CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Decyzja określająca a złożenie deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Redakcja Administratora  |  25.09.2015
Na właściciela lub osobę zobowiązaną do złożenia deklaracji nałożono obowiązek złożenia deklaracji już po wydaniu decyzji ustalającej zobowiązanie
Na właściciela lub osobę zobowiązaną do złożenia deklaracji nałożono obowiązek złożenia deklaracji już po wydaniu decyzji ustalającej zobowiązanie
sa

Naliczanie opłaty za gospodarowanie odbywa się w oparciu o złożoną uprzednio przez podatnika deklarację. Zdarza się jednak, iż podatnicy wspomnianego obowiązku nie realizują. Co w tej sytuacji może zrobić gmina?

Zgodnie z art. 6m ust. 1 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) [dalej: ucpg] właściciel obowiązany jest złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (Związku międzygminnego) deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, iż w sytuacji, kiedy osoba obowiązana do złożenia deklaracji z obowiązku swego się nie wywiąże wydanie decyzji ustalającej zobowiązanie z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6o ust. 1 ucpg).

Organem właściwym do wydania takiej decyzji jest organ wykonawczy gminy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Decyzja taka zastępuje deklarację śmieciową i jest podstawą do naliczania należności z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jeżeli zadania dot. gospodarki odpadami komunalnymi realizuje związek międzygminny uprawnionym do wydania decyzji określającej jest organ wykonawczy związku.

Osoba zobowiązana z decyzji może oczywiście złożyć deklarację śmieciową, i jak stanowi ucpg wysokość opłaty obowiązuje do końca miesiąca poprzedzającego złożenie deklaracji (art. 6o ust. 2 ucpg). Ustawodawca dla odformalizowania działań związanych z gospodarką odpadami nie dopuścił możliwości złożenia deklaracji, jeżeli dane w niej zawarte są tożsame z danymi wynikającymi z decyzji ustalającej (art. 6o ust. 3 ucpg). Deklaracja nie zawierająca zmian w wysokości zobowiązania podatkowego złożona przez podatnika winna być przez organ pozostawiona bez rozpoznania.

Wydanie decyzji określającej zobowiązanie podatkowe może nastąpić także w sytuacji, kiedy zachodzą uzasadnione obawy co do tego czy informacje zawarte w deklaracji pokrywają się ze stanem rzeczywistym. Dochodzi do sytuacji, kiedy na nieruchomości zamieszkuje więcej osób niż zostało zgłoszonych w deklaracji.

Na właściciela lub osobę zobowiązaną do złożenia deklaracji nałożono także obowiązek złożenia deklaracji już po wydaniu decyzji ustalającej zobowiązanie. Dotyczy to sytuacji, w której po wydaniu decyzji nastąpi zmiana danych stanowiących podstawę obliczenia opłaty śmieciowej, w szczególności stawki opłaty.

Złożenie deklaracji przez właściciela lub zobowiązanego spowoduje, iż wcześniej wydana decyzja staje się bezprzedmiotowa, gdyż nie ma już zastosowania, ponieważ opłata obliczana jest na podstawie nowej złożonej deklaracji, zgodnie z przepisem art. 6m ust. 1 ucpg.

Ordynacja podatkowa przewiduje instytucję wygaśnięcia w drodze decyzji. Na mocy art. 258 § 1 pkt 1) ordynacji podatkowej organ, który wydał decyzje w pierwszej instancji, może wygasić decyzję, gdy decyzja stała się bezprzedmiotowa. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć czy konieczne jest wygaszanie decyzji ustalającej zobowiązanie po złożeniu przez właściciela kolejnej deklaracji, w związku ze zmianami w wysokości opłaty.

Zmiana ucpg spowodowała wiele niejasności w jej stosowaniu, które będą zapewne przedmiotem rozważań Sądów Administracyjnych, których orzecznictwo przesądzi jak należy interpretować wprowadzone zmiany.

 Paweł Sopalski


Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie z dniem 1 lutego 2015 roku (Dz. U. z 2015 r., poz. 87) dokonała zmian w zakresie podmiotów zobowiązanych do złożenia... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Audyt energetyczny budynku – co to jest i jak go wykonać?

Mostki termiczne budynkuWiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna... Czytam więcej »


Szkolenie: Standardy rozrachunków finansowych spółdzielni mieszkaniowej pod rządem nowego prawa »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniSzkolenie przeznaczone jest dla kadry zarządzającej i finansowo-księgowej spółdzielni mieszkaniowych oraz dla .... Chcę zobaczyć program szkolenia »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe?

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

pożar w budynku Jaki grill ogrodowy
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...)... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Balkony dostawne - sposób na powiększenie mieszkania  »

rewitalizacja balkonówWychodząc naprzeciw oczekiwaniom opracowano unikalny system, który pozwala na montaż balkonów zarówno w budynkach już istniejących jak i nowych inwestycjach. Dodatkowo... Czytam więcej »


Pęknięta rura w pionie - kto odpowiada za szkodę?

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

zalana ściana w mieszkaniu Donice z betonu architektonicznego
Pęknięta rura w pionie to zdarzenie, które jest bardzo kłopotliwe zarówno dla mieszkańców bloku, jak i zarządcy. Pociąga ono za sobą różne konsekwencje (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Szkolenia i seminaria dla zarządców »

Szkolenia dla zarządców nieruchomościOdbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych i odbiory elewacji według warunków technicznych wykonania i odbioru robót ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Gdzie wykonać audyt energetyczny budynku?
efektywność energetyczna Audyt energetyczny budynku
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Wiele słyszy się w ostatnim czasie o audytach energetycznych budynków i termomodernizacji. Jedno i drugie ściśle się ze sobą wiąże. Audyt to swoista ekspertyza, która powinna(...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11407|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10985|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl