CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak dbać o posadzkę i schody w budynku? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10413,wlasciwa-pielegnacja-posadzki-i-schodow-z-lastryko
Każdy rodzaj posadzki wymaga odpowiedniej konserwacji, nie inaczej jest z posadzkami z lastryko. Utarło się, że najlepszym sposobem na okresową pielęgnację jest...
Kategorie: lastryko, posadzki, schody, czyszczenie lastryko, czyszczenie posadzek, pielęgnacja posadzek

Koszty windy wedle udziałów

Paweł Puch  |  Administrator 9/2015  |  14.10.2015  |  1
arch. redakcji

Właściciele lokali ponoszą wydatki w stosunku do wielkości swoich udziałów w nieruchomości wspólnej. To samo dotyczy ponoszenia kosztów utrzymania windy, a uchwała obciążająca właścicieli tymi kosztami w proporcji do ilości osób zamieszkałych w poszczególnych mieszkaniach jest sprzeczna z prawem – wynika z wyroku Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Gmina jako właściciel lokali w budynku wspólnoty mieszkaniowej wystąpiła do sądu o uchylenie uchwały tejże wspólnoty w sprawie sposobu rozliczania kosztów części wspólnej, zgodnie z którą koszty eksploatacji dźwigu postanowiono rozliczać proporcjonalnie do ilości osób zamieszkałych w lokalach.

Sąd uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

Powództwo, o którym mowa w ust. 1, może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w ciągu sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów (ust. 1a).

Zasady rozliczania wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości są regulowane przez art. 12–14 ustawy o własności lokali. Zgodnie z jej art. 12 ust. 2 zd. 1, wydatki te pokrywane są przede wszystkim z pożytków i innych przychodów z nieruchomości wspólnej. Właściciele poszczególnych lokali zobowiązani są jednak ponosić wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (art. 13 ust. 1 ustawy). Do kosztów tych zalicza się między innymi opłaty za windę (art. 14 pkt 2 ustawy).

Rozkład wydatków i ciężarów na poszczególnych właścicieli jest z kolei regulowany przez art. 12 ust. 2 zd. 2 ustawy, zgodnie z którym właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach – proporcjonalnie do swoich udziałów.

Od zasady tej ustawa wprowadza tylko jeden wyjątek: a mianowicie, że uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z nich (art. 12 ust. 3 ustawy).

Nie jest możliwa modyfikacja zasady rozliczania kosztów według wielkości udziałów w budynkach, w których znajdują się jedynie lokale o charakterze mieszkalnym (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 11 października 2012 r., I ACa 331/12).

Wobec zasadności najdalej idącego zarzutu niezgodności zaskarżonych ustaw z prawem jedynie na marginesie zauważyć należy, że zasadny był również dalej idący zarzut strony powodowej dotyczący naruszenia jej interesów.

Strona powodowa słusznie bowiem wskazała, że uchwała – jako kryterium przyjmując faktyczne użytkowanie windy przez każdego lokatora – nie bierze pod uwagę możliwości zmiany liczby lokatorów w mieszkaniach komunalnych w ciągu roku czy chociażby faktu używania dźwigu osobowego przez osoby niemające statusu lokatorów. Dodać należy także, że częstotliwość użytkowania windy co do zasady zależy także od tego, na którym piętrze dany lokal jest położony, czego już skarżona uchwała pod uwagę nie bierze.

Nie można też stawiać interesów właścicieli lokali prywatnych w budynku wspólnoty nad interesem ekonomicznym gminy oraz lokatorów z mieszkań komunalnych, odwołując się do zasady sprawiedliwości społecznych, tak jak czyni to strona pozwana.

Sąd uznał podniesione przez stronę powodową zarzuty i w konsekwencji uchylił uchwałę w części dotyczącej ustalenia sposobu rozliczania kosztów eksploatacji dźwigu proporcjonalnie do ilości osób zamieszkałych w lokalach.

Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 24 kwietnia 2015 roku,
sygn. akt I C 537/14

P.S. Podobnie wypowiedział się Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 30 września 2013 r., w którym stanowił, że opłata za windę nie zależy od tego, ile wind jest w budynku i kto z nich korzysta.

Przeczytaj także: Wymiana wind w praktyce >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(1)
Krzysztof | 01.06.2016, 08:06

Wg. mnie wszyscy powinni płacić równo. Bo za chwilę się okaże, że ci z trzeciego piętra będą chcieli płacić mniej niż ci z 10., bo przecież jeżdżą krócej. A czasami to nawet chodzą schodami. Więc dlaczego mają płacić tyle samo? Na tego typu sprawy trzeba patrzeć szerzej.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Pojemniki na śmiecie nie muszą być brzydkie i "cuchnące" »

Brzydkie śmietnikiNowe rozwiązanie na polskim rynku przypadło do gustu również deweloperom budującym nowe osiedla mieszkaniowe, którzy coraz chętniej decydują się na... zobacz więcej »


Ile można zaoszczędzić na ociepleniu stropodachów ??
Przegląd dachu i elewacji nieruchomości - termowizja pokaże wszystko»
Ocieplanie stropodachu w budynku Termowizja w przeglądzie nieruchomości - dachy i elewacje
Jeśli ocieplimy stropodachy bloków mieszkalnych, straty możemy natychmiast przekuć na oszczędności. I to wcale niebagatelne – bo możemy zaoszczędzić od... czytam więcej» Szybko i dokładnie wykonana mapa rozkładu temperatury na elewacjach wysokich budynków mieszkalnych tak przed jak i po termomodernizacji to gwarancja szybkiej reakcji zgłoszenia... czytam dalej »

Jak niedrogo sprawić, aby elewacja budynku wyglądała ładnie i nowocześnie  »

imitacja deski elewacyjnej drewanianejNowoczesne elewacje wpisują się w panujące trendy – z jednej strony, z drugiej rozwiązanie wykazuje nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne... chcę wiedzieć »


Hydroizolacje - jak zabezpieczyć budynek przed szkodliwym wpływem wilgoci?
Zarządco zabezpiecz dach budynku !
Ochrona budynku przed wilgocią Uszczelnianie dachu nieruchomości
Skuteczne zabezpieczenie fundamentów i ścian piwnic przed wilgocią może w przyszłości oszczędzić właścicielowi domu zarówno nerwów, jak i pieniędzy... czytam więcej» Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych (...) czytam dalej »

Jak niedrogo oczyścić elewację budynku z brudu, kurzu lub nalotu »

Czyszczenie elewacji budynku

Przed spółdzielnią czy zarządcą są zawsze nowe wyzwania stawiane przez ustawodawców i mieszkańców. Działania w oparciu o potrzeby remontowe i modernizacyjne (...) Czytam więcej »


Iniekcje uszczelniające w garażach podziemnych »
Ogrzewanie za niewielkie pieniądze »
Iniekcje garażowe jak się ich pozbyć Niższe koszty ciepła
Coraz ściślejsza zabudowa oraz efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni powodują, że nasze osiedla pną się nie tylko w górę, lecz także w dół... czytam dalej» Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne? czytaj dalej »

Czy hydrofor może być cichy ?

Czy hydrofor może być cichy

Czy możliwe jest, aby wysokociśnieniowe pompy wirowe w konstrukcji pomp z silnikiem mokrym (bezdławnicowe) zapewniały najcichszą pracę (...) czytam dalej »


Jak zmniejszyć koszty ogrzewania wody?
Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »
Jak zmniejszyć rachunki za ciepło Kotły do budynków mieszkalnych
Wiele instalacji c.w.u. w budynkach mieszkalnych nie spełnia technicznych, użytkowych oraz ekonomicznych wytycznych polskiego prawa budowlanego. Najpoważniejszym problemem jest brak (...) czytaj dalej »

Kotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o ... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jakie przygotowanie zawodowe powinien mieć zarządca?
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...

Produkty i technologie

9/2018

Aktualny numer:

Administrator 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w opodatkowaniu na rynku nieruchomości
  • - Jak (nie) rozliczać kosztów?
Zobacz szczegóły

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 15520|Ocena: 3.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl