CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Strych czy graciarnia?

Paweł Puch  |  Administrator 4/2015  |  04.05.2015  |  3
www.freeimages.com

W związku z tym, że najemcy lokali komunalnych w budynku zrobili ze strychu graciarnię, zarządca podjął decyzję o wywiezieniu zgromadzonych tam rzeczy na wysypisko. Czy miał do tego prawo?

W budynkach wielomieszkaniowych, oprócz lokali mieszkalnych i użytkowych zajętych przez najemców, znajdują się tzw. pomieszczenia pomocnicze (np. wózkownie, piwnice, strychy).

Niektóre z nich służą do indywidualnego użytku mieszkańców, jak choćby piwnice. Inne przeznaczone są do wykorzystania zbiorowego, na przykład wózkownie czy strychy. Najemca lokalu ma prawo korzystać z budynku i jego poszczególnych elementów, w tym udostępnionych mu pomieszczeń pomocniczych, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Zobacz też: Co nowego w Orzecznictwie? Jednomyślność na sprzedaż strychu

Piwnice czy strychy z reguły służą przechowywaniu rzeczy, z reguły tych, które nie są potrzebne mieszkańcom na bieżąco, lub tych, które po prostu nie mieszczą się w mieszkaniu. Takie jest powszechne wykorzystanie tych pomieszczeń i przeświadczenie, że to właściwe ich wykorzystanie w budynkach wielomieszkaniowych.

Jeżeli właściciel nie określił innego przeznaczenia strychu i dał do niego swobodny dostęp najemcom, to fakt, że przechowują oni tam swoje rzeczy, będzie naturalnym zachowaniem. Po to mają w budynku strych. Zatem akcje wywożenia rzeczy ze strychów w zarządzanych budynkach mogą mieć dla zarządcy przykre konsekwencje.

Jeżeli właściciel (gmina) uważa, że strych powinien być wykorzystywany inaczej, to powinien zmienić jego przeznaczenie, np. z dostępnego dla wszystkich lokatorów bez żadnych ograniczeń, jak to ma miejsce teraz, na niedostępne - ze względu na niebezpieczeństwo pożarowe występujące w budynku (wiek, stan techniczny stropów i temu podobne).

Po takiej zmianie przeznaczenia strychu musi powiadomić o niej lokatorów i wyznaczyć im realistyczny czas na uprzątnięcie swoich rzeczy, a także dokonać fizycznego jego zabezpieczenia (przez drzwi, nowe zamki i inne).

Czytaj także o sprzedaży strychu

Jeżeli lokatorzy nie usunęli w wyznaczonym terminie wszystkich rzeczy, konieczne jest ustalenie, że nie są one niczyją własnością, bo zostały porzucone.

Zgodnie z art. 180 kodeksu cywilnego, właściciel może wyzbyć się własności rzeczy ruchomej przez to, że z tym zamiarem ją porzuci. W tym celu zarządca powinien przejść się po mieszkaniach, by zebrać podpisy wszystkich lokatorów pod oświadczeniem, że na strychu budynku nie znajdują się żadne ich rzeczy.

Ostatnim krokiem będzie usunięcie rzeczy niczyich z zabezpieczonego już pomieszczenia.

Warto zobaczyć: Zakaz korzystania z części wspólnych

Komentarze

(3)
Ezhome | 13.09.2017, 15:10
Sytuacja: mała wspólnota. Wszystkie lokale (mieszkalne) są własnością osób fizycznych. Jest duży strych, na którym zostały zgromadzone różne (ale niepalne) rzeczy kilku właścicieli. Są łóżka (bez materacy), komoda, kartony z ciuchami (zima/lato) i materiały budowlane w niewielkiej ilości. Ogólnie powierzchni strychu w 75% jest wolna. Zarządca 14 dni na uprzątnięcie wszystkich rzeczy pod groźbą ich wyrzucenia i obciążenia wspólnoty kosztami.
Czy zarządca może tak sobie wyrzucić osobiste rzeczy mieszkańców? Na jakiej podstawie prawnej zarządca chce pozbyć się rzeczy ze strychu (zupełnie wyczyścić strych)? Co może uczynić wspólnota, aby każdy z właścicieli mógł swobodnie trzymać na strychu niepotrzebne mu w danej chwili rzeczy (napisać regulamin)? Kto może wyrzucić rzeczy ze strychu: wynajęci ludzie przez zarządcę czy wyłącznie policja/straż miejska? Czy rzeczy mogą iść na śmietnik, czy też muszą zostać zmagazynowane gdzie indziej a przed tym spisane co do zawartości itd?
właściciel lokalu | 13.02.2019, 23:13
mam podobny problem i chciałbym zapytać o uzyskane w tym temacie odpowiedzi
widzę, że nie ma komentarzy, odpowiedzi na zadane pytanie
xyz | 30.07.2019, 20:09
Zgodnie z § 4 pkt 12 rozporządzenie ministra administracji i spraw wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 r., poz. 719) zabronione jest składowanie materiałów palnych na strychach i nieużytkowych poddaszach.

Odnosząc się do wypowiedzi Ezhome chciałbym zauważyć, że jednak komoda i kartony z ubraniami są materiałami palnymi.

Wiele przepisów wydaje się nieżyciowych, idiotycznych..., ale to tylko pozory na pierwszy rzut oka. Miejmy trochę zaufania do ludzi, którzy je tworzą, bo najczęściej przepisy te są konsekwencją zdarzeń z rzeczywistości. Zapewniam, że punkt widzenia diametralnie zmienia się po obejrzeniu np. trzech spalonych pięter w kamienicy.
Ideą tych przepisów jest maksymalne ograniczenie możliwości powstania pożaru przez zaprószenie ognia, a im mniej materiałów palnych w budynku, szczególnie w miejscach ogólnie dostępnych, tym mniejsze prawdopodobieństwo zaprószenia ognia.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18209|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl