CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nowe w prawie

Ustawy o własności lokali, gospodarce nieruchomosciami i formach popierania budownictwa społecznego doczekały się zmian
Redakcja Administratora  |  28.08.2015
Utrudnianie zaspokajania potrzeb życiowych będzie grozić karą do 3 lat pozbawienia wolności
Utrudnianie zaspokajania potrzeb życiowych będzie grozić karą do 3 lat pozbawienia wolności
fot. archiwum własne

Bat na czyścicieli kamienic, likwidacja niespójności w prawie, uniemożliwiającej wykup mieszkań np. w tbs-ach i zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, chroniące przed utrata bonifikaty osoby, które sprzedały mieszkanie przed upływem 5 lat od wykupu - to niektóre zmiany w ustawach, które wejdą w życie w najbliższym czasie.

W najbliższym czasie wchodzi w życie nowelizacja kilku ustaw, związanych z gospodarką nieruchomościami. Łagodzą one obowiązujące dotychczas przepisy.

Nowelizacja Prawa budowlanego i Kodeksu karnego (art. 191 par. 1 kk) ukróci praktyki czyścicieli  kamienic

Senat zaakceptował nowelizacje bez poprawek. Jeśli prezydent podpisze, karalna stanie się inna przemoc niż bezpośrednia, a więc różne formy uprzykrzania życia lokatorom, będącym persona non grata w kamienicach, których właściciel ma plan np. sprzedaży terenu pod budynkiem, a nie utrzymanie kupionej czy odzyskanej nieruchomości.  Nowe przepisy mają być swoistym batem na czyścicieli kamienic, odcinających np. dopływ wody do budynku. Sprawcą przestępstwa wymuszenia (działania czy zachowania) w myśl zapisów tego paragrafu stanie się ktoś, kto „stosuje przemoc innego rodzaju”, czyli np. utrudnia innej osobie zaspokajanie potrzeb życiowych. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Dotychczas lokatorzy byli najczęściej bezradni. Żeby sądy mogły uznać, że zachowanie czyjeś jest nękaniem, to trzeba było udowodnić, że wszystkie akcje miały na celu niepokojenie najemców.

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego eliminuje niespójność prawa

Zmiany dotyczą mieszkań wybudowanych za kredyt z dotowanego przez państwo Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Wprawdzie ustawa w obecnym brzmieniu dopuszczała wykup mieszkań, ale inna ustawa – o poręczeniach i gwarancjach kredytowych udzielanych przez państwo oraz o BGK, uniemożliwiała ich wykup przez lokatorów. Dopiero nowelizacja eliminuje tę niespójność prawa i stwarza szanse na wykup.

Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wprowadzi ochronę osób kupujących mieszkanie od gminy przed utratą bonifikaty w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od zakupu. W grę wchodzi tu również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Poprawka do Ustawy o własności lokali znosi wymóg jednomyślności przy podejmowaniu uchwał w sprawie np. opłat za garaże czy remonty. Będą mogły być one podejmowane większością głosów.

Niższe kary za wycinkę drzew

28 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie przyrody, wprowadzająca niższe opłaty za nielegalną wycinkę drzew, przedawniające się po pięciu latach.

Teraz obwód pnia na wysokości 5 cm , a nie wiek drzewa decyduje o tym, czy na wycinkę potrzebne jest zezwolenie. Np. obwód topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego nie może przekroczyć 35 cm.

Rozporządzenie ministra środowiska precyzujące stawki opłat nie jest jeszcze gotowe. Do momentu jego pojawienia się, urzędnicy będą korzystać ze starego rozporządzenia.

* * *

Warto sprawdzić spółkę wod-kan, gdy podnosi opłaty

Gdy przedsiębiorstwa wod- kan podnoszą opłaty za wodę i ścieki, warto sprawdzić, czy radni w gminie zaakceptowali tę podwyżkę. Przepisy wyraźnie wskazują, w związku z tym, że gminne spółki wod-kan są najczęściej monopolistami na rynku, to każda podwyżka opłat musi być akceptowana przez radnych. Brak takiej akceptacji jest podstawą do wystąpienia chociażby do UOKiK o cofnięcie bezprawnie wprowadzonych podwyżek. Są już w kraju przykłady interwencji Urzędu. Spółki bowiem nierzadko zrzucają na odbiorców wody np. koszty reklamy, marketingu publikacje tekstów sponsorowanych czy organizację pikników ekologicznych. Tymczasem – jak twierdza w UOKiK – przepisy nie pozwalają na przerzucanie kosztów takich na konsumentów (kosztów reprezentacji i reklamy).

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10537|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10105|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl