CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Strych czy graciarnia?

Paweł Puch  |  Administrator 4/2015  |  04.05.2015  |  3
www.freeimages.com

W związku z tym, że najemcy lokali komunalnych w budynku zrobili ze strychu graciarnię, zarządca podjął decyzję o wywiezieniu zgromadzonych tam rzeczy na wysypisko. Czy miał do tego prawo?

W budynkach wielomieszkaniowych, oprócz lokali mieszkalnych i użytkowych zajętych przez najemców, znajdują się tzw. pomieszczenia pomocnicze (np. wózkownie, piwnice, strychy).

Niektóre z nich służą do indywidualnego użytku mieszkańców, jak choćby piwnice. Inne przeznaczone są do wykorzystania zbiorowego, na przykład wózkownie czy strychy. Najemca lokalu ma prawo korzystać z budynku i jego poszczególnych elementów, w tym udostępnionych mu pomieszczeń pomocniczych, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zobacz też: Co nowego w Orzecznictwie? Jednomyślność na sprzedaż strychu

Piwnice czy strychy z reguły służą przechowywaniu rzeczy, z reguły tych, które nie są potrzebne mieszkańcom na bieżąco, lub tych, które po prostu nie mieszczą się w mieszkaniu. Takie jest powszechne wykorzystanie tych pomieszczeń i przeświadczenie, że to właściwe ich wykorzystanie w budynkach wielomieszkaniowych.

Jeżeli właściciel nie określił innego przeznaczenia strychu i dał do niego swobodny dostęp najemcom, to fakt, że przechowują oni tam swoje rzeczy, będzie naturalnym zachowaniem. Po to mają w budynku strych. Zatem akcje wywożenia rzeczy ze strychów w zarządzanych budynkach mogą mieć dla zarządcy przykre konsekwencje.

Jeżeli właściciel (gmina) uważa, że strych powinien być wykorzystywany inaczej, to powinien zmienić jego przeznaczenie, np. z dostępnego dla wszystkich lokatorów bez żadnych ograniczeń, jak to ma miejsce teraz, na niedostępne - ze względu na niebezpieczeństwo pożarowe występujące w budynku (wiek, stan techniczny stropów i temu podobne).

Po takiej zmianie przeznaczenia strychu musi powiadomić o niej lokatorów i wyznaczyć im realistyczny czas na uprzątnięcie swoich rzeczy, a także dokonać fizycznego jego zabezpieczenia (przez drzwi, nowe zamki i inne).

Czytaj także o sprzedaży strychu

Jeżeli lokatorzy nie usunęli w wyznaczonym terminie wszystkich rzeczy, konieczne jest ustalenie, że nie są one niczyją własnością, bo zostały porzucone.

Zgodnie z art. 180 kodeksu cywilnego, właściciel może wyzbyć się własności rzeczy ruchomej przez to, że z tym zamiarem ją porzuci. W tym celu zarządca powinien przejść się po mieszkaniach, by zebrać podpisy wszystkich lokatorów pod oświadczeniem, że na strychu budynku nie znajdują się żadne ich rzeczy.

Ostatnim krokiem będzie usunięcie rzeczy niczyich z zabezpieczonego już pomieszczenia.

Warto zobaczyć: Zakaz korzystania z części wspólnych

Komentarze

(3)
Ezhome | 13.09.2017, 15:10
Sytuacja: mała wspólnota. Wszystkie lokale (mieszkalne) są własnością osób fizycznych. Jest duży strych, na którym zostały zgromadzone różne (ale niepalne) rzeczy kilku właścicieli. Są łóżka (bez materacy), komoda, kartony z ciuchami (zima/lato) i materiały budowlane w niewielkiej ilości. Ogólnie powierzchni strychu w 75% jest wolna. Zarządca 14 dni na uprzątnięcie wszystkich rzeczy pod groźbą ich wyrzucenia i obciążenia wspólnoty kosztami.
Czy zarządca może tak sobie wyrzucić osobiste rzeczy mieszkańców? Na jakiej podstawie prawnej zarządca chce pozbyć się rzeczy ze strychu (zupełnie wyczyścić strych)? Co może uczynić wspólnota, aby każdy z właścicieli mógł swobodnie trzymać na strychu niepotrzebne mu w danej chwili rzeczy (napisać regulamin)? Kto może wyrzucić rzeczy ze strychu: wynajęci ludzie przez zarządcę czy wyłącznie policja/straż miejska? Czy rzeczy mogą iść na śmietnik, czy też muszą zostać zmagazynowane gdzie indziej a przed tym spisane co do zawartości itd?
właściciel lokalu | 13.02.2019, 23:13
mam podobny problem i chciałbym zapytać o uzyskane w tym temacie odpowiedzi
widzę, że nie ma komentarzy, odpowiedzi na zadane pytanie
xyz | 30.07.2019, 20:09
Zgodnie z § 4 pkt 12 rozporządzenie ministra administracji i spraw wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 r., poz. 719) zabronione jest składowanie materiałów palnych na strychach i nieużytkowych poddaszach.

Odnosząc się do wypowiedzi Ezhome chciałbym zauważyć, że jednak komoda i kartony z ubraniami są materiałami palnymi.

Wiele przepisów wydaje się nieżyciowych, idiotycznych..., ale to tylko pozory na pierwszy rzut oka. Miejmy trochę zaufania do ludzi, którzy je tworzą, bo najczęściej przepisy te są konsekwencją zdarzeń z rzeczywistości. Zapewniam, że punkt widzenia diametralnie zmienia się po obejrzeniu np. trzech spalonych pięter w kamienicy.
Ideą tych przepisów jest maksymalne ograniczenie możliwości powstania pożaru przez zaprószenie ognia, a im mniej materiałów palnych w budynku, szczególnie w miejscach ogólnie dostępnych, tym mniejsze prawdopodobieństwo zaprószenia ognia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17124|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl