Artykuł sponsorowany

Jak właściwie dobrać oprawy oświetleniowe wykorzystujące najnowsze technologie LED?

 Jatech  |  19.05.2015  |  3
Oprawa oświetleniowa LED
Oprawa oświetleniowa LED
Jatech Sp. z o.o

O tym, że energooszczędne oświetlenie LED-owe w budynkach i na ulicach pozwala na duże oszczędności finansowe, wiedzą już wszyscy. Dla osób wrażliwych na kwestie ekologiczne istotny jest także fakt, że takie oświetlenie jest bardziej trwałe od konwencjonalnego i eliminuje z użycia źródła światła wykorzystujące niebezpieczną rtęć czy emitujące szkodliwe promieniowanie UV. Akcje modernizacji oświetlenia bądź instalacji LED-owych opraw w nowych budynkach są coraz częstsze.

Na rynku pojawia się wiele ofert takich opraw, stwarzając problem wyboru tych najwłaściwszych. Niestety, kryterium najniższej ceny, kosztem jakości i ważnych cech użytkowych, nie zdaje egzaminu w praktyce. Jak zatem w sposób odpowiedzialny dobrać właściwe oświetlenie, aby było jednocześnie ekonomiczne, dogodne w użytkowaniu i trwałe?

Przed zaplanowanym zakupem takich opraw należy dokładnie zastanowić się nad pozacenowymi cechami ofert, na których najbardziej nam zależy. Takie przykładowe, często wskazywane cechy to: energooszczędność, niezawodność, dostępność części zamiennych, łatwy ich montaż i demontaż w oprawach, możliwość modernizacji itp. Następnie należy dokonać przeglądu ofert rynkowych i dokonać wyboru tych najlepszych.

Oceniając jakość użytych części składowych opraw oraz warunków gwarancji, można skorzystać z zaproponowanych niżej kryteriów.

Oszczędności. Zastosowanie oświetlenia LED-owego z opisanymi dalej tzw. diodami COB znacząco obniża koszty eksploatacji oświetlenia, bo aż o 60-90%. Czytaj dalej na ten temat »

Potwierdzają to udokumentowane dane ze spółdzielni mieszkaniowych. Największe oszczędności uzyskiwane są w przypadku zastąpienia oświetlenia jarzeniowego oprawami z diodami COB i elektronicznym mikrofalowym czujnikiem ruchu.

Parametry zasilaczy. Oprawy oświetleniowe typu LED wymagają zasilaczy obniżających napięcie z poziomu 230 V do niższego, odpowiedniego dla danego typu diody. Dobry zasilacz posiada zabezpieczenia przed skutkami nieprawidłowych (nie znamionowych) parametrów sieci zasilającej.

Najważniejsze z nich to: zabezpieczenia zwarciowe, przepięciowe, podnapięciowe oraz unikalne jeszcze na polskim rynku - zabezpieczenia termiczne. Zasilacze stosowane przez producentów najtańszych opraw pozbawione są tych ważnych elementów. Szczegółowe parametry zasilaczy powinny być koniecznie zamieszczone przez producentów w dokumentacji ofertowej.

Wydajność źródła światła. Pojęcie to oznacza "ilość światła" możliwą do uzyskania z 1 wata energii elektrycznej. Im jest wyższa, tym mniej płacimy za energię użytą do należytego oświetlenia. Najlepsze dostępne obecnie na rynku źródła światła LED osiągają wydajność do 215 lm/W.

Należy zwrócić baczną uwagę na ten parametr, gdyż niektórzy producenci starają się wyprzedać oferty przestarzałe technologicznie, o wydajnościach znacznie poniżej 100 lm/W, narażając swoich klientów na wyższe koszty eksploatacji. Zobacz też »

Z wysokiej wydajności źródeł światła słyną w branży tzw. diody COB (ang. Chip-on-Board) produkcji japońskiej firmy Citizen, dostępne również na polskim rynku. Rzetelni producenci opraw oświetleniowych dysponują świadectwem pochodzenia stosowanych diod oraz wykresami ich parametrów.

Żywotność źródła światła. Żywotność wspomnianych diod COB określa się na 125 000 godzin ciągłego świecenia, podczas gdy żywotność najtańszych opraw wynosi około 30 000 godzin. Oznacza to, że diody stosowane w najtańszych oprawach "wypalają się" około 4 razy szybciej w porównaniu do diod COB. Decydując się na określony okres żywotności źródła światła należy uwzględniać tzw. degradację diod, czyli stopniową utratę strumienia świetlnego w miarę upływu czasu. 

Budowa modułowa i dostępność części zamiennych. W praktyce ważną cechą opraw oświetleniowych, szczególnie istotną w okresie pogwarancyjnym, okazuje się być ich budowa modułowa z elementów wymiennych, powszechnie dostępnych w hurtowniach elektrycznych.

Budowa modułowa polega na osobnym mocowaniu każdego elementu składowego oprawy do panelu montażowego. Pozwala to na łatwą wymianę elementów na nowe bez konieczności demontażu całej oprawy z miejsca jej zamocowania (z sufitu lub ściany). Można też wymienić wybrane komponenty lampy w przypadku pojawienia się na rynku innowacyjnych rozwiązań technologicznych, pozostawiając tzw. "skorupę" i jej podstawowe elementy bez zmian. Czytaj więcej o oświetleniu LED »

Modernizacje opraw w okresie ich użytkowania mogą dotyczyć np. zmiany mocy oprawy z 13W na 7 czy 9W polegającą jedynie na zamianie zasilacza, wymiany czujnika na wersję ściemnialną czy wymiany diody na nowocześniejszą lub o innej barwie. Jest to uzasadnione zarówno ekonomicznie, jak i ekologicznie, ponieważ w razie potrzeby uzyskania lepszych parametrów można wymienić tylko niektóre elementy opraw, bez konieczności wyrzucania całych lamp i zastępowania ich nowymi.

Niestety, spotyka się na rynku oprawy, których budowa uniemożliwia wymianę części składowych. W okresie gwarancyjnym trzeba wymieniać całą oprawę na nową, a po gwarancji należy dokonać jej zakupu. Wiąże się to nie tylko z wysokim kosztem, ale i różnymi  niedogodnościami wynikającymi z demontażu/montażu lamp i czasowego braku oświetlenia.

Wspomniane wcześniej diody COB i tu okazują się być bardzo użyteczne. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary pozwalają na swobodne rozmieszczenie w oprawie wszystkich elementów układu zasilania i sterowania, ułatwiającym ich ewentualną wymianę lub modernizację.

Możliwość modernizacji istniejącego oświetlenia. W wielu obiektach zamontowane są oprawy oświetleniowe nienoszące jeszcze śladów większego zużycia. Ich wadą jest jedynie przestarzały i energochłonny układ źródła światła, czyli zwykła żarówka, świetlówka lub świetlówka kompaktowa.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wymiana starych technologicznie źródeł światła na układy nowoczesne, wykorzystujące diody COB i czujniki ruchu. Modernizacja polega na zachowaniu dotychczasowej oprawy ("skorupy") i zamontowaniu w niej panelu z układem sterowania, np. z czujnikiem MCR, i źródłem światła LED.

Obniża to znacznie finansowe i ekologiczne koszty wymiany konwencjonalnego oświetlenia na energooszczędne i nowoczesne. Taka modernizacja możliwa jest w oprawach typu plafoniera, typowych oprawach świetlówkowych np. 2x36 W czy w oprawach rastrowych typu 2x18 W lub 4x18 W - zabudowanych lub niezabudowanych w suficie. Po zmodernizowaniu systemu oświetlenia tymi metodami oszczędności sięgają nawet 60% kosztów wymiany na oprawy nowe. Dowiedz się więcej »

Funkcjonalność czujników ruchu. Jeżeli w oprawie potrzebny jest czujnik ruchu, to warto zwrócić uwagę na jego rodzaj. Czujniki ruchu typu PIR (ang. Passive Infra Red), stosowane są zazwyczaj w systemach alarmowych. Działają na podczerwień i nie dają możliwości regulacji potrzebnych w systemach oświetleniowych. Reagują one na ciepło poruszającego się obiektu i nie przechodzą przez przegrody takie jak cienkie drzwi, ścianki gipsowo-kartonowe czy szkło.

Ich wadą jest opóźniona reakcja na szczelnie ubranego człowieka oraz błędne działanie w sytuacji, kiedy kopułka klosza oprawy jest zabrudzona. Są ponadto wrażliwe na przeciągi oraz silne nasłonecznienie. Czujniki mikrofalowe, znacznie bardziej nowoczesne, funkcjonują podobnie jak radar.

Mają one możliwość regulacji wszystkich trzech istotnych dla systemów oświetlenia parametrów: zasięgu (w promieniu od 1 do 8 metrów), czasu opóźnienia po zaniku ruchu (od 8 sekund do 12 minut) oraz natężenia oświetlenia (od 2 do 2000 luxów). Reagują na ruch, jak na przykład otwarcie drzwi, a ich fale przechodzą przez cienkie przegrody, co jest szczególnie przydatne przed przeszklonymi drzwiami klatek schodowych.

Warunki gwarancji. Każda naprawa, gwarancyjna lub pogwarancyjna, to kłopot dla użytkownika: ryzyko zdarzenia losowego w ciemności oraz konieczność oczekiwania na naprawę lub części zamienne. Opisany wcześniej modułowy sposób konstrukcji nowoczesnych opraw LED-owych z użyciem diod COB ułatwia i przyspiesza wszelkie naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne. Zobacz więcej na stronie »

KONTAKT Z FIRMĄ
 

Jatech Sp. z o.o.
ul. Wojciechowska 9
20-704 Lublin
tel./fax: 81 446 55 10
www.jatechlighting.pl

Oceniając zaproponowane przez producentów warunki gwarancji warto zwrócić uwagę, czy przejmują oni obowiązki bezpośredniego gwaranta w przypadku, gdyby firma wykonawcza (montująca oświetlenie) z przyczyn od siebie niezależnych nie mogła wypełniać zobowiązań gwarancyjnych.

Proponowane na rynku okresy gwarancji są uzależnione od ceny opraw. Są to zazwyczaj 24-48-miesięczne okresy gwarancji na cały wyrób i 60-96 miesięczne na źródła światła. Najlepiej, jeśli naprawy gwarancyjne dokonywane są przez firmę wykonawczą z siedzibą w pobliżu inwestora.

Producentem opraw oświetleniowych opartych na technologii LED COB jest firma Jatech Sp. z o.o., która zgłosiła wyrób do Urzędu Patentowego RP pod numerem W-123217 "Oprawa oświetleniowa, zwłaszcza dla diod LED COB". 

Komentarze

(3)
Arek | 14.04.2016, 09:53
W domu wymieniłem całe oświetlenie na ledowe, co prawda są to głównie żarówki, ale z niecierpliwością czekam na wymianę również na klatce :)
Ola | 19.01.2018, 10:49

Ja mam oprawy LED producenta u mnie sprawdzają się dobrze, jednak dobranie ich nie było łatwe, szczególnie dlatego, że oświetlaliśmy duże biuro i w każdym miejscu ptrzebne były inne źrodła światła.

Klusdesign | 14.02.2018, 12:02
To jak dobierzemy oświetlenie powinno być przede wszystkim zależne od naszych preferencji oraz wystroju wnętrz.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?

Produkty i technologie

5/2018

Aktualny numer:

Administrator 5/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Ochrona danych po nowemu
  • - Udziały a wysokość zaliczki na koszty zarządu
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15119|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl