CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Niska skuteczność postępowań eksmisyjnych

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem walki z uciążliwymi użytkownikami mieszkań, z których gros stanowią ci długookresowo zalegający z opłatami za nie, są działania eksmisyjne.

Niska wykonalność wyroków eksmisyjnych wynika z braku lokali zastępczych dla osób, których eksmisję orzeczono.

W 2013 roku w sądach toczyło się (por. tab. 1) 21 400 postępowań o eksmisję, przy czym prawie 90% z nich spowodowanych było uciążliwymi długami mieszkaniowymi osób zalegających z opłatami za mieszkanie.

Przeczytaj: Czym zastąpić Fundusz Mieszkań na Wynajem?

W roku tym sądy orzekły prawie 16 000 eksmisji, z czego ponad 86% z powodu zaległości w opłatach.

W zbiorowości dłużników mieszkaniowych, których eksmisję orzeczono, dominowali użytkownicy mieszkań komunalnych, stanowiący 68,5% ich ogólnej liczby.

W innych grupach dysponentów zasobów mieszkaniowych udział ten był następujący (w %): spółdzielnie mieszkaniowe - 13,8, zakłady pracy - 8,4, wspólnoty mieszkaniowe - 4,1, Skarb Państwa - 2,8 i Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y) - 2,4.

W 2013 r. wykonano prawie 8200 eksmisji, w tym blisko 93,2% wyroków orzeczono z powodu zaległości w opłatach za mieszkanie.

Udział poszczególnych dysponentów zasobów lokalowych w liczbie wykonanych eksmisji był następujący (w %): gminne - 62,6, spółdzielcze - 22,4, Skarbu Państwa - 5,2, zakładów pracy - 4,2, wspólnot mieszkaniowych - 3,7 i TBS-ów - 1,9.

Faktografia działań eksmisyjnych przedstawiona w tabeli 1 świadczy o tym, że były one mało efektywne.

Spektakularną egzemplifikację tego faktu stanowi konfrontacja orzeczonych wyroków o eksmisję z liczbą postępowań eksmisyjnych oraz orzeczonych wyroków. W tym miejscu nie od rzeczy będzie przypomnienie, że gdy dozwolona była "eksmisja na bruk" (poza okresem ochronnym), radykalnie zmniejszyła się liczba i wartość zaległości w opłatach za mieszkanie, a także postępowań eksmisyjnych.

Aktualnie - i słusznie - taka forma eksmisji jest niedozwolona. Efektem tego jest także bezkarność dłużników. Nie wykazują oni chęci do proponowanej im zmiany mieszkania na mniejsze czy „odpracowania” długu mieszkaniowego, traktując zadłużenie jako najtańszą formę kredytu.

Regionalne zróżnicowanie postępowań o eksmisję

Liczba orzeczonych przez sądy postępowań egzekucyjnych i wykonanych eksmisji z tytułu zaległości w opłatach za mieszkanie mocno różni się między regionami kraju i zależy ona od wielkości województwa i istniejącej w nim struktury charakteru własności mieszkań oraz dostępności lokali zastępczych.

Zobacz też: Zasady współżycia społecznego w orzecznictwie

W informacji tej ograniczono się do przedstawienia jej w odniesieniu do zasobów mieszkaniowych stanowiących własność gmin - dominujących, jeśli idzie o zasięg i liczbę postępowań eksmisyjnych.

Jak należało oczekiwać, w omawianej zbiorowości najbardziej ważyły województwa śląskie i mazowieckie.

Orzeczone przez sąd eksmisje z tytułu zaległości w opłatach za mieszkanie stanowiły następujący odsetek ich krajowej liczby: 17,8% w śląskim i 15,6% w mazowieckim, natomiast wykonane z tego tytułu eksmisje, odpowiednio, 21,0% i 20,4%, natomiast w województwach, w których dominowało jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe - np. w regionie wschodnim - udział orzeczonych wyroków eksmisyjnych z tytułu zaległości w opłatach za mieszkanie - w ogólnej krajowej ich liczbie - to: 0,8% w lubelskim, 0,9% w świętokrzyskim, 1,4% w podkarpackim i 2,7% w podlaskim.

Warto przeczytać: Jak sobie radzić z uciążliwym remontem?

*    *   *

Statystyczne spektrum postępowań eksmisyjnych, przede wszystkim tych z tytułu zaległości w opłatach za mieszkanie, wyraziście wskazuje na niewielką ich skuteczność, zdeterminowaną brakiem pomieszczeń zastępczych, bezkarnością dłużników mieszkaniowych, a także - zapewne - zbyt małą determinacją dysponentów zasobów mieszkaniowych w zakresie postępowań eksmisyjnych.   

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Darmowy WEBINAR "Modernizacja instalacji centralnego ogrzewania w budynkach wielorodzinnych"

niższa cena gazu webinar
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Zapisz się na webinar dla służb technicznych, spółdzielni mieszkaniowych, zarządców budynków, a także projektantów... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17604|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10977|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10550|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl