CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2015

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kolektory słoneczne na budynkach użyteczności publicznej

 Redakcja  |  06.11.2015  |  4
kolektory sloneczne
kolektory sloneczne
Stgpoznan

Coraz więcej polskich gmin dostrzega zalety płynące z użytkowania kolektorów słonecznych i decyduje się na zainstalowanie ich na budynkach użyteczności publicznej. Przekłada się to nie tylko na zwiększenie efektywności energetycznej tych obiektów, ale oznacza również poprawę stanu środowiska naturalnego.

Jak zaznacza firma stgpoznan.pl, kolektory słoneczne z każdym kolejnym rokiem zyskują na popularności, gdyż coraz więcej osób dostrzega ich niezwykłą wygodę (są bezobsługowe), ekologiczność (to odnawialne źródło energii) oraz oszczędność (zestaw solarny potrafi zaspokoić średnio do 50-60 proc. rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej). To właśnie te zalety sprawiają, że z roku na rok zwiększa się ilość prywatnych domostw wyposażonych w systemy solarne. Obecnie coraz częściej dołączają do nich również budynki użyteczności publicznej.

 

Na koszt Unii

 

Coraz więcej budynków użyteczności publicznej może zostać wyposażonych w kolektory słoneczne dzięki dofinansowaniom z funduszy Unii Europejskiej. Tylko w zeszłym roku miasta i gminy z terenu Mazowsza otrzymały blisko 63 mln zł na montaż kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Całkowita wartość inwestycji przekroczyła 94,2 mln zł. Unijne wsparcie wyniosło zatem aż 70 proc.

 

Kolektory słoneczne działają już w części budynków administracji publicznej w różnych polskich miejscowościach. W Białobrzegach ogrzewają one wodę w urzędzie miasta, starostwie powiatowym oraz kilku szkłach i przedszkolach. Z kolei w Stanisławowie w gminie Nieporęt służą one do podgrzewania wody w basenie na pływalni. Odnawialne źródła energii zastosowano również w strażnicy OSP w Stawiszynie oraz w plebanii Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jasionnej.

 

Opłacalne i oszczędne

 

Instalowanie kolektorów słonecznych w budynkach użyteczności publicznej nie tylko poprawia jakość życia mieszkańców gminy poprzez zredukowanie liczby zanieczyszczeń wywołanych spalaniem paliw używanych do ogrzewania wody użytkowej (węgiel kamienny, drewno i energia elektryczna), ale także przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania wyposażonych w nie obiektów. Tylko w gminie Przesmyki zainstalowanie kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej przynosi rocznie ok. 30 proc. oszczędność energii elektrycznej.

 

Na pierwszy rzut oka polska pogoda nie sprzyja montowaniu kolektorów słonecznych. Niemniej są one w stanie produkować energię również w trakcie dużego zachmurzenia, gdyż nawet wówczas dociera do nas rozproszone promieniowanie słoneczne, choć naturalnie systemy solarne są wtedy mniej wydajne. To jednak stosunkowo mała niedogodność, która nie jest w stanie przysłonić głównych zalet stosowania kolektorów słonecznych: ograniczenia emisji głównych zanieczyszczeń powietrza oraz oszczędności finansowych.

Komentarze

(4)
Tomasz | 10.11.2015, 10:03
Kolektory słoneczne instalowane na budynkach użyteczności publicznej to doskonały pomysł oraz inicjatywa, która w dużym stopniu przysłuży się do uświadamiania społeczności odnośnie odnawialnych źródeł energii.
Gosha | 10.11.2015, 10:22
Dokładnie, taka inicjatywa ze strony władz z pewnością bardziej uświadomi społeczeństwo niż tysiące plakatów. W tym przypadku słowa mają swoje odzwierciedlenie w działaniu.
Iganas | 13.06.2016, 11:23
myślę, że większość z nas ma tego pełną świadomość. Zmiana takiego ogrzewania wiąże się jednak z pewna inwestycją
Olek | 16.06.2016, 13:23
może i tak, ale na dłuższą metę ma to sens i jest opłacalnym rozwiązaniem
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 

Uzyskaj ofertę na zarządzanie nieruchomością od zarządców za DARMO »


 

 

Jak zweryfikować efektywność energetyczną nieruchomości przed zakupem » Jak udoskonalić pomiar wilgotności i temperatury »
Czy wiesz jak zoptymalizować zużycie energii? Chcesz płacić mniej za ogrzewanie? (...) czytaj» (...) zestaw miernika wielofunkcyjnego z radiową sondą temperatury i wilgotności oraz sondą do pomiaru współczynnika "U" (...) czytaj dalej »

 

Na czym stracisz wybierając zły wodomierz i jak tego uniknąć »

Co zmienia źle dobrany, przewymiarowany wodomierz? Dlaczego to takie ważne, by wychwycić ten problem możliwie szybko? (...) czytaj »


 

Szukasz profesjonalnego zarządcy? Skorzystaj z podpowiedzi »

  

Co ma zrobić wspólnota czy spółdzielnia, jeśli chce się starać o biały certyfikat » Białe certyfikaty w 6 punktach »
Tylko do 30 września 2017 r. można składać do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o wydanie świadectw efektywności energetycznej (...) czytaj dalej » Świadectwa efektywności energetycznej, zwane też białymi certyfikatami, są dokumentami poświadczającymi, że dzięki przeprowadzonym (...) czytaj dalej »

 

 


Na czym polega innowacja w sterowaniu bramą wjazdową »

 

Wszechobecne telefony komórkowe realizują wiele funkcjonalności w naszym życiu. Tym razem telefon to BEZPŁATNY, o zasięgu globalnym, pilot do bramy w komórce jak również do szlabanu bądź furtki (....) czytaj dalej »


 


Nowe sposoby na pokonanie barier architektonicznych »
Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej »

Czego jeszcze nie wiesz o platformach schodowych? »

Jak zlikwidować bariery architektoniczne w bloku wielomieszkaniowym »

 


Jakie nowe możliwości osiedlom strzeżonym daje automatyka bram » Ocieplanie stropów piwnic - na jakie trudności możesz napotkać?
Bezpłatne sterowanie bramą telefonem przez mieszkańców osiedla przynosi ogromne udogodnienia (...) czytaj dalej » Zima i wszyscy myślą o tym, co zrobić, by w naszych domach było cieplej, a jednocześnie – by nie przepłacać za ogrzewanie (...) czytaj dalej »

 


 

 

 

Chcesz się u nas reklamować? Dołącz do najlepszych w branży »

Aktualizuj Anuluj

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
KWATERA Zarządzanie Nieruchomościami KWATERA Zarządzanie Nieruchomościami KWATERA to ekspert i doradca w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi obecnie obsługuje ponad 247 budynków mieszkalnych o...

Produkty i technologie

12/2016

Aktualny numer:

Administrator 12/2016
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo sąsiedzkie
  • - Przekształcenie uzytkowania wieczystego na własność
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl