CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Brudno Tu, a potem Czysto Tu

Irena Scholl  |  Administrator 9/2015  |  14.10.2015
www.ekologiczny-dom.com

Postęp cywilizacyjny ma swoje brudne strony. Mamy apetyt na coraz więcej artykułów konsumpcyjnych, a producenci prześcigają się w jego zaspokajaniu, co m.in. powoduje, że my, konsumenci, produkujemy coraz więcej… śmieci. Pozbywamy się ich często w sposób zgoła niecywilizowany: wyrzucamy je bezmyślnie, byle gdzie i byle jak.

We wrześniu 1989 r. australijscy ekolodzy po raz pierwszy zorganizowali przedsięwzięcie na wielką skalę: Sprzątanie Świata. Polska przystąpiła do niego 22 lata temu. Wrzesień stał się niejako „miesiącem czuwania nad czystością” niemal we wszystkich krajach. Młodzi ludzie – bo to oni najczęściej uczestniczą w wielkich porządkach – uczą się w szkołach, że utrzymywanie higieny to nie tylko mycie zębów i rąk, a estetyka nie polega na utrzymywaniu schludnego wyglądu, ładu w domu i jego bezpośrednim otoczeniu czy we własnym pokoju, jeśli się go ma. Podejmowane są też inne działania edukacyjne.

Wystarczy wysłać e-maila

Spodobała się nam akcja "Brudno Tu", prowadzona od lipca br. przez Fundację BOŚ (Banku Ochrony Środowiska), której koordynatorem jest Adam Kiedrowski. – Jej celem jest wciąganie jak największej liczby osób w zwalczanie dzikich wysypisk śmieci – wyjaśnia on.

Uczestnikami są internauci, gdyż droga e-mailowa jest najprostsza. Wystarczy zrobić zdjęcie zaśmieconego miejsca, opisać jego lokalizację i wysłać e-maila na adres brudnotu@fundacjabos.pl. Zgłoszenia pomogą stworzyć mapę dzikich wysypisk w całym kraju. Będą to również cenne informacje dla wszystkich samorządów. Często nie mają one świadomości, że w dostrzeżonych przez internautów miejscach istnieją takie wysypiska. Fundacja przygotowała dla informatorów nagrody – baterie zewnętrzne do telefonów komórkowych.

Pytam Adama Kiedrowskiego o dotychczasowe efekty akcji "Brudno Tu". Do 15 września miejsca dzikich wysypisk zgłosiło 30 internautów. Najwięcej takich miejsc wykryto…

Nasi czytelnicy nigdy by nie zgadli, gdzie. Otóż w Warszawie i jej okolicach. W Legionowie, Majdanie, na Bemowie oraz na… Saskiej Kępie, którą się uważa za salon stolicy. I to przy ul. Międzynarodowej. Wprawdzie były to tylko butelki po piwie, ale…

– Zachęcamy do zgłaszania nie tylko dużych wysypisk, lecz także tych mniejszych. Do angażowania w akcję przyjaciół, uczniów, bo wychowanie dla czystości najlepiej zaczynać jak najwcześniej – mówi koordynator akcji.

Dlaczego dzikie wysypiska są groźne?

Redakcja „Administratora” jest chętna do działań edukacyjnych, więc pytam Adama Kiedrowskiego o to, dlaczego dzikie wysypiska są groźne.

I dowiaduję się, że po pierwsze dlatego, że jest ich coraz więcej. W skontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli gminach pod koniec 2013 r. było ich 894, a już we wrześniu minionego roku ich liczba wzrosła tam do 1452, czyli o 60%.

Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że w 2014 r. zebrano z dzikich wysypisk 120 000 m3 śmieci – tysiąc TIR-ów!

Jestem przerażona. Ładnie wygląda nasz kraj!

Ale tu nie tylko o estetykę chodzi. Wyrzucając byle gdzie resztki jedzenia czy artykułów spożywczych, niektórzy sądzą, że w ten sposób użyźniają ziemię, lub dożywiają głodne, szukające pokarmu zwierzęta. Nic bardziej mylnego.

Psujące się odpady organiczne są pożywką przede wszystkim dla chorobotwórczych bakterii, m.in. salmonelli. Roznoszą je muchy, leśne gryzonie, lisy.

Szklane butelki i słoiki działają jak soczewki, wywołują pożary lasów, o czym głośno było minionego, upalnego lata.

Opakowania po farbach, rozpuszczalnikach, środkach ochrony roślin są bardzo groźne, bo deszcze wypłukują z nich resztki szkodliwych dla życia i zdrowia substancji, które przenikają do podziemnych wód i studni. Obumierają od nich drzewa i trawy.

Wrogiem gleby i wody są metale ciężkie i ołów wypłukiwany z odpadów elektrycznych – baterii, świetlówek, zużytych komputerów, bo i tych na dzikich wysypiskach nie brakuje.

Zanim rozłoży się ogryzek jabłka czy papier, minie sześć miesięcy. Papieros zniknie po pięciu latach, po 50. latach – styropianowy kubek, gumowa opona – po 80. latach, a szkło nigdy. Wobec tego, jak radzą sobie ze śmieciami ich odbiorcy po opróżnieniu różnego rodzaju pojemników lub oczyszczeniu dzikich wysypisk? Kiedy śmieci przestają być groźne?

Warto przeczytać: Wspólnota musi złożyć deklarację śmieciową za wszystkich mieszkańców >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19415|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16551|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11840|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl