CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mała architektura – infrastruktura rowerowa

Maciej  Kamiński  |  Administrator 5/2015  |  17.02.2017  |  1
Ustawiony przez budynkiem stojak dla rowerów to jedna z najtańszych metod zapewnienia dla nich miejsc postojowych. Na zdjęciu: stojak tzw. prostopadły.
Ustawiony przez budynkiem stojak dla rowerów to jedna z najtańszych metod zapewnienia dla nich miejsc postojowych. Na zdjęciu: stojak tzw. prostopadły.
Fot. HMK

W sezonie letnim rośnie populacja rowerzystów na drogach. W związku ze zwiększającą się ilością rowerów na terenie osiedli mieszkaniowych i obiektów biurowych coraz widoczniejszy staje się problem parkingowy znany dotąd kierowcom samochodów.

Problem deficytu miejsc postojowych dla samochodów w miastach jest powszechnie znany. Dotyczy on nie tylko centrum, lecz coraz częściej także stref pośrednich i przedmieść, co skutkuje grodzeniem się poszczególnych wspólnot i instalowaniem szlabanów w celu kontroli dostępu do nieruchomości.

Lawinowy wzrost liczby samochodów na drogach wpływa negatywnie na jakość przestrzeni publicznej i najbliższe otoczenie nieruchomości.
W najbliższym otoczeniu nieruchomości widać zawłaszczanie coraz większej przestrzeni publicznej przez parkujące samochody.

Częstą praktyką wspólnot jest zmiana przeznaczenia terenów wokół budynku, które wcześniej pełniły funkcję czysto rekreacyjną i estetyczną – trawników, boisk czy placów zabaw – na miejsca postojowe dla samochodów. Z użytkowego punktu widzenia stanowi to degradację przestrzeni publicznej.

Brak miejsc do pozostawienia auta stanowi również problem nieruchomości biurowych. Często dochodzi do niedoszacowania ilości miejsc postojowych w garażach podziemnych, co powoduje zastawianie chodników i rozjeżdżanie trawników przy okolicznych ulicach.

Obecność roweru w systemie transportu miejskiego jest oczywista, lecz często pomijana. Rower, jako pojazd zajmujący niewiele miejsca, wpływa na zmniejszenie korków oraz łatwość znalezienia miejsca parkingowego. Dogłębniejsza analiza problemu wskazuje jednak, że drastyczny wzrost liczby rowerzystów niekoniecznie musi wiązać się z samymi zaletami i może wymagać od zarządcy wprowadzenia udogodnień dla tej grupy.

Drogi rowerowe i co dalej?

Znaczenie rowerów w zrównoważonym transporcie miejskim rośnie z roku na rok, czego dowodem mogą być wyniki głosowania Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Największa ilość projektów dotyczyła budowy lub poprawy infrastruktury rowerowej w mieście.

Wbrew obiegowym opiniom, rozwój udogodnień dla rowerzystów to zadanie nie tylko dla jednostek samorządu terytorialnego. Z perspektywy rowerzysty dojeżdżającego codziennie do pracy równie ważna, co rozwinięta sieć dróg rowerowych, jest także infrastruktura pozwalająca na bezpieczne pozostawienie roweru w miejscu zamieszkania i pracy.

Zapewnienie dobrych warunków dla korzystających z roweru użytkowników nieruchomości leży w gestii jej zarządcy. Planując montaż infrastruktury rowerowej, warto uzgodnić jej zakres i rozwiązania z przyszłymi użytkownikami, ponieważ oczekiwania mieszkańców budynku wielorodzinnego oraz użytkowników biurowców mogą być znacząco odmienne.

Deficyt parkingów – problem tylko samochodów?

Zgodnie z utartym poglądem niewystarczająca ilość miejsc do parkowania jest domeną jedynie samochodów. Dlatego często postuluje się zachęcanie kierowców do przesiadania się na rowery, dzięki czemu ruch samochodowy zmniejszy się, a liczba miejsc do zaparkowania w centrum – zwiększy.

Dogłębniejsza analiza wskazuje jednak, że gdyby samochody zostały zastąpione rowerami, problem miejsc postojowych i zawłaszczenia przestrzeni publicznej byłby podobny. Oczekiwania użytkowników związane z zapewnieniem infrastruktury rowerowej są podobne dla nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych.

Najogólniejszą potrzebą jest zapewnienie miejsca do przechowania sprzętu bez konieczności zastawiania powierzchni w mieszkaniu czy biurze. Z perspektywy zarządcy najważniejsze wydaje się zachowanie porządku na terenie nieruchomości i unikanie samowolnego przypinania rowerów do elementów małej architektury, znaków drogowych, latarni czy też barierek na klatkach schodowych. Istnieją różne możliwości utrzymania porządku i kontrolowania parkowania rowerów na terenie nieruchomości.

Stojak rowerowy

Ustawienie przez budynkiem stojaka dla rowerów to najprostsze i najczęściej spotykane rozwiązanie. Wykonane z metalu urządzenie jest również jedną z najtańszych metod zapewnienia miejsc postojowych dla jednośladów.

Najczęściej stosowane są dwa rodzaje stojaków: prostopadły i równoległy.

Prostopadły

Ten rodzaj stojaka umożliwia zaparkowanie roweru w sposób prostopadły poprzez wprowadzenie przedniego koła w szczelinę, dzięki której rower nie przewraca się. Do największych zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim możliwość zaparkowania dużej ilości rowerów blisko siebie oraz przypięcia ich linkami w sposób zabezpieczający ramę i przednie koło równocześnie. To rozwiązanie relatywnie niedrogie i niewymagające dużego nakładu pracy przy instalowaniu. Zwykle stojaki te są montowane do podłoża za pomocą wkręcanych śrub.

Przykład wielostanowiskowego stojaka rowerowego prostopadłego; fot: HMK

 

 

Równoległy

Drugi z omawianych typów stojaków to metalowy pałąk, umożliwiający zaparkowanie roweru równolegle do osi. Jego największą zaletę stanowi solidne przymocowanie do podłoża – zwykle zabetonowanie w podłożu. Często jest on bardziej estetyczny od wielostanowiskowych stojaków poprzecznych – bywa, że kosztem funkcjonalności, ponieważ przy takim miejscu postojowym zaparkować mogą jedynie dwa rowery (po jednym z każdej strony).

Rozważając zainstalowanie stojaków rowerowych na terenie nieruchomości, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość konstrukcji, łatwość obsługi (tzn. szybkość przypięcia i odpięcia roweru) oraz solidność przytwierdzenia stojaka do podłoża.

Przykład systemu stojaków rowerowych prostopadłych; fot: HMK

Komentarze

(1)
Anita | 22.04.2016, 10:00
Obowiązkowa pozycja przed każdym budynkiem typu urząd czy poczta
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17740|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11090|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10665|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl