CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Wcześniejsza spłata kredytu

Paweł Puch  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015
arch. redakcji

Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt bankowy na remont i modernizację budynku. Spłata rat następuje ze środków funduszu remontowego, co zostało uwzględnione w wysokości zaliczki na fundusz.

Po upływie roku kilku właścicieli lokali chce spłacić w całości tę część kredytu, która na nich przypada, bo nie chce płacić od niego odsetek. Czy wspólnota mieszkaniowa musi im to umożliwić? – zastanawia się zarządca nieruchomości z Krakowa.

Obowiązek spłaty rat kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową jest dla właścicieli takim samym zobowiązaniem, jak każde inne wynikające z kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Sposób spłaty określa umowa kredytu i dostosowane do niej uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a nie decyzje pojedynczych właścicieli. Właściciel lokalu jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Każdy właściciel uczestniczy w nich w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Zatem, w uproszczeniu, miesięczną ratę kredytu należy podzielić między wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, tak jak każde inne zobowiązanie wspólnoty.

Oczywiście, w dużych wspólnotach mieszkaniowych nie odbywa się to tak wprost. Zobowiązanie kredytowe uwzględnia się w uchwalanych na dany rok wysokościach zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, najczęściej w ramach istniejącego funduszu remontowego, i upoważnia
się zarząd do pokrycia kosztów kredytu poprzez wypłaty z funduszu remontowego. To bowiem nie zarząd ustala zaliczki, a wspólnota mieszkaniowa w uchwale i to ona w uchwale decyduje o wydatkowaniu środków z funduszu remontowego.

W związku z tym, że na funduszu remontowym nieraz zgromadzone są niemałe środki, takie rozwiązanie zapewnia płynność spłaty zobowiązania kredytowego nawet w przypadku zaległości w wnoszeniu zaliczek przez niektórych z właścicieli.

Jeżeli umowa kredytu nie przewiduje wcześniejszej spłaty części kredytu, to w ogóle nie ma o czym mówić, bo wspólnotę mieszkaniową wiążą postanowienia umowy kredytu. Jeżeli jednak ta umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty części kredytu, to formalnie istnieje możliwość, aby część właścicieli dokonała spłaty przypadającej na nich części zobowiązania, jednak nie jest to w interesie ani właściciela, ani wspólnoty mieszkaniowej. Właściciel błędnie wówczas zakłada, że, spłacając część zobowiązania wspólnoty, zwolni się z długu.

Nic bardziej mylnego. Właściciel nie spłaca bowiem swojego kredytu, a tylko spłacie ulegnie część ogólnego zobowiązania. Pozostała część kredytu dalej będzie obciążać wspólnotę mieszkaniową, a zatem wszystkich właścicieli lokali. Paradoksalnie formalnie również tego właściciela, który dokonał spłaty.

Ponadto, ustalając zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, w tym na fundusz remontowy, wspólnota mieszkaniowa nie ma możliwości innego obciążenia właścicieli lokali niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej. Tymczasem logika w przypadku, gdy właściciel spłaciłby swój udział w kredycie, nakazywałaby obniżenie jego wpłat na fundusz remontowy o kolejne raty.

Taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej, która ustaliłaby zaliczki w innej proporcji niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej, będzie tymczasem sprzeczna z prawem. Zatem wspólnota mieszkaniowa, która dopuściłaby do takiej wcześniejszej spłaty, naraża się na późniejsze problemy z uchwalaniem i rozliczaniem zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Wspólnota nie ma żadnego obowiązku realizacji roszczenia  właściciela, nawet jeżeli umowa kredytu dopuszcza taką wcześniejszą spłatę, i w interesie swojego bezproblemowego działania w przyszłości nie powinna do niej dopuścić.

 

Przeczytaj też: Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Coraz liczniejsze wnioski mieszkańców budynków wielorodzinnych o zgodę na montaż klimatyzatorów skłaniają do dokładniejszego przyjrzenia się temu zagadnieniu. Fakt, że w przypadku zamiaru montażu... więcej »
Jak

Jak "pozbyć się" byłego właściciela z mieszkania?

Jeśli mowa o eksmisji, zwykle na myśl nasuwa się sytuacja związana z zadłużonym najemcą. To uzasadnione, gdyż bywają one najczęstsze. Warto jednak pamiętać, że...

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12561|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11716|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl