CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budowa domu czy zakup mieszkania?

 Redakcja  |  12.05.2015
Budowa domu czy zakup mieszkania?
Budowa domu czy zakup mieszkania?
www.freeimages.com

Na decyzję o budowie domu lub zakupie mieszkania wpływają osobiste doświadczenia i preferencje. Jednak wybór ten ma również wymiar czysto ekonomiczny. Każdy, kto decyduje się na dom lub mieszkanie, powinnien uwzględnić koszty ponoszone w dłuższej perspektywie.

Koszt samodzielnej budowy domu w tzw. systemie gospodarczym prezentuje się dość korzystnie na tle cen proponowanych przez deweloperów. Dlatego w ubiegłym roku wydano około 60 000 pozwoleń na jednorodzinne budynki mieszkalne.

Wyniki badania ankietowego, które przeprowadził portal Oferteo.pl wskazują, że najwięcej (ok. 30%) osób planujących własną inwestycję, chce wznieść budynek o powierzchni użytkowej 126-150 mkw.

Zobacz też: 20 tys. dofinansowanych mieszkań

Zgodnie z branżowymi opracowaniami (SEKOCENBUD, ORGBUD-SERWIS) przeciętne koszty budowy i wykończenia takiego domu wynoszą 2800 zł - 3000 zł w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej. Analogiczna wartość wzrośnie nawet do 4500 zł/mkw. - 5000 zł/mkw. jeśli inwestor będzie wznosił budynek o wysokim standardzie.

Trzeba nadmienić, że podawane stawki nie uwzględniają m.in. wydatków związanych z zakupem i uzbrojeniem działki, projektem budowlanym oraz późniejszym wyposażeniem domu w armaturę sanitarną, meble i sprzęt AGD.

Poniższy wykres przedstawia podział kosztów budowy typowego domu. Przykładowy budynek o powierzchni 160,60 mkw. jest wznoszony przez jedną firmę, którą wybrał prywatny inwestor (zobacz dokładne założenia pod wykresem).

Warto zobaczyć: Rynek mieszkaniowy czeka demograficzna rewolucja

Jak widać, doprowadzenie prac od stanu zerowego do surowego pochłania aż 46% budżetu przeznaczonego na budowę. Bardzo kosztowne jest też wykończenie budynku w środku (21%) i wykonanie potrzebnych instalacji (17%). Wydatki związane z pierwszym etapem budowy oraz wykończeniem zewnętrznym są mniej odczuwalne (ich udział w jednostkowym koszcie wynosi odpowiednio: 12% oraz 4%).

Średni koszt zakupu działki budowlanej na terenie miast wojewódzkich przekracza 100 zł/mkw. W przypadku takich metropolii jak Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk analogiczna wartość waha się od 400 zł/mkw. do 500 zł/mkw.

Przeciętna stawka dla Warszawy wynosi aż 800 zł/mkw. Niewielu prywatnych inwestorów może pozwolić sobie na zakup działki położonej w granicach większego miasta. Dlatego aż 57% osób planujących budowę domu wybiera grunt położony na wsi (dane Oferteo.pl).

Taka decyzja zwykle skutkuje zwiększeniem odległości do zakładu pracy. Pod względem uciążliwości dojazdów lokal mieszkalny zwykle jest lepszym wyborem. Trzeba pamiętać, że długa podróż do pracy nie tylko skraca czas odpoczynku i zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Dojazd generuje również wydatki, które każdy może odczuć w swoim portfelu. Ich wysokość zależy od kosztu przejechania 1 km oraz dodatkowego dystansu, który musi przebyć pracownik mieszkający poza miastem (patrz poniższe zestawienie).

Przeczytaj: Blisko połowa Polaków nie korzysta z pomocy ekspertów przy zakupie mieszkania

Wyniki obliczeń zaprezentowane w poniższej tabeli wskazują, że osoba wybierająca lokum położone o 15 km dalej od zakładu pracy, na dojazdy samochodem wyda dodatkowe 4000-8000 zł rocznie. Po upływie 10-20 lat taki dodatkowy koszt może skumulować się do kwoty, która pozwoliłaby mieszkańcowi miasta na zakup znacznie większego lokalu.

Przedstawione informacje potwierdzają, że wyboru między domem i mieszkaniem nie powinno się rozpatrywać w krótkiej perspektywie. Pod uwagę trzeba również wziąć wieloletnią różnicę kosztów dojazdu do pracy i eksploatacji lokum.

Ich długookresowy wzrost sprawia, że odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest łatwa i oczywista. W ostatecznym rozrachunku często przeważają argumenty, które trudno przeliczyć na pieniądze (np. chęć zrealizowania budowlanych ambicji lub potrzeba częstego kontaktu z rodziną mieszkającą w mieście).    

Źródło: Andrzej Prajsnar, Rynekpierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl