CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mała architektura – infrastruktura rowerowa

Maciej  Kamiński  |  Administrator 5/2015  |  17.02.2017  |  1
Ustawiony przez budynkiem stojak dla rowerów to jedna z najtańszych metod zapewnienia dla nich miejsc postojowych. Na zdjęciu: stojak tzw. prostopadły.
Ustawiony przez budynkiem stojak dla rowerów to jedna z najtańszych metod zapewnienia dla nich miejsc postojowych. Na zdjęciu: stojak tzw. prostopadły.
Fot. HMK

W sezonie letnim rośnie populacja rowerzystów na drogach. W związku ze zwiększającą się ilością rowerów na terenie osiedli mieszkaniowych i obiektów biurowych coraz widoczniejszy staje się problem parkingowy znany dotąd kierowcom samochodów.

Problem deficytu miejsc postojowych dla samochodów w miastach jest powszechnie znany. Dotyczy on nie tylko centrum, lecz coraz częściej także stref pośrednich i przedmieść, co skutkuje grodzeniem się poszczególnych wspólnot i instalowaniem szlabanów w celu kontroli dostępu do nieruchomości.

Lawinowy wzrost liczby samochodów na drogach wpływa negatywnie na jakość przestrzeni publicznej i najbliższe otoczenie nieruchomości.
W najbliższym otoczeniu nieruchomości widać zawłaszczanie coraz większej przestrzeni publicznej przez parkujące samochody.

Częstą praktyką wspólnot jest zmiana przeznaczenia terenów wokół budynku, które wcześniej pełniły funkcję czysto rekreacyjną i estetyczną – trawników, boisk czy placów zabaw – na miejsca postojowe dla samochodów. Z użytkowego punktu widzenia stanowi to degradację przestrzeni publicznej.

Brak miejsc do pozostawienia auta stanowi również problem nieruchomości biurowych. Często dochodzi do niedoszacowania ilości miejsc postojowych w garażach podziemnych, co powoduje zastawianie chodników i rozjeżdżanie trawników przy okolicznych ulicach.

Obecność roweru w systemie transportu miejskiego jest oczywista, lecz często pomijana. Rower, jako pojazd zajmujący niewiele miejsca, wpływa na zmniejszenie korków oraz łatwość znalezienia miejsca parkingowego. Dogłębniejsza analiza problemu wskazuje jednak, że drastyczny wzrost liczby rowerzystów niekoniecznie musi wiązać się z samymi zaletami i może wymagać od zarządcy wprowadzenia udogodnień dla tej grupy.

Drogi rowerowe i co dalej?

Znaczenie rowerów w zrównoważonym transporcie miejskim rośnie z roku na rok, czego dowodem mogą być wyniki głosowania Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Największa ilość projektów dotyczyła budowy lub poprawy infrastruktury rowerowej w mieście.

Wbrew obiegowym opiniom, rozwój udogodnień dla rowerzystów to zadanie nie tylko dla jednostek samorządu terytorialnego. Z perspektywy rowerzysty dojeżdżającego codziennie do pracy równie ważna, co rozwinięta sieć dróg rowerowych, jest także infrastruktura pozwalająca na bezpieczne pozostawienie roweru w miejscu zamieszkania i pracy.

Zapewnienie dobrych warunków dla korzystających z roweru użytkowników nieruchomości leży w gestii jej zarządcy. Planując montaż infrastruktury rowerowej, warto uzgodnić jej zakres i rozwiązania z przyszłymi użytkownikami, ponieważ oczekiwania mieszkańców budynku wielorodzinnego oraz użytkowników biurowców mogą być znacząco odmienne.

Deficyt parkingów – problem tylko samochodów?

Zgodnie z utartym poglądem niewystarczająca ilość miejsc do parkowania jest domeną jedynie samochodów. Dlatego często postuluje się zachęcanie kierowców do przesiadania się na rowery, dzięki czemu ruch samochodowy zmniejszy się, a liczba miejsc do zaparkowania w centrum – zwiększy.

Dogłębniejsza analiza wskazuje jednak, że gdyby samochody zostały zastąpione rowerami, problem miejsc postojowych i zawłaszczenia przestrzeni publicznej byłby podobny. Oczekiwania użytkowników związane z zapewnieniem infrastruktury rowerowej są podobne dla nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych.

Najogólniejszą potrzebą jest zapewnienie miejsca do przechowania sprzętu bez konieczności zastawiania powierzchni w mieszkaniu czy biurze. Z perspektywy zarządcy najważniejsze wydaje się zachowanie porządku na terenie nieruchomości i unikanie samowolnego przypinania rowerów do elementów małej architektury, znaków drogowych, latarni czy też barierek na klatkach schodowych. Istnieją różne możliwości utrzymania porządku i kontrolowania parkowania rowerów na terenie nieruchomości.

Stojak rowerowy

Ustawienie przez budynkiem stojaka dla rowerów to najprostsze i najczęściej spotykane rozwiązanie. Wykonane z metalu urządzenie jest również jedną z najtańszych metod zapewnienia miejsc postojowych dla jednośladów.

Najczęściej stosowane są dwa rodzaje stojaków: prostopadły i równoległy.

Prostopadły

Ten rodzaj stojaka umożliwia zaparkowanie roweru w sposób prostopadły poprzez wprowadzenie przedniego koła w szczelinę, dzięki której rower nie przewraca się. Do największych zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim możliwość zaparkowania dużej ilości rowerów blisko siebie oraz przypięcia ich linkami w sposób zabezpieczający ramę i przednie koło równocześnie. To rozwiązanie relatywnie niedrogie i niewymagające dużego nakładu pracy przy instalowaniu. Zwykle stojaki te są montowane do podłoża za pomocą wkręcanych śrub.

Przykład wielostanowiskowego stojaka rowerowego prostopadłego; fot: HMK

 

 

Równoległy

Drugi z omawianych typów stojaków to metalowy pałąk, umożliwiający zaparkowanie roweru równolegle do osi. Jego największą zaletę stanowi solidne przymocowanie do podłoża – zwykle zabetonowanie w podłożu. Często jest on bardziej estetyczny od wielostanowiskowych stojaków poprzecznych – bywa, że kosztem funkcjonalności, ponieważ przy takim miejscu postojowym zaparkować mogą jedynie dwa rowery (po jednym z każdej strony).

Rozważając zainstalowanie stojaków rowerowych na terenie nieruchomości, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość konstrukcji, łatwość obsługi (tzn. szybkość przypięcia i odpięcia roweru) oraz solidność przytwierdzenia stojaka do podłoża.

Przykład systemu stojaków rowerowych prostopadłych; fot: HMK

Komentarze

(1)
Anita | 22.04.2016, 10:00
Obowiązkowa pozycja przed każdym budynkiem typu urząd czy poczta
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16491|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10160|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl