Artykuł sponsorowany

Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

FIRMA BMETERS  |  20.05.2019  |  4

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

Korzystaj z zaworów termostatycznych

Chodzi o to, by wykorzystywać taką ilość ciepła, jaka jest faktycznie potrzebna do zachowania komfortu. A więc wychodząc z domu do pracy należy przykręcać głowicę zaworu o kilka stopni. Temperatura spadnie tylko nieznacznie, ale zużycie energii będzie przez te kilka godzin mniejsze o 20-30%. Z tego samego powodu termostat przykręcamy także na noc.

Obniżać temperaturę można również podczas wykonywania czynności związanych z ruchem, takich jak sprzątanie lub gotowanie. Nie należy jednak nadmiernie wychładzać pomieszczeń. Jeśli temperatura w mieszkaniu spadnie poniżej 15 stopni, powrót do temperatury pokojowej będzie wymagał długiego i kosztownego nagrzewania. Czytaj także »

Ograniczaj straty ciepła w mieszkaniu

Mieszkanie powinno się wietrzyć otwierając okno na oścież przez 5-10 minut. Powietrze wymienia się wówczas na świeże, ale ściany i meble nie zdążą się wychłodzić.

Ponowne nagrzanie ich trwa długo i wymaga dużo energii, powietrze natomiast nagrzewa się szybko. Pozostawianie uchylonego okna na dłuższy czas to zdecydowanie mniej energooszczędny sposób wietrzenia. Wychładza nie tylko ściany i meble, ale także termostat przy grzejniku. Zimno powoduje maksymalne otwarcie się zaworu i duże straty energii.

Masz pytania o zawory termostatyczne? Zadzwoń - 71 388 90 83.

Prawidłowe wietrzenie pomaga także utrzymać odpowiednią wilgotność w mieszkaniu – powinna ona wynosić 40-60%. Zbyt wysoka sprzyja rozwojowi pleśni, powoduje też, że chłód w pomieszczeniu jest bardziej odczuwalny, zbyt niska – nie służy zdrowiu. Do orientacyjnych pomiarów można kupić w markecie budowlanym higrometr.

Kliknij aby powiększyć

 

Jeśli w domu są okna PCV koniecznie należy je wyregulować kluczem imbusowym tak, aby gładko otwierały się i zamykały, w ten sposób zlikwidujemy także drobne nieszczelności. Przed mrozami powinno się również sprawdzać uszczelki w oknach i nasmarować je środkiem konserwującym, a jeśli są skorodowane - wymienić u producenta okien. Jeżeli mimo regulacji nadal da się wyraźnie wyczuć, że „ciągnie” od okna najlepiej wezwać serwis – być może okna jest źle osadzone lub powstała nieszczelność np. między ramą a szybą albo oknem a ścianą. 

Nie przepłacaj za ogrzewanie! Zadzwoń - 71 388 90 83.

W oknach starego typu nie ma innego wyjścia, jak tylko przykleić uszczelki z pianki lub gumy albo zastosować silikon. Można też przymocować do ramy okiennej bezbarwną folię termokurczliwą (tzw. dodatkową szybę). Kupuje się ją w supermarketach budowlanych, przykleja do ramy za pomocą taśmy dwustronnie klejącej i lekko ogrzewa suszarką do włosów, aby się naprężyła. Dobrze naklejona jest niewidoczna, nie zniekształca obrazu i nie zmienia kolorów.

Po zmroku warto również zasłonić  okna żaluzjami lub zasłonami – będą stanowić dodatkową izolację szyby. Z uszczelnianiem nie można jednak przesadzić – zbyt szczelne okna uniemożliwiają wentylację mieszkania. Świeże powietrze powinno napływać przez niewielkie szczeliny w stolarce okiennej, a powietrze zużyte wypływać na zewnątrz przez kratki wentylacyjne (w łazience i kuchni). Jeśli uniemożliwimy cyrkulację – prędzej czy później na ścianach pojawi się wilgoć. Zobacz także » 

 

Warto sprawdzić także, czy drzwi wejściowe są szczelne. Z reguły zimne powietrze dostaje się do domu szparą między drzwiami a dolną futryną. Sprawdza się zwykła uszczelka piankowa. Jeśli szczeliny są większe można spróbować z uszczelką gumową – dostępne są różne grubości.

 

Pozwól ciepłemu powietrzu swobodnie cyrkulować

Ciepło emitowane przez grzejnik powinno równomiernie, bez przeszkód rozchodzić się po pomieszczeniu.

Dlatego nie powinno się kaloryferów zabudowywać ani zasłaniać zasłonami, meblami i innymi przedmiotami. Z tego samego powodu nie powinno się też wieszać na nich prania. Jeśli nie ma możliwości zaaranżowania przestrzeni bez zasłaniania grzejnika, należy zostawić przynajmniej 10 cm wolnej przestrzeni między meblem a grzejnikiem, aby ułatwić cyrkulację powietrza. Warto również zainstalować za grzejnikiem ekran z folii aluminiowej odbijającej ciepło.

BMETERS

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37


www.bmeters.pl

Komentarze

(3)
Sławka | 26.09.2016, 22:06
Szanowny Autorze. Zalecam ostrożność w udzielaniu rad typu "przykręcać głowicę zaworu o kilka stopni". Termostat skręcony do pozycji "1" generuje zawyżone wskazania na podzielniku w stosunku do ilości wyemitowanego ciepła. Podzielnik w naszych mieszkaniach zawieszone są ok. 15 cm od góry. I tylko w tym obszarze grzejnik jest ciepły, dla ustawienia termostatu "1". Reszta grzejnika jest zimna! -czego podzielnik już "nie czuje". Widocznie algorytmy są sztywne i pracują prawidłowo , tzn. zgodnie z normą, tylko w tzw. warunkach bazowych. Kiedy warunki odbiegają od bazowych - głupieją.

Ludzie się zorientowali i zamykają zawory grzejników całkowicie. Skutek? Do ich wychłodzonych mieszkań przepływa ciepło z mieszkań sąsiednich. Kto za nie płaci? Wiadomo, że nie ci, których podzielniki na wyłączonych grzejnikach nie wykazały "zużycia".

Oszczędzaniem energii powinien zajmować się dostawca ciepła, poprzez regulatory nastaw i automatykę pogodową. A nie mieszkańcy, którzy doprowadzają do rozregulowania sieci c.o.

Polecam analizę faktur za c.o. Ilość ciepła dostarczonego do budynku na przestrzeni 10 lat nie wykazuje tak gwałtownego spadku, jak wskazania podzielników. Zatem oszczędzamy zamykając zawory grzejników, czy nie? Może Pan Autor to skomentować?
Ela | 03.10.2019, 14:53
Autor chyba nie dal rady tego skomentowac, bo odpowiedzi brak do dzis.
Dariusz_szek | 27.03.2020, 06:21
Druga sprawa to dobra termomodernizacja. Ocieplenie budynku i zidentyfikowanie mostków cieplnych
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
Wyświetleń: 16595|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11868|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl