CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Korzyści z ocieplania stropów piwnicznych

Z A  |  Administrator 5/2015  |  15.06.2015  |  2
Fot. www.cellutherm.pl / arch. redakcji

Ocieplenie stropu nad nieogrzewaną piwnicą zmniejsza zużycie ciepła tylko w pewnym stopniu. Warto jednak przeprowadzić tę operację, jeśli w pomieszczeniach znajdujących się nad piwnicą występuje problem zimnej podłogi. Zysk będzie wtedy liczony w większym poczuciu komfortu mieszkańców.

Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to ich stropy potrzebują dobrej izolacji termicznej, aby zapobiec chłodzeniu pomieszczeń usytuowanych ponad nimi. Zbyt słabe ocieplenie stropu powoduje straty ciepła, zwiększone koszty ogrzewania i dyskomfort w postaci konieczności stąpania po zimnej podłodze. Co ważne, efekty prowadzonej termomodernizacji i zmniejszające się straty ciepła widać stosunkowo szybko. Podziemne części budynku odgrywają bowiem znaczącą rolę w bilansie energetycznym oraz mają istotny wpływ na zachowanie komfortu cieplnego pomieszczeń.

Jeśli ściany ogrzewanych piwnic w budynkach wolno stojących nie są izolowane termicznie, straty ciepła mogą dochodzić do 20–25% całkowitych strat ciepła budynku. Dlaczego? Powodów jest przynajmniej kilka:

  • po pierwsze, trudno byłoby znaleźć audytora, który w audytach uwzględnił konieczność docieplenia stropów piwnic. Przecież docieplenie ścian i stropodachów oznacza premię termomodernizacyjną.
  • po drugie, jak docieplić stropy piwnic, skoro w tym celu trzeba wejść na teren cudzej własności, jaką są komórki lokatorskie?
  • po trzecie, jak wyjaśnić ludziom, że długie lata nie trzeba było docieplać, a teraz sytuacja się zmieniła?
  • po czwarte – kiedy to ocieplanie piwnic się zwróci? Przecież w audytach można wykazać tylko 6% p.a. oszczędności;
  • i wreszcie, po piąte - jak sobie poradzić z niezliczoną ilością instalacji w tych pomieszczeniach?

Tymczasem współczynnik przenikania ciepła Uc dla stropów piwnic został obniżony z 0,45 do 0,25 i wynosi tyle samo, co dla ścian zewnętrznych!

Pionierzy docieplania stropów piwnic przez kilka lat z rzędu cieszyli się oszczędnościami na poziomie 9–12% rocznie z tytułu kosztów ogrzewania. Dziś pytanie brzmi: nie po co docieplać piwnice, tylko – w jaki sposób i kiedy?

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla stropów piwnic na poziomie Uc=0,25 oznacza konieczność wykonania warstwy izolacyjnej o grubości 10–14 cm. Dysponujemy kilkoma metodami rozwiązania kwestii docieplenia stropu nad piwnicą. Oprócz systemów klejonych na rynku znajdują się także systemy natryskowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że piwnice podlegają również innym obostrzeniom rozporządzenia.

W dziale VI:„Bezpieczeństwo pożarowe“, rozdział 5: "Wymagania przeciwpożarowe dla elementów wykończenia wnętrz i wyposażenia stałego", § 258.2 mówi: "Na drogach komunikacji ogólnej, służących celom ewakuacji, stosowanie materiałów i wyrobów budowlanych łatwo zapalnych jest zabronione", a § 262.1. dookreśla: "Okładziny sufitów oraz sufity podwieszone należy wykonywać z materiałów niepalnych lub niezapalnych, niekapiących i nieodpadających pod wpływem ognia. Wymaganie to nie dotyczy mieszkań".

Wyżej przywołane przepisy w praktyce eliminują ze stosowania przy termoizolacji stropów piwnicznych systemy styropianowe i materiały na bazie pianki poliuretanowej.    

Prace związane z dociepleniem stropów piwnic nie podlegają procedurze uzyskania pozwolenia na budowę, a tym samym – wykonania projektu budowlanego uzgodnionego przez rzeczoznawcę do spraw przeciwpożarowych. Oznacza to, że na zarządcach, administratorach oraz spółdzielniach mieszkaniowych spoczywa tym większa odpowiedzialność w sprawie doboru odpowiedniej technologii poprawiającej nie tylko komfort termiczny i akustyczny, lecz także bezpieczeństwo pożarowe mieszkańców.

 

Komentarze

(2)
Krystyna | 03.03.2016, 16:50
Witam - mieszkam we wspolnocie mieszkaniowej i moje mieszkanie jest na parterze i rogowe - czy ja powinnam miec znizke na oplacanie ciepla centralnego ogrzewania - place tak jak wszyscy czy jest na to jakis przepis ? czy jakas ulga ? - blok zostal ocieplony kilka lat temu a piwnice NIE - podloga jest zimna do tego sasiad ktory ma piwnice pod moim pokojem uchyla okno w piwnicy, wtedy to juz na podlodze nie mozna stac z zimna - twierdzi ze to jego piwnica i moze robic co chce - prosze o odpowiedz - dziekuje
Marcin | 16.05.2016, 12:47
No na moje oko to może nawet nie ulga dla Ciebie, co wspólnota powinna po prostu ocieplić piwnice
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16913|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10527|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10097|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl