administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Pięć lat i co dalej?

FIRMA BMETERS | 2019-05-20

Po upływie 5 lat urządzenia metrologiczne muszą zostać wymienione lub ponownie zalegalizowane. Podejmując decyzję o wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim koszty. Różnice cenowe między legalizacją a wymianą na nowy wcale nie są jednak duże.

treść sponsorowana

Wskazania wodomierzy i ciepłomierzy są podstawą do rozliczeń. Dlatego podlegają prawnej kontroli zmierzającej do wykazania, czy spełniają one wymagania techniczne i metrologiczne określone we właściwych przepisach.

Legalizacja urządzeń pomiarowych

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 stycznia 2008 roku urządzenia pomiarowe mogą być stosowane przez okres pięciu lat od pierwszego dnia roku następującego po roku dokonania legalizacji. Oznacza to, że przed upływem tego okresu powinny zostać zdemontowane i poddane ponownej legalizacji lub wymienione na nowe, gdyż wskazania urządzeń pomiarowych, którym skończył się okres legalizacyjny, nie mogą być wykorzystywane do rozliczeń kosztów zużycia. Zobacz również »

Wodomierze oraz ciepłomierze o nominalnym strumieniu objętości nie większym niż 500m3/h, z wyłączeniem ciepłomierzy zwężkowych i ciepłomierzy składanych, uzyskują legalizację na okres pięciu lat począwszy od pierwszego dnia stycznia roku następującego po roku, w którym legalizacja została dokonana. W przypadku ciepłomierzy, ten sam okres dotyczy par czujników temperatury oraz przetworników przepływu. Aktualność legalizacji potwierdza cecha legalizacyjna określająca podmiot, który dokonał legalizacji oraz rok jej dokonania. Cecha w przypadku wodomierzy oraz ciepłomierzy przyjmuje najczęściej formę plomby ołowianej, naklejki lub hologramu umieszczonego na obudowie – mówi Jan Bejszer, dyrektor techniczny BMETERS Polska.

Masz pytania o opomiarowanie? Zadzwoń - 71 388 90 83.

Urządzenia pomiarowe muszą zostać zgłoszone do ponownej legalizacji w sytuacji, gdy minął okres legalizacji lub gdy ulegną awarii, zostaną naprawione i przywrócone do pracy. Legalizację trzeba przeprowadzić przed wprowadzeniem urządzenia na rynek i nie później niż przed ponownym zamontowaniem. Podobnie postępuje się, gdy przyrząd ma zniszczoną cechę legalizacyjną albo wymagane prawnie oznaczenia. Oczywiście alternatywą jest wówczas także wymiana wodomierza czy ciepłomierza na nowy.

Wprowadzenie do obrotu lub użytkowanie wodomierzy lub ciepłomierzy bez dowodów kontroli metrologicznej lub nie spełniających wymagań jest karane grzywną. Warto wiedzieć, że te same zapisy ustawy "Prawo o miarach" z dnia 11 maja 2001r. Art. 26 dotyczą także osób, które stosują lub tylko przechowują w stanie gotowości do użycia przyrządy pomiarowe nieposiadające aktualnej cechy legalizacji.

Legalizacja i regeneracja

Podczas pięciu lat użytkowania na wodomierzach i ciepłomierzach gromadzi się osad mineralny z wody (zwłaszcza ciepłej i gorącej), który poruszany przez strumień przepływający przez urządzenie powoduje zużycie części mechanicznych. Dlatego wymagana jest wymiana lub ponowna legalizacja urządzeń.

Ponowna legalizacja jest czasochłonna. Trzeba najpierw wodomierze lub ciepłomierze wymontować z sieci i dostarczyć do punktu legalizacyjnego. Na okres legalizacji zwykle zastępuje się je innymi egzemplarzami posiadającymi ważną cechę legalizacyjną. Realizuje się to najczęściej partiami: wymienia określoną liczbę urządzeń, a po otrzymaniu już zalegalizowanych egzemplarzy wymienia się kolejną i tak aż do zalegalizowania wszystkich.

Cała ta procedura wiąże się z kosztami. Zapłacić trzeba za pracę instalatorów oraz ponieść wysokie koszty logistyczne związane z częstymi transportami małych partii urządzeń przeznaczonych do legalizacji. Ponadto cały proces rozciąga się bardzo mocno w czasie. Do tego dochodzi opłata za legalizację oraz naprawę wodomierzy i ciepłomierzy. Są one czyszczone, regulowane, uszczelniane tak, aby mogły pracować przez kolejne pięć lat spełniając wymogi metrologiczne. Dodatkowo urządzenia powtórnie legalizowane posiadają jedynie 2-letnią gwarancję, zamiast 5-letniej w przypadku nowych. Wybierz urządzenia dla siebie »

Zadzwoń i zadaj pytania ekspertom BMeters - 71 388 90 83.

W przypadku wodomierzy jednostrumieniowych oraz ciepłomierzy z mechanicznym przetwornikiem przepływu koszt serwisowania jest na ogół wysoki. Ze względu na duży stopień zużycia elementów mechanicznych oraz naprężeń występujących podczas pięcioletniej pracy urządzenia trzeba wymieniać jego części na nowe. – zaznacza Jan Bejszer.

O ile więc sama usługa legalizacji zawsze pozostaje rozwiązaniem tańszym niż zakup nowych urządzeń, to po uwzględnieniu wszystkich opłat okazuje się, że różnica w cenie jest niewielka.

Wymiana wodomierzy i ciepłomierzy na nowe

Jest to rozwiązanie tylko niewiele droższe, ale za to bardziej atrakcyjne, ponieważ proces wymian trwa zdecydowanie krócej i nie potrzeba dysponować dodatkowymi urządzeniami w celu zapewniania rotacji wymian. Od strony logistycznej również ponosi się mniejsze koszty. Przyrządy pomiarowe są co pięć lat coraz lepsze, nowocześniejsze i bardziej precyzyjne. Sprawdź »

Producenci ciągle podnoszą parametry metrologiczne swoich produktów, wprowadzają ułatwienia w eksploatacji. Decydując się na wymianę wodomierzy i ciepłomierzy na nowe zyskujemy również przede wszystkim pięcioletnią gwarancję obejmującą cały okres legalizacyjny, co w porównaniu do roku lub dwóch lat w przypadku powtórnej legalizacji najczęściej jest argumentem decydującym.

BMETERS POLSKA
SP. Z O.O.

ul. Główna 60
51-188 Psary k. Wrocławia
tel. 71 388 90 83
fax 71 387 15 37

[email protected]
www.bmeters.pl

Komentarze

  • Nes_Damian Nes_Damian, 27.03.2020r., 06:31:58 RTo znaczy, że co 5 lat powinna być wymiana wodomierzy?
  • Lentinkowy Lentinkowy, 17.05.2020r., 06:06:32 To samo tyczy się ciepłomierzy, poprostu wystandaryzowane urządzenia się rozregulowują

Powiązane

FIRMA BMETERS BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości BMETERS POLSKA na Seminariach Rynku Nieruchomości

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

BMETERS POLSKA bierze udział w Seminariach Rynku Nieruchomości organizowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami.

FIRMA BMETERS Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN

Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN Wodomierz BMETERS w Dzień Dobry TVN

Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali...

Wodomierz BMETERS pojawił się w materiale Dzień Dobry TVN. Dziennikarze programu sprawdzali, co jest bardziej ekonomiczne - zmywanie naczyń ręcznie czy w zmywarce. Efekty testu porównawczego sprawdzali na wodomierzu BMETERS. Okazało się, że podczas zmywania ręcznego zużyto 36 litrów wody, a podczas mycia w zmywarce - tylko 14 litrów. Wodomierz bardzo precyzyjnie pokazał tę różnicę.

FIRMA BMETERS Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne

Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne Picie wody prosto z kranu jest ryzykowne

Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie...

Mimo, że woda produkowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest zdatna do picia, specjaliści BMETERS, jako przedstawiciele firmy nie tylko sprzedającej, ale też serwisującej wodomierze, odradzają picie „kranówki”. Z ich doświadczenia wynika, że woda, która płynie z kranów może być poważnie zanieczyszczona.

FIRMA BMETERS Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie

Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie Relacja z konferencji Bmeters w Krakowie

Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator...

Ponad 70 osób zainteresowanych tematem opomiarowania mediów, uczestniczyło 10 czerwca 2014 r. w konferencji dotyczącej podniesienia efektywności w instalacjach budownictwa wielolokalowego. Organizator spotkania – BMETERS Polska wraz parterami – firmami Grundfos i Alter SA oraz Politechniką Wrocławską – na miejsce konferencji wybrali siedzibę krakowskiej spółki Miastoprojekt.

FIRMA BMETERS Jak oszczędzać wodę latem - sposoby z życia wzięte

Jak oszczędzać wodę latem - sposoby z życia wzięte Jak oszczędzać wodę latem - sposoby z życia wzięte

Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by...

Latem zużycie wody idzie w górę. Uwielbiamy podlewać ogródki, napełniać ku uciesze dzieci dmuchane baseny i brać kilka razy dziennie orzeźwiający prysznic. Jak korzystać z tych letnich przyjemności, by radości nie zepsuł rachunek za wodę?

FIRMA BMETERS, Redakcja Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

10 czerwca br. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Poprawa efektywności w systemach instalacji wodnej, grzewczej oraz ochrony przed spalinami w budynkach wielolokalowych".

FIRMA BMETERS Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne

Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne Dobór ciepłomierzy w oparciu o parametry techniczne

Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom...

Najważniejsze elementy ciepłomierza to przetwornik przepływu, czujniki temperatury i elektroniczny przelicznik. Ponieważ wybór urządzeń na rynku jest szeroki, warto wiedzieć, jakie możliwości dają użytkownikom parametry techniczne tych elementów.

FIRMA BMETERS Wodomierz z odczytem radiowym - korzyść dla zarządcy i lokatora

Wodomierz z odczytem radiowym - korzyść dla zarządcy i lokatora Wodomierz z odczytem radiowym - korzyść dla zarządcy i lokatora

Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom,...

Wymieniając wodomierze wielu zarządców decyduje się na zakup najnowocześniejszego rozwiązania – wodomierzy z odczytem radiowym. Jest ono droższe niż tradycyjne, ale przynosi duże oszczędności administratorom, a lokatorom ułatwia życie.

FIRMA BMETERS Oszczędzaj wodę z głową

Oszczędzaj wodę z głową Oszczędzaj wodę z głową

Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali...

Czasami wystarczy tylko zmienić nawyki, by marnować znacznie mniej wody. A parę dodatkowych, niewielkich inwestycji w gospodarstwie domowym przyniesie co najmniej kilkaset złotych oszczędności w skali roku.

FIRMA BMETERS Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca?

Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca? Różnice w odczycie. Co może zrobić zarządca?

Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?

Różnice między odczytem wskazań wodomierza głównego i sumy wodomierzy w mieszkaniach lokatorów są nie do uniknięcia. Skąd się biorą i jak można je zmniejszyć?

FIRMA BMETERS Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?

Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza? Jak dokonać rozliczenia w przypadku niesprawności technicznej wodomierza?

Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście...

Na wniosek zarządcy przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ma obowiązek sprawdzić prawidłowość działania wodomierza głównego, jeśli ten okaże się niesprawny technicznie. Jeśli wodomierz rzeczywiście okaże się wadliwy jest to bezpłatne, ale w przypadku, gdy kontrola nie potwierdzi zgłoszonych zastrzeżeń, zarządca pokrywa jej koszty.

FIRMA BMETERS Rejestracja zużycia wody

Rejestracja zużycia wody Rejestracja zużycia wody

To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście...

To usługa, z której korzystają najczęściej przedsiębiorstwa wodociągowe w celu dokładnego dobrania wodomierzy, ale czasami również zarządcy, którzy chcą się przekonać, czy zainstalowany wodomierz rzeczywiście jest odpowiedni.

FIRMA BMETERS Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska.

Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska. Zasady rozliczenia zużycia ciepła - wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska.

Wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska

Wywiad z Mariuszem Sobczykiem, dyrektorem ds. rozliczeń w firmie BMETERS Polska

FIRMA BMETERS Woda twarda - wróg oszczędzania

Woda twarda - wróg oszczędzania Woda twarda - wróg oszczędzania

Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się...

Prawie cała Polska ma w kranie wodę średnio twardą lub twardą. Taka woda wymusza większe zużycie detergentów i nie służy instalacjom grzewczym oraz urządzeniom AGD. Z myślą o domowym budżecie warto się zastanowić nad technologiami umożliwiającymi zmiękczanie.

FIRMA BMETERS Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu Ciepło i tanio, czyli jak oszczędzać ciepło w mieszkaniu

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

Racjonalne gospodarowanie energią pozwala obniżyć opłaty. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad, by zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania nawet o 40%.

FIRMA BMETERS W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu

W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu W trosce o właściwy pomiar - zintegrowane systemy opomiarowania, rozliczeń oraz zdalnego odczytu

Gwarancją prawidłowego rozliczenia ponoszonych kosztów jest odpowiedni wybór urządzeń służących do opomiarowania mediów. Celem BMETERS Polska jest zapewnienie klientom szerokiej gamy, wysokiej jakości...

Gwarancją prawidłowego rozliczenia ponoszonych kosztów jest odpowiedni wybór urządzeń służących do opomiarowania mediów. Celem BMETERS Polska jest zapewnienie klientom szerokiej gamy, wysokiej jakości produktów - wodomierzy, ciepłomierzy i podzielników kosztów ciepła.

FIRMA BMETERS Pierwsza majowa konferencja w Trzebnicy za nami

Pierwsza majowa konferencja w Trzebnicy za nami Pierwsza majowa konferencja w Trzebnicy za nami

W czwartek 9 maja 2013 roku w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2 w Trzebnicy odbyła się pierwsza konferencja z zaplanowanego cyklu czterech, które odbędą się jeszcze w Czeladzi, Toruniu oraz w Warszawie.

W czwartek 9 maja 2013 roku w Hotelu Trzebnica przy ul. Leśnej 2 w Trzebnicy odbyła się pierwsza konferencja z zaplanowanego cyklu czterech, które odbędą się jeszcze w Czeladzi, Toruniu oraz w Warszawie.

BMETERS POLSKA Sp. z o.o.

BMETERS POLSKA Sp. z o.o. BMETERS POLSKA Sp. z o.o.

Firma BMETERS Polska od wielu lat obecna jest nie tylko na polskim i włoskim rynku, ale także na wielu innych rynkach...

Firma BMETERS Polska od wielu lat obecna jest nie tylko na polskim i włoskim rynku, ale także na wielu innych rynkach zagranicznych. Kilkanaście lat wytrwałej pracy nad nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz ciągłe doskonalenie procesu produkcyjnego, zostały docenione przez Klientów. Obecnie nasza firma jest jedną z największych międzynarodowych grup o zasięgu globalnym, produkujących urządzenia...

Wodomierz GSD8-RFM + RFM-TX1.1

Wodomierz GSD8-RFM + RFM-TX1.1 Wodomierz GSD8-RFM + RFM-TX1.1

Skontaktuj się z producentem: [email protected]

Skontaktuj się z producentem: [email protected]

Wodomierz CPR-RP

Wodomierz CPR-RP Wodomierz CPR-RP

Skontaktuj się z producentem: [email protected]

Skontaktuj się z producentem: [email protected]

Podzielnik Hydroclima-RFM

Podzielnik Hydroclima-RFM Podzielnik Hydroclima-RFM

Skontaktuj się z firmą: [email protected] Podzielnik Hydroclima-RFM

Skontaktuj się z firmą: [email protected] Podzielnik Hydroclima-RFM

Ciepłomierz rozłączny HYDROSPLIT

Ciepłomierz rozłączny HYDROSPLIT Ciepłomierz rozłączny HYDROSPLIT

Skontaktuj się z firmą: [email protected] Ciepłomierz rozłączny HYDROSPLIT

Skontaktuj się z firmą: [email protected] Ciepłomierz rozłączny HYDROSPLIT

Kompaktowy ciepłomierz mechaniczny HYDROCAL 2

Kompaktowy ciepłomierz mechaniczny HYDROCAL 2 Kompaktowy ciepłomierz mechaniczny HYDROCAL 2

Skontaktuj się z firmą: [email protected] Kompaktowy ciepłomierz mechaniczny HYDROCAL 2

Skontaktuj się z firmą: [email protected] Kompaktowy ciepłomierz mechaniczny HYDROCAL 2

FIRMA BMETERS Nowoczesne rozliczanie wody

Nowoczesne rozliczanie wody Nowoczesne rozliczanie wody

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, za niezawodne działanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozliczanie kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków odpowiada zarządca.

Zgodnie z Ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, za niezawodne działanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozliczanie kosztów dostawy wody i odprowadzania ścieków odpowiada zarządca.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.