CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wcześniejsza spłata kredytu

Paweł Puch  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015
arch. redakcji

Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt bankowy na remont i modernizację budynku. Spłata rat następuje ze środków funduszu remontowego, co zostało uwzględnione w wysokości zaliczki na fundusz.

Po upływie roku kilku właścicieli lokali chce spłacić w całości tę część kredytu, która na nich przypada, bo nie chce płacić od niego odsetek. Czy wspólnota mieszkaniowa musi im to umożliwić? – zastanawia się zarządca nieruchomości z Krakowa.

Obowiązek spłaty rat kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową jest dla właścicieli takim samym zobowiązaniem, jak każde inne wynikające z kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Sposób spłaty określa umowa kredytu i dostosowane do niej uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a nie decyzje pojedynczych właścicieli. Właściciel lokalu jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Każdy właściciel uczestniczy w nich w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Zatem, w uproszczeniu, miesięczną ratę kredytu należy podzielić między wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, tak jak każde inne zobowiązanie wspólnoty.

Oczywiście, w dużych wspólnotach mieszkaniowych nie odbywa się to tak wprost. Zobowiązanie kredytowe uwzględnia się w uchwalanych na dany rok wysokościach zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, najczęściej w ramach istniejącego funduszu remontowego, i upoważnia
się zarząd do pokrycia kosztów kredytu poprzez wypłaty z funduszu remontowego. To bowiem nie zarząd ustala zaliczki, a wspólnota mieszkaniowa w uchwale i to ona w uchwale decyduje o wydatkowaniu środków z funduszu remontowego.

W związku z tym, że na funduszu remontowym nieraz zgromadzone są niemałe środki, takie rozwiązanie zapewnia płynność spłaty zobowiązania kredytowego nawet w przypadku zaległości w wnoszeniu zaliczek przez niektórych z właścicieli.

Jeżeli umowa kredytu nie przewiduje wcześniejszej spłaty części kredytu, to w ogóle nie ma o czym mówić, bo wspólnotę mieszkaniową wiążą postanowienia umowy kredytu. Jeżeli jednak ta umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty części kredytu, to formalnie istnieje możliwość, aby część właścicieli dokonała spłaty przypadającej na nich części zobowiązania, jednak nie jest to w interesie ani właściciela, ani wspólnoty mieszkaniowej. Właściciel błędnie wówczas zakłada, że, spłacając część zobowiązania wspólnoty, zwolni się z długu.

Nic bardziej mylnego. Właściciel nie spłaca bowiem swojego kredytu, a tylko spłacie ulegnie część ogólnego zobowiązania. Pozostała część kredytu dalej będzie obciążać wspólnotę mieszkaniową, a zatem wszystkich właścicieli lokali. Paradoksalnie formalnie również tego właściciela, który dokonał spłaty.

Ponadto, ustalając zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, w tym na fundusz remontowy, wspólnota mieszkaniowa nie ma możliwości innego obciążenia właścicieli lokali niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej. Tymczasem logika w przypadku, gdy właściciel spłaciłby swój udział w kredycie, nakazywałaby obniżenie jego wpłat na fundusz remontowy o kolejne raty.

Taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej, która ustaliłaby zaliczki w innej proporcji niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej, będzie tymczasem sprzeczna z prawem. Zatem wspólnota mieszkaniowa, która dopuściłaby do takiej wcześniejszej spłaty, naraża się na późniejsze problemy z uchwalaniem i rozliczaniem zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Wspólnota nie ma żadnego obowiązku realizacji roszczenia  właściciela, nawet jeżeli umowa kredytu dopuszcza taką wcześniejszą spłatę, i w interesie swojego bezproblemowego działania w przyszłości nie powinna do niej dopuścić.

 

Przeczytaj też: Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Zapraszamy do cotygodniowego przeglądu aktualnego orzecznictwa sądowego, a w nim o skutkach uchybień formalnych przy zwoływaniu zebrania wspólnoty oraz o pobieraniu zaliczek na utrzymanie nieruchomości... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10172|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl