Artykuł sponsorowany

Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne

FIRMA BMETERS  |  20.05.2019  |  2
BMeters

Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.

 

Energia cieplna dostarczana jest do odbiorców z przedsiębiorstw energetyczno-ciepłowniczych, na mocy umowy, którą po stronie odbiorcy podpisuje właściciel lub zarządca budynku. Tym samym zobowiązuje się on do rozliczenia kosztów dostarczonego ciepła. Jeszcze kilka lat temu podstawą do rozliczeń lokali użytkowych i mieszkalnych były wskazania podzielników kosztów ogrzewania lub metraż/kubatura lokalu. Dziś tam, gdzie jest to techniczne możliwe stosuje się ciepłomierze. Powszechnie korzysta się z nich w nowych budynkach z poziomym doprowadzaniem ciepła do poszczególnych mieszkań z klatek schodowych.

Dzisiejsze ciepłomierze

Dzisiejsze ciepłomierze to precyzyjne i inteligentne urządzenia, które poza oczywistą możliwością odczytu wskazań, mają szereg innych funkcji.

Archiwizują dane, umożliwiają zdalny odczyt w dowolnym momencie wybranym przez inkasenta, alarmują użytkowników o błędach w pracy, uszkodzeniach urządzenia czy problemach z dystrybucją ciepła. Istotne jest również to, że funkcjonują w ramach zintegrowanych systemów odczytów i rozliczeń, przez co wprowadzają je na zupełnie nowy poziom – wyjaśnia Marcin Piecyk, Dyrektor Handlowy BMETERS Polska. Zabacz na stronie producenta »

Nie dziwi fakt, że w nowych budynkach, instalacje rurociągowe od podstaw projektowane są tak, by możliwe było kontrolowanie zużycia ciepła za pomocą ciepłomierzy. Stosuje się wówczas dwa rodzaje ciepłomierzy – główny, montowany przez przedsiębiorstwo energetyczne, służy do rozliczenia całkowitego zużycia ciepła w budynku. Ciepłomierze indywidualne montowane są przez właściciela lub zarządcę budynku i umożliwiają zliczenie ciepła zużytego przez dany lokal. Używa się do tego ciepłomierzy kompaktowych (przetwornik przepływu jest zespolony z przelicznikiem i czujnikami temperatury) przeznaczonych do dokonywania pomiarów małych przepływów w mieszkaniach. Ciepłomierze rozłączne, gdzie przelicznik nie jest bezpośrednio połączony z przetwornikiem przepływu, stosowane są wszędzie tam, gdzie średnica rur jest duża – w obiektach przemysłowych lub właśnie jako ciepłomierze główne.

Masz pytania odnośnie ciepłomierzy? Zadzwoń - 71 388 90 83.

Rodzaje pomiarów

Zarządca może wybierać między trzema rodzajami ciepłomierzy w zależności od zastosowanego w nich przetwornika przepływu:

przetwornik mechaniczny – przetwornik przepływu zawierający wirnik napędzany strumieniem przepływającej wody. Aby zapobiec zakłóceniom transmisji magnetycznej w najnowszych ciepłomierzach mechanicznych stosuje się np. bezmagnesowe sprzęgła transmisji obrotów wirnika oparte na indukcji magnetycznej. To rozwiązanie nie pobiera tyle energii co odpowiedniki ultradźwiękowe lub elektromagnetyczne. Jest też stosunkowo najtańsze, zapewniając najlepszy stosunek jakości do ceny. Jednak zastosowanie mechanicznego, ruchomego elementu skutkuje najniższą dokładnością spośród wszystkich rodzajów ciepłomierzy.

•  przetwornik ultradźwiękowy – przetwornik przepływu, który mierzy objętość przepłyniętej wody za pomocą dwukierunkowej techniki ultradźwiękowej opartej na metodzie pomiaru czasu tranzytu. Nie zawiera żadnych elementów mechanicznych, dzięki czemu ciepłomierze z ultradźwiękową metodą pomiaru cechują się długotrwałą stabilnością i wyższą dokładnością niż ciepłomierze mechaniczne. Za tym idzie jednak cena – wyższa niż w przypadku ciepłomierzy mechanicznych.

•  przetwornik elektromagnetyczny – wykorzystuje różnicę napięcia elektrycznego pomiędzy elektrodami „otulającymi” przetwornik. Taki przetwornik przepływu nie zawiera wewnętrznych elementów mechanicznych. W połączeniu ze sposobem pomiaru przepływu czyni go zupełnie niewrażliwym na rodzaj i jakość czynnika grzejnego lub chłodzącego i można go zabudować w przewodach o różnym przebiegu – poziomym, pionowym lub ukośnym. Przepływomierze te mają dużą dokładność i stabilność w szerokim zakresie pomiarów, zużywają jednak dużo energii elektrycznej, a to z kolei  przekłada się na żywotność baterii lub konieczność stosowania zewnętrznego zasilania. Przetwornik elektromagnetyczny daje najwyższą dokładność pomiarów, co jednak czyni go najdroższym ze wszystkich trzech rodzajów ciepłomierzy. Znajduje zastosowanie wyłącznie w przemyśle. Czytaj także »

 

Czujniki temperatury wody

Czujniki montuje się na przewodach zasilającym i powrotnym, dzięki czemu mierzą temperaturę wody przed i po wyjściu z opomiarowanej części instalacji. Wykorzystują zjawisko zmiany oporności czujnika platynowego w reakcji na zmianę temperatury. W zależności od jego czułości różnią się szybkością i dokładnością.

Zadzwoń pod numer 71 388 90 83, odpowiemy na każde pytanie.

Przelicznik elektroniczny

Przelicznik to element ciepłomierza, odbierający informacje od przetwornika przepływu i czujników temperatury oraz przetwarzający je. Wartości, jakie pokazuje przelicznik to m.in.: pomiar energii cieplnej lub chłodu, zapamiętywanie historii wskazań, moc chwilowa, wartości przepływu oraz temperatury czujników. Dla zarządcy ważna jest jego kompatybilność z coraz bardziej popularnymi na rynku systemami zdalnego odczytu. Możliwość wyposażenia ciepłomierzy w zdalny odczyt radiowy lub przewodowy pozwala na ich integrację z systemami odczytu i rozliczeń innych urządzeń jak np. wodomierze.

Dzięki najnowszym konstrukcjom przeliczników ciepłomierze mogą też służyć jako liczniki chłodu – można je stosować zarówno w instalacjach grzewczych, jak również w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodzenia. Sprawdź »

 

Dobór do instalacji

Decyzja o tym, jaki ciepłomierz powinien być zamontowany na instalacji zapada na etapie projektu samej instalacji C.O. Podstawowymi parametrami ciepłomierzy, które bierze się pod uwagę są przepływ nominalny, średnica oraz straty ciśnień. To one określają, czy dany ciepłomierz może zostać zastosowany w danym projekcie. Przepływ obliczeniowy ciepłomierza ustalany jest na podstawie zamówionej mocy cieplnej, niezbędnej do zapewnienia pokrycia strat ciepła, utrzymania normatywnej temperatury wody oraz prawidłowej pracy innych urządzeń na instalacji. Na podstawie przepływu obliczeniowego dobierany jest przepływ nominalny ciepłomierzy.

Oprócz przepływu ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia na instalacji, które umożliwi dostarczenie ciepła do wszystkich fragmentów instalacji w trakcie jej eksploatacji. W tym celu konieczne jest określenie średnicy rur oraz dopuszczalnych strat ciśnień dla ciepłomierzy, które miałyby pracować na projektowanej instalacji. To punkt wyjściowy. W kolejnym etapie doboru ciepłomierza bierze się pod uwagę jego dynamikę przepływu, sposób pomiaru przepływu, klasę dokładności i pozostałe funkcje, które mogą mieć znaczenie dla właściciela lub zarządcy budynku.

Zadzwoń pod numer 71 388 90 83 i porozmawiaj z ekspertem.

Ciepłomierze, o ile istnieją warunki techniczne do ich instalacji, zapewniają najbardziej precyzyjny pomiar spośród innych możliwości. Trzeba jedynie monitorować, czy nie uległy uszkodzeniu w trakcie okresu rozliczeniowego i pamiętać o legalizacji co 5 lat.

BMETERS

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37


www.bmeters.pl

Komentarze

(2)
Heni | 27.03.2020, 06:32
Warto też dodać, że takie ciepłomierze pomagają w analizie kiedy zużycie i obciążenie jest największe
Barekxx | 17.05.2020, 06:07
Nie wiedziałem nawet, że można je stosować zarówno w instalacjach grzewczych, jak również w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodzenia.
   1 / 1   
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
Wyświetleń: 16604|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11870|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl