CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Rozwijać, a nie burzyć!

Rozmowa z prof. Markiem Bryxem o wyzwaniach dla rynku nieruchomości
Redakcja Administratora  |  09.07.2015
prof. Marek Bryx - kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i były wiceminister infrastruktury
prof. Marek Bryx - kierownik Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i były wiceminister infrastruktury

Polska polityka mieszkaniowa wymaga ewolucji, a nie rewolucji. Dużym wyzwaniem dla Narodowego Programu Rewitalizacji będzie zapobieganie gentryfikacji, w które muszą włączyć się państwo i samorządy. Deregulacja zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości była nieszczęściem. To najważniejsze wnioski z rozmowy z prof. Markiem Bryxem, kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i byłym wiceminister infrastruktury.

Rząd zapowiada budowę 30 tysięcy mieszkań pod wynajem w ciągu 10 lat - pod koniec roku ruszy program finansowania społecznego budownictwa czynszowego. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli budującym preferencyjnych kredytów i gwarancji na łączną kwotę ponad 4 mld zł. Jak Pan – były prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast – ocenia politykę mieszkaniową państwa?

- Boli mnie brak ciągłości w tym obszarze – Polsce jest potrzebny rozwój ewolucyjny. Politycy, którzy dochodzą do władzy powtarzają: „my zrobimy to lepiej”. Na ogół jednak zapowiedzi te kończą się tym, że zaczynamy wszystko burzyć i budować na nowo, przez co tracimy czas i nie osiągamy wartości dodanej. Klasycznym przykładem są TBS-y – bardzo dobry pomysł, który się udał i który należało rozwijać. Dzisiaj zaś Bank Gospodarstwa Krajowego próbuje, w czysto komercyjny sposób, wprowadzać na rynek mieszkania pod wynajem. I to też jest dobry pomysł. Tylko, że to są dwa różne rozwiązania i oba są potrzebne. W najbliższym czasie podczas planowanej rewitalizacji polskich miast można np. wygenerować pewne fundusze, które będą wspomagały właścicieli kamienic w ten sposób, aby ci mogli zatrzymać lokatorów, oferując czynsze po obniżonych stawkach.

No właśnie – rewitalizacja polskich miast. Przed nami duży impuls rozwojowy związany z funduszami na ten cel. W sumie na Narodowy Program Rewitalizacji rząd przeznaczy 25 mld zł. Jak dobrze i mądrze wykorzystać te pieniądze?

- Konkretny sposób zależy od danego miasta, w którym - mam nadzieję - rozsądna władza miejska zamierza ten proces przeprowadzić. W moim przekonaniu mamy już spore doświadczenie w zakresie rewitalizacji miast. Ustawa, którą obecnie przygotowujemy jest wystarczająco dobra. Jest tylko jeden problem: jak połączyć zapisane w niej rozwiązania z istniejącą ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym. Powinniśmy raczej wykorzystać instrumenty, które już istnieją, jak choćby miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i przyjąć, że fragmentem tego planu będzie strefa rewitalizacji czy plan rewitalizacji. W ten sposób można do pewnych rozwiązań dojść szybciej, niż jeśli będziemy budowali nową ustawę czy próbowali tworzyć nowe plany. Dziś spory nacisk jest kładzie się na działania o charakterze społecznym i być może w tym obszarze nasze doświadczenia są jeszcze niewystarczające. Będziemy je jednak nabywać w trakcie. Jestem spokojny o rozsądne wydatkowanie tych pieniędzy.

Rewitalizacja to rzeczywiście nie tylko ta rozumiana w sposób urbanistyczno-architektoniczny, ale też związana z działaniami społecznymi. Jak rewitalizować, aby zapobiec gentryfikacji, czyli całkowitej zmianie charakteru danej części miasta?

- Nikt na świecie nie wymyślił jeszcze sposobu na gentryfikację. Kiedy dokonujemy rewitalizacji automatycznie wzrasta wartość nieruchomości w danym rejonie, rosną też czynsze, a nie wszystkich stać na płacenie wyższych kwot. Nawet, gdy są to zmiany w rodzaju tych, które zostały przeprowadzone na przykład w Nowym Jorku, czyli stworzenia High Line Park, czyli wielkiego parku w miejscu linii kolejowej, ciągnącej się przez 22 przecznice. Są oczywiście pewne przykłady ograniczania gentryfikacji, ale w tym przypadku niezbędne są działania państwa i samorządów. W Niemczech po przeprowadzeniu rewitalizacji czynsze nie mogły wzrosnąć przez co najmniej dwa lata. To pozwalało ludziom, którzy tam mieszkali wczuć się w działania rewitalizacyjne, poczuć się dobrze w tym środowisku. Wówczas byli oni skłonni więcej zapłacić za to, że tam mieszkali. W wyniku działań rewitalizacyjnych powstawały też nowe miejsca pracy, więc mieli większe szanse, żeby się utrzymać w tym otoczeniu.

Istotnym wydarzeniem w ostatnich latach na polskim rynku nieruchomości była deregulacja zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Jak Pańskim zdaniem należy działać w przyszłości, żeby utrzymać należyty profesjonalizm i standardy w tym obszarze?

- Deregulacja była nieszczęściem. Kiedy stało się standardem w Polsce, że profesjonalizm jest regulowany prawnie, a nie wyłącznie samym zachowaniem rynku i chęciami, to rząd to prawo zlikwidował. I to pod hasłami, które się nie sprawdzą. „Odblokujemy miejsca pracy”. Komu? No chyba, że chcemy, aby wszystko w naszym kraju działo się nieprofesjonalnie. Jeśli tak, to właśnie stworzyliśmy taką furtkę. Mam jednak nadzieję, że rynek nieruchomości się obroni. Przez kilkanaście ostatnich lat powstało wiele stowarzyszeń, federacji czy związków, które dbają o to, aby ich członkowie działali w sposób profesjonalny. To właśnie stowarzyszenia wezmą na siebie ciężar walki o profesjonalizm, którego rynek potrzebuje. Tym bardziej, że w porównaniu np. do rynku brytyjskiego jest jeszcze wiele do zrobienia. Kupując mieszkanie na Wyspach, rozmawiając z pośrednikiem, dowiemy się wszystkiego włącznie z tym, gdzie będziemy wyprowadzać psa na spacer. U nas takie kompleksowe podejście też już się zaczyna pojawiać. Powinniśmy dążyć do takiego standardu, wtedy rynek będzie życzliwy dla klienta i będzie się powiększał.

Wywiad prof. Markiem Bryxem, kierownikiem Katedry Inwestycji i Nieruchomości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i byłym wiceminister infrastruktury został przeprowadzony podczas XX Kongresu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Cały wywiad z prof. Markiem Bryxem: http://youtu.be/apiT1NdRkP4

Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl