CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Obsługa techniczna nowoczesnych wspólnot

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 4/2015  |  04.05.2015  |  1
www.freeimages.com

Dobry zarządca jako priorytet stawia sobie zawsze szukanie oszczędności dla wspólnoty: oszczędzamy energię, gaz… Jednak czy aby na pewno na wszystkim powinniśmy oszczędzać? Czy najtańsza firma sprzątająca zapewni nam najwyższy standard? Zwykle nie.

A jak to jest z konserwacją, teraz określaną jako obsługa techniczna czy też zarządzanie infrastrukturą techniczną? Czy zmiana nazewnictwa zmieniła też coś w naszym podejściu i proponowanych przez firmy standardach?

Doświadczenie nauczyło mnie, że skuteczność i precyzja działaniu porządnej firmy konserwującej doprowadzi nas do znacznych oszczędności, jednak wszystko w swoim czasie.

Na rynku, od kiedy w budynkach wspólnot zaczęły pojawiać się nowoczesne urządzenia i instalacje, pojawiło się też wiele nowoczesnych firm świadczących usługi pełnej konserwacji nieruchomości. Firmy do danej nieruchomości kierują jednego czy dwóch techników na cały etat lub też na dwa, trzy dni w tygodniu i przyjmują na siebie pełna odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie budynku.

Czytaj o budynkowych instalacjach telekomunikacyjnych

Pełna konserwacja to przejęcie odpowiedzialności za wszystkie instalacje, kontrola nad nimi i pilnowanie ich na tyle skutecznie, by zawczasu zapobiegać ewentualnym awariom.

Firmy przejmują na siebie konserwację wszystkich systemów: od instalacji wod-kan po specjalistyczne systemy przeciwpożarowe. Swoją pracę dokumentują protokołami z przeglądów i inspekcji. Wyznacznikiem działań i odpowiedzialności jest umowa zawarta między wspólnota a firmą.

Ważne jest, by nie podpisać tekstu składającego się ze standardowych kilku zapisów, lecz by starannie zastanowić się nad szczegółowym zakresem obowiązków i oczekiwań.

Pamiętajmy, by w umowie spisać dokładnie zakres obowiązków. Upewnijmy się że firma reaguje 24 godziny na dobę, a za nocne interwencje nie będziemy obciążani dodatkowymi kosztami.

Sprawdźmy, czy firma ma z dostawcami podpisane umowy, które gwarantują im niższe stawki za materiały (za które, oczywiście, płaci wspólnota), czy współpracuje z przedsiębiorstwami, gotowymi pomóc, gdy urządzenia, którymi dysponują, nie wystarczą (zator kanalizacji).

Taka sytuacja gwarantuje nam komfort pracy i nie zmusza do jeżdżenia na urlop czy święta z książką telefoniczną. Na profesjonalnych konserwatorów cedujemy wszystkie obowiązki, na nich zrzucamy odpowiedzialność. Pamiętajmy, by w umowie zawrzeć ewentualne kary umowne za niedopełnienie obowiązków.

Zobacz też: O modernizacji budynków biurowych

Dysponując dużą nieruchomością, musimy także szukać większej firmy zajmującej się jej konserwacją.

Praktyka wygląda tak, że firma ma kilkunastu pracowników podzielonych na zespoły, a każdy zespół składa się ze specjalistów ze wszystkich branży. Zespoły pracują zarówno w dzień, jak i w nocy. Zwykle otrzymujemy dwa numery telefonów - pierwszy do osoby odpowiedzialnej za nasz budynek, a drugi to telefon alarmowy, działający w święta, weekendy i w nocy.

Odpowiednia procedura i przekazanie tego drugiego numeru ochronie gwarantują nam spokój w tych terminach.

Wybierając firmę, zlećmy jej wykonanie protokołu zerowego - on naświetli nam stan naszej nieruchomości oraz wskaże prace niezbędne do wykonania.

Narzućmy także trochę papierologii, poprośmy o protokoły ze wszystkich większych prac oraz o protokoły miesięczne ze stanu nieruchomości; możemy też pokusić się o wykaz prac na kolejny rok z szacunkowymi cenami. Ułatwi nam to konstruowanie budżetu. W protokołach tych będziemy widzieć, co się działo w miejscach, w których mieliśmy interwencje czy jakieś większe awarie.

Takie raporty w skali roku pozwolą nam przeanalizować, co najczęściej się psuje, w których miejscach z reguły występują awarie. Jednocześnie ustalmy, że protokoły z zalań i awarii w lokalach znajdują się w gestii konserwatorów.

Poszukajmy dodatkowych korzyści. Firma, której chcemy powierzyć obsługę techniczną, aby zwabić klienta, poza jakością usług i wspaniałymi referencjami proponuje nam często dodatkowe usługi w ramach stałej ceny. Może to być obsługa niskoprądowa - kamery, domofony - a także obsługa bram wjazdowych, szlabanów, platform w garażach. Skoncentrowanie tych wszystkich usług w jednych rękach jest sporą oszczędnością.

Firmy przy zamówieniach regularnych (świetlówki, materiały ogólnobudowlane itp.) korzystają zwykle ze "swoich" hurtowni, a do umów wpisują zapis o tak zwanym "procencie", co oznacza nic innego, jak tylko doliczenie do faktur materiałowych 3, 5 lub 7% za fatygę. Jeśli proponowane ceny są poniżej rynkowych, jest to praktyka do zaakceptowania.

Zarządy mniejszych nieruchomości unikają stałych umów, bo to generuje regularny koszt. Jednak przeanalizujmy, jakim kosztem jest zlecanie napraw przy awariach, zlecenie jednorazowe obligatoryjnych przeglądów.

Warto przeczytać: Odzyskać utracony blask kamienic

Bywa, że dopłacamy więcej, bo zależy nam na natychmiastowej reakcji (nie mając stałej umowy, ciężko znaleźć firmę która pomoże nam w Święta), z reguły płacimy też dodatkowo za dojazd. W skali roku koszty te niejednokrotnie są większe niż minimalna stała umowa.

Dodatkowym, choć niemierzalnym zyskiem jest też komfort, jaki mamy przy obsłudze nieruchomości, którą zajmują się profesjonaliści od obsługi technicznej. Obsługa takiej nieruchomości kosztuje nas mniej czasu i nerwów, a wszystkie dokumenty dostajemy gotowe na biurko.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18985|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12216|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11558|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl