CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Nowe w prawie

Ustawy o własności lokali, gospodarce nieruchomosciami i formach popierania budownictwa społecznego doczekały się zmian
Redakcja Administratora  |  28.08.2015
Utrudnianie zaspokajania potrzeb życiowych będzie grozić karą do 3 lat pozbawienia wolności
Utrudnianie zaspokajania potrzeb życiowych będzie grozić karą do 3 lat pozbawienia wolności
fot. archiwum własne

Bat na czyścicieli kamienic, likwidacja niespójności w prawie, uniemożliwiającej wykup mieszkań np. w tbs-ach i zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, chroniące przed utrata bonifikaty osoby, które sprzedały mieszkanie przed upływem 5 lat od wykupu - to niektóre zmiany w ustawach, które wejdą w życie w najbliższym czasie.

W najbliższym czasie wchodzi w życie nowelizacja kilku ustaw, związanych z gospodarką nieruchomościami. Łagodzą one obowiązujące dotychczas przepisy.

Nowelizacja Prawa budowlanego i Kodeksu karnego (art. 191 par. 1 kk) ukróci praktyki czyścicieli  kamienic

Senat zaakceptował nowelizacje bez poprawek. Jeśli prezydent podpisze, karalna stanie się inna przemoc niż bezpośrednia, a więc różne formy uprzykrzania życia lokatorom, będącym persona non grata w kamienicach, których właściciel ma plan np. sprzedaży terenu pod budynkiem, a nie utrzymanie kupionej czy odzyskanej nieruchomości.  Nowe przepisy mają być swoistym batem na czyścicieli kamienic, odcinających np. dopływ wody do budynku. Sprawcą przestępstwa wymuszenia (działania czy zachowania) w myśl zapisów tego paragrafu stanie się ktoś, kto „stosuje przemoc innego rodzaju”, czyli np. utrudnia innej osobie zaspokajanie potrzeb życiowych. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Dotychczas lokatorzy byli najczęściej bezradni. Żeby sądy mogły uznać, że zachowanie czyjeś jest nękaniem, to trzeba było udowodnić, że wszystkie akcje miały na celu niepokojenie najemców.

Nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego eliminuje niespójność prawa

Zmiany dotyczą mieszkań wybudowanych za kredyt z dotowanego przez państwo Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Wprawdzie ustawa w obecnym brzmieniu dopuszczała wykup mieszkań, ale inna ustawa – o poręczeniach i gwarancjach kredytowych udzielanych przez państwo oraz o BGK, uniemożliwiała ich wykup przez lokatorów. Dopiero nowelizacja eliminuje tę niespójność prawa i stwarza szanse na wykup.

Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat

Ustawa o gospodarce nieruchomościami wprowadzi ochronę osób kupujących mieszkanie od gminy przed utratą bonifikaty w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od zakupu. W grę wchodzi tu również spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Poprawka do Ustawy o własności lokali znosi wymóg jednomyślności przy podejmowaniu uchwał w sprawie np. opłat za garaże czy remonty. Będą mogły być one podejmowane większością głosów.

Niższe kary za wycinkę drzew

28 sierpnia weszła w życie znowelizowana ustawa o ochronie przyrody, wprowadzająca niższe opłaty za nielegalną wycinkę drzew, przedawniające się po pięciu latach.

Teraz obwód pnia na wysokości 5 cm , a nie wiek drzewa decyduje o tym, czy na wycinkę potrzebne jest zezwolenie. Np. obwód topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego i srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego nie może przekroczyć 35 cm.

Rozporządzenie ministra środowiska precyzujące stawki opłat nie jest jeszcze gotowe. Do momentu jego pojawienia się, urzędnicy będą korzystać ze starego rozporządzenia.

* * *

Warto sprawdzić spółkę wod-kan, gdy podnosi opłaty

Gdy przedsiębiorstwa wod- kan podnoszą opłaty za wodę i ścieki, warto sprawdzić, czy radni w gminie zaakceptowali tę podwyżkę. Przepisy wyraźnie wskazują, w związku z tym, że gminne spółki wod-kan są najczęściej monopolistami na rynku, to każda podwyżka opłat musi być akceptowana przez radnych. Brak takiej akceptacji jest podstawą do wystąpienia chociażby do UOKiK o cofnięcie bezprawnie wprowadzonych podwyżek. Są już w kraju przykłady interwencji Urzędu. Spółki bowiem nierzadko zrzucają na odbiorców wody np. koszty reklamy, marketingu publikacje tekstów sponsorowanych czy organizację pikników ekologicznych. Tymczasem – jak twierdza w UOKiK – przepisy nie pozwalają na przerzucanie kosztów takich na konsumentów (kosztów reprezentacji i reklamy).

 

 

Na wielu nieruchomościach można zaobserwować linie wysokiego napięcia. Umieszczenie ich w tym miejscu często wywołuje konflikt z właścicielem tego terenu, gdyż istnieją pewne ograniczenia w korzystaniu z... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11077|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10658|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl