CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Prawo odrębnej własności lokalu w małżeństwie

Robert Bogdzio  |  Administrator 7/8/2015  |  19.08.2015
arch. redakcji

Czy prawo odrębnej własności lokalu, nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej, wskutek przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym sprzed nowelizacji dokonanej Ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2011 r. nr 201, poz. 1180), na zasadzie surogacji wchodzi w skład majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu? 

Już na samym początku należy podkreślić, że rozstrzygnięcie powyższego zagadnienia przez Sąd Najwyższy będzie niosło za sobą doniosłe skutki dla tysięcy Polaków. Do dnia dzisiejszego zawarto tysiące aktów notarialnych, w których jakoś rozwiązywano ten problem. W jednej części prawo odrębnej własności lokalu zaliczano do majątku wspólnego objętego wspólnością ustawową majątkową małżeńską, a w drugiej części – zaliczano je do majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło też spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego nie będzie miało znaczenia dla ważności zawartych już aktów notarialnych. Niezależnie od przyjętego w nich rozwiązania, pozostaną one ważne.

Ponieważ w grę wchodzą jednak lokale mieszkalne, które same w sobie mają znaczną wartość społeczną i ekonomiczną, można się spodziewać, że tysiące Polaków ruszą do sądów z wnioskami o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, w celu uzyskania korzystniejszych dla siebie rozwiązań, niejednokrotnie kosztem drugiego z małżonków.

Nie ulega wątpliwości, że w omawianej sytuacji spełniona jest pierwsza przesłanka surogacji, czyli wymaganie, aby wyłączenie określonego przedmiotu majątkowego z majątku osobistego i nabycie innego przedmiotu (surogatu) nastąpiło w wyniku tego samego zdarzenia prawnego. Natomiast nie jestem przekonany, czy przesłanką surogacji może być wymaganie, aby nabyty przedmiot majątkowy został uzyskany w całości ze środków pochodzących z majątku osobistego.

Rozpatrując tę sprawę, nie należy jej także, według mnie, analizować w kontekście zaspokajania mieszkaniowych potrzeb rodziny. Należy pamiętać, że celem stworzenia możliwości przekształcenia było przede wszystkim uporządkowanie stosunków własnościowych członków spółdzielni mieszkaniowych i wywołanie efektu uwłaszczeniowego.

Rozwiązanie to nie było uzależnione od stosunków rodzinnych ani nie miało na celu zaspokajania mieszkaniowych potrzeb rodziny, a jedynie prawne uporządkowanie istniejącego już stanu faktycznego.

Wobec faktu, że do tej pory sprawa ta nie była rozstrzygnięta w orzecznictwie, w praktyce najczęściej stosowano jedno z dwóch rozwiązań.

Jeżeli spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu zostało przez jednego z małżonków nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, to po przekształceniu w prawo odrębnej własności lokalu wchodziło ono w skład majątku osobistego tego małżonka.

Nie miało przy tym znaczenia, czy małżonek ten finansował przypadającą na lokal część zobowiązań spółdzielni związanych z budową i dokonał wpłaty zadłużenia z tytułu opłat (stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) i kosztów przekształcenia, w tym postępowania wieczystoksięgowego, z majątku osobistego czy wspólnego. Lokal mieszkalny przedstawia bowiem wartość o wiele wyższą niż suma powyższych kosztów i z tego powodu powinien być on zaliczony do jego majątku osobistego.

Natomiast w sytuacji, gdy lokatorskie prawo do lokalu zostało nabyte przez jednego z małżonków już w czasie małżeńskiej wspólności ustawowej, to – niezależnie od tego, z czyjego majątku były opłacone koszty przekształcenia – zaliczano go z reguły do majątku wspólnego małżonków.

Według mnie powyższe założenia były słusznie, bowiem z jakiego to powodu kwestia pochodzenia kwoty około 2000 zł (albo i mniejszej) miałaby decydować o własności lokalu mieszkalnego, którego cena może wynosić setki tysięcy złotych?

Zdrowy rozsądek nakazuje, by Sąd Najwyższy przyjął podobne stanowisko, sankcjonując niejako najpopularniejsze obecnie rozstrzygnięcie. Moim zdaniem powyższe rozwiązanie sprawdzało się na przestrzeni lat i w pewien sposób utarło się w obrocie prawnym.

Reasumując: sporządzone akty notarialne są ważne, ale na skutek tego jednego rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego niezadowoleni małżonkowie będą mieli możliwość korzystnego dla siebie uzyskania własności lokalu mieszkalnego poprzez ustalenie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, z uwagi na fakt, że lokale stanowiące odrębną nieruchomość mają odrębne księgi wieczyste. W obecnym stanie prawnym to jedyna możliwość.

Niezależnie od tego, jakie będzie orzeczenie SN, ruszy lawina wniosków o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Do dziś zawarto tysiące aktów notarialnych, w których jakoś rozwiązywano problem własności przekształconych lokali.

W części prawo odrębnej własności mieszkania zaliczano do majątku wspólnego, a w części – jeśli prawo lokatorskie wchodziło do majątku osobistego jednego z małżonków – pozostawiano tam prawo własności.

Można ocenić, że wiele osób będzie chciało uzgodnić zapisy w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym (określonym w zgodzie z uchwałą SN), nawet kosztem drugiego małżonka. W grę wchodzą przecież mieszkania, które mają ogromną wartość społeczną i ekonomiczną. Zastrzec jednak należy, że rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego – jakie by nie było – nie będzie automatycznie wpływać na ważność zawartych aktów notarialnych.   

Warto też przeczytać: TK o zasadach nabywania członkostwa w spółdzielniach mieszkaniowych >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10682|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10254|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl