CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Imprezy na osiedlu

Katarzyna  Czajkowska  |  Administrator 7/8/2015  |  24.08.2015  |  1
Festyn z okazji 35-lecia SM "CHEŁM" w Gdańsku (28.06.2014 r.)
Festyn z okazji 35-lecia SM "CHEŁM" w Gdańsku (28.06.2014 r.)
Leszek Majewski/ SM "Chełm" w Gdańsku

Dobry zarządca wykorzystuje każdą okazję, by umilić czas mieszkańcom. Nie ma chyba lepszego momentu, żeby wkupić się w łaski sąsiadów, niż Dzień Dziecka. Dodatkowo 26 maja 2015 r. przypadał Europejski Dzień Sąsiada, więc okazja ku temu była podwójna.

Dla niewtajemniczonych – to ostatnie święto obchodzone jest od 2000 roku w ostatni wtorek maja.

Dzień Sąsiada ustanowiony został z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie słabną  więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofywania ludzi z lokalnego życia. Z tego względu warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej.

Dzień Sąsiada ma na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, lecz także tym codziennym – lokalnym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej „tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy.

Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami.

W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko.

 
 
Przykład integracyjnych działań zarządcy nieruchomosci dla mieszkańców: festyn z okazji 35-lecia SM "CHEŁM" w Gdańsku (28.06.2014 r.); fot. Leszek Majewski/ SM "Chełm" w Gdańsku

 

W obchodach Dnia Sąsiada w Polsce bierze zatem udział coraz więcej miast, które rozumieją potrzebę integracji. Korzystając z wiosennej pogody, organizują festyny, koncerty i konkursy dla całych dzielnic i osiedli.

W tym roku z dużym rozmachem zaangażowała się w to także Warszawa. Urząd dzielnicy pomógł nam rozpropagować inicjatywę wśród mieszkańców oraz zaopatrzył nas w balony, plakaty i inne drobne akcesoria.

Praca zarządcy to też wychodzenie z inicjatywą do mieszkańców, którzy często nie widzą naszej pracy. Jeśli panuje spokój, porządek, wszystko działa, to zarządca może być dla wielu osób niewidzialny, a taka okazja jest idealna, by skupić wokół siebie właścicieli... Uczciwie mówiąc, dla mnie to też świetny moment, żeby dokończyć głosowanie uchwał.

Dodam też, że nie ma lepszej reklamy niż chwalący się w pracy czy w przedszkolu dzieci sąsiedzi, jaki to fajny dzień zorganizowała im na osiedlu administracja.

Jak zaplanować taką imprezę?

Pierwsza rzecz to przeanalizowanie możliwości finansowych, a druga to wyznaczenie najlepszego terminu. Warto przy tym sprawdzić, co i kiedy się dzieje w okolicznych parkach czy na placach zabaw, żeby się nie dublować, bo dwie konkurencyjne imprezy obok siebie to przecież potencjalnie mniej gości u nas, a nie o to chodzi.

Pamiętajmy też, żeby uprzedzić o tym firmę sprzątającą bo nie ma nic gorszego niż brudne, nieposprzątane przez cały weekend po imprezie sąsiedzkiej patio. Takie zaniedbanie może zepsuć całą naszą pracę i pozostawić tylko niesmak.

Oferta rynkowa jest ogromna i naprawdę jest w czym wybierać: od konkursów, torów przeszkód, skoków w workach, po trampoliny i dmuchane zamki. Dodatkowo dochodzi moc atrakcji stacjonarnych, takich jak balony, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, robienie ozdób, malowanie farbami itp.

Proponując tak szeroki wachlarz atrakcji dla dzieci, już nie musimy martwić się o drobne upominki. Myślę że wspólna zabawa i czas spędzony razem z rodzicami są lepsze niż niejeden miś czy lala, acz zawsze warto podpytać wykonawców obsługujących wspólnotę, czy nie mają w zanadrzu cukierków, może z logiem swojej firmy.

Jako że to także Dzień Sąsiada, nie możemy zapomnieć o dorosłych. Firmy eventowe wychodzą naprzeciw i takim potrzebom. Na naszą prośbę zorganizują grilla, stoły, przygotują talerzyki, sztućce i zaproszą specjalistę od grillowania, a co najważniejsze – przygotują wszystko i posprzątają. Zawartość grilla spokojnie możemy pozostawić mieszkańcom, każdy przyniesie sobie to, na co ma ochotę.

Dzień Sąsiada to jednak przede wszystkim interakcja pomiędzy mieszkańcami, ich inicjatywa i zaangażowanie.

Nic prostszego! Wystarczy przygotować stoły, serwetki, kubeczki, dwa pudełka, kilka markerów oraz kartek – i tak oto powstaje konkurs na wypieki i lemoniadę. Jeszcze tylko nagrody za pierwsze miejsca! W tym roku w zabawę włączył się mój szef i dzięki temu mogliśmy obdarować zwycięzców pięknymi formami do pieczenia i karafkami.

Nic nie ryzykujemy, najwyżej nikt nic nie przyniesie. Nam pierwsze pół godziny minęło w lekkim napięciu, czy będziemy mieli co postawić na stołach, ale po chwili pojawiły się tam torty, ciasta i nawet robiące furorę zielone ciasto, ze… szpinaku.

Próbujący oddawali głosy, które wrzucali na karteczkach do pudeł. Pod koniec imprezy głosy zostały zliczone, a nagrody – wręczone. Wtedy też ustawiły się kolejki po zwycięskie przepisy.

Ze względu na to, że firmy eventowe zwykle organizują dwie–trzy godziny imprezy, trzeba dobrze zaplanować ten czas, żeby zabawa nie zakończyła się jednym wielkim płaczem.

Nam udało się zorganizować dodatkową superniespodziankę dla dzieci, która odciągnęła je od dmuchanego zamku. Zaprosiliśmy strażaków z pobliskiej jednostki PSP, którzy (podkreślę, że bezkosztowo) pięknym wozem strażackim wjechali na syrenach na teren osiedla, pokazali dzieciom sprzęt, pozwolili zrobić w nim zdjęcia. Na koniec zaś puścili wodę i każde dziecko mogło własnoręcznie popróbować swoich sił: najpierw polać wężem strażackim zieleń, a po chwili, jako że pogoda była doskonała, także pozostałe dzieci, które – szczęśliwe i całe mokre – musiały iść się przebrać. Bardziej naturalnego zakończenia imprezy nie mogliśmy zaplanować.

Drodzy zarządcy, pamiętajcie, że to tylko kilka dodatkowych godzin pracy, a efekt imponujący – impreza wspominana będzie jeszcze długo. Zabawa, co tu dużo mówić, przednia, dorośli mieszkańcy zadowoleni, dzieci tym bardziej, a my po raz kolejny pokazaliśmy swoją jakość i profesjonalizm.

 

Czytaj także: Dobra zabawa na bezpiecznym placu zabaw >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(1)
sopka | 06.06.2016, 13:53

Warto zainwestować gps dla dziecka- by na takich imprezach mieć kontrolę nad dzieckiem. Nikt przecież nie chce by dziecko gdzie nam zaginęło...

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19440|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16577|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11856|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl