• Kto może zainstalować kamerę przed domem?
  • Oznakowanie posesji pod lupą policji
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Kobiety w nieruchomościach... decydują i zarządzają
  • Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Kto może zainstalować kamerę przed domem?

20.03.2019
Na wielu blokach oraz domach jednorodzinnych zainstalowane są kamery – mają one dawać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Kamerkę może jednak zamontować nad drzwiami tylko właściciel mieszkania, który jest obiektywnie zagrożony np. kradzieżą. Nie ma do tego prawa osoba,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Oznakowanie posesji pod lupą policji

20.03.2019
Policjanci z Słupska prowadzą akcję informacyjną dotyczącą obowiązku oznaczenia nieruchomości. Brak tabliczki z numerem na posesji utrudnia niesienie pomocy przez pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję. Podczas codziennej służby, a także przy pomocy mediów...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Kobiety w nieruchomościach... decydują i zarządzają

22.03.2019
Większe zaangażowanie, skrupulatna analiza i szeroko konsultowana ostateczna decyzja – to skrótowy opis procesu poszukiwania i wyboru mieszkania przez panie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. Okazuje się, że 62 proc. osób, które...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto

Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści wynikających z zastosowania styropianu Austrotherm. Dlaczego jeszcze warto?
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Piekło i niebo zarządzania

Rozmowa ze Sławomirem Kameckim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”
Helena Śpiewak  |  Administrator 10/2015  |  05.11.2015
Sławomir Kamecki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”
Sławomir Kamecki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”
arch. S.K.

Ze Sławomirem Kameckim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”, rozmawia Helena Śpiewak.

Helena Śpiewak: Jest Pan prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”. To chyba jedyna organizacja w branży, które ma dodatkową nazwę. Mało tego, nazwa „Ekspert” zobowiązuje, a więc szef powinien być chyba super ekspertem!

 Sławomir Kamecki: Jak widać nasza pełna nazwa jest trochę przydługa, dlatego koledzy założyciele postanowili, że należy to skrócić. A „Ekspert” brzmi ładnie i dumnie, zatem zostaliśmy EKSPERTEM!

Czy szef jest superekspertem? Mógłbym się rzeczywiście trochę pochwalić. Jestem wykładowcą i biegłym sądowym z zakresu zarządzania nieruchomościami. Oprócz tego, że mam stare ministerialne uprawnienia zawodowe, to byłem też członkiem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w latach 2004–2013. Uczestniczyłem w co najmniej kilkudziesięciu postępowaniach, w których oceniało się pracę zarządców. Oceniało, bo teraz się nie ocenia! Spośród ponad 20 000 zarządców nieruchomości w Polsce wybrano nas ok. 40 osób (tyle liczyła KOZ), przygotowywano i specjalnie szkolono, abyśmy mogli oceniać swoich własnych kolegów, czy naruszają prawo lub standardy zawodowe, i zdecydować, czy postępują słusznie, czy nie. Dzięki pracy w KOZ nie tylko zdobyłem eksperckie doświadczenia, lecz także pobierałem nauki dla samego siebie: czasami mogłem się przekonać, że jako zarządca robię coś, co jest naganne, albo co jest wręcz naruszeniem prawa.

HŚ: Co nie przystoi szefowi „Eksperta”?

SK: Tak daleko bym nie sięgał. Jeżeli jako prezes wypowiadam się w pewnych kwestiach, czy próbuję załatwiać pewne sprawy, to staram się kierować najlepiej pojętym interesem środowiska, który reprezentuję.

Natomiast w KOZ często miałem takie przypadki, że zarządca naruszał prawo, prawo było naginane, gdyż było niedostosowane do realiów. Przykład? Ustawa o własności lokali nie potrafi jednoznacznie wskazać, jak postępować przy zarządzaniu nowymi zasobami, w których występują lokale wyodrębnione – wielkie hale garażowe. Jest kłopot!

Mówi pani: superekspert… W KOZ przez te 10 lat naprawdę porządnie się wyedukowałem! Dostawałem materiały, jak w sądzie, w oparciu o które musiałem przygotować opinię, powołując się na przepisy prawne i wykazać, że ten i ten przepis został naruszony. Jednocześnie jako zarządca wiem, że jeżeli mój kolega po fachu naruszył ten przepis, bo prawdę mówiąc, nie mógł inaczej to jakieś usprawiedliwienie dla jego metody działania by się znalazło. I co?! Naprawdę, napatrzyłem się tam z bliska na piekło i niebo zarządzania!

HŚ: A ile lat jest Pan prezesem „Eksperta”?

SK: Już dziewięć, od 2006 r. Oczywiście prezesem nie zostaje się z dnia na dzień. Członkiem Stowarzyszenia jestem już 13 lat, od 2002. Nim zostałem wybrany na prezesa robiłem w Stowarzyszeniu wewnętrzną „karierę”, byłem m.in. przewodniczącym komisji rewizyjnej. Kiedy zarządca zostaje ekspertem? Moim zdaniem istnieje tu ścisły związek z wykształceniem kierunkowym. Jeżeli ktoś jest prawnikiem i jednocześnie zarządcą, to można się założyć, że bardzo szybko zostanie ekspertem. Jeśli ktoś jest nauczycielem i też ma uprawnienia zarządcy, to… trochę dłużej. Ja jestem inżynierem budownictwa, więc sprawy techniczne i obsługi nieruchomości nie stanowiły dla mnie problemu.

HŚ: Jakie były koleje Pana drogi zawodowej?

SK: Po ukończeniu studiów na Wydziale Budownictwa Politechniki Warszawskiej (rocznik 1975), jak wszyscy, zaczynałem na etacie. To były jeszcze takie czasy, że się nakaz pracy dostawało. Później cały czas pracowałem w sektorze budowlanym.

Nieruchomościami zainteresowałem się na poważnie dopiero w II połowie lat 90.

Najpierw świadczyłem usługi budowlane jako podmiot gospodarczy. Firmę założyłem wspólnie z żoną, mieliśmy kilku pracowników. Nasza firma wykonywała mniejsze roboty budowlane na zlecenie różnych spółdzielni mieszkaniowych. Zaczynałem od malowania klatek schodowych i drobnych remontów. I tak do końca lat 90., od zlecenia do zlecenia. Wtedy zetknąłem się po raz pierwszy z mieszkalnictwem.

Myślę, że spory wpływ na moja dalszą drogę zawodową miała znajomość z dr. Markiem Majchrzakiem, który zajmował się wtedy mieszkalnictwem na SGH. Zmieniał się w tym czasie klimat wokół zawodu zarządcy nieruchomości. Wcześniej mieliśmy przewagę budownictwa komunalnego i spółdzielczego, teraz nagle, po tych wszystkich przemianach, powstała ustawa o własności lokali, pojawia się prywatna własność i ktoś musiał się tym zajmować. Zarządca to już nie zwykły chłopiec do bicia. Wg dr. Marka Majchrzaka należało stworzyć zarządcę – profesjonalistę. Namówił mnie, żebym się też tym zainteresował i tak się zaczęło.

Licencję zarządcy zdobyłem w 2002 r., a w 2003 założyłem, wspólnie z nieżyjącym już kolegą, spółkę, która świadczyła usługi zarządzania nieruchomościami. W przypadku zarządzania, które – jak wiemy – jest właścicielskie z mocy ustawy, zarząd ma prawo korzystać z pomocy zewnętrznej i właśnie na takiej zasadzie świadczyliśmy nasze usługi. Niestety, z powodu śmierci wspólnika spółka została rozwiązana. Później pracowałem w inwestycjach miejskich, byłem też prezesem spółdzielni mieszkaniowej „Nowy Dom” na ul. Targowej w Warszawie. W 2005 r. zrezygnowałem z tej pracy. Od tamtej pory zajmuję się wyłącznie tym, co jest związane z działalnością Stowarzyszenia. To wszystko!

HŚ: I jakie efekty?

SK: Takie, jak widać! Zawód zderegulowany, zmiany wprowadzone, moim zdaniem, zbyt pospiesznie i zbyt szeroko. Dzisiaj nie mamy nawet definicji czynności zarządzania! Weźmy chociażby problem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości obowiązywało kiedyś w szerszym zakresie, a dziś nie bardzo nawet wiadomo, czy ktoś temu obowiązkowi podlega, czy nie!

HŚ: Czyli to bubel!

SK: Nie wiem, czy bubel… Rzecz w tym, że zarządca albo obsługuje kompleksowo nieruchomość świadcząc usługi administracyjne, księgowe i techniczne, albo może świadczyć tylko usługi wycinkowo np. administrowanie, księgowość lub obsługę techniczną. Dziś z braku definicji pojawia się wątpliwość, czy ktoś, kto nie zajmuje się obsługą kompleksową, jest zarządcą. W starym układzie osoba świadcząca same usługi księgowe dla wspólnot mieszkaniowych także musiała mieć licencję zarządcy i, co za tym idzie, stosowne ubezpieczenie.

HŚ: Największe Pana sukcesy zawodowe?

SK: Poczytuję sobie za sukces, że koledzy zarządcy mają do mnie aż takie zaufanie, że już dziewiąty rok (trzy kadencje) jestem prezesem największego w Polsce stowarzyszenia zarządców i że wybrali mnie także na Prezydenta Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości w latach 2010–2013.

Udało nam się zbudować najliczniejsze stowarzyszenie zarządców nieruchomości w Polsce (prawie 300 członków). Dlaczego? Bo zaproponowaliśmy taki program, który jest ludziom potrzebny – usługi edukacyjne, usługi pomocowe. I, co nie bez znaczenia, zapewniamy… dobre towarzystwo! Udało nam się również rozszerzyć działalność edukacyjną na gospodarczą! Wykonujemy w tej chwili duże opracowania audytorskie, korzystając z usług naszych członków.

HŚ: Może jakiś przykład?

SK: W tym roku opracowaliśmy audyt stadionu PGE ARENA w Gdańsku.

HŚ: A Pana największa porażka?

SK: To nieumiejętność współpracy z całym środowiskiem zarządców. Niestety, nie udało mi się przez trzy lata szefowania PFZN nikogo przekonać, że powinna powstać jedna silna organizacja zawodowa (mówiło się wtedy o konfederacji), która byłaby w stanie poradzić sobie z tym, co nam przygotowano, czyli z ustawą o deregulacji. To moja osobista porażka!

HŚ: Deregulacja to również osobista porażka wszystkich innych liderów organizacji zarządców, z którymi do tej pory rozmawiałam! Jak to możliwe?

SK: Ktoś powinien nam wreszcie zadać pytanie: co wyście wszyscy robili, gdzie byliście, że straciliście taką szansę!!! Natomiast jeśli chodzi o „Eksperta”, to niestety, nie udało nam się stworzyć oddziałów terenowych. Czyli de facto, „Ekspert” nie rozwinął się tak, jak wskazywał na to jego potencjał.

HŚ:  …?

SK: Myślę, że zdecydowały dwa czynniki: ambicje działaczy terenowych (założyli własne lokalne organizacje zamiast oddziału „Eksperta”, tak było np. w Radomiu), a także zapewne brak moich skutecznych starań, bo jak się bardzo chce, to można pojechać w teren, skrzyknąć ludzi, przekonać ich, że oddział terenowy to korzystniejsza dla nich opcja. Dzisiaj już wiedzą… Lokalne stowarzyszenia nigdy nie miały więcej niż 20–25 członków i obumierały, bo były za słabe. Tych ludzi należało odszukać, wytłumaczyć im plusy zorganizowania oddziału.

HŚ: To dlaczego tego nie zrobiliście?

SK: Być może bardziej myśleliśmy o sprawach bieżących niż o przyszłości. To był błąd! Perspektywicznie lepiej było zorganizować terenowe przyczółki, macki rozprzestrzenić na całą Polskę! Żałuję, ale nie udało się nam stworzyć stowarzyszenia tak naprawdę ogólnopolskiego, nasi członkowie to głównie Warszawa i okolice. W tej chwili sytuacja jest dramatyczna. Zastanawiam się nawet, czy w ogóle organizacje środowiskowe są komuś potrzebne. Komuś – to znaczy zarządcom nieruchomości!

HŚ: Zrobił Pan karierę?

SK: Nieee! Skąd! Mam nawet wątpliwość, czy dobrze zrobiłem, tak długo zajmując się środowiskiem zarządców.

Jestem dziś jak polityk, którego ugrupowanie coraz bardziej się marginalizuje, nigdy żadnej władzy nie będzie miało i żadnych swoich pomysłów nie zrealizuje. Człowiek naraz spostrzega, że się zestarzał, ma już siwe włosy i… nic z tego nie będzie. I nie będzie!

Jako środowisko zarządców idziemy pod wodę! Sztandarowy przykład to zasoby komercyjne. Zarządzają nimi firmy zachodnie. Nie ma w nich w zasadzie firmy polskiej, może poza holdingiem nieruchomościowym, zresztą tylko dlatego, że zarządza nim skarb państwa.

Najlepsze zasoby mieszkaniowe, którymi na razie my zarządzamy, będą też przejmowane przez firmy zachodnie.

Niestety, ziści się czarny scenariusz! Za parę lat może się okazać, że sporo można zarobić także na zarządzaniu w sektorze mieszkaniowym. Już mamy wielkie budynki mieszkalne, jak Cosmopolitan (40 pięter) czy Złota 44… Ktoś będzie nimi zarządzał i na pewno nie będą to firmy polskie. W tym procesie pomaga deregulacja!

Nie ma też dziś żadnego straszaka czy bata (jakim wcześniej był KOZ) na zarządców niewłaściwie wykonujących swoje czynności zawodowe. Czyli hulaj dusza! To wcześniej czy później spowoduje, że opinia o zarządcach będzie coraz gorsza. Jeśli chodzi o prestiż zawodu, to dobrze nie wróży.

HŚ: No to na koniec może coś bardziej osobistego. Co Pan robi w wolnym czasie?

SK: Generalnie interesuję się sportem, teraz już nie wyczynowo, a rekreacyjnie – gram w tenisa, jeżdżę na nartach, lubię żagle. Lubię też podróżować. Byłem w wielu dziwnych miejscach na świecie.

Zawsze podkreślam, że my, Polacy, żyjemy w nieprawdopodobnie sprzyjających warunkach klimatycznych! Wszystko mamy: lato, zimę, wiosnę, jeszcze przedwiośnie i złotą jesień. Jak ktoś tego nie rozumie, niech pojedzie tam, gdzie są tylko dwie pory: sucha i mokra. I zbieram monety okolicznościowe.

Jestem dumny np. ze swojej serii zwierzęta świata. Pierwsza moneta ukazała się w 1990 r., ostatnia, konik polski, w ubiegłym roku. Jak chcę sobie na coś ładnego popatrzeć, to je wyciągam.

HŚ: Dziękuję za rozmowę.    

Czytaj także: Kocham wyzwania – rozmowa z Anetą Filipiak-Karasińską >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Dlaczego nie warto wymieniać starej i zniszczonej posadzki w budynku?

Jak naprawić zniszczoną podłogę na klatce schodowej

Koszty wymiany starej i zniszczonej posadzki w budynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdą wspólnotę czy spółdzielnie stać na taki nie planowany wydatek. A czy są jakieś inne sposoby na  (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16172|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9799|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl