CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Gdy spółdzielnia nie chce współpracować...

Redakcja Administratora  |  25.09.2015
Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego
Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego
fot. archiwum własne

Gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach wprowadziła zmiany mające na celu usprawnienie i uproszczenie realizacji ustawowych obowiązków przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Zdarzają się jednak sytuacji, kiedy spółdzielnia nie wykazuje chęci współpracy. Co w tej sytuacji może zrobić organ?

Po zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) nastąpiły zmiany podmiotów zobowiązanych do składania deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W pierwszej kolejności dokonano ujednolicenia tej kwestii w odniesieniu do posiadaczy zależnych nieruchomości. Największa jednak zmiana dokonana została w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. To wspólnota a nie właściciele poszczególnych lokali zobowiązana jest do złożenia deklaracji.

Jeżeli zachodzą wątpliwości co do tego, iż deklaracja została złożona na mniej lokali niż powinna zachodzi sytuacja opisana w art. 6o ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W tej sytuacji Związek ma prawo wszcząć postępowanie określające zobowiązanie podatkowe. Postępowanie takie skutkuje wydaniem decyzji, która zastępuje w takim przypadku deklarację. Ustawodawca zapobiegając nadmiernej biurokracji zadecydował, iż decyzja określająca pozostaje w mocy do momentu, kiedy nie zmienią się okoliczności będące podstawą naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowa deklaracja może być złożona, i przez organ dopuszczona, dopiero w momencie kiedy zajdą zmiany w lokalach wspólnoty.

Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego. W przypadku, kiedy zachodzą wątpliwości co do ilości osób zamieszkujących na danej nieruchomości organ może przeprowadzić oględziny takiej nieruchomości. Po pierwsze organ może sprawdzić zużycie wody na danej nieruchomości i na tej podstawie oszacować ilość osób ją zamieszkujących. W dalszej kolejności może zwrócić się do spółdzielni lub wspólnoty o wyjaśnienia. Ostatecznie może przeprowadzić dowód z oględzin nieruchomości i sprawdzić ile osób faktycznie zamieszkuje nieruchomość i na tej podstawie określić w decyzji prawidłową wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.

Zgodnie z art. 198 § 1 ustawy – ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) organ podatkowy może w razie potrzeby przeprowadzić oględziny. Ustawa nie podaje szerszej definicji oględzin. Piotr Pietrasz stwierdza, iż „oględziny polegają na bezpośrednim zbadaniu osoby, nieruchomości, miejsca bądź rzeczy ruchomej przez właściwy organ podatkowy, w celu dokonania spostrzeżeń mających znaczenie dla ustalenia stanu faktycznego w sprawie.” (P. Pietrasz, Komentarz do art. 189 [w:] C. Kosikowski (red.), L. Etel (red.), Ordynacja Podatkowa. Komentarz, LEX 2013). Przeprowadzenie oględzin jest możliwe także w celu ustalenia sytuacji materialnobytowej podatnika w postępowaniu w sprawie umorzenia zaległości podatkowych (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 września 2007 r., I SA/Bk 75/05, LEX nr 372599).

O potrzebie przeprowadzenia oględzin rozstrzyga organ stosowanie do potrzeb postępowania. Ma on zatem swobodę w możliwości stosowania tego środka, jeżeli tylko może on pomóc wyjaśnić okoliczności faktyczne. Organ wydaje postanowienie o przeprowadzeniu oględzin w którym wskazuje przedmiot oraz termin. Uczestnicy oględzin powinni zostać zawiadomienie o terminie ich przeprowadzenia na co najmniej 7 dni przed wskazaną w postanowieniu datą  (art. 190 § 1 op).

Organ mając na uwadze konieczność realizacji ustawowych zadań dysponuje różnymi środkami pozwalającymi na ich realizację. W przypadku braku współpracy może on działać w oparciu o środki dowodowe przewidziane w ordynacji podatkowej.

Paweł Sopalski


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy wiesz, jak naprawić lub odnowić posadzki z lastryko w budynku? »

uszkodzona posadzka z lastrykoRemont posadzek może obejmować różne czynności – od renowacji, przez szlifowanie, czyszczenie i impregnację, aż po krystalizację. Wybór konkretnej operacji... Czytam więcej »


Co zrobić gdy Twój budynek nie ma dostępu do gazu? To nie problem »

Gaz ziemny dla osiedli i budynkówSieć gazowa LPG  to wygodny i tańszy sposób korzystania z instalacji gazu płynnego. Z jednego zbiornika lub parku zbiornikowego korzysta jednocześnie wielu odbiorców. To rozwiązanie może być zastosowane na osiedlu domów jednorodzinnych jak i w budynkach wielorodzinnych. W zależności od możliwości technicznych ... Zobacz ile to kosztuje »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Odpady - czy są korzyści ze stosowania pojemników półpodziemnych? »

mieszkańcy spółdzielni pojemniki podziemne
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Rzadko się zdarza, aby miejsce, w którym znajdują się śmietniki, nie budziły odrazy – przykry widok i zapach. Ponadto powierzchnia, na której znajdują się wiaty śmietnikowe, zwykle... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę telefonem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi? Możesz... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11461|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11030|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl