Artykuł sponsorowany

Niezadowolony z obecnego ubezpieczenia OC? Kilka kroków do zmiany ubezpieczenia komunikacyjnego

 PZU  |  03.09.2015
Niezadowolony z obecnego ubezpieczenia OC? Kilka kroków do zmiany ubezpieczenia komunikacyjnego.
Niezadowolony z obecnego ubezpieczenia OC? Kilka kroków do zmiany ubezpieczenia komunikacyjnego.
PZU

Decydując się na zakup pojazdu mechanicznego, musimy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z jego posiadaniem. Niezależnie od tego czy pojazd jest eksploatowany, czy stoi w garażu od momentu zakupu, polskie prawo nakłada na posiadaczy pojazdów obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej gwarantuje osobom poszkodowanym w wypadku lub kolizji drogowej wypłacenie świadczenia za zniszczone lub uszkodzone w wyniku zdarzenia mienie, lub za powstały w ten sposób uszczerbek na zdrowiu.

Czasem zdarza się, że z rozmaitych powodów nie jesteśmy zadowoleni z posiadanej polisy i chcielibyśmy zmienić ubezpieczyciela.

Co zrobić, aby sprawnie i szybko zmienić dostawcę ubezpieczenia OC?

Warto wiedzieć, że aby rozwiązać umowę ubezpieczenia z aktualnym towarzystwem ubezpieczeniowym, powinniśmy to zrobić na piśmie, nie później niż jeden dzień przed upływem rocznego okresu obowiązywania polisy.

Po tym terminie przyjmuje się, że automatycznie przedłużyliśmy umowę ubezpieczenia na kolejne 12 miesięcy. Zgodnie z prawem, aby rozwiązać umowę ubezpieczenia OC, mamy obowiązek dostarczyć wniosek na piśmie osobiście, bądź wysłać go listem poleconym (najlepiej z potwierdzeniem odbioru) na adres towarzystwa ubezpieczeniowego. Co ważne, aby skutecznie rozwiązać umowę z ubezpieczycielem, wysyłając wniosek pocztą, musi on dotrzeć do odbiorcy najpóźniej 1 dzień przed końcem polisy. W tej sytuacji nie ma znaczenia data nadania, czy stempla pocztowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają także możliwość złożenia wniosku za pomocą faksu czy maila.

Spóźniłem się! Czy muszę czekać kolejny rok, aby zmienić ubezpieczyciela?

Nawet jeśli nie zdążyłeś wypowiedzieć umowy OC przed jej automatycznym przedłużeniem na kolejny rok, wciąż możesz zmienić ubezpieczyciela! Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 11.02.2012 wystarczy, że wykupisz inne ubezpieczenie OC, składając u ubezpieczyciela, z którego usług chcesz zrezygnować specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji istnieje możliwość odzyskania części pieniędzy z dotychczasowej polisy – zapłacimy ubezpieczycielowi tylko za ten okres, w którym rzeczywiście nasz pojazd był ubezpieczony.

Zmiana ubezpieczyciela a dotychczasowe zniżki

Wybierając nowego ubezpieczyciela, jednym z ważniejszych kryteriów jest niezaprzeczalnie wysokość składek. Na ich wielkość wpływa wiele czynników – region, w którym zarejestrowany jest samochód, jego marka, parametry techniczne, wiek kierowcy, czy przede wszystkim – okres bezwypadkowej jazdy ubezpieczającego. Dzięki bezkolizyjnej jeździe kierowca może zapłacić aż o 60% niższą składkę! Wiele osób obawia się zmiany ubezpieczyciela z obawy przed utratą wcześniej naliczonych zniżek. Nic bardziej mylnego! Najczęściej zdarza się, że nowy ubezpieczyciel uwzględni naszą historię kierowcy i bez problemu naliczy należne zniżki.

Chcesz dowiedzieć się więcej ? Zapraszamy na PZU.pl

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

3/2018

Aktualny numer:

Administrator 3/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Książka obiektu budowlanego narzędziem pomocnym w zarządzaniu budynkiem
  • - PIT-8C we wspólnocie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl