CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Wcześniejsza spłata kredytu

Paweł Puch  |  Administrator 7/8/2015  |  27.08.2015
arch. redakcji

Wspólnota mieszkaniowa zaciągnęła kredyt bankowy na remont i modernizację budynku. Spłata rat następuje ze środków funduszu remontowego, co zostało uwzględnione w wysokości zaliczki na fundusz.

Po upływie roku kilku właścicieli lokali chce spłacić w całości tę część kredytu, która na nich przypada, bo nie chce płacić od niego odsetek. Czy wspólnota mieszkaniowa musi im to umożliwić? – zastanawia się zarządca nieruchomości z Krakowa.

Obowiązek spłaty rat kredytu zaciągniętego przez wspólnotę mieszkaniową jest dla właścicieli takim samym zobowiązaniem, jak każde inne wynikające z kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Sposób spłaty określa umowa kredytu i dostosowane do niej uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a nie decyzje pojedynczych właścicieli. Właściciel lokalu jest zobowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Każdy właściciel uczestniczy w nich w wysokości odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości wspólnej. Zatem, w uproszczeniu, miesięczną ratę kredytu należy podzielić między wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej, tak jak każde inne zobowiązanie wspólnoty.

Oczywiście, w dużych wspólnotach mieszkaniowych nie odbywa się to tak wprost. Zobowiązanie kredytowe uwzględnia się w uchwalanych na dany rok wysokościach zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną, najczęściej w ramach istniejącego funduszu remontowego, i upoważnia
się zarząd do pokrycia kosztów kredytu poprzez wypłaty z funduszu remontowego. To bowiem nie zarząd ustala zaliczki, a wspólnota mieszkaniowa w uchwale i to ona w uchwale decyduje o wydatkowaniu środków z funduszu remontowego.

W związku z tym, że na funduszu remontowym nieraz zgromadzone są niemałe środki, takie rozwiązanie zapewnia płynność spłaty zobowiązania kredytowego nawet w przypadku zaległości w wnoszeniu zaliczek przez niektórych z właścicieli.

Jeżeli umowa kredytu nie przewiduje wcześniejszej spłaty części kredytu, to w ogóle nie ma o czym mówić, bo wspólnotę mieszkaniową wiążą postanowienia umowy kredytu. Jeżeli jednak ta umowa przewiduje możliwość wcześniejszej spłaty części kredytu, to formalnie istnieje możliwość, aby część właścicieli dokonała spłaty przypadającej na nich części zobowiązania, jednak nie jest to w interesie ani właściciela, ani wspólnoty mieszkaniowej. Właściciel błędnie wówczas zakłada, że, spłacając część zobowiązania wspólnoty, zwolni się z długu.

Nic bardziej mylnego. Właściciel nie spłaca bowiem swojego kredytu, a tylko spłacie ulegnie część ogólnego zobowiązania. Pozostała część kredytu dalej będzie obciążać wspólnotę mieszkaniową, a zatem wszystkich właścicieli lokali. Paradoksalnie formalnie również tego właściciela, który dokonał spłaty.

Ponadto, ustalając zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną, w tym na fundusz remontowy, wspólnota mieszkaniowa nie ma możliwości innego obciążenia właścicieli lokali niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej. Tymczasem logika w przypadku, gdy właściciel spłaciłby swój udział w kredycie, nakazywałaby obniżenie jego wpłat na fundusz remontowy o kolejne raty.

Taka uchwała wspólnoty mieszkaniowej, która ustaliłaby zaliczki w innej proporcji niż zgodnie z udziałami w nieruchomości wspólnej, będzie tymczasem sprzeczna z prawem. Zatem wspólnota mieszkaniowa, która dopuściłaby do takiej wcześniejszej spłaty, naraża się na późniejsze problemy z uchwalaniem i rozliczaniem zaliczek na koszty zarządu nieruchomością wspólną.

Wspólnota nie ma żadnego obowiązku realizacji roszczenia  właściciela, nawet jeżeli umowa kredytu dopuszcza taką wcześniejszą spłatę, i w interesie swojego bezproblemowego działania w przyszłości nie powinna do niej dopuścić.

 

Przeczytaj też: Odpracowanie zaległych opłat za użytkowanie lokalu mieszkalnego >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Coraz liczniejsze wnioski mieszkańców budynków wielorodzinnych o zgodę na montaż klimatyzatorów skłaniają do dokładniejszego przyjrzenia się temu zagadnieniu. Fakt, że w przypadku zamiaru montażu... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10803|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10379|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl