CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Wcześniejsza spłata kredytu

Paweł Puch  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015
arch. redakcji

Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt bankowy na remont i modernizację budynku. Spłata rat następuje ze środków funduszu remontowego, co zostało uwzględnione w wysokości zaliczki na fundusz.

Po upływie roku kilku właścicieli lokali chce spłacić w całości tę część kredytu, która na nich przypada, bo nie chce płacić od niego odsetek. Czy wspólnota mieszkaniowa musi im to umożliwić? – zastanawia się zarządca nieruchomości z Krakowa.

Obowiązek spłaty rat kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową jest dla właścicieli takim samym zobowiązaniem, jak każde inne wynikające z kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Sposób spłaty określa umowa kredytu i dostosowane do niej uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a nie decyzje pojedynczych właścicieli. Właściciel lokalu jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Każdy właściciel uczestniczy w nich w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Zatem, w uproszczeniu, miesięczną ratę kredytu należy podzielić między wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, tak jak każde inne zobowiązanie wspólnoty.

Oczywiście, w dużych wspólnotach mieszkaniowych nie odbywa się to tak wprost. Zobowiązanie kredytowe uwzględnia się w uchwalanych na dany rok wysokościach zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, najczęściej w ramach istniejącego funduszu remontowego, i upoważnia
się zarząd do pokrycia kosztów kredytu poprzez wypłaty z funduszu remontowego. To bowiem nie zarząd ustala zaliczki, a wspólnota mieszkaniowa w uchwale i to ona w uchwale decyduje o wydatkowaniu środków z funduszu remontowego.

W związku z tym, że na funduszu remontowym nieraz zgromadzone są niemałe środki, takie rozwiązanie zapewnia płynność spłaty zobowiązania kredytowego nawet w przypadku zaległości w wnoszeniu zaliczek przez niektórych z właścicieli.

Jeżeli umowa kredytu nie przewiduje wcześniejszej spłaty części kredytu, to w ogóle nie ma o czym mówić, bo wspólnotę mieszkaniową wiążą postanowienia umowy kredytu. Jeżeli jednak ta umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty części kredytu, to formalnie istnieje możliwość, aby część właścicieli dokonała spłaty przypadającej na nich części zobowiązania, jednak nie jest to w interesie ani właściciela, ani wspólnoty mieszkaniowej. Właściciel błędnie wówczas zakłada, że, spłacając część zobowiązania wspólnoty, zwolni się z długu.

Nic bardziej mylnego. Właściciel nie spłaca bowiem swojego kredytu, a tylko spłacie ulegnie część ogólnego zobowiązania. Pozostała część kredytu dalej będzie obciążać wspólnotę mieszkaniową, a zatem wszystkich właścicieli lokali. Paradoksalnie formalnie również tego właściciela, który dokonał spłaty.

Ponadto, ustalając zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, w tym na fundusz remontowy, wspólnota mieszkaniowa nie ma możliwości innego obciążenia właścicieli lokali niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej. Tymczasem logika w przypadku, gdy właściciel spłaciłby swój udział w kredycie, nakazywałaby obniżenie jego wpłat na fundusz remontowy o kolejne raty.

Taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej, która ustaliłaby zaliczki w innej proporcji niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej, będzie tymczasem sprzeczna z prawem. Zatem wspólnota mieszkaniowa, która dopuściłaby do takiej wcześniejszej spłaty, naraża się na późniejsze problemy z uchwalaniem i rozliczaniem zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Wspólnota nie ma żadnego obowiązku realizacji roszczenia  właściciela, nawet jeżeli umowa kredytu dopuszcza taką wcześniejszą spłatę, i w interesie swojego bezproblemowego działania w przyszłości nie powinna do niej dopuścić.

 

Przeczytaj też: Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Zapraszamy do cotygodniowego przeglądu aktualnego orzecznictwa sądowego, a w nim o skutkach uchybień formalnych przy zwoływaniu zebrania wspólnoty oraz o pobieraniu zaliczek na utrzymanie nieruchomości... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Dlaczego nie warto wymieniać starej i zniszczonej posadzki w budynku?

Jak naprawić zniszczoną podłogę na klatce schodowej

Koszty wymiany starej i zniszczonej posadzki w budynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdą wspólnotę czy spółdzielnie stać na taki nie planowany wydatek. A czy są jakieś inne sposoby na  (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 9799|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl