CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Siłownie zewnętrzne

Agnieszka Zygmunt  |  Administrator 4/2015  |  04.05.2015
www.freeimages.com

Siłownie zewnętrzne od kilku lat przebojem zdobywają polskie osiedla. Wyrastają jak grzyby po deszczu i są żelaznym punktem wielu budżetów partycypacyjnych, co najlepiej świadczy o tym, jak są istotne dla mieszkańców naszych miast i jak bardzo są im potrzebne. A wraz z wiosną ich popularność gwałtownie rośnie…

Place rekreacyjne odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu społeczności osiedla. Dzięki przestrzeniom o takim charakterze łatwiej nawiązać kontakt z sąsiadami. Mieszkańcy nie mają więc poczucia anonimowości i chętniej utożsamiają się z miejscem zamieszkania.

Przeczytaj też: Place zabaw i siłownie pod chmurką w świetle prawa

Wzrasta też komfort ich życia oraz poczucie bezpieczeństwa. A siłownia na świeżym powietrzu jest rodzajem takiego placu, łączącym funkcję integracyjną z możliwością poprawy kondycji fizycznej.

Założenia projektowe

Lokalizacja, program oraz sposób wydzielenia każdego placu rekreacyjnego z terenu osiedla nie mogą być dziełem przypadku.

Projekt takiego miejsca powinien uwzględniać zagospodarowanie terenu całego osiedla, rozmieszczenie zabudowy, przebieg dróg komunikacyjnych i rozmieszczenie instalacji. Musi też być dostosowany do warunków przyrodniczych terenu, stopnia nasłonecznienia, kierunków dominujących wiatrów i poziomu wód gruntowych.

Place do rekreacji czynnej na przykład mogą znajdować się w pobliżu ciągów komunikacyjnych, ale nie w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ponieważ z reguły jest na nich głośno, powinny być na tyle oddalone od budynków, aby hałas nie przeszkadzał mieszkańcom.

Co można zrobić na nowoczesnym placu zabaw?

Aby przestrzeń rekreacyjna stała się centrum życia społecznego, w projekcie trzeba uwzględnić strukturę wiekową mieszkańców, ich potrzeby i zainteresowania. Po podjęciu decyzji o jego budowie powinno się więc zebrać opinie mieszkańców, do czego można wykorzystać ankiety lub bezpośrednie wywiady. Inne będą potrzeby ludzi żyjących na osiedlu, gdzie dominują rodziny z małymi dziećmi, od tego, na którym wielu jest emerytów.

Place do rekreacji czynnej to nie tylko siłownie zewnętrzne. Mogą mieć wiele różnych form. Ich wspólną cechą jest to, że umożliwiają mieszkańcom rozwijanie sprawności fizycznej w pobliżu miejsca zamieszkania i za darmo.

Korzysta z nich najczęściej młodzież, ale nie tylko - coraz więcej widać na nich także ludzi w wieku średnim i emeryckim, co cieszy, gdyż ruch jest wskazany w każdym momencie życia. A w dodatku plac do rekreacji czynnej, w przeciwieństwie do tradycyjnej siłowni, to miejsce, na którym nie trzeba przejmować się tempem narzucanym przez innych czy poleceniami trenera, co z pewnością dla wielu osób o przeciętnej kondycji ma duże znaczenie.

Plac do rekreacji czynnej

Aby taki plac zachęcał każdego do zajęć ruchowych, musi mieć atrakcyjny program. Na jego terenie mogą się znaleźć boiska i urządzenia do różnych gier zespołowych. Oto ich krótki przegląd:

  • szachy terenowe - polecane wymiary pola to ok. 4×4 m, ale może być ono większe lub mniejsze, w zależności od tego, ile mamy na nie miejsca. Także figury mogą mieć dowolną wielkość, ale zawsze powinny być stosunkowo lekkie. Figury mogą też posłużyć jako przestrzenny element dekoracyjny, o ile zadbamy o ich oryginalną formę rzeźbiarską, ale to rozwiązanie dobre na osiedlach zamkniętych lub na strzeżonych placach;
  • stoły do tenisa - wymiary stołu to 2,74×1,52 m, ale wokół niego konieczna jest jeszcze tzw. strefa bezpieczeństwa o powierzchni 8,74×5,52 m;
  • ścianki do tenisa ziemnego - powierzchnia pola powinna wynosić 8-12×14-15 m, a wysokość ścianki do gry - 3 m. Samo boisko powinno być ogrodzone, np. siatką, aby piłki nie przedostawały się na zewnątrz;
  • siłownie terenowe - mogą zajmować różną powierzchnię, w zależności od liczby ustawionych na nich urządzeń do ćwiczeń, takich jak: twistery, surfery, rowerki, drabinki, równoważnie (będą one umówione szczegółowo w dalszej części tekstu;
  • ścianki do wspinaczki - można je zaprojektować, dostosowując wymiary i kształt do potrzeb mieszkańców osiedla, lub kupić gotowe (do wyboru jest wiele różnych modeli). I w jednej, i w drugiej sytuacji trzeba jednak położyć odpowiednią nawierzchnię, a obok ścianki zaprojektować tzw. strefę bezpieczeństwa, dostosowaną do wysokości i kształtu ścianki;
  • boccia (kule) – standardowe rozwiązanie to pole 24×3 m, otoczone drewnianą bandą wysokości 10-20 cm;
  • boiska do siatkówki - typowe wymiary to 18×9 m; atrakcyjne będzie też boisko do siatkówki plażowej, ale piasek na nim należy wymieniać co najmniej raz w roku;
  • boiska do koszykówki - powierzchnia minimalna to 13×24 m.

Decydując się na budowę placu rekreacyjnego na terenie osiedla, trzeba pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu bezpieczeństwa korzystającym z niego osobom. Wszystkie urządzenia muszą być tak wykonane i zamocowane, aby nie zagrażały ich zdrowiu.

Na placach, na których dominują aktywne formy spędzania czasu, zieleń - poza funkcją dekoracyjną - powinna też izolować wizualnie od osiedla i hałasu. Najlepiej sprawdzają się gatunki roślin niewymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych i odporne na łamanie.

Urządzanie siłowni zewnętrznej

Siłownie zewnętrzne nazywane są też niekiedy, nie do końca serio, "placami zabaw dla dorosłych". Ich główną zaletą jest możliwość wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Warto zobaczyć: Dobra zabawa na bezpiecznym placu zabaw

Zewnętrzne siłownie obecne w parkach, na osiedlowych skwerach, na bulwarach przy brzegach rzek czy też morza, jako zagospodarowanie terenu przy domach zdrojowych - to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na dotlenienie organizmu, poprawę kondycji i samopoczucia.

Otwarta przestrzeń, zwłaszcza zielona umila czas ćwiczeń, sprzyja integracji - szczególnie, że z takich siłowni może skorzystać każdy - starsze dziecko, rodzic, dziadek czy nastolatek.

Urządzenia fitness zlokalizowane w pobliżu placu zabaw pozwolą na aktywność nie tylko dzieci lecz także opiekunów. Dla osób starszych, często mieszkających samotnie, wizyta w takim fitness parku to nie tylko możliwość poprawy kondycji, lecz także szansa na nawiązanie kontaktów towarzyskich.

Co więcej, korzystanie z urządzeń jest całkowicie bezpłatne i (w przeciwieństwie do wizyty na siłowni) nie wymaga wcześniejszych przygotowań czy specjalnego stroju. O każdej porze, niezależnie od pogody, możemy zadbać o nasze zdrowie.

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę mięśnia sercowego, poprawia krążenie, usprawnia funkcjonowanie układu mięśniowo-kostnego i poprzez dotlenienie komórek spowalnia procesy starzenia się organizmu. Podczas wykonywania ćwiczeń do krwiobiegu uwalniane są endorfiny (tzw. hormony szczęścia), które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Co ciekawe, działają także przeciwbólowo.

Urządzenia stanowiące wyposażenie siłowni zewnętrznych zmuszają nas najczęściej do ćwiczeń aerobowych, czyli tych poprawiających pracę serca i układu krwionośnego. Już nawet kilkanaście minut wysiłku fizycznego dziennie to wspaniała profilaktyka prozdrowotna. Odpowiedni zestaw urządzeń pozwoli na trening każdej partii mięśni. Standardowo w takim miejscu można skorzystać z wioślarza, orbitreka, narciarza, motyla, twistera czy prostownika.

To tylko nieliczne przykłady urządzeń siłowych, jakie mogą znaleźć się na placu pełniącym funkcję zewnętrznej siłowni. Warto przy każdym urządzeniu umieścić czytelną informację, jak z niego korzystać.

Sprzęt

Już w poprzednim numerze skrótowo wspominałam o zastosowaniu i zaletach poszczególnych sprzętów. Teraz jest wreszcie okazja, by przyjrzeć się im bliżej.

Narciarz w łatwy sposób pozwala poprawić koordynację ruchową i wzmocnić mięśnie brzucha oraz stawy biodrowe. Ćwiczenia na nim polegają na wprawieniu ciała w ruch wahadłowy przy wykorzystaniu mięśni bioder.

Innym urządzeniem, która wzmacnia mięśnie bioder (oraz brzucha), a także rozciąga ciało, jest twister. Na nim także wprawiamy ciało w ruch wahadłowy, ale zwracając przy tym uwagę na to, by nie poruszać górną połową ciała.

Orbitrek działa natomiast kompleksowo - przy jego pomocy wzmocnimy mięśnie rąk, nóg, brzucha i bioder, rozciągniemy też całe ciało. Korzysta się z niego łatwo, ale trzeba jednocześnie poruszać nogami w przód i w tył oraz rękami ciągnąć i odpychać drążki. W ten sposób poprawia się też koordynację ruchową.

Na mięśnie pleców odpowiedzialnych za właściwą postawę ciała, pozytywnie wpływa natomiast prostownik. Ćwiczenia na nim polegają właśnie na ruchach tułowia przy utrzymywaniu prostych pleców.

Motyl, jak wskazuje jego nazwa, pozwala zadbać przede wszystkim o mięśnie najszersze grzbietu, tzw. motyle, a także ogólnie mięśnie górnej połowy ciała. Ćwiczenia wykonuje się w pozycji siedzącej. Przy pomocy uchwytów należy złączyć ręce przed sobą, po czym je rozsunąć itd. To ćwiczenie trudne i męczące, ale godne polecenia.

Równie wymagające jest podciąganie się na drążku, które też doskonale wpływa na mięśnie górnej części pleców, barki i ramiona, a także kształtuje wytrzymałość.

Dla równomiernego rozwoju całego ciała warto zarazem polecić twister, zajęcia na którym aktywują stawy biodrowe i usprawniają dolną połowę ciała. Trzeba, kręcić nią w lewo i w prawo trzymając się obrotowej poręczy. To stosunkowo łatwe ćwiczenie.

To tylko niektóre z urządzeń, jakie dziś oferują producenci, a ich pełny wykaz jest przebogaty. Sprzęty znajdujące się na siłowniach zewnętrznych - outdoorowych - są podobne do tych, jakie możemy znaleźć na siłowniach tradycyjnych, ale wykonane z trwałej stali, zaś poszczególne elementy - z tworzywa sztucznego i gumy. Urządzenia te są bezobsługowe i wykazują wysoką odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne.

Warto również zadbać o to, by zainstalować możliwie różnorodny sprzęt, umożliwiający ćwiczenie różnych części ciała. Wtedy siłownia zewnętrzna ma szansę być miejscem atrakcyjnym i chętnie odwiedzanym.

Czy wiesz, że Nivea zbuduje place zabaw dla dzieci i dorosłych?

Na „placach zabaw dla dorosłych”, czyli siłowniach na świeżym powietrzu, także trzeba pamiętać o bezpieczeństwie urządzeń, które muszą mieć certyfikat zgodności z normą PN-EN 1176 1:2009. Niebawem zresztą - z powodu rosnącej popularności takich siłowni - możemy doczekać się normy specjalnie dla nich. Obowiązuje już ona w Niemczech.

Centrum Kontroli Placów Zabaw podaje, że wymagania dla siłowni zewnętrznych w normie DIN 79000:2012-05 różnicują wyposażenie placów zabaw według normy PN-EN 1176 od wyposażenia outdoor fitness. Zgodnie z normą DIN z siłowni na świeżym powietrzu mogą korzystać jedynie osoby powyżej 14. roku życia. Trzeba ją też ogrodzić, jeśli sprzęt fitness znajduje się w pobliżu placu zabaw dla dzieci.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Windy w budynkach - zobacz specjalne rozwiązania»

Wzroszt cen za ogrzewanieGodziny szczytu w budynkach mieszkalnych przypadają na godziny poranne, kiedy mieszkańcy wychodzą z domu oraz wieczorne, gdy do niego wracają. Jak zaprojektować wygodne rozwiązania transportowe dostosowane do rzeczywistych sytuacji... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

pożar w budynku termomodernizacja
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Rewitalizacja konstrukcji balkonu - Balkon +  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Jak obniżyć koszty ogrzewania i energii dla Wspólnot Mieszkaniowych »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Obniżanie kosztów energii Donice z betonu architektonicznego
Obniż koszty ogrzewania i energii, i zyskaj otoczenie bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska - z ekokredytem dla Wspólnot Mieszkaniowych - bez prowizji. (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18025|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11301|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10869|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl