Problem deficytu miejsc postojowych dla samochodów w miastach jest powszechnie znany. Dotyczy on nie tylko centrum, lecz coraz częściej także stref pośrednich i przedmieść, co skutkuje grodzeniem się poszczególnych wspólnot i instalowaniem szlabanów w celu kontroli dostępu do nieruchomości.
Lawinowy wzrost liczby samochodów na drogach wpływa negatywnie na jakość przestrzeni publicznej i najbliższe otoczenie nieruchomości.
W najbliższym otoczeniu nieruchomości widać zawłaszczanie coraz większej przestrzeni publicznej przez parkujące samochody.
Częstą praktyką wspólnot jest zmiana przeznaczenia terenów wokół budynku, które wcześniej pełniły funkcję czysto rekreacyjną i estetyczną – trawników, boisk czy placów zabaw – na miejsca postojowe dla samochodów. Z użytkowego punktu widzenia stanowi to degradację przestrzeni publicznej.
Brak miejsc do pozostawienia auta stanowi również problem nieruchomości biurowych. Często dochodzi do niedoszacowania ilości miejsc postojowych w garażach podziemnych, co powoduje zastawianie chodników i rozjeżdżanie trawników przy okolicznych ulicach.
Obecność roweru w systemie transportu miejskiego jest oczywista, lecz często pomijana. Rower, jako pojazd zajmujący niewiele miejsca, wpływa na zmniejszenie korków oraz łatwość znalezienia miejsca parkingowego. Dogłębniejsza analiza problemu wskazuje jednak, że drastyczny wzrost liczby rowerzystów niekoniecznie musi wiązać się z samymi zaletami i może wymagać od zarządcy wprowadzenia udogodnień dla tej grupy.
Drogi rowerowe i co dalej?
Znaczenie rowerów w zrównoważonym transporcie miejskim rośnie z roku na rok, czego dowodem mogą być wyniki głosowania Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku. Największa ilość projektów dotyczyła budowy lub poprawy infrastruktury rowerowej w mieście.
Wbrew obiegowym opiniom, rozwój udogodnień dla rowerzystów to zadanie nie tylko dla jednostek samorządu terytorialnego. Z perspektywy rowerzysty dojeżdżającego codziennie do pracy równie ważna, co rozwinięta sieć dróg rowerowych, jest także infrastruktura pozwalająca na bezpieczne pozostawienie roweru w miejscu zamieszkania i pracy.
Zapewnienie dobrych warunków dla korzystających z roweru użytkowników nieruchomości leży w gestii jej zarządcy. Planując montaż infrastruktury rowerowej, warto uzgodnić jej zakres i rozwiązania z przyszłymi użytkownikami, ponieważ oczekiwania mieszkańców budynku wielorodzinnego oraz użytkowników biurowców mogą być znacząco odmienne.
Deficyt parkingów – problem tylko samochodów?
Zgodnie z utartym poglądem niewystarczająca ilość miejsc do parkowania jest domeną jedynie samochodów. Dlatego często postuluje się zachęcanie kierowców do przesiadania się na rowery, dzięki czemu ruch samochodowy zmniejszy się, a liczba miejsc do zaparkowania w centrum – zwiększy.
Dogłębniejsza analiza wskazuje jednak, że gdyby samochody zostały zastąpione rowerami, problem miejsc postojowych i zawłaszczenia przestrzeni publicznej byłby podobny. Oczekiwania użytkowników związane z zapewnieniem infrastruktury rowerowej są podobne dla nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych.
Najogólniejszą potrzebą jest zapewnienie miejsca do przechowania sprzętu bez konieczności zastawiania powierzchni w mieszkaniu czy biurze. Z perspektywy zarządcy najważniejsze wydaje się zachowanie porządku na terenie nieruchomości i unikanie samowolnego przypinania rowerów do elementów małej architektury, znaków drogowych, latarni czy też barierek na klatkach schodowych. Istnieją różne możliwości utrzymania porządku i kontrolowania parkowania rowerów na terenie nieruchomości.
Stojak rowerowy
Ustawienie przez budynkiem stojaka dla rowerów to najprostsze i najczęściej spotykane rozwiązanie. Wykonane z metalu urządzenie jest również jedną z najtańszych metod zapewnienia miejsc postojowych dla jednośladów.
Najczęściej stosowane są dwa rodzaje stojaków: prostopadły i równoległy.
Prostopadły
Ten rodzaj stojaka umożliwia zaparkowanie roweru w sposób prostopadły poprzez wprowadzenie przedniego koła w szczelinę, dzięki której rower nie przewraca się. Do największych zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim możliwość zaparkowania dużej ilości rowerów blisko siebie oraz przypięcia ich linkami w sposób zabezpieczający ramę i przednie koło równocześnie. To rozwiązanie relatywnie niedrogie i niewymagające dużego nakładu pracy przy instalowaniu. Zwykle stojaki te są montowane do podłoża za pomocą wkręcanych śrub.
|
Przykład wielostanowiskowego stojaka rowerowego prostopadłego; fot: HMK |
Równoległy
Drugi z omawianych typów stojaków to metalowy pałąk, umożliwiający zaparkowanie roweru równolegle do osi. Jego największą zaletę stanowi solidne przymocowanie do podłoża – zwykle zabetonowanie w podłożu. Często jest on bardziej estetyczny od wielostanowiskowych stojaków poprzecznych – bywa, że kosztem funkcjonalności, ponieważ przy takim miejscu postojowym zaparkować mogą jedynie dwa rowery (po jednym z każdej strony).
Rozważając zainstalowanie stojaków rowerowych na terenie nieruchomości, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość konstrukcji, łatwość obsługi (tzn. szybkość przypięcia i odpięcia roweru) oraz solidność przytwierdzenia stojaka do podłoża.
![]() |
Przykład systemu stojaków rowerowych prostopadłych; fot: HMK |