CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Prawo odrębnej własności lokalu w małżeństwie

Robert Bogdzio  |  Administrator 7/8/2015  |  19.08.2015
arch. redakcji

Czy prawo odrębnej własności lokalu, nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej, wskutek przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym sprzed nowelizacji dokonanej Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2011 r. nr 201, poz. 1180), na zasadzie surogacji wchodzi w skład majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu? 

Już na samym początku należy podkreślić, że rozstrzygnięcie powyższego zagadnienia przez Sąd Najwyższy będzie niosło za sobą doniosłe skutki dla tysięcy Polaków. Do dnia dzisiejszego zawarto tysiące aktów notarialnych, w których jakoś rozwiązywano ten problem. W jednej części prawo odrębnej własności lokalu zaliczano do majątku wspólnego objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską, a w drugiej części – zaliczano je do majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło też spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego nie będzie miało znaczenia dla ważności zawartych już aktów notarialnych. Niezależnie od przyjętego w nich rozwiązania, pozostaną one ważne.

Ponieważ w grę wchodzą jednak lokale mieszkalne, które same w sobie mają znaczną wartość społeczną i ekonomiczną, można się spodziewać, że tysiące Polaków ruszą do sądów z wnioskami o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, w celu uzyskania korzystniejszych dla siebie rozwiązań, niejednokrotnie kosztem drugiego z małżonków.

Nie ulega wątpliwości, że w omawianej sytuacji spełniona jest pierwsza przesłanka surogacji, czyli wymaganie, aby wyłączenie określonego przedmiotu majątkowego z majątku osobistego i nabycie innego przedmiotu (surogatu) nastąpiło w wyniku tego samego zdarzenia prawnego. Natomiast nie jestem przekonany, czy przesłanką surogacji może być wymaganie, aby nabyty przedmiot majątkowy został uzyskany w całości ze środków pochodzących z majątku osobistego.

Rozpatrując tę sprawę, nie należy jej także, według mnie, analizować w kontekście zaspokajania mieszkaniowych potrzeb rodziny. Należy pamiętać, że celem stworzenia możliwości przekształcenia było przede wszystkim uporządkowanie stosunków własnościowych członków spółdzielni mieszkaniowych i wywołanie efektu uwłaszczeniowego.

Rozwiązanie to nie było uzależnione od stosunków rodzinnych ani nie miało na celu zaspokajania mieszkaniowych potrzeb rodziny, a jedynie prawne uporządkowanie istniejącego już stanu faktycznego.

Wobec faktu, że do tej pory sprawa ta nie była rozstrzygnięta w orzecznictwie, w praktyce najczęściej stosowano jedno z dwóch rozwiązań.

Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zostało przez jednego z małżonków nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, to po przekształceniu w prawo odrębnej własności lokalu wchodziło ono w skład majątku osobistego tego małżonka.

Nie miało przy tym znaczenia, czy małżonek ten finansował przypadającą na lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową i dokonał wpłaty zadłużenia z tytułu opłat (stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) i kosztów przekształcenia, w tym postępowania wieczystoksięgowego, z majątku osobistego czy wspólnego. Lokal mieszkalny przedstawia bowiem wartość o wiele wyższą niż suma powyższych kosztów i z tego powodu powinien być on zaliczony do jego majątku osobistego.

Natomiast w sytuacji, gdy lokatorskie prawo do lokalu zostało nabyte przez jednego z małżonków już w czasie małżeńskiej wspólności ustawowej, to – niezależnie od tego, z czyjego majątku były opłacone koszty przekształcenia – zaliczano go z reguły do majątku wspólnego małżonków.

Według mnie powyższe założenia były słusznie, bowiem z jakiego to powodu kwestia pochodzenia kwoty około 2000 zł (albo i mniejszej) miałaby decydować o własności lokalu mieszkalnego, którego cena może wynosić setki tysięcy złotych?

Zdrowy rozsądek nakazuje, by Sąd Najwyższy przyjął podobne stanowisko, sankcjonując niejako najpopularniejsze obecnie rozstrzygnięcie. Moim zdaniem powyższe rozwiązanie sprawdzało się na przestrzeni lat i w pewien sposób utarło się w obrocie prawnym.

Reasumując: sporządzone akty notarialne są ważne, ale na skutek tego jednego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego niezadowoleni małżonkowie będą mieli możliwość korzystnego dla siebie uzyskania własności lokalu mieszkalnego poprzez ustalenie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, z uwagi na fakt, że lokale stanowiące odrębną nieruchomość mają odrębne księgi wieczyste. W obecnym stanie prawnym to jedyna możliwość.

Niezależnie od tego, jakie będzie orzeczenie SN, ruszy lawina wniosków o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Do dziś zawarto tysiące aktów notarialnych, w których jakoś rozwiązywano problem własności przekształconych lokali.

W części prawo odrębnej własności mieszkania zaliczano do majątku wspólnego, a w części – jeśli prawo lokatorskie wchodziło do majątku osobistego jednego z małżonków – pozostawiano tam prawo własności.

Można ocenić, że wiele osób będzie chciało uzgodnić zapisy w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (określonym w zgodzie z uchwałą SN), nawet kosztem drugiego małżonka. W grę wchodzą przecież mieszkania, które mają ogromną wartość społeczną i ekonomiczną. Zastrzec jednak należy, że rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego – jakie by nie było – nie będzie automatycznie wpływać na ważność zawartych aktów notarialnych.   

Warto też przeczytać: TK o zasadach nabywania członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11435|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11007|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl