CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wcześniejsza spłata kredytu

Paweł Puch  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015
arch. redakcji

Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt bankowy na remont i modernizację budynku. Spłata rat następuje ze środków funduszu remontowego, co zostało uwzględnione w wysokości zaliczki na fundusz.

Po upływie roku kilku właścicieli lokali chce spłacić w całości tę część kredytu, która na nich przypada, bo nie chce płacić od niego odsetek. Czy wspólnota mieszkaniowa musi im to umożliwić? – zastanawia się zarządca nieruchomości z Krakowa.

Obowiązek spłaty rat kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową jest dla właścicieli takim samym zobowiązaniem, jak każde inne wynikające z kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Sposób spłaty określa umowa kredytu i dostosowane do niej uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a nie decyzje pojedynczych właścicieli. Właściciel lokalu jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Każdy właściciel uczestniczy w nich w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Zatem, w uproszczeniu, miesięczną ratę kredytu należy podzielić między wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, tak jak każde inne zobowiązanie wspólnoty.

Oczywiście, w dużych wspólnotach mieszkaniowych nie odbywa się to tak wprost. Zobowiązanie kredytowe uwzględnia się w uchwalanych na dany rok wysokościach zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, najczęściej w ramach istniejącego funduszu remontowego, i upoważnia
się zarząd do pokrycia kosztów kredytu poprzez wypłaty z funduszu remontowego. To bowiem nie zarząd ustala zaliczki, a wspólnota mieszkaniowa w uchwale i to ona w uchwale decyduje o wydatkowaniu środków z funduszu remontowego.

W związku z tym, że na funduszu remontowym nieraz zgromadzone są niemałe środki, takie rozwiązanie zapewnia płynność spłaty zobowiązania kredytowego nawet w przypadku zaległości w wnoszeniu zaliczek przez niektórych z właścicieli.

Jeżeli umowa kredytu nie przewiduje wcześniejszej spłaty części kredytu, to w ogóle nie ma o czym mówić, bo wspólnotę mieszkaniową wiążą postanowienia umowy kredytu. Jeżeli jednak ta umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty części kredytu, to formalnie istnieje możliwość, aby część właścicieli dokonała spłaty przypadającej na nich części zobowiązania, jednak nie jest to w interesie ani właściciela, ani wspólnoty mieszkaniowej. Właściciel błędnie wówczas zakłada, że, spłacając część zobowiązania wspólnoty, zwolni się z długu.

Nic bardziej mylnego. Właściciel nie spłaca bowiem swojego kredytu, a tylko spłacie ulegnie część ogólnego zobowiązania. Pozostała część kredytu dalej będzie obciążać wspólnotę mieszkaniową, a zatem wszystkich właścicieli lokali. Paradoksalnie formalnie również tego właściciela, który dokonał spłaty.

Ponadto, ustalając zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, w tym na fundusz remontowy, wspólnota mieszkaniowa nie ma możliwości innego obciążenia właścicieli lokali niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej. Tymczasem logika w przypadku, gdy właściciel spłaciłby swój udział w kredycie, nakazywałaby obniżenie jego wpłat na fundusz remontowy o kolejne raty.

Taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej, która ustaliłaby zaliczki w innej proporcji niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej, będzie tymczasem sprzeczna z prawem. Zatem wspólnota mieszkaniowa, która dopuściłaby do takiej wcześniejszej spłaty, naraża się na późniejsze problemy z uchwalaniem i rozliczaniem zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Wspólnota nie ma żadnego obowiązku realizacji roszczenia  właściciela, nawet jeżeli umowa kredytu dopuszcza taką wcześniejszą spłatę, i w interesie swojego bezproblemowego działania w przyszłości nie powinna do niej dopuścić.

 

Przeczytaj też: Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Coraz liczniejsze wnioski mieszkańców budynków wielorodzinnych o zgodę na montaż klimatyzatorów skłaniają do dokładniejszego przyjrzenia się temu zagadnieniu. Fakt, że w przypadku zamiaru montażu... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10543|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10112|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl