CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budowa domu czy zakup mieszkania?

 Redakcja  |  12.05.2015
Budowa domu czy zakup mieszkania?
Budowa domu czy zakup mieszkania?
www.freeimages.com

Na decyzję o budowie domu lub zakupie mieszkania wpływają osobiste doświadczenia i preferencje. Jednak wybór ten ma również wymiar czysto ekonomiczny. Każdy, kto decyduje się na dom lub mieszkanie, powinnien uwzględnić koszty ponoszone w dłuższej perspektywie.

Koszt samodzielnej budowy domu w tzw. systemie gospodarczym prezentuje się dość korzystnie na tle cen proponowanych przez deweloperów. Dlatego w ubiegłym roku wydano około 60 000 pozwoleń na jednorodzinne budynki mieszkalne.

Wyniki badania ankietowego, które przeprowadził portal Oferteo.pl wskazują, że najwięcej (ok. 30%) osób planujących własną inwestycję, chce wznieść budynek o powierzchni użytkowej 126-150 mkw.

Zobacz też: 20 tys. dofinansowanych mieszkań

Zgodnie z branżowymi opracowaniami (SEKOCENBUD, ORGBUD-SERWIS) przeciętne koszty budowy i wykończenia takiego domu wynoszą 2800 zł - 3000 zł w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej. Analogiczna wartość wzrośnie nawet do 4500 zł/mkw. - 5000 zł/mkw. jeśli inwestor będzie wznosił budynek o wysokim standardzie.

Trzeba nadmienić, że podawane stawki nie uwzględniają m.in. wydatków związanych z zakupem i uzbrojeniem działki, projektem budowlanym oraz późniejszym wyposażeniem domu w armaturę sanitarną, meble i sprzęt AGD.

Poniższy wykres przedstawia podział kosztów budowy typowego domu. Przykładowy budynek o powierzchni 160,60 mkw. jest wznoszony przez jedną firmę, którą wybrał prywatny inwestor (zobacz dokładne założenia pod wykresem).

Warto zobaczyć: Rynek mieszkaniowy czeka demograficzna rewolucja

Jak widać, doprowadzenie prac od stanu zerowego do surowego pochłania aż 46% budżetu przeznaczonego na budowę. Bardzo kosztowne jest też wykończenie budynku w środku (21%) i wykonanie potrzebnych instalacji (17%). Wydatki związane z pierwszym etapem budowy oraz wykończeniem zewnętrznym są mniej odczuwalne (ich udział w jednostkowym koszcie wynosi odpowiednio: 12% oraz 4%).

Średni koszt zakupu działki budowlanej na terenie miast wojewódzkich przekracza 100 zł/mkw. W przypadku takich metropolii jak Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk analogiczna wartość waha się od 400 zł/mkw. do 500 zł/mkw.

Przeciętna stawka dla Warszawy wynosi aż 800 zł/mkw. Niewielu prywatnych inwestorów może pozwolić sobie na zakup działki położonej w granicach większego miasta. Dlatego aż 57% osób planujących budowę domu wybiera grunt położony na wsi (dane Oferteo.pl).

Taka decyzja zwykle skutkuje zwiększeniem odległości do zakładu pracy. Pod względem uciążliwości dojazdów lokal mieszkalny zwykle jest lepszym wyborem. Trzeba pamiętać, że długa podróż do pracy nie tylko skraca czas odpoczynku i zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Dojazd generuje również wydatki, które każdy może odczuć w swoim portfelu. Ich wysokość zależy od kosztu przejechania 1 km oraz dodatkowego dystansu, który musi przebyć pracownik mieszkający poza miastem (patrz poniższe zestawienie).

Przeczytaj: Blisko połowa Polaków nie korzysta z pomocy ekspertów przy zakupie mieszkania

Wyniki obliczeń zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują, że osoba wybierająca lokum położone o 15 km dalej od zakładu pracy, na dojazdy samochodem wyda dodatkowe 4000-8000 zł rocznie. Po upływie 10-20 lat taki dodatkowy koszt może skumulować się do kwoty, która pozwoliłaby mieszkańcowi miasta na zakup znacznie większego lokalu.

Przedstawione informacje potwierdzają, że wyboru między domem i mieszkaniem nie powinno się rozpatrywać w krótkiej perspektywie. Pod uwagę trzeba również wziąć wieloletnią różnicę kosztów dojazdu do pracy i eksploatacji lokum.

Ich długookresowy wzrost sprawia, że odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest łatwa i oczywista. W ostatecznym rozrachunku często przeważają argumenty, które trudno przeliczyć na pieniądze (np. chęć zrealizowania budowlanych ambicji lub potrzeba częstego kontaktu z rodziną mieszkającą w mieście).    

Źródło: Andrzej Prajsnar, Rynekpierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Poznaj programy wspomagające pracę zarządców »

Programy dla zarządców nieruchomościZ roku na rok zarządy wspólnot stawiają swoim zarządcom coraz wyższe wymagania. Doświadczenie wskazuje, że pogodzenie oczekiwań dotyczących ... Czytam więcej »


Co zrobić, gdy ocieplenie ściany możliwe jest tylko od środka »

Ocieplenie ściany od środkaOcieplanie budynków od strony wewnętrznej zawsze budziło kontrowersje. W określonych sytuacjach jest to jednak jedyne możliwe i rozsądne rozwiązanie. W nowoczesnym budownictwie z zastosowaną ... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki powinien być zarządca?

Ciepło i zawór ciepła zarządzanie osiedlami wspólnot mieszkaniowych
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Jak działa jedna z najstarszych firm zarządzających osiedlami i budynkami należącymi do wspólnot mieszkaniowych na terenie Warszawy... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Kotły do ogrzewania - technika grzewcza »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech urządzeń grzejnych. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Idealne narzędzie dla wspólnot spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości»
Plac zabaw na osiedlu nardzędzie dla zarządców nieruchomości
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Kompleksowe rozwiązanie ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i ... czytam dalej »

Cicha wentylacja w kuchni - jak to osiągnąć?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Osuszanie ścian budynku Ogrzewanie gazem plynnym
Kuchnia stanowi centralne miejsce każdego domu. To tutaj spędzamy znaczną część dnia – przygotowujemy posiłki, spożywamy je ... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jakie są korzyści z dobrze ocieplonego domu?
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Prawidłowo zrealizowane ocieplenie domu sprawia, iż z budynku nie ucieka ciepło. Dodatkowo, zastosowanie warstwy granulatu izolacji Ekofiber sprzyja także szybkiemu wydalaniu (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
5/2019

Aktualny numer:

Administrator 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Kiedy nieważna bonifikata?
  • - Sprawozdanie finansowe wspólnoty
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10292|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl