CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Decyzja określająca a złożenie deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Redakcja Administratora  |  25.09.2015
Na właściciela lub osobę zobowiązaną do złożenia deklaracji nałożono obowiązek złożenia deklaracji już po wydaniu decyzji ustalającej zobowiązanie
Na właściciela lub osobę zobowiązaną do złożenia deklaracji nałożono obowiązek złożenia deklaracji już po wydaniu decyzji ustalającej zobowiązanie
sa

Naliczanie opłaty za gospodarowanie odbywa się w oparciu o złożoną uprzednio przez podatnika deklarację. Zdarza się jednak, iż podatnicy wspomnianego obowiązku nie realizują. Co w tej sytuacji może zrobić gmina?

Zgodnie z art. 6m ust. 1 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) [dalej: ucpg] właściciel obowiązany jest złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (Związku międzygminnego) deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, iż w sytuacji, kiedy osoba obowiązana do złożenia deklaracji z obowiązku swego się nie wywiąże wydanie decyzji ustalającej zobowiązanie z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (art. 6o ust. 1 ucpg).

Organem właściwym do wydania takiej decyzji jest organ wykonawczy gminy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Decyzja taka zastępuje deklarację śmieciową i jest podstawą do naliczania należności z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Jeżeli zadania dot. gospodarki odpadami komunalnymi realizuje związek międzygminny uprawnionym do wydania decyzji określającej jest organ wykonawczy związku.

Osoba zobowiązana z decyzji może oczywiście złożyć deklarację śmieciową, i jak stanowi ucpg wysokość opłaty obowiązuje do końca miesiąca poprzedzającego złożenie deklaracji (art. 6o ust. 2 ucpg). Ustawodawca dla odformalizowania działań związanych z gospodarką odpadami nie dopuścił możliwości złożenia deklaracji, jeżeli dane w niej zawarte są tożsame z danymi wynikającymi z decyzji ustalającej (art. 6o ust. 3 ucpg). Deklaracja nie zawierająca zmian w wysokości zobowiązania podatkowego złożona przez podatnika winna być przez organ pozostawiona bez rozpoznania.

Wydanie decyzji określającej zobowiązanie podatkowe może nastąpić także w sytuacji, kiedy zachodzą uzasadnione obawy co do tego czy informacje zawarte w deklaracji pokrywają się ze stanem rzeczywistym. Dochodzi do sytuacji, kiedy na nieruchomości zamieszkuje więcej osób niż zostało zgłoszonych w deklaracji.

Na właściciela lub osobę zobowiązaną do złożenia deklaracji nałożono także obowiązek złożenia deklaracji już po wydaniu decyzji ustalającej zobowiązanie. Dotyczy to sytuacji, w której po wydaniu decyzji nastąpi zmiana danych stanowiących podstawę obliczenia opłaty śmieciowej, w szczególności stawki opłaty.

Złożenie deklaracji przez właściciela lub zobowiązanego spowoduje, iż wcześniej wydana decyzja staje się bezprzedmiotowa, gdyż nie ma już zastosowania, ponieważ opłata obliczana jest na podstawie nowej złożonej deklaracji, zgodnie z przepisem art. 6m ust. 1 ucpg.

Ordynacja podatkowa przewiduje instytucję wygaśnięcia w drodze decyzji. Na mocy art. 258 § 1 pkt 1) ordynacji podatkowej organ, który wydał decyzje w pierwszej instancji, może wygasić decyzję, gdy decyzja stała się bezprzedmiotowa. Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć czy konieczne jest wygaszanie decyzji ustalającej zobowiązanie po złożeniu przez właściciela kolejnej deklaracji, w związku ze zmianami w wysokości opłaty.

Zmiana ucpg spowodowała wiele niejasności w jej stosowaniu, które będą zapewne przedmiotem rozważań Sądów Administracyjnych, których orzecznictwo przesądzi jak należy interpretować wprowadzone zmiany.

 Paweł Sopalski


Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie z dniem 1 lutego 2015 roku (Dz. U. z 2015 r., poz. 87) dokonała zmian w zakresie podmiotów zobowiązanych do złożenia... więcej »

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10679|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10252|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl