CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Rozwijać, a nie burzyć!

Rozmowa z prof. Markiem Bryxem o wyzwaniach dla rynku nieruchomości
Redakcja Administratora  |  09.07.2015
prof. Marek Bryx - kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i były wiceminister infrastruktury
prof. Marek Bryx - kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i były wiceminister infrastruktury

Polska polityka mieszkaniowa wymaga ewolucji, a nie rewolucji. Dużym wyzwaniem dla Narodowego Programu Rewitalizacji będzie zapobieganie gentryfikacji, w które muszą włączyć się państwo i samorządy. Deregulacja zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości była nieszczęściem. To najważniejsze wnioski z rozmowy z prof. Markiem Bryxem, kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i byłym wiceminister infrastruktury.

Rząd zapowiada budowę 30 tysięcy mieszkań pod wynajem w ciągu 10 lat - pod koniec roku ruszy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli budującym preferencyjnych kredytów i gwarancji na łączną kwotę ponad 4 mld zł. Jak Pan – były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast – ocenia politykę mieszkaniową państwa?

- Boli mnie brak ciągłości w tym obszarze – Polsce jest potrzebny rozwój ewolucyjny. Politycy, którzy dochodzą do władzy powtarzają: „my zrobimy to lepiej”. Na ogół jednak zapowiedzi te kończą się tym, że zaczynamy wszystko burzyć i budować na nowo, przez co tracimy czas i nie osiągamy wartości dodanej. Klasycznym przykładem są TBS-y – bardzo dobry pomysł, który się udał i który należało rozwijać. Dzisiaj zaś Bank Gospodarstwa Krajowego próbuje, w czysto komercyjny sposób, wprowadzać na rynek mieszkania pod wynajem. I to też jest dobry pomysł. Tylko, że to są dwa różne rozwiązania i oba są potrzebne. W najbliższym czasie podczas planowanej rewitalizacji polskich miast można np. wygenerować pewne fundusze, które będą wspomagały właścicieli kamienic w ten sposób, aby ci mogli zatrzymać lokatorów, oferując czynsze po obniżonych stawkach.

No właśnie – rewitalizacja polskich miast. Przed nami duży impuls rozwojowy związany z funduszami na ten cel. W sumie na Narodowy Program Rewitalizacji rząd przeznaczy 25 mld zł. Jak dobrze i mądrze wykorzystać te pieniądze?

- Konkretny sposób zależy od danego miasta, w którym - mam nadzieję - rozsądna władza miejska zamierza ten proces przeprowadzić. W moim przekonaniu mamy już spore doświadczenie w zakresie rewitalizacji miast. Ustawa, którą obecnie przygotowujemy jest wystarczająco dobra. Jest tylko jeden problem: jak połączyć zapisane w niej rozwiązania z istniejącą ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym. Powinniśmy raczej wykorzystać instrumenty, które już istnieją, jak choćby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i przyjąć, że fragmentem tego planu będzie strefa rewitalizacji czy plan rewitalizacji. W ten sposób można do pewnych rozwiązań dojść szybciej, niż jeśli będziemy budowali nową ustawę czy próbowali tworzyć nowe plany. Dziś spory nacisk jest kładzie się na działania o charakterze społecznym i być może w tym obszarze nasze doświadczenia są jeszcze niewystarczające. Będziemy je jednak nabywać w trakcie. Jestem spokojny o rozsądne wydatkowanie tych pieniędzy.

Rewitalizacja to rzeczywiście nie tylko ta rozumiana w sposób urbanistyczno-architektoniczny, ale też związana z działaniami społecznymi. Jak rewitalizować, aby zapobiec gentryfikacji, czyli całkowitej zmianie charakteru danej części miasta?

- Nikt na świecie nie wymyślił jeszcze sposobu na gentryfikację. Kiedy dokonujemy rewitalizacji automatycznie wzrasta wartość nieruchomości w danym rejonie, rosną też czynsze, a nie wszystkich stać na płacenie wyższych kwot. Nawet, gdy są to zmiany w rodzaju tych, które zostały przeprowadzone na przykład w Nowym Jorku, czyli stworzenia High Line Park, czyli wielkiego parku w miejscu linii kolejowej, ciągnącej się przez 22 przecznice. Są oczywiście pewne przykłady ograniczania gentryfikacji, ale w tym przypadku niezbędne są działania państwa i samorządów. W Niemczech po przeprowadzeniu rewitalizacji czynsze nie mogły wzrosnąć przez co najmniej dwa lata. To pozwalało ludziom, którzy tam mieszkali wczuć się w działania rewitalizacyjne, poczuć się dobrze w tym środowisku. Wówczas byli oni skłonni więcej zapłacić za to, że tam mieszkali. W wyniku działań rewitalizacyjnych powstawały też nowe miejsca pracy, więc mieli większe szanse, żeby się utrzymać w tym otoczeniu.

Istotnym wydarzeniem w ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości była deregulacja zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jak Pańskim zdaniem należy działać w przyszłości, żeby utrzymać należyty profesjonalizm i standardy w tym obszarze?

- Deregulacja była nieszczęściem. Kiedy stało się standardem w Polsce, że profesjonalizm jest regulowany prawnie, a nie wyłącznie samym zachowaniem rynku i chęciami, to rząd to prawo zlikwidował. I to pod hasłami, które się nie sprawdzą. „Odblokujemy miejsca pracy”. Komu? No chyba, że chcemy, aby wszystko w naszym kraju działo się nieprofesjonalnie. Jeśli tak, to właśnie stworzyliśmy taką furtkę. Mam jednak nadzieję, że rynek nieruchomości się obroni. Przez kilkanaście ostatnich lat powstało wiele stowarzyszeń, federacji czy związków, które dbają o to, aby ich członkowie działali w sposób profesjonalny. To właśnie stowarzyszenia wezmą na siebie ciężar walki o profesjonalizm, którego rynek potrzebuje. Tym bardziej, że w porównaniu np. do rynku brytyjskiego jest jeszcze wiele do zrobienia. Kupując mieszkanie na Wyspach, rozmawiając z pośrednikiem, dowiemy się wszystkiego włącznie z tym, gdzie będziemy wyprowadzać psa na spacer. U nas takie kompleksowe podejście też już się zaczyna pojawiać. Powinniśmy dążyć do takiego standardu, wtedy rynek będzie życzliwy dla klienta i będzie się powiększał.

Wywiad prof. Markiem Bryxem, kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i byłym wiceminister infrastruktury został przeprowadzony podczas XX Kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Cały wywiad z prof. Markiem Bryxem: http://youtu.be/apiT1NdRkP4

Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10679|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10252|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl