administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Prawo wstępu do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

W razie wystąpienia w lokalu awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, każda osoba, która faktycznie z niego korzysta obowiązana jest do niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni w celu usunięcia awarii.
J.Sawicki

W razie wystąpienia w lokalu awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, każda osoba, która faktycznie z niego korzysta obowiązana jest do niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni w celu usunięcia awarii.


J.Sawicki

Przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej jako USM)1) przydają spółdzielni mieszkaniowej prawo wstępu do lokalu osoby z niego korzystającej, w sytuacjach uregulowanych ustawowo oraz z zachowaniem zasad przewidzianych w USM. W niniejszym numerze „Administratora” omówione zostaną przesłanki i tryb zgodnej z prawem realizacji przez spółdzielnię uprawnienia do wstępu do lokalu znajdującego się w spółdzielni mieszkaniowej.

Zobacz także

Redakcja news Powstaje Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tabor”

Powstaje Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tabor” Powstaje Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa „Tabor”

Spółdzielnia będzie budować mieszkania dla obecnych i przyszłych pracowników firmy „Tabor”. Pierwsze mieszkania mają być gotowe za cztery lata.

Spółdzielnia będzie budować mieszkania dla obecnych i przyszłych pracowników firmy „Tabor”. Pierwsze mieszkania mają być gotowe za cztery lata.

Redakcja news Dyrektywa EPBD – jak wpłynie na rynek najmu?

Dyrektywa EPBD – jak wpłynie na rynek najmu? Dyrektywa EPBD – jak wpłynie na rynek najmu?

Przyjęcie przez Europarlament nowelizacji dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) to jedna z ważniejszych zmian dla całego rynku mieszkaniowego.

Przyjęcie przez Europarlament nowelizacji dyrektywy budynkowej (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) to jedna z ważniejszych zmian dla całego rynku mieszkaniowego.

Redakcja news Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami

Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami Bruksela dzieli się doświadczeniami w walce z gołębiami

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów mieszkańcom, zarządcom osiedli, a nawet władzom lokalnym.

Gołębie to ptaki, które potrafią przysporzyć wiele problemów mieszkańcom, zarządcom osiedli, a nawet władzom lokalnym.

Awaria w lokalu jako przesłanka dopuszczalności realizacji prawa do wstępu

Zgodnie z art. 61 ust. 1 zd. 1 USM: „w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody osoba korzystająca z lokalu jest obowiązana niezwłocznie udostępnić lokal w celu usunięcia awarii”.

Cytowany przepis posługuje się pojęciem „awarii”, której wystąpienie aktualizuje uprawnienie spółdzielni do realizacji prawa wstępu do lokalu, nie definiując go jednakże. Zgodnie ze „Słownikiem Języka Polskiego”, termin „awaria” rozumiany jest jako: „uszkodzenie maszyny lub innego urządzenia technicznego”.

Na potrzeby USM przyjąć można, iż „awarię” stanowić będzie uszkodzenie lub zepsucie się jakiegoś urządzenia uniemożliwiające lub ograniczające jego prawidłowe i zgodne z przeznaczeniem używanie (np. awaria urządzeń doprowadzających do lokalu gaz, pęknięcie przewodów wodociągowych, zwarcie instalacji elektrycznej i temu podobne).

Wskazać w tym miejscu jednak należy, iż nie każda „awaria” w rozumieniu zaprezentowanym powyżej, będzie aktualizowała uprawnienie spółdzielni do realizacji prawa przyznanego jej zgodnie z art. 61 ust. 1 USM. Ustawodawca wyraźnie bowiem ograniczył dopuszczalność wkroczenia przez spółdzielnię do lokalu osoby z niego korzystającej, poprzez wskazanie, iż wystąpienie awarii w lokalu musi jednocześnie wywoływać szkodę lub zagrażać bezpośrednio jej powstaniem (np. zalanie lub zawalenie się lokalu bądź budynku lub jego części).

Przyjmuje się przy tym – mimo braku wyraźnego zaakcentowania tego w treści komentowanej regulacji – iż przepis ten odnosi się do pojęcia „szkody” w rozumieniu Kodeksu cywilnego 2), a więc dotyczy zarówno powstania szkody w mieniu, jaki i szkody na osobie.

W razie wystąpienia w lokalu awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, każda osoba, która faktycznie z niego korzysta (a więc nie tylko członek spółdzielni mieszkaniowej) obowiązana jest do niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni w celu usunięcia awarii.

Pod pojęciem „niezwłocznego” udostępnienia lokalu rozumie się uczynienie zadość obowiązkowi spoczywającemu na osobie korzystającej z lokalu, bez zbędnej zwłoki. W zależności zaś od rodzaju i zasięgu awarii, pojęcie „niezwłocznie” może oznaczać tyle co „natychmiast”.

Obowiązek niezwłocznego udostępnienia lokalu spoczywa nie tylko na korzystającym z lokalu członku spółdzielni – jak zaznaczono to już wyżej - lecz także i na osobie nie będącej członkiem (właściciel lokalu, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), jak i na osobie, która korzysta z lokalu na podstawie innego tytułu prawnego (np. stosunku najmu), domowniku zamieszkującym z jedną z wyżej wymienionych osób, czy też w końcu osobie zajmującej lokal bez żadnego tytułu prawnego 3).

Przepisy USM regulują jednocześnie tryb postępowania spółdzielni w razie nieobecności lokatora czy też braku zgodnego z nim porozumienia. W razie bowiem nieobecności w lokalu osoby z niego korzystającej (przy czym chodzi tu o osobę pełnoletnią)4) lub też w sytuacji, gdy odmawia ona udostępnienia lokalu, spółdzielnia (tzn. członek lub członkowie organów spółdzielni lub umocowane przez nich osoby) uprawiona jest do realizacji prawa do wstępu do lokalu w celu podjęcia natychmiastowych działań koniecznych do usunięcia awarii lub dokonania innych potrzebnych zabezpieczeń mających jej zapobiec (zapobiegających szkodzie lub zmniejszających jej rozmiary).

Zastrzec jednak należy, że otwarcie lokalu może nastąpić jedynie w obecności funkcjonariusza policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale.

W razie otwarcia lokalu pod nieobecność pełnoletniej osoby z niego korzystającej spółdzielnia obowiązana jest ponadto zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia tej osoby. Jak wskazuje się przy tym w doktrynie, zabezpieczenie lokalu przez spółdzielnię może polegać np. na założeniu nowego zamka w drzwiach lub na zastosowaniu innych zabezpieczeń, uniemożliwiających wejście tam osobom trzecim.

Z czynności otwarcia i zabezpieczenia lokalu osoba działająca w imieniu spółdzielni lub inna osoba, biorąca udział w otwarciu lokalu powinna sporządzić protokół, stosownie do treści art. 61 ust. 2 USM. Należy w nim wskazać czynności i środki podjęte przez spółdzielnię w celu jego zabezpieczenia. Przepisy USM nie zawierają przy tym wiążącego wskazania co do formy protokołu, czasu jego sporządzenia ani też wymaganych pod nim podpisów.

Zasadnym jest jednak – ze względów zarówno praktycznych, jak i dowodowych – by protokół sporządzony został w formie pisemnej w dniu otwarcia lokalu (tj. na miejscu) oraz opatrzony podpisem osoby go sporządzającej, z jednoczesnym wskazaniem, w jakim charakterze brała ona udział w czynności. W miarę możliwości pod protokołem powinny znaleźć się również podpisy pozostałych osób, obecnych przy otwarciu, a następnie – zabezpieczeniu lokalu.

Naruszenie przez osobę korzystającą z lokalu albo przez spółdzielnię obowiązków określonych w art. 61 ust. 1 lub 2 USM może – stosownie do okoliczności – prowadzić do powstania ich odpowiedzialności odszkodowawczej, zgodnie z przepisami kc.

Przegląd stanu urządzeń w lokalu oraz zastępcze wykonanie prac przez spółdzielnię jako przesłanka dopuszczalności realizacji prawa do wstępu

Zgodnie z art. 61 ust. 3 USM, spółdzielnia (a właściwie osoby przez nią umocowane, jak zastrzeżono już wyżej) uprawniona jest również do realizacji prawa do wstępu do lokalu osoby z niego korzystającej w związku z koniecznością:

  • dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach – również doraźnego – przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
  • zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac obciążających członka spółdzielni albo osobę niebędącą członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni.

Celem okresowego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu jest ustalenie zakresu niezbędnych prac i ich wykonania.

Częstotliwość dokonywania przeglądów okresowych zwykle określana jest przez postanowienia statutu spółdzielni lub też wydawanych przez nią regulaminów. Jak podkreśla się natomiast w doktrynie, doraźny przegląd stanu wyposażenia technicznego lokalu przeprowadzany jest w szczególnie uzasadnionych wypadkach, a więc z reguły w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie wystąpieniem awarii.

Również konieczność zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac obciążających członka spółdzielni, niebędącą członkiem osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni, aktualizuje obowiązek ww. osób do udostępnienia lokalu spółdzielni. Przepisy USM nie określają przy tym zakresu prac obciążających spółdzielnię oraz jej członka.

Jak podkreśla się w związku z powyższym w doktrynie, zagadnienie to powinno zatem zostać uregulowane w statucie spółdzielni, w odniesieniu zaś do właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni oraz niebędącej członkiem spółdzielni osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – w umowach zawieranych przez nich ze spółdzielnią.

W sytuacjach, o których mowa wyżej, osoba korzystająca z lokalu powinna udostępnić lokal spółdzielni.

W przypadkach przeprowadzania przeglądów i zastępczego wykonania przez spółdzielnię prac, ustawodawca nie nałożył już jednak na osobę korzystającą z lokalu obowiązku niezwłocznego jego udostępnienia spółdzielni. Z tego powodu wykonanie przez spółdzielnię czynności określonych w art. 61 ust. 3 USM wymaga wcześniejszego uzgodnienia terminu ich realizacji z osobą korzystającą z lokalu.

W doktrynie podkreśla się jednocześnie, iż ustalenie go wymaga porozumienia stron.

Termin udostępnienia lokalu nie może zatem zostać jednostronnie ustalony przez spółdzielnię, bez uprzedniego uzgodnienia go z osobą korzystającą z lokalu.

W sytuacji odmowy udostępnia lokalu spółdzielnia nie jest uprawiona – jak ma to miejsce w przypadku usunięcia awarii – do wejścia do lokalu w obecności funkcjonariusza policji, a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej – także przy jej udziale. W razie bowiem nieudostępnienia lokalu w uzgodnionym terminie w celu realizacji czynności określonych w art. 61 ust. 3 USM spółdzielni przysługuje prawo wystąpienia do sądu z powództwem o wydanie stosownego orzeczenia, nakazującego udostępnienie lokalu wskazanej przez nią osobie.

Z powództwem tym spółdzielnia może wystąpić również i wówczas, gdy osoba korzystająca z lokalu odmawia uzgodnienia terminu jego udostępnienia lub też swoim zachowaniem uniemożliwia to uzgodnienie. W przypadku zaś nieudostępnienia lokalu w okolicznościach wskazanych w art. 61 ust. 3 pkt 2 USM spółdzielnia może żądać upoważnienia przez sąd do wykonania koniecznych prac na podstawie art. 480 §1 kc.5)

Osoba korzystająca z lokalu obowiązana będzie natomiast do naprawienia szkód poniesionych przez spółdzielnię (i innych lokatorów) wskutek uniemożliwienia spółdzielni wykonania określonych robót w celu zapobieżenia powstania ewentualnym szkodom.6)

Remont lub przebudowa budynku lub lokalu jako przesłanka dopuszczalności realizacji prawa do wstępu

Przepisy art. 61 ust. 4–8 USM regulują obowiązki osób korzystających z lokalu w kwestii jego udostępniania spółdzielni w sytuacji, gdy lokal ten lub cały budynek wymagają remontu obciążającego spółdzielnię lub przebudowy.

Przez pojęcie „remontu” należy rozumieć „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym7).

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego „przebudowę” stanowi zaś: „wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji8).

Przepisy USM przewidują, iż w razie zaplanowanego remontu czy przebudowy budynku (zwłaszcza w odniesieniu do domów jednorodzinnych) lub lokalu spółdzielnia może, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z osobą korzystając z lokalu, żądać udostępnienia przez nią budynku lub lokalu w celu wykonania oznaczonych wyżej robót.

W razie braku uzgodnienia terminu z osobą korzystającą z lokalu, spółdzielni – tak jak w sytuacji związanej z przeprowadzeniem przeglądów oraz zastępczym wykonaniem prac – przysługuje prawo do wytoczenia stosownego powództwa do sądu. I w tym wypadku spółdzielnia nie jest bowiem uprawiona do samodzielnego wejścia do lokalu w celu wykonania remontu lub przebudowy.

Ze szczególną sytuacją mamy natomiast do czynienia wtedy, gdy z uwagi na rodzaj remontu osoby korzystające z lokalu lub budynku obowiązane są na żądanie i koszt spółdzielni w uzgodnionym z nią terminie przenieść się do lokalu zamiennego na okres wykonywania naprawy lub modernizacji, ściśle przy tym oznaczony i podany do wiadomości zainteresowanych.

Przepisy USM w związku z powyższym nakładają na osoby korzystające z lokalu obowiązek przeniesienia się w uzgodnionym terminie do lokalu zamiennego. Okres korzystania z lokalu zamiennego na potrzeby wykonania naprawy lub modernizacji nie może być jednak dłuższy niż 12 miesięcy 9).

Przepisy USM nie zawierają przy tym definicji pojęcia „lokal zamienny” i odsyła w tym zakresie do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego 10).

Zgodnie z jej art. 2 ust. 1 pkt 6, „lokalem zamiennym” jest „lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej, jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego – 20 m2 tej powierzchni.”

W okresie korzystania z lokalu zamiennego członek spółdzielni bądź osoba niebędąca członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, albo właściciel lokalu niebędący członkiem spółdzielni obowiązani są jedynie do wnoszenia opłat za używanie tego lokalu, z tym jednakże zastrzeżeniem, iż opłaty za używanie lokalu zamiennego – bez względu na jego wyposażenie techniczne – nie mogą być wyższe niż opłaty za używanie lokalu dotychczasowego 11).

Koszty przeniesienia osoby korzystającej z lokalu (i jej mienia) do lokalu zamiennego ponosi spółdzielnia.

Przez koszty, o których mowa wyżej, należy rozumieć zarówno koszty transportu ruchomości, jak i koszty przeniesienia urządzeń zainstalowanych przez lokatora w dotychczas zajmowanym lokalu (np. koszt przeniesienia i zainstalowania telefonu) 12).

Ewentualne spory pomiędzy spółdzielnią a osobami korzystającymi z lokali w związku z remontem lub przebudową budynku lub lokalu (np. w związku z odmową przeniesienia się do lokalu zamiennego) rozstrzygane będą na drodze postępowania sądowego 13).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

1) Por. art. 61 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. (t.j. DzU z 2013 r,. poz. 1222).
2) Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (DzU z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) – dalej jako kc.
3) K. Pietrzykowski, Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fragment pozycji: Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Warszawa 2013.
4) Por. art. 61 ust. 2 USM.
5) Zgodnie z którym „w razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika”.
6) K. Pietrzykowski, Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fragment pozycji: Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Warszawa 2013.
7) Por. art. 3 pkt 8) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2013 r., poz. 1409 ze zm.) – dalej jako: prawo budowlane.
8) Por. art. 3 pkt 7a) prawa budowlanego.
9) Por. art. 61 ust. 6 USM.
10) Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. (t.j. DzU z 2014 r., poz. 150).
11) Por. art. 61 ust. 7 USM.
12) K. Pietrzykowski, Komentarz do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fragment pozycji: Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz, Warszawa 2013.
13) Por. J. Ignatowicz, w: Komentarz, Prawo Spółdzielcze, s. 369.

Komentarze

Powiązane

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Anna Ruszczak news Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce

Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce Kupno mieszkania na aukcji niebawem w Polsce

Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na...

Wzorem światowych gigantów takich, jak Chritie’s czy Sotheby’s, rodzimy dom aukcyjny DESA Unicum zamierza organizować aukcje nieruchomości. Obejmą one rynek pierwotny i wtórny. Pierwsza historyczna na polskim rynku aukcja z mieszkaniami w roli głównej już 26 lutego br.

Przemysław Gogojewicz Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi Zarządcy nieruchomości a dłużnicy czynszowi

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami,...

Zarządcy nieruchomości często mają do czynienia z nierzetelnymi najemcami lokali, czy też zadłużonymi właścicielami. W polskim prawie dostępne są różne metody zabezpieczenia się przed nierzetelnymi dłużnikami, w tym poręczenia, gwarancje bankowe czy dobrowolne poddanie się egzekucji, a także zastawy.

Piotr Żołądkowski Zarządzanie zadaniami w czasie

Zarządzanie zadaniami w czasie Zarządzanie zadaniami w czasie

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik...

W 2019 r. ukazał się raport z wyników badań pt. „Bezpieczeństwo pracy w Polsce”, który wskazuje, iż ilość obowiązków, przepracowanie i obłożenie pracą w 47 proc. wpływa na naszą efektywność zawodową. Czynnik ten wprost przekłada się na wysoki poziom stresu, a ten z kolei jest zasadniczym powodem, który wpływa na wypalenie zawodowe.

dr Piotr Klatta Kwalifikacje dla nieruchomości

Kwalifikacje dla nieruchomości Kwalifikacje dla nieruchomości

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Dla odbiorców usług najważniejszym elementem przy wyborze oferty administrowania nieruchomościami była cena. Jest szansa na zmianę stawki – na jakość i kompetencje.

Redakcja news Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz? Czy krewni najemcy również odpowiadają za czynsz?

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony...

W ostatnim czasie wielu właścicieli mieszkań zmagało się z trudnościami związanymi z egzekwowaniem zaległości czynszowych. Najemcy często tłumaczyli się pandemią. Ponadto w czasie pandemii został wprowadzony zakaz eksmisji, co dało dodatkowe prawa nierzetelnym najemcom. W tej sytuacji warto rozważyć, czy krewni najemcy odpowiadają za czynsz. Taka odpowiedzialność może mogłaby zwiększać szanse na odzyskanie pieniędzy.

Małgorzata Pundyk-Glet Prawo zarządu do wynagrodzenia

Prawo zarządu do wynagrodzenia Prawo zarządu do wynagrodzenia

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Zazwyczaj, gdy we wspólnocie mieszkaniowej występuje zarząd właścicielski, swoje czynności wykonuje nieopłatnie. Zarząd ten jednak ma prawo otrzymywać wynagrodzenie za wykonywane czynności.

Jacek Frydryszak Gazowe zamieszanie

Gazowe zamieszanie Gazowe zamieszanie

Na przełomie 2021 i 2022 roku rozpętała się medialna burza w sprawie podwyżek cen gazu. Politycy i niestety dziennikarze mówili dużo, emocjonalnie i … bez sensu. Problem jest poważny, a został potraktowany...

Na przełomie 2021 i 2022 roku rozpętała się medialna burza w sprawie podwyżek cen gazu. Politycy i niestety dziennikarze mówili dużo, emocjonalnie i … bez sensu. Problem jest poważny, a został potraktowany jako kolejna polityczna „nawalanka” i to przy zupełnym braku znajomości tematu. Ale przejdźmy do meritum – o co chodzi w tym „gazowym zamieszaniu”?

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Roksana Kowalska Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora Fora internetowe spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych a odpowiedzialność administratora

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między...

Szeroki, a niekiedy nieograniczony dostęp do internetu stwarza szereg możliwości dla jego użytkowników. Jednocześnie rozwój oraz postęp Internetu wprowadza nowe wyzwania, z którymi mierzyć się muszą między innymi administratorzy stron internetowych.

dr Agnieszka Wąsik Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni Budowanie zaufania w środowisku wspólnot i spółdzielni

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy...

Wszystko zaczyna się od komunikatu – słowa, zdania, machania ręką na powitanie, mrugnięcia okiem i kiwnięcia głową. Zespół komunikatów – zarówno tych wyrażanych werbalnie, jak i tych, do których angażujemy nasze ciało – tworzą w sumie kod zrozumiały i akceptowany wśród danej społeczności. A czym innym jest wspólnota czy spółdzielnia, jeśli nie społecznością?

Redakcja news Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Kursy i szkolenia dla zarządców nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych dostępne są dziś szeroko. Oferta jest bogata i swoim zakresem obejmuje szereg zagadnień.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Aneta Mościcka Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Przemysław Gogojewicz Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie Remont dachu po wichurze a ubezpieczenie

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy...

Remont dachu po wichurze i problematyka ubezpieczeniowa, nierozerwalnie są ze sobą powiązane. Każdy zarządca nieruchomości powinien wiedzieć, że ubezpieczenie dachu na wypadek silnych wiatrów i burz świadczy o przezorności i odpowiedzialności za wspólnotę.

mgr Jarosław Kowszuk Zakłócanie miru domowego

Zakłócanie miru domowego Zakłócanie miru domowego

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Przepis art. 193 KK nie dotyczy tylko ochrony np. mieszkania, czy też domu jednorodzinnego. Ochrona miru domowego rozciąga się bowiem także na inne pomieszczenia lub ogrodzone tereny.

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Aneta Mościcka Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych Użytkowanie wieczyste przy niewyodrębnionych lokalach spółdzielczych

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego...

Z reguły to spółdzielnia będzie podmiotem, który jest użytkownikiem wieczystym, a po przekształceniu – właścicielem. Stanie się tak w odniesieniu do lokali, które są przedmiotem lokatorskiego prawa spółdzielczego oraz spółdzielczego własnościowego prawa. To ostatnie, pomimo że jest prawem najbardziej zbliżonym do własności, własnością nie jest, zatem właścicielowi takiego prawa nie przysługuje prawo użytkowania wieczystego – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Jacek Frydryszak Lustratorzy gorszego sortu

Lustratorzy gorszego sortu Lustratorzy gorszego sortu

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej,...

Od 9 września 2017 roku obowiązuje przepis art. 91, § 41 Prawa spółdzielczego, w którym zapisano, że „(…) lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudniony lub świadczący usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej główny księgowy, radca prawny lub adwokat. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu”.

Redakcja news Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Agnieszka Żelazna Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II)

Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II) Udzielenie dostępu do budynku wspólnoty mieszkaniowej przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu (cz. II)

W niniejszym artykule powracamy do obowiązku zapewnienia przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej. Obowiązek ten jest realizowany...

W niniejszym artykule powracamy do obowiązku zapewnienia przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu dostępu do nieruchomości wspólnej. Obowiązek ten jest realizowany w trybie przepisów ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju i usług telekomunikacyjnych.

Piotr Żołądkowski Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości

Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości Asertywność w pracy zarządcy nieruchomości

Zwykło się mówić, że asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Coś w tym jest, lecz czy tak proste stwierdzenie oddaje całość cech osoby asertywnej, czyli osoby osiągającej sukces? Przyjrzyjmy się temu...

Zwykło się mówić, że asertywność to umiejętność mówienia „nie”. Coś w tym jest, lecz czy tak proste stwierdzenie oddaje całość cech osoby asertywnej, czyli osoby osiągającej sukces? Przyjrzyjmy się temu zjawisku i wyciągnijmy wnioski dla siebie.

Redakcja Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych? Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Jacek Frydryszak Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do...

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do tego przygotowany?

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.