CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Obalenie kilku tez o spółdzielczości mieszkaniowej

arch. redakcji

Czytając artykuł autorstwa Macieja Kamińskiego „Przyszłość spółdzielczości mieszkaniowej”, odniosłem wrażenie, jakby autor zaledwie pobieżnie zapoznał się z tematem i nie posiadając ani doświadczenia, ani wystarczającej wiedzy, pokusił się o napisanie artykułu w tak popularnym czasopiśmie, jak „Administrator”.

Cały artykuł napisany jest pod następujące tezy „spółdzielcy nie maja realnego wpływu na decyzję władz”, „spółdzielnie są podmiotami ukrywającymi wszystkie dane przed swoimi członkami”„wspólnoty są organizacjami lepiej zarządzanymi niż spółdzielnie”.

Nie sposób zgodzić się z takim stanowiskiem.

Autor chyba nieświadomie nie wspomina o art. 8 ze zn. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a także o obowiązku i praktyce przedstawiania szczegółowych kalkulacji wysokości opłat przez spółdzielnie.

Samo przytoczenie ustawy o dostępie do informacji publicznej w kontekście prywatnych samorządnych podmiotów, jakimi są spółdzielnie, jest nie na miejscu i sugeruje zupełny brak znajomości tematyki spółdzielczej. Dlaczego w takim wypadku autor nie wskazuje, że ta sama ustawa nie ma zastosowania do funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych?

Mimo wstępnego zapewnienia, że „niemożliwe jest jednoznaczne określenie charakteru spółdzielni”, autor nie przytacza żadnych pozytywnych argumentów świadczących o przewadze spółdzielni nad wspólnotami, tytuł każdego akapitu jest zgoła tendencyjny.

Pozwolę sobie sprostować i wyjaśnić kilka kwestii:

  • w większości spółdzielni zarząd powoływany jest przez radę nadzorczą, składającą się z członków spółdzielni, a nie – jak twierdzi autor – przez walne zgromadzenie,
  • dostęp do informacji w spółdzielniach jest nieraz łatwiejszy niż we wspólnotach, w obydwu kategoriach podmiotów zdarzają się „czarne owce”, jednak nieuprawnione jest twierdzenie uogólniające, że wszystkie spółdzielnie są podmiotami nietransparentnymi,
  • zarobki członków zarządu spółdzielni są jawne i takie jest powszechne orzecznictwo sądów,
  • bzdurą jest twierdzenie o niejasnych zasadach naliczania opłat za lokale, a tym bardziej – rozliczania zaliczek za media; to teza niepoparta żadnymi dowodami,
  • niewątpliwą przewagą spółdzielni jest skala jej funkcjonowania, co często pozwala osiągnąć
  • przewagę negocjacyjną z kontrahentami, co – niestety – nie udaje się wspólnotom,
  • szkoda, że autor artykułu za absolutną świętość uznaje wpływ pojedynczego członka wspólnoty na stan i finanse nieruchomości, deprecjonując zarazem wpływ członka spółdzielni poprzez udział w walnych zgromadzeniach oraz poprzez funkcjonowanie rady nadzorczej, czyli organu wybieranego przez samych członków spółdzielni.

Duże organizacje, w celu zapewnienia sobie sprawnego funkcjonowania, działają poprzez organy.

Wpływ pojedynczego członka na działalność wspólnoty lub spółdzielni jest ważny, jednak nie można go stawiać ponad dobrem wspólnoty lub spółdzielni, bo wówczas mielibyśmy do czynienia z tyranią mniejszości. W razie niewypłacalności wspólnoty mieszkaniowej wierzyciel może zaspokajać się z majątku członków wspólnoty, natomiast w spółdzielni mieszkaniowej nie ma takiej możliwości.

Jestem czytelnikiem Państwa miesięcznika od kilku lat, cenię sobie artykuły Pawła Pucha, szczególnie za jego rzetelność dziennikarską i wnikliwą analizę opisywanych problemów.

Niestety, artykuł Macieja Kamińskiego pozostawia wiele do życzenia i utwierdza mnie w przekonaniu, że zabrał się on za temat przerastający jego umiejętności dziennikarskie. 

 

Warto przeczytać: Skargi do RPO - ze spółdzielczego podwórka >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.INFO

PORADNIK PORTALU ADMINISTRATOR24.info

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17120|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10677|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10250|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl