

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, protokół z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji sporządza się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków. I byłoby wszystko w porządku, gdyby tenże system działał sprawnie.

W myśl zapisów ustawy, osoba uprawniona, po uzyskaniu doń dostępu, sporządza protokół z kontroli przy użyciu tego systemu (tzn. wypełnia wzór protokołu z kontroli), następnie zatwierdza go, a po nadaniu numeru protokołu z kontroli w wykazie protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji - drukuje i opatruje podpisem swoim oraz osoby zlecającej kontrolę.

Zatwierdzony i wydrukowany protokół z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji jest zapisywany w wykazie protokołów z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Przeczytaj: Certyfikaty ekologiczne

Wraz z rozporządzeniem, wprowadzającym obowiązek sporządzania protokołów po kontroli systemów centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz systemów klimatyzacji, pojawiło się drugie rozporządzenie, opisujące proces weryfikacji protokołów oraz świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Weryfikacja  dotyczy  rzetelności i prawidłowości kalkulacji danych i wskaźników energetycznych budynku lub części budynku, określających całkowite zapotrzebowanie na energię niezbędną do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (w przypadku świadectwa charakterystyki energetycznej) oraz dokonanej oceny efektywności energetycznej systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji, w szczególności – określenia całkowitej sprawności systemu ogrzewania lub systemu chłodzenia oraz ich dostosowania do potrzeb budynku (w przypadku protokołów z kontroli), a ponadto zawartych zaleceń w tych dokumentach.

Zobacz też: Będzie grubo, czyli co nas czeka przy termomodernizacji budynków od 1 stycznia 2014 r.

W rozporządzeniu opisano także zasady weryfikacji. Zgodnie z przepisami ustawy, może ona odbywać się z urzędu lub na wniosek, który może złożyć właściciel lub zarządca nieruchomości. W przypadku weryfikacji dokonywanej z urzędu, co roku losowanych będzie co najmniej 250 świadectw charakterystyki energetycznej oraz co najmniej 250 protokołów z kontroli, sporządzonych w roku poprzednim.

Rokrocznie z dokonanych weryfikacji z urzędu będzie sporządzane sprawozdanie, które będzie przechowywane w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Prowadzenie weryfikacji odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 31–38 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, który ma usprawnić pracę osób zarówno dokonujących takiej kontroli, jak i uprawionych do sporządzania ww. dokumentów.

Jeśli na podstawie weryfikacji minister stwierdzi rażące i oczywiste błędy w sporządzonym przez osobę uprawnioną świadectwie lub protokole z kontroli, to wyda decyzję o wykreśleniu tej osoby z wykazu.

Warto przeczytać: Nie taki certyfikat straszny... Jak interpretować świadectwo charakterystyki energetycznej

Niestety, tenże system teleinformatyczny - zdaniem audytorów - pozostawia wiele do życzenia. Poniżej zebrane opinie na temat systemu:

 • Aplikacja jest bardzo niestabilna, w czasie rejestrowania dokumentu w systemie kilkakrotnie potrafi się pojawić komunikat z prośbą o kontakt z administratorem systemu, gdyż działanie nie może być wykonane.
 • Samo wpisanie certyfikatu do systemu zajmuje od 15 do 20 minut, gdyż wymagane jest wpisanie 40-50 danych w zależności od tego czy mamy do zarejestrowania dokument dla lokalu czy dla całego budynku.
 • Jest obowiązek wpisywania wartości powiązanych ze sobą matematycznie, kolejne wyniki system mógłby sam generować, a nie wymagać ich wpisywania potencjalnie stwarzając możliwość popełnienia "czeskich błędów".
 • Jest obowiązek wpisywania całych fraz z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej związanych z opisem systemów ogrzewania, ciepłej wody użytkowej czy chłodzenia, które można byłoby wybrać z rozwijanej zakładki.

  W związku z obowiązkiem przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej wraz z aktem notarialnym, na deweloperze ciąży obowiązek dostarczenia ww. dokumentu dla każdego lokalu przy przeniesieniu aktu własności. Twórcy aplikacji nie przewidzieli przygotowania szablonu dokumentu z  wpisanymi podstawowymi danymi jak: adres budynku czy opisy systemów centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wentylacji, które dla każdego mieszkania w budynku są tożsame. Efekt? Obliczenia dla budynku czterokondygnacyjnego 100 świadectw lokalowych to czas ok 10 godzin, wpisanie ich do systemu 30 godzin. 
 • Pozostałe błędy to już raczej - w opinii audytorów - kosmetyka, ale… Brakuje niektórych jednostek dla określenia zużycia energii, tak więc nie wiadomo czy to GJ, wiadra czy tony; wielkości nie są przedstawiane z tą samą ilością miejsc po przecinku, jeżeli po przecinku mamy zera; system nie sygnalizuje faktu nie wstawienia zdjęcia; brak możliwości podglądu dokumentu w całości przed finalną rejestracją, gdzie można by było wyłapać błędy czy literówki.

  Informatyk w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju nie kryje faktu, że system był przygotowywany przez trzy tygodnie, a producent wyłoniony w trakcie przetargu, w którym głównym kryterium była cena.

Agnieszka Antoszewska, audytor energetyczny


Ustawodawca stopniuje surowość przepisów o obowiązkach sprzedawcy wobec nabywcy mieszkania na rynku wtórnym, a dotyczących posiadania i przekazania świadectwa charakterystyki energergetycznej budynku. więcej »
Przegląd instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych

Przegląd instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych

Późna jesień i zima to czas zwiększonego obciążenia instalacji gazowych. Wówczas też liczba przeglądów takich instalacji jest większa o 60% niż w innych miesiącach.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
 • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11268|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl