CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Zarządca pośrednikiem

Janusz Gdański  |  Administrator 5/2015  |  05.06.2015
collage: J.Sawicki

Nie traci na aktualności znana piosenka Wojciecha Młynarskiego, zaczynająca się od słów „Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie…” – doskonale opisuje przemiany w naszym kraju i świetnie pasuje do sytuacji, która powstała w wyniku uchwalenia ustawy deregulacyjnej.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Nierzadko zarządzaniem zajmują się laicy, chociaż tak się dzieje jedynie w przypadku, gdy deweloperzy jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży lokali zawierają umowy z bliskimi i przyjaciółmi. Wspólnoty nadal pytają potencjalnych zarządców o licencje i powierzają swój majątek wyłącznie profesjonalistom.

Zwiększenie zatrudnienia, obiecywane przez ministra sprawiedliwości, Jarosława Gowina, nie nastąpiło, więc można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że ustawa deregulacyjna okazała się po prostu bublem prawnym – szczególnie w przypadku zarządców.

Faktycznie, zwiększyła się jedynie ilość pośredników w obrocie nieruchomościami, przy czym ich „fachowość” jest co najmniej dyskusyjna, a efekty działalności – często niezadowalające strony transakcji kupna–sprzedaży lokalu.

Naturalną konsekwencją deregulacji była likwidacja Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. Wprawdzie często działała ona nierzetelnie (mam w tej kwestii własne doświadczenia), to stanowiła skuteczny „straszak”, a – jak powszechnie wiadomo – groźba jest silniejsza niż wykonanie. Obecnie każdy konflikt muszą rozstrzygać sądy, które nie zawsze są przygotowane merytorycznie, ale zawsze – nierychliwe.

Nowelizując ustawę o gospodarce nieruchomościami, zapomniano o podstawowej sprawie, którą jest definicja zarządcy nieruchomości. Niekompetencja czy zwykłe niechlujstwo?

Nie wiadomo także, dlaczego aktualnie nie ma jednolitych zasad obmiaru powierzchni lokalu, pomimo że ich brak prowadzi często do konfliktów, które kończą się w sądzie.

Od lat zarządcy wskazują na niedoskonałość ustaw o gospodarce nieruchomościami i własności lokali, konkretyzując zarzuty i proponując właściwe, wynikające z praktyki, rozwiązania.

Długo nie rozumiałem, dlaczego propozycje te są ignorowane. Zaprzyjaźniony prawnik, zatrudniony w jednym z ministerstw, wyjaśnił mi, że nie jest to efektem niekompetencji lub niechęci urzędników. Po prostu mają oni obawy, że – ponieważ propozycja nowelizacji musiałaby trafić do komisji sejmowych – to posłowie mogą popsuć to, co aktualnie jest może nienajlepsze, ale działa.

Analizując „radosną twórczość” parlamentu, chociażby na podstawie ustawy deregulacyjnej, obawy te zrozumiałem i w pełni podzielam.

Nie da się rzetelnie zarządzać nieruchomościami bez stale aktualizowanej wiedzy. Przez lata rozwinął się system szkoleń, uczestnictwo w których było dla zarządców obowiązkowe. Dziś ten obowiązek znikł, a w konsekwencji nawet posiadacze licencji rzadko w szkoleniach uczestniczą. Przyczyna jest oczywista – szefowie firm zarządzających nie chcą finansować udziału swoich zarządców w szkoleniach, bo… nie muszą! W rezultacie wiedza zarządców jest coraz bardziej nieaktualna, co przynosi określone skutki.

Wiele stowarzyszeń, do niedawna aktywnych, kończy lub zawiesza działalność. To także efekt ustawy deregulacyjnej, być może niezamierzony, ale możliwy do przewidzenia. Zarząd naszego stowarzyszenia uznał za celowe, aby zarządców przygotować do prowadzenia pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. To logiczne – współpracujący z właścicielami lokali zarządca, ubiegając się o licencję, musiał podczas studiów podyplomowych lub kursów zdobyć wiedzę, która jest wykorzystywana przy pośrednictwie, a jego bezpośredni kontakt z właścicielami lokali, mającymi do niego zaufanie, może ich zachęcić do skorzystania z jego usług.

Od ubiegłego roku w trakcie prowadzonych przez nas szkoleń odbywa się krótki kurs pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ostatnie seminarium, już XXIV, odbywało się w dniach 10–12 czerwca w Rowach k. Ustki. Kolejne, jubileuszowe, XXV Seminarium zamierzamy zorganizować w dniach 16 - 18 września 2015 r. (komunikat organizacyjny na stronie www.sszian.slupsk.pl).    

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18197|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11424|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10999|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl