• Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt ustawy
  • Nie bać się marzyć!  Nie stać w miejscu!
  • Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni mieszkaniowej

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Rozbudowa inwestycji – spór pomiędzy wspólnotą i deweloperem

06.05.2019
Wspólnota mieszkaniowa i deweloper toczyli spór, który rozstrzygnąć musiał sąd. Deweloper zamierzał na sąsiedniej działce rozbudować blok mieszkalno-usługowy. Wspólnota mieszkaniowa natomiast wyraziła swój sprzeciw, obawiając się, że inwestycja ta przesłoni zamieszkiwany...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Już cztery mieszkania będą tworzyć wspólnotę – zakłada nowy projekt...

06.05.2019
Rządowy projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości proponuje zmiany dla właścicieli mieszkań w zakresie zarządzania nieruchomością. Mianowicie właściciele lokali w mniejszych budynkach (co najmniej z czterem lokalami) podejmą wszystkie ważne decyzje dotyczące ich...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Nie bać się marzyć! Nie stać w miejscu!

08.04.2019
Z Jolantą Janasik – prezeską Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych – rozmawia Helena Śpiewak
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna w spółdzielni...

08.04.2019
Zarówno działalność społeczna, jak i oświatowa czy kulturalna stanowią bardzo istotny element naszego spółdzielczego życia, element często niedoceniany a bardzo potrzebny.
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Piekło i niebo zarządzania

Rozmowa ze Sławomirem Kameckim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”
Helena Śpiewak  |  Administrator 10/2015  |  05.11.2015
Sławomir Kamecki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”
Sławomir Kamecki, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”
arch. S.K.

Ze Sławomirem Kameckim, prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”, rozmawia Helena Śpiewak.

Helena Śpiewak: Jest Pan prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Zarządców Nieruchomości „Ekspert”. To chyba jedyna organizacja w branży, które ma dodatkową nazwę. Mało tego, nazwa „Ekspert” zobowiązuje, a więc szef powinien być chyba super ekspertem!

 Sławomir Kamecki: Jak widać nasza pełna nazwa jest trochę przydługa, dlatego koledzy założyciele postanowili, że należy to skrócić. A „Ekspert” brzmi ładnie i dumnie, zatem zostaliśmy EKSPERTEM!

Czy szef jest superekspertem? Mógłbym się rzeczywiście trochę pochwalić. Jestem wykładowcą i biegłym sądowym z zakresu zarządzania nieruchomościami. Oprócz tego, że mam stare ministerialne uprawnienia zawodowe, to byłem też członkiem Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w latach 2004–2013. Uczestniczyłem w co najmniej kilkudziesięciu postępowaniach, w których oceniało się pracę zarządców. Oceniało, bo teraz się nie ocenia! Spośród ponad 20 000 zarządców nieruchomości w Polsce wybrano nas ok. 40 osób (tyle liczyła KOZ), przygotowywano i specjalnie szkolono, abyśmy mogli oceniać swoich własnych kolegów, czy naruszają prawo lub standardy zawodowe, i zdecydować, czy postępują słusznie, czy nie. Dzięki pracy w KOZ nie tylko zdobyłem eksperckie doświadczenia, lecz także pobierałem nauki dla samego siebie: czasami mogłem się przekonać, że jako zarządca robię coś, co jest naganne, albo co jest wręcz naruszeniem prawa.

HŚ: Co nie przystoi szefowi „Eksperta”?

SK: Tak daleko bym nie sięgał. Jeżeli jako prezes wypowiadam się w pewnych kwestiach, czy próbuję załatwiać pewne sprawy, to staram się kierować najlepiej pojętym interesem środowiska, który reprezentuję.

Natomiast w KOZ często miałem takie przypadki, że zarządca naruszał prawo, prawo było naginane, gdyż było niedostosowane do realiów. Przykład? Ustawa o własności lokali nie potrafi jednoznacznie wskazać, jak postępować przy zarządzaniu nowymi zasobami, w których występują lokale wyodrębnione – wielkie hale garażowe. Jest kłopot!

Mówi pani: superekspert… W KOZ przez te 10 lat naprawdę porządnie się wyedukowałem! Dostawałem materiały, jak w sądzie, w oparciu o które musiałem przygotować opinię, powołując się na przepisy prawne i wykazać, że ten i ten przepis został naruszony. Jednocześnie jako zarządca wiem, że jeżeli mój kolega po fachu naruszył ten przepis, bo prawdę mówiąc, nie mógł inaczej to jakieś usprawiedliwienie dla jego metody działania by się znalazło. I co?! Naprawdę, napatrzyłem się tam z bliska na piekło i niebo zarządzania!

HŚ: A ile lat jest Pan prezesem „Eksperta”?

SK: Już dziewięć, od 2006 r. Oczywiście prezesem nie zostaje się z dnia na dzień. Członkiem Stowarzyszenia jestem już 13 lat, od 2002. Nim zostałem wybrany na prezesa robiłem w Stowarzyszeniu wewnętrzną „karierę”, byłem m.in. przewodniczącym komisji rewizyjnej. Kiedy zarządca zostaje ekspertem? Moim zdaniem istnieje tu ścisły związek z wykształceniem kierunkowym. Jeżeli ktoś jest prawnikiem i jednocześnie zarządcą, to można się założyć, że bardzo szybko zostanie ekspertem. Jeśli ktoś jest nauczycielem i też ma uprawnienia zarządcy, to… trochę dłużej. Ja jestem inżynierem budownictwa, więc sprawy techniczne i obsługi nieruchomości nie stanowiły dla mnie problemu.

HŚ: Jakie były koleje Pana drogi zawodowej?

SK: Po ukończeniu studiów na Wydziale Budownictwa Politechniki Warszawskiej (rocznik 1975), jak wszyscy, zaczynałem na etacie. To były jeszcze takie czasy, że się nakaz pracy dostawało. Później cały czas pracowałem w sektorze budowlanym.

Nieruchomościami zainteresowałem się na poważnie dopiero w II połowie lat 90.

Najpierw świadczyłem usługi budowlane jako podmiot gospodarczy. Firmę założyłem wspólnie z żoną, mieliśmy kilku pracowników. Nasza firma wykonywała mniejsze roboty budowlane na zlecenie różnych spółdzielni mieszkaniowych. Zaczynałem od malowania klatek schodowych i drobnych remontów. I tak do końca lat 90., od zlecenia do zlecenia. Wtedy zetknąłem się po raz pierwszy z mieszkalnictwem.

Myślę, że spory wpływ na moja dalszą drogę zawodową miała znajomość z dr. Markiem Majchrzakiem, który zajmował się wtedy mieszkalnictwem na SGH. Zmieniał się w tym czasie klimat wokół zawodu zarządcy nieruchomości. Wcześniej mieliśmy przewagę budownictwa komunalnego i spółdzielczego, teraz nagle, po tych wszystkich przemianach, powstała ustawa o własności lokali, pojawia się prywatna własność i ktoś musiał się tym zajmować. Zarządca to już nie zwykły chłopiec do bicia. Wg dr. Marka Majchrzaka należało stworzyć zarządcę – profesjonalistę. Namówił mnie, żebym się też tym zainteresował i tak się zaczęło.

Licencję zarządcy zdobyłem w 2002 r., a w 2003 założyłem, wspólnie z nieżyjącym już kolegą, spółkę, która świadczyła usługi zarządzania nieruchomościami. W przypadku zarządzania, które – jak wiemy – jest właścicielskie z mocy ustawy, zarząd ma prawo korzystać z pomocy zewnętrznej i właśnie na takiej zasadzie świadczyliśmy nasze usługi. Niestety, z powodu śmierci wspólnika spółka została rozwiązana. Później pracowałem w inwestycjach miejskich, byłem też prezesem spółdzielni mieszkaniowej „Nowy Dom” na ul. Targowej w Warszawie. W 2005 r. zrezygnowałem z tej pracy. Od tamtej pory zajmuję się wyłącznie tym, co jest związane z działalnością Stowarzyszenia. To wszystko!

HŚ: I jakie efekty?

SK: Takie, jak widać! Zawód zderegulowany, zmiany wprowadzone, moim zdaniem, zbyt pospiesznie i zbyt szeroko. Dzisiaj nie mamy nawet definicji czynności zarządzania! Weźmy chociażby problem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązkowe ubezpieczenie OC zarządcy nieruchomości obowiązywało kiedyś w szerszym zakresie, a dziś nie bardzo nawet wiadomo, czy ktoś temu obowiązkowi podlega, czy nie!

HŚ: Czyli to bubel!

SK: Nie wiem, czy bubel… Rzecz w tym, że zarządca albo obsługuje kompleksowo nieruchomość świadcząc usługi administracyjne, księgowe i techniczne, albo może świadczyć tylko usługi wycinkowo np. administrowanie, księgowość lub obsługę techniczną. Dziś z braku definicji pojawia się wątpliwość, czy ktoś, kto nie zajmuje się obsługą kompleksową, jest zarządcą. W starym układzie osoba świadcząca same usługi księgowe dla wspólnot mieszkaniowych także musiała mieć licencję zarządcy i, co za tym idzie, stosowne ubezpieczenie.

HŚ: Największe Pana sukcesy zawodowe?

SK: Poczytuję sobie za sukces, że koledzy zarządcy mają do mnie aż takie zaufanie, że już dziewiąty rok (trzy kadencje) jestem prezesem największego w Polsce stowarzyszenia zarządców i że wybrali mnie także na Prezydenta Polskiej Federacji Zarządców Nieruchomości w latach 2010–2013.

Udało nam się zbudować najliczniejsze stowarzyszenie zarządców nieruchomości w Polsce (prawie 300 członków). Dlaczego? Bo zaproponowaliśmy taki program, który jest ludziom potrzebny – usługi edukacyjne, usługi pomocowe. I, co nie bez znaczenia, zapewniamy… dobre towarzystwo! Udało nam się również rozszerzyć działalność edukacyjną na gospodarczą! Wykonujemy w tej chwili duże opracowania audytorskie, korzystając z usług naszych członków.

HŚ: Może jakiś przykład?

SK: W tym roku opracowaliśmy audyt stadionu PGE ARENA w Gdańsku.

HŚ: A Pana największa porażka?

SK: To nieumiejętność współpracy z całym środowiskiem zarządców. Niestety, nie udało mi się przez trzy lata szefowania PFZN nikogo przekonać, że powinna powstać jedna silna organizacja zawodowa (mówiło się wtedy o konfederacji), która byłaby w stanie poradzić sobie z tym, co nam przygotowano, czyli z ustawą o deregulacji. To moja osobista porażka!

HŚ: Deregulacja to również osobista porażka wszystkich innych liderów organizacji zarządców, z którymi do tej pory rozmawiałam! Jak to możliwe?

SK: Ktoś powinien nam wreszcie zadać pytanie: co wyście wszyscy robili, gdzie byliście, że straciliście taką szansę!!! Natomiast jeśli chodzi o „Eksperta”, to niestety, nie udało nam się stworzyć oddziałów terenowych. Czyli de facto, „Ekspert” nie rozwinął się tak, jak wskazywał na to jego potencjał.

HŚ:  …?

SK: Myślę, że zdecydowały dwa czynniki: ambicje działaczy terenowych (założyli własne lokalne organizacje zamiast oddziału „Eksperta”, tak było np. w Radomiu), a także zapewne brak moich skutecznych starań, bo jak się bardzo chce, to można pojechać w teren, skrzyknąć ludzi, przekonać ich, że oddział terenowy to korzystniejsza dla nich opcja. Dzisiaj już wiedzą… Lokalne stowarzyszenia nigdy nie miały więcej niż 20–25 członków i obumierały, bo były za słabe. Tych ludzi należało odszukać, wytłumaczyć im plusy zorganizowania oddziału.

HŚ: To dlaczego tego nie zrobiliście?

SK: Być może bardziej myśleliśmy o sprawach bieżących niż o przyszłości. To był błąd! Perspektywicznie lepiej było zorganizować terenowe przyczółki, macki rozprzestrzenić na całą Polskę! Żałuję, ale nie udało się nam stworzyć stowarzyszenia tak naprawdę ogólnopolskiego, nasi członkowie to głównie Warszawa i okolice. W tej chwili sytuacja jest dramatyczna. Zastanawiam się nawet, czy w ogóle organizacje środowiskowe są komuś potrzebne. Komuś – to znaczy zarządcom nieruchomości!

HŚ: Zrobił Pan karierę?

SK: Nieee! Skąd! Mam nawet wątpliwość, czy dobrze zrobiłem, tak długo zajmując się środowiskiem zarządców.

Jestem dziś jak polityk, którego ugrupowanie coraz bardziej się marginalizuje, nigdy żadnej władzy nie będzie miało i żadnych swoich pomysłów nie zrealizuje. Człowiek naraz spostrzega, że się zestarzał, ma już siwe włosy i… nic z tego nie będzie. I nie będzie!

Jako środowisko zarządców idziemy pod wodę! Sztandarowy przykład to zasoby komercyjne. Zarządzają nimi firmy zachodnie. Nie ma w nich w zasadzie firmy polskiej, może poza holdingiem nieruchomościowym, zresztą tylko dlatego, że zarządza nim skarb państwa.

Najlepsze zasoby mieszkaniowe, którymi na razie my zarządzamy, będą też przejmowane przez firmy zachodnie.

Niestety, ziści się czarny scenariusz! Za parę lat może się okazać, że sporo można zarobić także na zarządzaniu w sektorze mieszkaniowym. Już mamy wielkie budynki mieszkalne, jak Cosmopolitan (40 pięter) czy Złota 44… Ktoś będzie nimi zarządzał i na pewno nie będą to firmy polskie. W tym procesie pomaga deregulacja!

Nie ma też dziś żadnego straszaka czy bata (jakim wcześniej był KOZ) na zarządców niewłaściwie wykonujących swoje czynności zawodowe. Czyli hulaj dusza! To wcześniej czy później spowoduje, że opinia o zarządcach będzie coraz gorsza. Jeśli chodzi o prestiż zawodu, to dobrze nie wróży.

HŚ: No to na koniec może coś bardziej osobistego. Co Pan robi w wolnym czasie?

SK: Generalnie interesuję się sportem, teraz już nie wyczynowo, a rekreacyjnie – gram w tenisa, jeżdżę na nartach, lubię żagle. Lubię też podróżować. Byłem w wielu dziwnych miejscach na świecie.

Zawsze podkreślam, że my, Polacy, żyjemy w nieprawdopodobnie sprzyjających warunkach klimatycznych! Wszystko mamy: lato, zimę, wiosnę, jeszcze przedwiośnie i złotą jesień. Jak ktoś tego nie rozumie, niech pojedzie tam, gdzie są tylko dwie pory: sucha i mokra. I zbieram monety okolicznościowe.

Jestem dumny np. ze swojej serii zwierzęta świata. Pierwsza moneta ukazała się w 1990 r., ostatnia, konik polski, w ubiegłym roku. Jak chcę sobie na coś ładnego popatrzeć, to je wyciągam.

HŚ: Dziękuję za rozmowę.    

Czytaj także: Kocham wyzwania – rozmowa z Anetą Filipiak-Karasińską >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16500|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 10172|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl