CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Mała architektura – infrastruktura rowerowa

Maciej  Kamiński  |  Administrator 5/2015  |  17.02.2017  |  1
Ustawiony przez budynkiem stojak dla rowerów to jedna z najtańszych metod zapewnienia dla nich miejsc postojowych. Na zdjęciu: stojak tzw. prostopadły.
Ustawiony przez budynkiem stojak dla rowerów to jedna z najtańszych metod zapewnienia dla nich miejsc postojowych. Na zdjęciu: stojak tzw. prostopadły.
Fot. HMK

W sezonie letnim rośnie populacja rowerzystów na drogach. W związku ze zwiększającą się ilością rowerów na terenie osiedli mieszkaniowych i obiektów biurowych coraz widoczniejszy staje się problem parkingowy znany dotąd kierowcom samochodów.

Problem deficytu miejsc postojowych dla samochodów w miastach jest powszechnie znany. Dotyczy on nie tylko centrum, lecz coraz częściej także stref pośrednich i przedmieść, co skutkuje grodzeniem się poszczególnych wspólnot i instalowaniem szlabanów w celu kontroli dostępu do nieruchomości.

Lawinowy wzrost liczby samochodów na drogach wpływa negatywnie na jakość przestrzeni publicznej i najbliższe otoczenie nieruchomości.
W najbliższym otoczeniu nieruchomości widać zawłaszczanie coraz większej przestrzeni publicznej przez parkujące samochody.

Częstą praktyką wspólnot jest zmiana przeznaczenia terenów wokół budynku, które wcześniej pełniły funkcję czysto rekreacyjną i estetyczną – trawników, boisk czy placów zabaw – na miejsca postojowe dla samochodów. Z użytkowego punktu widzenia stanowi to degradację przestrzeni publicznej.

Brak miejsc do pozostawienia auta stanowi również problem nieruchomości biurowych. Często dochodzi do niedoszacowania ilości miejsc postojowych w garażach podziemnych, co powoduje zastawianie chodników i rozjeżdżanie trawników przy okolicznych ulicach.

Obecność roweru w systemie transportu miejskiego jest oczywista, lecz często pomijana. Rower, jako pojazd zajmujący niewiele miejsca, wpływa na zmniejszenie korków oraz łatwość znalezienia miejsca parkingowego. Dogłębniejsza analiza problemu wskazuje jednak, że drastyczny wzrost liczby rowerzystów niekoniecznie musi wiązać się z samymi zaletami i może wymagać od zarządcy wprowadzenia udogodnień dla tej grupy.

Drogi rowerowe i co dalej?

Znaczenie rowerów w zrównoważonym transporcie miejskim rośnie z roku na rok, czego dowodem mogą być wyniki głosowania Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Największa ilość projektów dotyczyła budowy lub poprawy infrastruktury rowerowej w mieście.

Wbrew obiegowym opiniom, rozwój udogodnień dla rowerzystów to zadanie nie tylko dla jednostek samorządu terytorialnego. Z perspektywy rowerzysty dojeżdżającego codziennie do pracy równie ważna, co rozwinięta sieć dróg rowerowych, jest także infrastruktura pozwalająca na bezpieczne pozostawienie roweru w miejscu zamieszkania i pracy.

Zapewnienie dobrych warunków dla korzystających z roweru użytkowników nieruchomości leży w gestii jej zarządcy. Planując montaż infrastruktury rowerowej, warto uzgodnić jej zakres i rozwiązania z przyszłymi użytkownikami, ponieważ oczekiwania mieszkańców budynku wielorodzinnego oraz użytkowników biurowców mogą być znacząco odmienne.

Deficyt parkingów – problem tylko samochodów?

Zgodnie z utartym poglądem niewystarczająca ilość miejsc do parkowania jest domeną jedynie samochodów. Dlatego często postuluje się zachęcanie kierowców do przesiadania się na rowery, dzięki czemu ruch samochodowy zmniejszy się, a liczba miejsc do zaparkowania w centrum – zwiększy.

Dogłębniejsza analiza wskazuje jednak, że gdyby samochody zostały zastąpione rowerami, problem miejsc postojowych i zawłaszczenia przestrzeni publicznej byłby podobny. Oczekiwania użytkowników związane z zapewnieniem infrastruktury rowerowej są podobne dla nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych.

Najogólniejszą potrzebą jest zapewnienie miejsca do przechowania sprzętu bez konieczności zastawiania powierzchni w mieszkaniu czy biurze. Z perspektywy zarządcy najważniejsze wydaje się zachowanie porządku na terenie nieruchomości i unikanie samowolnego przypinania rowerów do elementów małej architektury, znaków drogowych, latarni czy też barierek na klatkach schodowych. Istnieją różne możliwości utrzymania porządku i kontrolowania parkowania rowerów na terenie nieruchomości.

Stojak rowerowy

Ustawienie przez budynkiem stojaka dla rowerów to najprostsze i najczęściej spotykane rozwiązanie. Wykonane z metalu urządzenie jest również jedną z najtańszych metod zapewnienia miejsc postojowych dla jednośladów.

Najczęściej stosowane są dwa rodzaje stojaków: prostopadły i równoległy.

Prostopadły

Ten rodzaj stojaka umożliwia zaparkowanie roweru w sposób prostopadły poprzez wprowadzenie przedniego koła w szczelinę, dzięki której rower nie przewraca się. Do największych zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim możliwość zaparkowania dużej ilości rowerów blisko siebie oraz przypięcia ich linkami w sposób zabezpieczający ramę i przednie koło równocześnie. To rozwiązanie relatywnie niedrogie i niewymagające dużego nakładu pracy przy instalowaniu. Zwykle stojaki te są montowane do podłoża za pomocą wkręcanych śrub.

Przykład wielostanowiskowego stojaka rowerowego prostopadłego; fot: HMK

 

 

Równoległy

Drugi z omawianych typów stojaków to metalowy pałąk, umożliwiający zaparkowanie roweru równolegle do osi. Jego największą zaletę stanowi solidne przymocowanie do podłoża – zwykle zabetonowanie w podłożu. Często jest on bardziej estetyczny od wielostanowiskowych stojaków poprzecznych – bywa, że kosztem funkcjonalności, ponieważ przy takim miejscu postojowym zaparkować mogą jedynie dwa rowery (po jednym z każdej strony).

Rozważając zainstalowanie stojaków rowerowych na terenie nieruchomości, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość konstrukcji, łatwość obsługi (tzn. szybkość przypięcia i odpięcia roweru) oraz solidność przytwierdzenia stojaka do podłoża.

Przykład systemu stojaków rowerowych prostopadłych; fot: HMK

Komentarze

(1)
Anita | 22.04.2016, 10:00
Obowiązkowa pozycja przed każdym budynkiem typu urząd czy poczta
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16930|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10540|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10108|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl