CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Gdy spółdzielnia nie chce współpracować...

Redakcja Administratora  |  25.09.2015
Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego
Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego
fot. archiwum własne

Gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach wprowadziła zmiany mające na celu usprawnienie i uproszczenie realizacji ustawowych obowiązków przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Zdarzają się jednak sytuacji, kiedy spółdzielnia nie wykazuje chęci współpracy. Co w tej sytuacji może zrobić organ?

Po zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) nastąpiły zmiany podmiotów zobowiązanych do składania deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W pierwszej kolejności dokonano ujednolicenia tej kwestii w odniesieniu do posiadaczy zależnych nieruchomości. Największa jednak zmiana dokonana została w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. To wspólnota a nie właściciele poszczególnych lokali zobowiązana jest do złożenia deklaracji.

Jeżeli zachodzą wątpliwości co do tego, iż deklaracja została złożona na mniej lokali niż powinna zachodzi sytuacja opisana w art. 6o ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W tej sytuacji Związek ma prawo wszcząć postępowanie określające zobowiązanie podatkowe. Postępowanie takie skutkuje wydaniem decyzji, która zastępuje w takim przypadku deklarację. Ustawodawca zapobiegając nadmiernej biurokracji zadecydował, iż decyzja określająca pozostaje w mocy do momentu, kiedy nie zmienią się okoliczności będące podstawą naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowa deklaracja może być złożona, i przez organ dopuszczona, dopiero w momencie kiedy zajdą zmiany w lokalach wspólnoty.

Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego. W przypadku, kiedy zachodzą wątpliwości co do ilości osób zamieszkujących na danej nieruchomości organ może przeprowadzić oględziny takiej nieruchomości. Po pierwsze organ może sprawdzić zużycie wody na danej nieruchomości i na tej podstawie oszacować ilość osób ją zamieszkujących. W dalszej kolejności może zwrócić się do spółdzielni lub wspólnoty o wyjaśnienia. Ostatecznie może przeprowadzić dowód z oględzin nieruchomości i sprawdzić ile osób faktycznie zamieszkuje nieruchomość i na tej podstawie określić w decyzji prawidłową wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.

Zgodnie z art. 198 § 1 ustawy – ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) organ podatkowy może w razie potrzeby przeprowadzić oględziny. Ustawa nie podaje szerszej definicji oględzin. Piotr Pietrasz stwierdza, iż „oględziny polegają na bezpośrednim zbadaniu osoby, nieruchomości, miejsca bądź rzeczy ruchomej przez właściwy organ podatkowy, w celu dokonania spostrzeżeń mających znaczenie dla ustalenia stanu faktycznego w sprawie.” (P. Pietrasz, Komentarz do art. 189 [w:] C. Kosikowski (red.), L. Etel (red.), Ordynacja Podatkowa. Komentarz, LEX 2013). Przeprowadzenie oględzin jest możliwe także w celu ustalenia sytuacji materialnobytowej podatnika w postępowaniu w sprawie umorzenia zaległości podatkowych (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 września 2007 r., I SA/Bk 75/05, LEX nr 372599).

O potrzebie przeprowadzenia oględzin rozstrzyga organ stosowanie do potrzeb postępowania. Ma on zatem swobodę w możliwości stosowania tego środka, jeżeli tylko może on pomóc wyjaśnić okoliczności faktyczne. Organ wydaje postanowienie o przeprowadzeniu oględzin w którym wskazuje przedmiot oraz termin. Uczestnicy oględzin powinni zostać zawiadomienie o terminie ich przeprowadzenia na co najmniej 7 dni przed wskazaną w postanowieniu datą  (art. 190 § 1 op).

Organ mając na uwadze konieczność realizacji ustawowych zadań dysponuje różnymi środkami pozwalającymi na ich realizację. W przypadku braku współpracy może on działać w oparciu o środki dowodowe przewidziane w ordynacji podatkowej.

Paweł Sopalski


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10659|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10233|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl