CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Prefabrykaty wracają do łask?

Redakcja Administratora  |  27.04.2015
Prefabrykaty wracają do łask?
Prefabrykaty wracają do łask?

Choć betonowe prefabrykaty stosowane są w budownictwie od lat, dopiero stosunkowo niedawno zyskały uznanie na jakie zasługują. Miało na to wpływ kilka czynników - zarówno środowiskowych, jak i… światopoglądowych.

Prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym okryła się złą sławą z uwagi na skojarzenia z dawną wielką płytą. Pierwszy tego typu budynek mieszkalny stanął w Polsce w Warszawie w 1955 roku. Wadą tego rodzaju budownictwa była przede wszystkim słaba termoizolacja, przez co – zwłaszcza na łączeniach płyt – straty ciepła były ogromne.

Przeczytaj: Budownictwo spółdzielcze w kryzysie?

Mieszkańcy wielkopłytowych bloków do dziś uskarżają się na wysokie koszty ogrzewania, a przy srogiej zimie ściany i stropy na łączeniach płyt wręcz zamarzają.

Ponadto budynki z tzw. wielkiej płyty były domeną czasów słusznie minionych - kiedy to powstawały wielkie molochy dla klasy robotniczej, ogromne szare osiedla, które miały służyć jedynie za miejskie sypialnie. W systemach wielkopłytowych w latach 70. ubiegłego stulecia produkowano wszystkie części budynków: stopy, ściany nośne i działowe, szyby windowe.

Obecnie prefabrykaty stosuje się nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale także publicznym czy przemysłowym.

Ukłon w stronę ekologii

Ogólna definicja zrównoważonego rozwoju, która została przyjęta na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku, nakładała dodatkowy obowiązek ograniczenia dewastacji środowiska i minimalizacji zużycia nieodnawialnych surowców. Fabryczna produkcja elementów betonowych daje możliwość optymalizacji zużycia zasobów, co stanowi jej realną przewagę nad budownictwem monolitycznym.

Jak uważają specjaliści, stosowanie elementów prefabrykowanych w budownictwie w danym kraju, świadczy o wysokim stopniu zaawansowania technicznego i myślenia proekologicznego.

Zobacz też: Program społecznego budownictwa czynszowego wesprze rodziny

Według ogólnodostępnych danych, największe zastosowanie prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym ma miejsce w Skandynawii. Ta popularność z pewnością wynika z braku ograniczeń sezonowością, umożliwieniem szybkich postępów prac oraz wysoką trwałością, jaką zapewniają prefabrykaty.

Bezpieczeństwo i pewność

Elementy prefabrykowane są poddawane kontroli na etapie produkcji. Zawartość prefabrykatów musi być stała i zgodna z normami. Przemysłowe wytwarzanie elementów budowlanych zakłada także powtarzalność ich właściwości użytkowych, które muszą być zgodne z deklaracją producenta.

"Powtarzalność elementów prefabrykowanych jest regulowana przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 305/2011 ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych" - precyzuje Artur Kisiołek, prezes zarządu firmy Fabryka Stropów Sp. z o.o., producenta Lekkiego Stropu Panelowego SMART. Można zatem powiedzieć, że stosowanie prefabrykowanych elementów wpływa pozytywnie na jakość całej konstrukcji.

Warto przeczytać: Mieszkanie w wysokim budynku: fakty i mity

Jak zapewniają producenci, najsłabsze ogniwa prefabrykatów, czyli miejsca łączeń, które w przypadku "wielkiej płyty" nastręczają do dzisiaj trudności, zostały już technologicznie wyeliminowane. Nowoczesne złącza i elastyczne systemy ich wypełnień niwelują jakiekolwiek straty ciepła. Warto tu dodać, że jednym z przewidywanych kierunków ich rozwoju jest zwiększenie udziału materiałów pochodzących z recyklingu.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nie masz dostępu do gazu ziemnego lub ciepła systemowego? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11452|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11023|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl