CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co z kredytami w euro i złotówkach?

 Redakcja  |  28.05.2015
www.freeimages.com

Dotychczas kredytowe problemy kojarzyły się głównie ze wzrastającymi notowaniami franka. Potencjalne ryzyko dotyczy jednak nie tylko kredytów waloryzowanych kursem CHF/PLN. Warto zwrócić uwagę na niektóre kredyty w euro i złotówkach.

Od pewnego czasu niepokój wzbudza sytuacja uczestników "Rodziny na Swoim" (RnS), którzy stracą dopłaty odsetkowe. W bieżącym roku wyższą ratę musi zapłacić około 4000 beneficjentów RnS. Później, ośmioletni okres pobierania dopłat zakończy znacznie większa liczba uczestników "Rodziny na Swoim":

  • około 6 600 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2016 r.
  • około 31 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2017 r.
  • około 43 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2018 r.
  • około 51 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2019 r.
  • około 46 000 gospodarstw domowych tracących dofinansowanie w 2020 r. i 2021 r.

Jak widać, grupa kredytobiorców pozbawionych dopłat znacznie się zwiększy po 2016 r. Za 2-3 lata będziemy mogli ocenić, jak beneficjenci "RnS" radzą sobie bez rządowej pomocy. Już teraz wiadomo, że część takich osób mocno odczuje zmianę raty.

Zobacz też: MF: Nie będzie podatku od umorzonych odsetek

Poniższa tabela prezentuje informacje dotyczące trzech dotowanych kredytów z 2009 r. Ich posiadacze utracą dopłaty odsetkowe w 2017 r. Według najnowszych prognoz NBP, za dwa lata poziom stopy WIBOR - 3M powinien wynosić około 2,5%. Jeśli uwzględnimy taką stawkę w obliczeniach, to wzrost równej raty analizowanych kredytów (po utracie dofinansowania) wyniesie:

  • 42,23% (380,13 zł) - przykład numer 1
  • 34,60% (466,26 zł) - przykład numer 2
  • 22,25% (454,00 zł) - przykład numer 3

Na zróżnicowanie uzyskanych wyników wpływają odmienne parametry kredytowania (początkowe zadłużenie, okres spłaty i marża). Kluczowe znaczenie ma też fakt, że w programie "MdM" dotowano tylko metraż nieprzekraczający 30 mkw. (mieszkania dla singli), 50 mkw. (lokale dla małżonków i samotnych rodziców) oraz 70 mkw. (domy dla małżonków i samotnych rodziców).

Największe dofinansowanie w stosunku do całej raty otrzymują teraz osoby, które kupiły niewielki lokal. Kredytobiorcy z tej grupy, po ośmiu latach mocno odczują podwyżkę obciążeń ratalnych. Warto pamiętać, że obliczone wzrosty rat dotyczą tylko zmiany pomiędzy 96 i 97 miesiącem spłaty. Różnica "niedotowanej" raty w stosunku do obecnego poziomu (WIBOR 3M ≈ 1,70%), będzie znacznie większa.

Przeczytaj: BCC o o problemie z kredytami hipotecznymi

Z perspektywą wzrostu stóp procentowych NBP muszą się oswoić wszyscy posiadacze kredytów w złotym. Ta zmiana będzie szczególnie nieprzyjemna m.in. dla osób, które w ostatnim czasie pożyczyły pieniądze na mieszkanie. Kredyty udzielane w warunkach bardzo niskiego WIBOR-u mają niezbyt atrakcyjne marże (np. 2-2,30%).

Poniższy wykres pokazuje, jak po wzroście stóp NBP zmienią się raty takich "hipotek" z końca 2014 roku. W zależności od parametrów kredytowania, podwyżka WIBOR-u 3M z 1,70% do 3,20% oznacza wzrost raty o 16-22%. Zmiana będzie ponad dwukrotnie wyższa, gdy notowania WIBOR-u powrócą do poziomu z października 2012 r. (4,70%).  

Zmian oprocentowania na razie nie spodziewa się ponad 100 000 rodzin, które kupiły lokum za kredyt waloryzowany w euro. Te osoby, mimo sporych marż w swoich umowach (nawet 4-6%), na razie korzystają z niskich rat. Nie można jednak zagwarantować, że stopy procentowe w Strefie Euro przez bardzo długi okres będą pozostawały na poziomie bliskim zera.

Po istotnej podwyżce stawki LIBOR EUR, wysoka marża stanie się odczuwalnym ciężarem. Sytuację może pogorszyć wzrost kursu EUR/PLN. Taki splot niekorzystnych czynników będzie oznaczał spore kłopoty dla posiadaczy kredytów w euro.

Warto wiedzieć: Jaką część wynagrodzenia pochłania kredyt?

Przedstawione informacje potwierdzają, że nie tylko kredyty waloryzowane we franku mogą być problematyczne. Przez kilka kolejnych lat nadzór finansowy musi bacznie obserwować również kredyty udzielone w euro i złotym. Liczba problemów będzie mniejsza, jeżeli posiadacze tych kredytów zgromadzą oszczędności, korzystając ze sprzyjających warunków (m.in. niskiego oprocentowania i rządowych dopłat).

Źródło: Andrzej Prajsnar, Rynekpierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11058|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10636|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl