CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Imprezy na osiedlu

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 7/8/2015  |  24.08.2015  |  1
Festyn z okazji 35-lecia SM "CHEŁM" w Gdańsku (28.06.2014 r.)
Festyn z okazji 35-lecia SM "CHEŁM" w Gdańsku (28.06.2014 r.)
Leszek Majewski/ SM "Chełm" w Gdańsku

Dobry zarządca wykorzystuje każdą okazję, by umilić czas mieszkańcom. Nie ma chyba lepszego momentu, żeby wkupić się w łaski sąsiadów, niż Dzień Dziecka. Dodatkowo 26 maja 2015 r. przypadał Europejski Dzień Sąsiada, więc okazja ku temu była podwójna.

Dla niewtajemniczonych – to ostatnie święto obchodzone jest od 2000 roku w ostatni wtorek maja.

Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie słabną  więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofywania ludzi z lokalnego życia. Z tego względu warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej.

Dzień Sąsiada ma na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, lecz także tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy.

Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami.

W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko.

 
 
Przykład integracyjnych działań zarządcy nieruchomosci dla mieszkańców: festyn z okazji 35-lecia SM "CHEŁM" w Gdańsku (28.06.2014 r.); fot. Leszek Majewski/ SM "Chełm" w Gdańsku

 

W obchodach Dnia Sąsiada w Polsce bierze zatem udział coraz więcej miast, które rozumieją potrzebę integracji. Korzystając z wiosennej pogody, organizują festyny, koncerty i konkursy dla całych dzielnic i osiedli.

W tym roku z dużym rozmachem zaangażowała się w to także Warszawa. Urząd dzielnicy pomógł nam rozpropagować inicjatywę wśród mieszkańców oraz zaopatrzył nas w balony, plakaty i inne drobne akcesoria.

Praca zarządcy to też wychodzenie z inicjatywą do mieszkańców, którzy często nie widzą naszej pracy. Jeśli panuje spokój, porządek, wszystko działa, to zarządca może być dla wielu osób niewidzialny, a taka okazja jest idealna, by skupić wokół siebie właścicieli... Uczciwie mówiąc, dla mnie to też świetny moment, żeby dokończyć głosowanie uchwał.

Dodam też, że nie ma lepszej reklamy niż chwalący się w pracy czy w przedszkolu dzieci sąsiedzi, jaki to fajny dzień zorganizowała im na osiedlu administracja.

Jak zaplanować taką imprezę?

Pierwsza rzecz to przeanalizowanie możliwości finansowych, a druga to wyznaczenie najlepszego terminu. Warto przy tym sprawdzić, co i kiedy się dzieje w okolicznych parkach czy na placach zabaw, żeby się nie dublować, bo dwie konkurencyjne imprezy obok siebie to przecież potencjalnie mniej gości u nas, a nie o to chodzi.

Pamiętajmy też, żeby uprzedzić o tym firmę sprzątającą bo nie ma nic gorszego niż brudne, nieposprzątane przez cały weekend po imprezie sąsiedzkiej patio. Takie zaniedbanie może zepsuć całą naszą pracę i pozostawić tylko niesmak.

Oferta rynkowa jest ogromna i naprawdę jest w czym wybierać: od konkursów, torów przeszkód, skoków w workach, po trampoliny i dmuchane zamki. Dodatkowo dochodzi moc atrakcji stacjonarnych, takich jak balony, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, robienie ozdób, malowanie farbami itp.

Proponując tak szeroki wachlarz atrakcji dla dzieci, już nie musimy martwić się o drobne upominki. Myślę że wspólna zabawa i czas spędzony razem z rodzicami są lepsze niż niejeden miś czy lala, acz zawsze warto podpytać wykonawców obsługujących wspólnotę, czy nie mają w zanadrzu cukierków, może z logiem swojej firmy.

Jako że to także Dzień Sąsiada, nie możemy zapomnieć o dorosłych. Firmy eventowe wychodzą naprzeciw i takim potrzebom. Na naszą prośbę zorganizują grilla, stoły, przygotują talerzyki, sztućce i zaproszą specjalistę od grillowania, a co najważniejsze – przygotują wszystko i posprzątają. Zawartość grilla spokojnie możemy pozostawić mieszkańcom, każdy przyniesie sobie to, na co ma ochotę.

Dzień Sąsiada to jednak przede wszystkim interakcja pomiędzy mieszkańcami, ich inicjatywa i zaangażowanie.

Nic prostszego! Wystarczy przygotować stoły, serwetki, kubeczki, dwa pudełka, kilka markerów oraz kartek – i tak oto powstaje konkurs na wypieki i lemoniadę. Jeszcze tylko nagrody za pierwsze miejsca! W tym roku w zabawę włączył się mój szef i dzięki temu mogliśmy obdarować zwycięzców pięknymi formami do pieczenia i karafkami.

Nic nie ryzykujemy, najwyżej nikt nic nie przyniesie. Nam pierwsze pół godziny minęło w lekkim napięciu, czy będziemy mieli co postawić na stołach, ale po chwili pojawiły się tam torty, ciasta i nawet robiące furorę zielone ciasto, ze… szpinaku.

Próbujący oddawali głosy, które wrzucali na karteczkach do pudeł. Pod koniec imprezy głosy zostały zliczone, a nagrody – wręczone. Wtedy też ustawiły się kolejki po zwycięskie przepisy.

Ze względu na to, że firmy eventowe zwykle organizują dwie–trzy godziny imprezy, trzeba dobrze zaplanować ten czas, żeby zabawa nie zakończyła się jednym wielkim płaczem.

Nam udało się zorganizować dodatkową superniespodziankę dla dzieci, która odciągnęła je od dmuchanego zamku. Zaprosiliśmy strażaków z pobliskiej jednostki PSP, którzy (podkreślę, że bezkosztowo) pięknym wozem strażackim wjechali na syrenach na teren osiedla, pokazali dzieciom sprzęt, pozwolili zrobić w nim zdjęcia. Na koniec zaś puścili wodę i każde dziecko mogło własnoręcznie popróbować swoich sił: najpierw polać wężem strażackim zieleń, a po chwili, jako że pogoda była doskonała, także pozostałe dzieci, które – szczęśliwe i całe mokre – musiały iść się przebrać. Bardziej naturalnego zakończenia imprezy nie mogliśmy zaplanować.

Drodzy zarządcy, pamiętajcie, że to tylko kilka dodatkowych godzin pracy, a efekt imponujący – impreza wspominana będzie jeszcze długo. Zabawa, co tu dużo mówić, przednia, dorośli mieszkańcy zadowoleni, dzieci tym bardziej, a my po raz kolejny pokazaliśmy swoją jakość i profesjonalizm.

 

Czytaj także: Dobra zabawa na bezpiecznym placu zabaw >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(1)
sopka | 06.06.2016, 13:53

Warto zainwestować gps dla dziecka- by na takich imprezach mieć kontrolę nad dzieckiem. Nikt przecież nie chce by dziecko gdzie nam zaginęło...

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17343|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10827|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10403|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl