CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Zjawiska akustyczne w budynkach

Jerzy Kosieradzki  |  Administrator 9/2015  |  19.10.2015
J.Sawicki

W większości przypadków problemów z akustyką, z jakimi spotkałem się na budowach, dźwięk bawił się z nami, pojawiając się niespodziewanie tam, gdzie nie był oczekiwany.

Czasami żartobliwie nazywam to „pojawieniem się duchów”, gdyż z akustyką związane są zjawiska często trudne do zrozumienia dla kogoś, kto z dźwiękami i ich rozchodzeniem się rzadko ma do czynienia. Ale uwagę chciałem zwrócić nie tylko na dźwięki powietrzne, lecz także na drgania.

Windy a drgania w budynkach

Nie tak dawno zostałem zaproszony na „oblewanie” nowego mieszkania na warszawskim Ursynowie. Gospodarz był zachwycony nowym nabytkiem i z dumą oprowadzał nas po wnętrzu. Gdy byliśmy w jego sypialni, mimo głośnej rozmowy, dotarł do mnie dźwięk, który dobrze znałem z wizyt u innego kolegi, który mieszkał w domu o starej, płytowej konstrukcji. Wydawała go… zatrzymująca się winda.

W starym budynku, wyposażonym w windy starej konstrukcji (zamykane i otwierane drzwi) nikogo nie denerwował rozchodzący się hałas, gdy opuszczający windę pasażer energicznie zamykał drzwi zewnętrzne. Co innego nowe budynki i nowe konstrukcje wind. Te powinny pracować cicho i nie stanowić przyczyny zdenerwowania lokatorów, którzy pechowo (świadomie lub przypadkowo) kupili mieszkania graniczące z szybem windowym. Czy tak jest? Zacznijmy od sprecyzowania, jakiego rodzaju dźwięki wywołane przez windę możemy w budynku spotkać.

Wchodzimy do budynku i pierwszy hałas, z którym mamy do czynienia, to pisk domofonu. Otwarte drzwi najczęściej zamykają się cicho, jeśli są dobrze wyregulowane.

Po przyciśnięciu guzika sterowania windą czekamy, aż znajdzie się ona na naszym poziomie, co zasygnalizuje nam, wydając mniej lub bardziej słyszalny dźwięk. Wchodzimy i jedziemy. Każde zatrzymanie się windy to słyszalny hamulec przed zatrzymaniem się jej i, oczywiście, dźwięk sygnalizujący nam kolejne piętro. Uderzenie windy w górne lub dolne amortyzatory zwiększa paletę dźwięków, jakimi obdarza nas nowoczesna maszyna.

Znalezienie miejsca powstawania hałasu nie jest problemem i pozwala na zastanowienie się, jak takie źródło hałasu usunąć lub wytłumić. Specjalnie zwracam uwagę na różnicę między usunąćwytłumić, ponieważ nawet jeśli zna się przyczyny, nie zawsze daje się je usunąć. Częściej trzeba łagodzić ich skutki.

W przypadku wind w nowoczesnych budynkach, moim zdaniem, idealnym (???) sposobem jest takie zaprojektowanie obiektu, aby powstające dźwięki były tak ciche, że prawie niesłyszalne (to jest akurat mało realne) lub źródło ich powstawania było tak odizolowane od ich ścian, że nie będzie wpływało to na komfort mieszkańców.

Warto przeczytać: Wymiana instalacji wod-kan w budynkach wielorodzinnych >>>

Czy tylko na windę powinniśmy zwracać uwagę przy kupnie nowego mieszkania? Nie. Na pewno warto pamiętać, że hałas może powstawać w instalacjach wody, centralnego ogrzewania i wentylacyjnych.

Hałasy związane z instalacjami mogą powstawać w instalacji wodociągowej i pojawiają się w formie bardzo głośnych szumów przepływającej wody (ich źródłem mogą być niektóre baterie umywalkowe przy wyższych ciśnieniach wody), a także jako bardzo nieprzyjemne głośne stuki, wywołane przez zużytą uszczelkę w zaworze czerpalnym.

W instalacji centralnego ogrzewania stukać mogą zawory termostatyczne, jeżeli brak w niej regulacji ciśnienia, zdarzać się mogą gwizdy wywołane zbyt dużymi prędkościami przepływu wody. Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne mają to do siebie, że źródłem hałasu może w nich być element bardzo oddalony od miejsca, w którym go słyszymy. Dźwięki w kanałach mogą przenosić się jako fala powietrzna lub przez przewodzenie w ściankach kanałów.

Sprężystość i częstotliwość własna

Warto jednak zacząć od przypomnienia pewnych pojęć fizycznych. Każdy ośrodek sprężysty, niezależnie od tego, czy stały, czy ciekły, może przenosić dźwięki. Sprężystość to zdolność ośrodka do zmiany kształtu pod wpływem jakiejś siły i odtworzenia pierwotnej postaci po jej ustąpieniu. Dzięki sprężystości ośrodka dźwięk może się rozchodzić. Prędkość dźwięku w wodzie jest blisko cztery razy, a w stali – piętnaście razy większa niż w powietrzu. Prędkość dźwięku w powietrzu zależy od jego wilgotności i temperatury. Obecność pary wodnej zwiększa ją, a ponadto dźwięk biegnie szybciej w powietrzu ciepłym niż w zimnym.

Częstotliwość własna to pojęcie potrzebne nam do zrozumienia rezonansu i powstawania dźwięku pod wpływem fali akustycznej. Dwa pręty, drewniany i metalowy, uderzone – wydają zupełnie różne dźwięki. Każde ciało sprężyste po uderzeniu drga z właściwą sobie częstotliwością. Nazywamy ją częstotliwością własną. Po co to przypominam? Bo fala dźwiękowa, uderzając w jaką? przeszkod?, wytworzy inny dźwięk w zależności od częstotliwości własnej materiału, z jakiego jest zrobiona.

Gdy częstotliwość drgań wymuszających pokrywa się z częstotliwością własną, następuje silny wzrost amplitudy drgań. Zjawisko to nazywamy rezonansem. Nawet słaby, ale występujący zgodnie z częstotliwością własną impuls może spowodować znaczny wzrost amplitudy wahań. Jak groźne może być to zjawisko, przekonali się Amerykanie, gdy patrzyli, jak zawalił się most Tacoma Narrows Bridge (w stanie Washington). Słabe porywy wiatru o częstotliwości zbliżonej do częstotliwości własnej mostu zwiększały amplitudę jego drgań, aż do zawalenia się konstrukcji (od czasu do czasu w TV można obejrzeć film pokazujący tę katastrofę).

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19210|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 12563|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11717|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl