CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet i cieszyć się tańszym gazem? ‎
http://ad.administrator24.info/poprostu1085/▲
Zobacz ofertę i uzyskaj idealnie dopasowaną ofertę do swoich upodobań i potrzeb ...
Kategorie: gaz, ceny gazu, gaz przez internet,

Koszty utrzymania mieszkań w Polsce

Krystyna Stankiewicz  |  08.12.2010  |  1

Utrzymanie przeciętnego mieszkania w bloku z wielkiej płyty kosztuje 27% więcej niż w nowym budownictwie. A znaczącym składnikiem tych kosztów jest ogrzewanie.

 

Przeciętny koszt utrzymania mieszkania w 15 największych miastach Polski - według danych Home Broker - nieznacznie przekracza 400 zł miesięcznie (średnio 7,9 zł/ m2). Zależnie jednak od wieku budynku i technologii, w której został wzniesiony, mieszkania różnią się powierzchnią.

I tak powierzchnia przeciętnego mieszkania w budynku z wielkiej płyty wynosi 52 m2, w kamienicy - 65 m2, a w nowym budownictwie dwa metry więcej.

Przeliczając więc koszt utrzymania mieszkania na metr kwadratowy powierzchni, okazuje się, że utrzymanie mieszkania w budynku z wielkiej płyty jest ok. 27% droższe niż w kamienicy lub w budynku wzniesionym w ostatnich 10 latach.

Popyt na mieszkania z instalacją gazową nie maleje  ZOBACZ>>

Najdrożej jest w Warszawie, bo za utrzymanie mieszkania w budynku z wielkiej płyty trzeba miesięcznie zapłacić o 0,7 zł/m2 więcej niż przeciętnie w pozostałych w 14 miastach.

Różnice w kamienicach i budynkach współczesnych są jeszcze większe i sięgają odpowiednio 1,5 i 1,1 zł/m2. Wynika to głównie z kosztów robocizny, które w Warszawie są relatywnie wysokie.

W Krakowie natomiast utrzymanie metra kwadratowego mieszkania w budynkach z wielkiej płyty kosztuje średnio 7 zł miesięcznie, czyli o 0,9 zł/m2 mniej niż przeciętnie w pozostałych w 14 miastach.

Mieszkania zakładowe w zasobach spółdzielczych ZOBACZ>>

Jednym z największych składników kosztów utrzymania mieszkań jest ogrzewanie. W niezmodernizowanym budynku z wielkiej płyty roczny koszt ogrzania metra kwadratowego mieszkania może wynosić nawet 50 zł.

Koszty te można jednak prawie o połowę zmniejszyć, poddając budynek gruntownej termomodernizacji. Najwięcej bowiem ciepła ucieka przez okna, piony wentylacyjne, dach i ściany.

Komentarze

(1)
eugeniusz | 17.12.2010, 15:37
Redakcja użyła pojęcia "gruntownej termomodernizacji". Można taką wytyczną potraktować jako słuszne wskazanie. Zbyt często jest tak, najczęściej w spółdzielniach mieszkaniowych, że tzw. termomodernizacja jest używana jako kolejny sposób na "zaknięcie gęby" członkom i związanie ich na wiele lat wieloletnimi programami w tym zakresie. Oczywiście najgorszym przykładem są te spóldzielni, które podobne uchwały podejmowały nawet na kilka godzin przed słynną datą 24 kwietnia 2001. Zainteresowanym nie trzeba i nie wypada tłumaczyć w czym rzecz. Faktem jest że termodernizacje to szereg różnych przedsięwzięć, z których tzw. obklejanie styropianem wcale nie musi być najbardziej korzystną czynnością dla konkretnego budynku. W końcu przez ściany "ucieka" tylko niewieki procent energii. Jeśli zatem faktyczni uzytkownicy mieszkań, lub ich właściciele nie będą uczestniczyć w świadomym wyborze kierunku termomodernizacji, nie będzie można mówić o osiąganiu nie tylko celów własciwej ustawy, ale nade wszystko naszego komfortu zamieszkania. Inną kwestią jest prawie całkowity brak konkurencyjności w zakresie ogrzewania. Co bysmy nie zrobili to i tak kolejne zmiany (czytaj: podwyżki) taryf "zjadają" termomodernizacyjne oszczędności. Ludzie to widzą, bo widzą sumaryczną kwotę płaconą za mieszkanie. Opłaty za ciepło nie są jedną z największych pozycji opłat. One są największą pozycją. A zgodnie z załozeniami gospodarowania nieruchomosciami mieliśmy dążyć aby największą pozycją były remonty (inaczej: odtworzenie nieruchomości), czyli to co faktycznie włożymy w dany budynek. Tak nie jest bo nie został uwolniony i urynkowiony składnik opłat za zarządzanie. Na ten przykład w niektórych spółdzielniach stawka "eksploatacji" przewyżasza stawkę fuduszu remontowego. To skandal. Tam są marnotrawione pieniążki które można by włożyć (z efektami) w "gruntowną termodernizację". Dopóty tego nie uczynimy (ustawodawca!!!) dopóty będą marnotrawione pieniądze na "ogrzewanie przestrzeni" wokół budynków. Póki co prawie nic nie wskazuje, że tak się stanie. Ustawodawca miast przeprowadzić poważną dyskusję przyjmuje kolejnych przedstawicieli lobby spółdzielni mieszkaniowych, a ci przecież dysponują budżetem o jaki marzy niejedno Ministerstwo. Mam wiele powodów aby przypuszcać, że temu lobby nie chodzi o żadne oszczędności energetyczne, nawet nie o komfort zamieszkania. Tam chodzi raczej o stworzenie kolejnych barier przed spółdzielcami oraz pozbawienie ich tzw. podmiotowości.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zobacz, jak tani może być gaz i prąd dla Twojego budynku»

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnieszenia ciśnienia wody »

tanszy-gaz poradnik doboru pomp
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Ceny za energię elektryczną również nie ... Chcę zobaczyć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy można płacić mniej za ochronę osiedla?

Ochrona osiedlaWiększa skuteczność ochrony przy niższych jej kosztach – to charakterystyka stworzonego w naszej agencji Aktywnego Systemu Monitoringu (ASM). Rozwiązanie jest dedykowane dla osiedli mieszkaniowych oraz firm i jest odpowiedzią na rosnące koszty pracy mimo... Czytam więcej »


Jaki domofon wybrać, aby uniknąć awarii?

jaki domofon wybraćDomofony stały się standardowym wyposażeniem budynków. Zamontowane w drzwiach wejściowych lub furtce sprawiają, że możemy nie tylko usłyszeć i zobaczyć, kogo Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Nie masz balkonu? Jest na to rozwiązanie - balkony dostawne »

pompy cieplne Balkony dostawne
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Na rynku pierwotnym balkony stanowią standard. Nie można tego samego powiedzieć o rynku wtórnym, na którym balkon jest swego rodzaju luksusem. Wielu właścicieli podejmuje... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Mycie elewacji: glony, pleśń, grzyby - gdzie i kiedy to zrobić?

Innowacyjna koncepcja kotłów, dzięki którym możesz zaoszczędzić »

brudna elewacja kotły gazowe
Elewacja budynku czy to tynkowa, czy szklana ma to do siebie, że z czasem niszczeje, zwłaszcza jeśli jest nienależycie pielęgnowana. Koszt napraw jest bardzo wysoki, dlatego... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną... chcę wiedzieć więcej»


Czy, wiesz ile możesz zaoszczędzić na dociepleniu stropodachu?!

stropodach ocieplenieTo nie jest moment na odnawianie pergoli czy poprawę estetyki balkonów. To czas gospodarskich inwestycji, które skutecznie obniżą wysokość czynszu i pomogą mieszkańcom w płaceniu swoich zobowiązań... zobacz, ile możesz zaoszczędzić »


Koronawirus. Jakie materiały ochronne dla zarządców, wspólnot i spółdzielni? »»

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Koronawirus- zarzadcy odczyt liczników wody

Najtańsze w Polsce płyny do dezynfekcji pomieszczeń czy klatek schodowych. W czasie zagrożenia koronawirusem to nierzadko dodatkowy, spory wydatek dla zarządców czy wspólnot. Zobacz gdzie kupić je taniej. Odbierz 10% rabatu dla wszystkich na hasło: „ADMINISTRATOR”... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


Zestawy hydroforowe - urządzenia i systemy do podnoszenia ciśnienia wody »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym Program dla zarzadcy
Przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach pochłania kilka procent całości energii zużywanej w skali globalnej. Dlatego oprócz ciągłości i bezpieczeństwa dostaw wody coraz ... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Czy wiesz, że możesz zmienić dostawcę gazu przez internet?
Jak naprawić pęknięcia i uszkodzenia rur od wewnątrz bez konieczności kucia ścian i remontów »
gaz jak może być tani wymiana rur kanalizacyjnych
Roczne zużycie gazu przekracza w Polsce 17 mld m3, co więcej – zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Do gazociągów podłączane są nowe ... czytam więcej » Oczyszczenie instalacji z zabrudzeń i osadów odsłania faktyczny stan. Uwidacznia wszelkie uszkodzenia mechaniczne rury (uszkodzenia, pęknięcia, dziury, rysy) powstałe w wyniku wieloletniej eksploatacji a także... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Ile kosztuje ocieplenie stropodachu - może Cię to zaskoczyć »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
ocieplanie stropodachu Sprzątanie po psie
Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej? (...) czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »


Szukasz dobrego zarządcy nieruchomości? Sprawdź to! »

Jak wybrac dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami to wymagająca branża, która nie tylko podlega zmieniającym się przepisom i zarządzeniom ale potrzebuje profesjonalizmu i rzetelności działań, by zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiedni standard życia tych, którzy powierzyli innym zarządzanie swoimi budynkami... Czytam więcej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
5/2020

Aktualny numer:

Administrator 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wycinka drzew
  • - Termomodernizacja i remonty
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12217|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11561|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl