CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2015

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kolektory słoneczne na budynkach użyteczności publicznej

 Redakcja  |  06.11.2015  |  4
kolektory sloneczne
kolektory sloneczne
Stgpoznan

Coraz więcej polskich gmin dostrzega zalety płynące z użytkowania kolektorów słonecznych i decyduje się na zainstalowanie ich na budynkach użyteczności publicznej. Przekłada się to nie tylko na zwiększenie efektywności energetycznej tych obiektów, ale oznacza również poprawę stanu środowiska naturalnego.

Jak zaznacza firma stgpoznan.pl, kolektory słoneczne z każdym kolejnym rokiem zyskują na popularności, gdyż coraz więcej osób dostrzega ich niezwykłą wygodę (są bezobsługowe), ekologiczność (to odnawialne źródło energii) oraz oszczędność (zestaw solarny potrafi zaspokoić średnio do 50-60 proc. rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody użytkowej). To właśnie te zalety sprawiają, że z roku na rok zwiększa się ilość prywatnych domostw wyposażonych w systemy solarne. Obecnie coraz częściej dołączają do nich również budynki użyteczności publicznej.

 

Na koszt Unii

 

Coraz więcej budynków użyteczności publicznej może zostać wyposażonych w kolektory słoneczne dzięki dofinansowaniom z funduszy Unii Europejskiej. Tylko w zeszłym roku miasta i gminy z terenu Mazowsza otrzymały blisko 63 mln zł na montaż kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej. Całkowita wartość inwestycji przekroczyła 94,2 mln zł. Unijne wsparcie wyniosło zatem aż 70 proc.

 

Kolektory słoneczne działają już w części budynków administracji publicznej w różnych polskich miejscowościach. W Białobrzegach ogrzewają one wodę w urzędzie miasta, starostwie powiatowym oraz kilku szkłach i przedszkolach. Z kolei w Stanisławowie w gminie Nieporęt służą one do podgrzewania wody w basenie na pływalni. Odnawialne źródła energii zastosowano również w strażnicy OSP w Stawiszynie oraz w plebanii Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jasionnej.

 

Opłacalne i oszczędne

 

Instalowanie kolektorów słonecznych w budynkach użyteczności publicznej nie tylko poprawia jakość życia mieszkańców gminy poprzez zredukowanie liczby zanieczyszczeń wywołanych spalaniem paliw używanych do ogrzewania wody użytkowej (węgiel kamienny, drewno i energia elektryczna), ale także przyczynia się do obniżenia kosztów utrzymania wyposażonych w nie obiektów. Tylko w gminie Przesmyki zainstalowanie kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej przynosi rocznie ok. 30 proc. oszczędność energii elektrycznej.

 

Na pierwszy rzut oka polska pogoda nie sprzyja montowaniu kolektorów słonecznych. Niemniej są one w stanie produkować energię również w trakcie dużego zachmurzenia, gdyż nawet wówczas dociera do nas rozproszone promieniowanie słoneczne, choć naturalnie systemy solarne są wtedy mniej wydajne. To jednak stosunkowo mała niedogodność, która nie jest w stanie przysłonić głównych zalet stosowania kolektorów słonecznych: ograniczenia emisji głównych zanieczyszczeń powietrza oraz oszczędności finansowych.

Komentarze

(4)
Tomasz | 10.11.2015, 10:03
Kolektory słoneczne instalowane na budynkach użyteczności publicznej to doskonały pomysł oraz inicjatywa, która w dużym stopniu przysłuży się do uświadamiania społeczności odnośnie odnawialnych źródeł energii.
Gosha | 10.11.2015, 10:22
Dokładnie, taka inicjatywa ze strony władz z pewnością bardziej uświadomi społeczeństwo niż tysiące plakatów. W tym przypadku słowa mają swoje odzwierciedlenie w działaniu.
Iganas | 13.06.2016, 11:23
myślę, że większość z nas ma tego pełną świadomość. Zmiana takiego ogrzewania wiąże się jednak z pewna inwestycją
Olek | 16.06.2016, 13:23
może i tak, ale na dłuższą metę ma to sens i jest opłacalnym rozwiązaniem
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Wykonaj przegląd zestawów hydroforowych I zapewnij mieszkańcom ciągłość w dopływie wody  »

Robisz przeglądy swojego samochodu? Dlaczego nie zrobisz przeglądu

zestawów hydroforowych? Zapewnij mieszkańcom ciągłość w dostawie wody,

a sobie spokojny weekend bez telefonów o awarii »

 


Pobierz BEZPŁATNT PDF  i dowiedz się o procedurach kontroli placu budowy »

 

 


Jak ulepszyć zdalny odczyt wody w budownictwie wielorodzinnym » Jak dobrać wodomierz do rodzaju budynków »
Prawidłowe rozliczenie indywidualnego zużycia wody i ciepła w budynkach wielorodzinnych często stanowi (...) czytaj » Doboru wodomierza dokonuje się obecnie najczęściej na podstawie przepływu obliczeniowego (...) czytaj dalej »

 

Jedna porada, która zmieni Twoje podejście do zarządzania »

Początek roku to czas, w którym podejmujemy nowe wyzwania. To ważny moment (...) czytaj »


 

 

Jak bezpiecznie parkować jednośladem » Wyeliminuj błędy w działaniu zaworów i głowic »
W związku ze zwiększającą się ilością rowerów na terenie osiedli mieszkaniowych i (...) czytaj dalej » Głowice i zawory, niezbędne do regulowania ciepła w pomieszczeniach, będą pracowały zgodnie z naszymi oczekiwaniami tylko wtedy, gdy (...) czytaj dalej »

 


Osuszać czy nie »

 

Mieszkańcy kamienic najbardziej boją się zmarnować często z trudem zebrany majątek wspólnoty (....) czytaj dalej »

 


Poznaj prosty sposób na ulepszenie pomiarów  zużycia wody i ciepła » Pojemniki półpodziemne i podziemne - czy warto?
Prawidłowe rozliczenie indywidualnego zużycia wody (...) czytaj dalej » Od czasu wprowadzenia nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wielu z nas ciągle (...) czytaj dalej »

 


 Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Co jest ważne w pracy zarządcy?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
KWATERA Zarządzanie Nieruchomościami KWATERA Zarządzanie Nieruchomościami KWATERA to ekspert i doradca w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi obecnie obsługuje ponad 247 budynków mieszkalnych o...

Produkty i technologie

3/2017

Aktualny numer:

Administrator 3/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Usuwanie drzew w świetle prawa
  • - Atrakcyjne i bezpieczne place zabaw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl