CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Gdy spółdzielnia nie chce współpracować...

Redakcja Administratora  |  25.09.2015
Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego
Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego
fot. archiwum własne

Gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach wprowadziła zmiany mające na celu usprawnienie i uproszczenie realizacji ustawowych obowiązków przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Zdarzają się jednak sytuacji, kiedy spółdzielnia nie wykazuje chęci współpracy. Co w tej sytuacji może zrobić organ?

Po zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) nastąpiły zmiany podmiotów zobowiązanych do składania deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W pierwszej kolejności dokonano ujednolicenia tej kwestii w odniesieniu do posiadaczy zależnych nieruchomości. Największa jednak zmiana dokonana została w odniesieniu do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. To wspólnota a nie właściciele poszczególnych lokali zobowiązana jest do złożenia deklaracji.

Jeżeli zachodzą wątpliwości co do tego, iż deklaracja została złożona na mniej lokali niż powinna zachodzi sytuacja opisana w art. 6o ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W tej sytuacji Związek ma prawo wszcząć postępowanie określające zobowiązanie podatkowe. Postępowanie takie skutkuje wydaniem decyzji, która zastępuje w takim przypadku deklarację. Ustawodawca zapobiegając nadmiernej biurokracji zadecydował, iż decyzja określająca pozostaje w mocy do momentu, kiedy nie zmienią się okoliczności będące podstawą naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nowa deklaracja może być złożona, i przez organ dopuszczona, dopiero w momencie kiedy zajdą zmiany w lokalach wspólnoty.

Wszczynając postępowanie podatkowe organ ma prawo przeprowadzać wszystkie dowody dla całościowego wyjaśnienia stanu faktycznego. W przypadku, kiedy zachodzą wątpliwości co do ilości osób zamieszkujących na danej nieruchomości organ może przeprowadzić oględziny takiej nieruchomości. Po pierwsze organ może sprawdzić zużycie wody na danej nieruchomości i na tej podstawie oszacować ilość osób ją zamieszkujących. W dalszej kolejności może zwrócić się do spółdzielni lub wspólnoty o wyjaśnienia. Ostatecznie może przeprowadzić dowód z oględzin nieruchomości i sprawdzić ile osób faktycznie zamieszkuje nieruchomość i na tej podstawie określić w decyzji prawidłową wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.

Zgodnie z art. 198 § 1 ustawy – ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 1399 z późn. zm.) organ podatkowy może w razie potrzeby przeprowadzić oględziny. Ustawa nie podaje szerszej definicji oględzin. Piotr Pietrasz stwierdza, iż „oględziny polegają na bezpośrednim zbadaniu osoby, nieruchomości, miejsca bądź rzeczy ruchomej przez właściwy organ podatkowy, w celu dokonania spostrzeżeń mających znaczenie dla ustalenia stanu faktycznego w sprawie.” (P. Pietrasz, Komentarz do art. 189 [w:] C. Kosikowski (red.), L. Etel (red.), Ordynacja Podatkowa. Komentarz, LEX 2013). Przeprowadzenie oględzin jest możliwe także w celu ustalenia sytuacji materialnobytowej podatnika w postępowaniu w sprawie umorzenia zaległości podatkowych (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 września 2007 r., I SA/Bk 75/05, LEX nr 372599).

O potrzebie przeprowadzenia oględzin rozstrzyga organ stosowanie do potrzeb postępowania. Ma on zatem swobodę w możliwości stosowania tego środka, jeżeli tylko może on pomóc wyjaśnić okoliczności faktyczne. Organ wydaje postanowienie o przeprowadzeniu oględzin w którym wskazuje przedmiot oraz termin. Uczestnicy oględzin powinni zostać zawiadomienie o terminie ich przeprowadzenia na co najmniej 7 dni przed wskazaną w postanowieniu datą  (art. 190 § 1 op).

Organ mając na uwadze konieczność realizacji ustawowych zadań dysponuje różnymi środkami pozwalającymi na ich realizację. W przypadku braku współpracy może on działać w oparciu o środki dowodowe przewidziane w ordynacji podatkowej.

Paweł Sopalski


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10162|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl