CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Koszty utrzymania mieszkań w Polsce

Krystyna Stankiewicz  |  08.12.2010  |  1

Utrzymanie przeciętnego mieszkania w bloku z wielkiej płyty kosztuje 27% więcej niż w nowym budownictwie. A znaczącym składnikiem tych kosztów jest ogrzewanie.

 

Przeciętny koszt utrzymania mieszkania w 15 największych miastach Polski - według danych Home Broker - nieznacznie przekracza 400 zł miesięcznie (średnio 7,9 zł/ m2). Zależnie jednak od wieku budynku i technologii, w której został wzniesiony, mieszkania różnią się powierzchnią.

I tak powierzchnia przeciętnego mieszkania w budynku z wielkiej płyty wynosi 52 m2, w kamienicy - 65 m2, a w nowym budownictwie dwa metry więcej.

Przeliczając więc koszt utrzymania mieszkania na metr kwadratowy powierzchni, okazuje się, że utrzymanie mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest ok. 27% droższe niż w kamienicy lub w budynku wzniesionym w ostatnich 10 latach.

Popyt na mieszkania z instalacją gazową nie maleje  ZOBACZ>>

Najdrożej jest w Warszawie, bo za utrzymanie mieszkania w budynku z wielkiej płyty trzeba miesięcznie zapłacić o 0,7 zł/m2 więcej niż przeciętnie w pozostałych w 14 miastach.

Różnice w kamienicach i budynkach współczesnych są jeszcze większe i sięgają odpowiednio 1,5 i 1,1 zł/m2. Wynika to głównie z kosztów robocizny, które w Warszawie są relatywnie wysokie.

W Krakowie natomiast utrzymanie metra kwadratowego mieszkania w budynkach z wielkiej płyty kosztuje średnio 7 zł miesięcznie, czyli o 0,9 zł/m2 mniej niż przeciętnie w pozostałych w 14 miastach.

Mieszkania zakładowe w zasobach spółdzielczych ZOBACZ>>

Jednym z największych składników kosztów utrzymania mieszkań jest ogrzewanie. W niezmodernizowanym budynku z wielkiej płyty roczny koszt ogrzania metra kwadratowego mieszkania może wynosić nawet 50 zł.

Koszty te można jednak prawie o połowę zmniejszyć, poddając budynek gruntownej termomodernizacji. Najwięcej bowiem ciepła ucieka przez okna, piony wentylacyjne, dach i ściany.

Komentarze

(1)
eugeniusz | 17.12.2010, 15:37
Redakcja użyła pojęcia "gruntownej termomodernizacji". Można taką wytyczną potraktować jako słuszne wskazanie. Zbyt często jest tak, najczęściej w spółdzielniach mieszkaniowych, że tzw. termomodernizacja jest używana jako kolejny sposób na "zaknięcie gęby" członkom i związanie ich na wiele lat wieloletnimi programami w tym zakresie. Oczywiście najgorszym przykładem są te spóldzielni, które podobne uchwały podejmowały nawet na kilka godzin przed słynną datą 24 kwietnia 2001. Zainteresowanym nie trzeba i nie wypada tłumaczyć w czym rzecz. Faktem jest że termodernizacje to szereg różnych przedsięwzięć, z których tzw. obklejanie styropianem wcale nie musi być najbardziej korzystną czynnością dla konkretnego budynku. W końcu przez ściany "ucieka" tylko niewieki procent energii. Jeśli zatem faktyczni uzytkownicy mieszkań, lub ich właściciele nie będą uczestniczyć w świadomym wyborze kierunku termomodernizacji, nie będzie można mówić o osiąganiu nie tylko celów własciwej ustawy, ale nade wszystko naszego komfortu zamieszkania. Inną kwestią jest prawie całkowity brak konkurencyjności w zakresie ogrzewania. Co bysmy nie zrobili to i tak kolejne zmiany (czytaj: podwyżki) taryf "zjadają" termomodernizacyjne oszczędności. Ludzie to widzą, bo widzą sumaryczną kwotę płaconą za mieszkanie. Opłaty za ciepło nie są jedną z największych pozycji opłat. One są największą pozycją. A zgodnie z załozeniami gospodarowania nieruchomosciami mieliśmy dążyć aby największą pozycją były remonty (inaczej: odtworzenie nieruchomości), czyli to co faktycznie włożymy w dany budynek. Tak nie jest bo nie został uwolniony i urynkowiony składnik opłat za zarządzanie. Na ten przykład w niektórych spółdzielniach stawka "eksploatacji" przewyżasza stawkę fuduszu remontowego. To skandal. Tam są marnotrawione pieniążki które można by włożyć (z efektami) w "gruntowną termodernizację". Dopóty tego nie uczynimy (ustawodawca!!!) dopóty będą marnotrawione pieniądze na "ogrzewanie przestrzeni" wokół budynków. Póki co prawie nic nie wskazuje, że tak się stanie. Ustawodawca miast przeprowadzić poważną dyskusję przyjmuje kolejnych przedstawicieli lobby spółdzielni mieszkaniowych, a ci przecież dysponują budżetem o jaki marzy niejedno Ministerstwo. Mam wiele powodów aby przypuszcać, że temu lobby nie chodzi o żadne oszczędności energetyczne, nawet nie o komfort zamieszkania. Tam chodzi raczej o stworzenie kolejnych barier przed spółdzielcami oraz pozbawienie ich tzw. podmiotowości.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przegląd budynku - pobierz bezpłatnie gotową dokumentację »

prawo budowlaneProtokół kontroli kanałów spalinowych, protokół odbioru robót przy odstąpieniu od umowy, uniwersalny protokół przekazania nieruchomości, protokół kontroli obowiązkowej po zakończonej budowie lub... Chcę pobrać »


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10816|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10389|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl