CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Obalenie kilku tez o spółdzielczości mieszkaniowej

arch. redakcji

Czytając artykuł autorstwa Macieja Kamińskiego „Przyszłość spółdzielczości mieszkaniowej”, odniosłem wrażenie, jakby autor zaledwie pobieżnie zapoznał się z tematem i nie posiadając ani doświadczenia, ani wystarczającej wiedzy, pokusił się o napisanie artykułu w tak popularnym czasopiśmie, jak „Administrator”.

Cały artykuł napisany jest pod następujące tezy „spółdzielcy nie maja realnego wpływu na decyzję władz”, „spółdzielnie są podmiotami ukrywającymi wszystkie dane przed swoimi członkami”„wspólnoty są organizacjami lepiej zarządzanymi niż spółdzielnie”.

Nie sposób zgodzić się z takim stanowiskiem.

Autor chyba nieświadomie nie wspomina o art. 8 ze zn. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a także o obowiązku i praktyce przedstawiania szczegółowych kalkulacji wysokości opłat przez spółdzielnie.

Samo przytoczenie ustawy o dostępie do informacji publicznej w kontekście prywatnych samorządnych podmiotów, jakimi są spółdzielnie, jest nie na miejscu i sugeruje zupełny brak znajomości tematyki spółdzielczej. Dlaczego w takim wypadku autor nie wskazuje, że ta sama ustawa nie ma zastosowania do funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych?

Mimo wstępnego zapewnienia, że „niemożliwe jest jednoznaczne określenie charakteru spółdzielni”, autor nie przytacza żadnych pozytywnych argumentów świadczących o przewadze spółdzielni nad wspólnotami, tytuł każdego akapitu jest zgoła tendencyjny.

Pozwolę sobie sprostować i wyjaśnić kilka kwestii:

  • w większości spółdzielni zarząd powoływany jest przez radę nadzorczą, składającą się z członków spółdzielni, a nie – jak twierdzi autor – przez walne zgromadzenie,
  • dostęp do informacji w spółdzielniach jest nieraz łatwiejszy niż we wspólnotach, w obydwu kategoriach podmiotów zdarzają się „czarne owce”, jednak nieuprawnione jest twierdzenie uogólniające, że wszystkie spółdzielnie są podmiotami nietransparentnymi,
  • zarobki członków zarządu spółdzielni są jawne i takie jest powszechne orzecznictwo sądów,
  • bzdurą jest twierdzenie o niejasnych zasadach naliczania opłat za lokale, a tym bardziej – rozliczania zaliczek za media; to teza niepoparta żadnymi dowodami,
  • niewątpliwą przewagą spółdzielni jest skala jej funkcjonowania, co często pozwala osiągnąć
  • przewagę negocjacyjną z kontrahentami, co – niestety – nie udaje się wspólnotom,
  • szkoda, że autor artykułu za absolutną świętość uznaje wpływ pojedynczego członka wspólnoty na stan i finanse nieruchomości, deprecjonując zarazem wpływ członka spółdzielni poprzez udział w walnych zgromadzeniach oraz poprzez funkcjonowanie rady nadzorczej, czyli organu wybieranego przez samych członków spółdzielni.

Duże organizacje, w celu zapewnienia sobie sprawnego funkcjonowania, działają poprzez organy.

Wpływ pojedynczego członka na działalność wspólnoty lub spółdzielni jest ważny, jednak nie można go stawiać ponad dobrem wspólnoty lub spółdzielni, bo wówczas mielibyśmy do czynienia z tyranią mniejszości. W razie niewypłacalności wspólnoty mieszkaniowej wierzyciel może zaspokajać się z majątku członków wspólnoty, natomiast w spółdzielni mieszkaniowej nie ma takiej możliwości.

Jestem czytelnikiem Państwa miesięcznika od kilku lat, cenię sobie artykuły Pawła Pucha, szczególnie za jego rzetelność dziennikarską i wnikliwą analizę opisywanych problemów.

Niestety, artykuł Macieja Kamińskiego pozostawia wiele do życzenia i utwierdza mnie w przekonaniu, że zabrał się on za temat przerastający jego umiejętności dziennikarskie. 

 

Warto przeczytać: Skargi do RPO - ze spółdzielczego podwórka >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 18236|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 11457|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11026|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl