CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Zjawiska akustyczne w budynkach

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 9/2015  |  19.10.2015
J.Sawicki

W większości przypadków problemów z akustyką, z jakimi spotkałem się na budowach, dźwięk bawił się z nami, pojawiając się niespodziewanie tam, gdzie nie był oczekiwany.

Czasami żartobliwie nazywam to „pojawieniem się duchów”, gdyż z akustyką związane są zjawiska często trudne do zrozumienia dla kogoś, kto z dźwiękami i ich rozchodzeniem się rzadko ma do czynienia. Ale uwagę chciałem zwrócić nie tylko na dźwięki powietrzne, lecz także na drgania.

Windy a drgania w budynkach

Nie tak dawno zostałem zaproszony na „oblewanie” nowego mieszkania na warszawskim Ursynowie. Gospodarz był zachwycony nowym nabytkiem i z dumą oprowadzał nas po wnętrzu. Gdy byliśmy w jego sypialni, mimo głośnej rozmowy, dotarł do mnie dźwięk, który dobrze znałem z wizyt u innego kolegi, który mieszkał w domu o starej, płytowej konstrukcji. Wydawała go… zatrzymująca się winda.

W starym budynku, wyposażonym w windy starej konstrukcji (zamykane i otwierane drzwi) nikogo nie denerwował rozchodzący się hałas, gdy opuszczający windę pasażer energicznie zamykał drzwi zewnętrzne. Co innego nowe budynki i nowe konstrukcje wind. Te powinny pracować cicho i nie stanowić przyczyny zdenerwowania lokatorów, którzy pechowo (świadomie lub przypadkowo) kupili mieszkania graniczące z szybem windowym. Czy tak jest? Zacznijmy od sprecyzowania, jakiego rodzaju dźwięki wywołane przez windę możemy w budynku spotkać.

Wchodzimy do budynku i pierwszy hałas, z którym mamy do czynienia, to pisk domofonu. Otwarte drzwi najczęściej zamykają się cicho, jeśli są dobrze wyregulowane.

Po przyciśnięciu guzika sterowania windą czekamy, aż znajdzie się ona na naszym poziomie, co zasygnalizuje nam, wydając mniej lub bardziej słyszalny dźwięk. Wchodzimy i jedziemy. Każde zatrzymanie się windy to słyszalny hamulec przed zatrzymaniem się jej i, oczywiście, dźwięk sygnalizujący nam kolejne piętro. Uderzenie windy w górne lub dolne amortyzatory zwiększa paletę dźwięków, jakimi obdarza nas nowoczesna maszyna.

Znalezienie miejsca powstawania hałasu nie jest problemem i pozwala na zastanowienie się, jak takie źródło hałasu usunąć lub wytłumić. Specjalnie zwracam uwagę na różnicę między usunąćwytłumić, ponieważ nawet jeśli zna się przyczyny, nie zawsze daje się je usunąć. Częściej trzeba łagodzić ich skutki.

W przypadku wind w nowoczesnych budynkach, moim zdaniem, idealnym (???) sposobem jest takie zaprojektowanie obiektu, aby powstające dźwięki były tak ciche, że prawie niesłyszalne (to jest akurat mało realne) lub źródło ich powstawania było tak odizolowane od ich ścian, że nie będzie wpływało to na komfort mieszkańców.

Warto przeczytać: Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych >>>

Czy tylko na windę powinniśmy zwracać uwagę przy kupnie nowego mieszkania? Nie. Na pewno warto pamiętać, że hałas może powstawać w instalacjach wody, centralnego ogrzewania i wentylacyjnych.

Hałasy związane z instalacjami mogą powstawać w instalacji wodociągowej i pojawiają się w formie bardzo głośnych szumów przepływającej wody (ich źródłem mogą być niektóre baterie umywalkowe przy wyższych ciśnieniach wody), a także jako bardzo nieprzyjemne głośne stuki, wywołane przez zużytą uszczelkę w zaworze czerpalnym.

W instalacji centralnego ogrzewania stukać mogą zawory termostatyczne, jeżeli brak w niej regulacji ciśnienia, zdarzać się mogą gwizdy wywołane zbyt dużymi prędkościami przepływu wody. Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne mają to do siebie, że źródłem hałasu może w nich być element bardzo oddalony od miejsca, w którym go słyszymy. Dźwięki w kanałach mogą przenosić się jako fala powietrzna lub przez przewodzenie w ściankach kanałów.

Sprężystość i częstotliwość własna

Warto jednak zacząć od przypomnienia pewnych pojęć fizycznych. Każdy ośrodek sprężysty, niezależnie od tego, czy stały, czy ciekły, może przenosić dźwięki. Sprężystość to zdolność ośrodka do zmiany kształtu pod wpływem jakiejś siły i odtworzenia pierwotnej postaci po jej ustąpieniu. Dzięki sprężystości ośrodka dźwięk może się rozchodzić. Prędkość dźwięku w wodzie jest blisko cztery razy, a w stali – piętnaście razy większa niż w powietrzu. Prędkość dźwięku w powietrzu zależy od jego wilgotności i temperatury. Obecność pary wodnej zwiększa ją, a ponadto dźwięk biegnie szybciej w powietrzu ciepłym niż w zimnym.

Częstotliwość własna to pojęcie potrzebne nam do zrozumienia rezonansu i powstawania dźwięku pod wpływem fali akustycznej. Dwa pręty, drewniany i metalowy, uderzone – wydają zupełnie różne dźwięki. Każde ciało sprężyste po uderzeniu drga z właściwą sobie częstotliwością. Nazywamy ją częstotliwością własną. Po co to przypominam? Bo fala dźwiękowa, uderzając w jaką? przeszkod?, wytworzy inny dźwięk w zależności od częstotliwości własnej materiału, z jakiego jest zrobiona.

Gdy częstotliwość drgań wymuszających pokrywa się z częstotliwością własną, następuje silny wzrost amplitudy drgań. Zjawisko to nazywamy rezonansem. Nawet słaby, ale występujący zgodnie z częstotliwością własną impuls może spowodować znaczny wzrost amplitudy wahań. Jak groźne może być to zjawisko, przekonali się Amerykanie, gdy patrzyli, jak zawalił się most Tacoma Narrows Bridge (w stanie Washington). Słabe porywy wiatru o częstotliwości zbliżonej do częstotliwości własnej mostu zwiększały amplitudę jego drgań, aż do zawalenia się konstrukcji (od czasu do czasu w TV można obejrzeć film pokazujący tę katastrofę).

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Są pieniądze na windy, podjazdy i likwidację barier architektonicznych »

niższa cena gazu fundusz dostepnosci
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Ponad 40 mln zł do wykorzystania na likwidację barier architektonicznych i poprawę dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami – m.in. seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Trwa nabór ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Jak chronić budynek przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych? »

Dom bez rachunkówSkuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
10/2019

Aktualny numer:

Administrator 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Lider SM 2019 i IX Forum za nami
  • - Za co odpowiada podatnik?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 17608|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10982|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10554|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl