CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zarządca pośrednikiem

Janusz Gdański  |  Administrator 5/2015  |  05.06.2015
collage: J.Sawicki

Nie traci na aktualności znana piosenka Wojciecha Młynarskiego, zaczynająca się od słów „Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie…” – doskonale opisuje przemiany w naszym kraju i świetnie pasuje do sytuacji, która powstała w wyniku uchwalenia ustawy deregulacyjnej.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Nierzadko zarządzaniem zajmują się laicy, chociaż tak się dzieje jedynie w przypadku, gdy deweloperzy jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży lokali zawierają umowy z bliskimi i przyjaciółmi. Wspólnoty nadal pytają potencjalnych zarządców o licencje i powierzają swój majątek wyłącznie profesjonalistom.

Zwiększenie zatrudnienia, obiecywane przez ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina, nie nastąpiło, więc można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że ustawa deregulacyjna okazała się po prostu bublem prawnym – szczególnie w przypadku zarządców.

Faktycznie, zwiększyła się jedynie ilość pośredników w obrocie nieruchomościami, przy czym ich „fachowość” jest co najmniej dyskusyjna, a efekty działalności – często niezadowalające strony transakcji kupna–sprzedaży lokalu.

Naturalną konsekwencją deregulacji była likwidacja Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Wprawdzie często działała ona nierzetelnie (mam w tej kwestii własne doświadczenia), to stanowiła skuteczny „straszak”, a – jak powszechnie wiadomo – groźba jest silniejsza niż wykonanie. Obecnie każdy konflikt muszą rozstrzygać sądy, które nie zawsze są przygotowane merytorycznie, ale zawsze – nierychliwe.

Nowelizując ustawę o gospodarce nieruchomościami, zapomniano o podstawowej sprawie, którą jest definicja zarządcy nieruchomości. Niekompetencja czy zwykłe niechlujstwo?

Nie wiadomo także, dlaczego aktualnie nie ma jednolitych zasad obmiaru powierzchni lokalu, pomimo że ich brak prowadzi często do konfliktów, które kończą się w sądzie.

Od lat zarządcy wskazują na niedoskonałość ustaw o gospodarce nieruchomościami i własności lokali, konkretyzując zarzuty i proponując właściwe, wynikające z praktyki, rozwiązania.

Długo nie rozumiałem, dlaczego propozycje te są ignorowane. Zaprzyjaźniony prawnik, zatrudniony w jednym z ministerstw, wyjaśnił mi, że nie jest to efektem niekompetencji lub niechęci urzędników. Po prostu mają oni obawy, że – ponieważ propozycja nowelizacji musiałaby trafić do komisji sejmowych – to posłowie mogą popsuć to, co aktualnie jest może nienajlepsze, ale działa.

Analizując „radosną twórczość” parlamentu, chociażby na podstawie ustawy deregulacyjnej, obawy te zrozumiałem i w pełni podzielam.

Nie da się rzetelnie zarządzać nieruchomościami bez stale aktualizowanej wiedzy. Przez lata rozwinął się system szkoleń, uczestnictwo w których było dla zarządców obowiązkowe. Dziś ten obowiązek znikł, a w konsekwencji nawet posiadacze licencji rzadko w szkoleniach uczestniczą. Przyczyna jest oczywista – szefowie firm zarządzających nie chcą finansować udziału swoich zarządców w szkoleniach, bo… nie muszą! W rezultacie wiedza zarządców jest coraz bardziej nieaktualna, co przynosi określone skutki.

Wiele stowarzyszeń, do niedawna aktywnych, kończy lub zawiesza działalność. To także efekt ustawy deregulacyjnej, być może niezamierzony, ale możliwy do przewidzenia. Zarząd naszego stowarzyszenia uznał za celowe, aby zarządców przygotować do prowadzenia pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. To logiczne – współpracujący z właścicielami lokali zarządca, ubiegając się o licencję, musiał podczas studiów podyplomowych lub kursów zdobyć wiedzę, która jest wykorzystywana przy pośrednictwie, a jego bezpośredni kontakt z właścicielami lokali, mającymi do niego zaufanie, może ich zachęcić do skorzystania z jego usług.

Od ubiegłego roku w trakcie prowadzonych przez nas szkoleń odbywa się krótki kurs pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ostatnie seminarium, już XXIV, odbywało się w dniach 10–12 czerwca w Rowach k. Ustki. Kolejne, jubileuszowe, XXV Seminarium zamierzamy zorganizować w dniach 16 - 18 września 2015 r. (komunikat organizacyjny na stronie www.sszian.slupsk.pl).    

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zarządco, zzy znasz już te innowacyjne rozwiązania?

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Dużym kłopotem wszystkich firm zajmujących się gospodarką komunalną jest zagospodarowanie pustostanów. Jest to proces ciągły, ponieważ...czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17560|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10943|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10521|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl