CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Mimo boomu deweloperzy liczą na jeszcze więcej

Redakcja Administratora  |  20.11.2015
Branża deweloperska zdaje się być pewna dalszego przyśpieszania koniunktury
Branża deweloperska zdaje się być pewna dalszego przyśpieszania koniunktury

Ostatnie dane GUS opisujące osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w dziesięciu zakończonych miesiącach bieżącego roku, nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle gusowskich sprawozdań z poprzednich miesięcy. Po raz kolejny deweloperzy zademonstrowali niegasnący optymizm poprzez rekordową liczbę wydanych im pozwoleń na budowę.

 Deweloperzy pewni swego

Podobnie jak przed miesiącem najciekawszym punktem omawianych statystyk są mieszkania, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Znajdziemy tu swoistą demonstrację siły branży deweloperskiej, która, pomimo trwającego boomu w pierwotnym segmencie mieszkaniówki, zdaje się być absolutnie pewna dalszego przyśpieszania koniunktury – komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Przeczytaj też: Rynek pierwotny – wciąż rosnąca podaż przy stabilnych cenach

W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku nowych pozwoleń oraz zgłoszeń było ponad 157,5 tys., czyli prawie o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Oznacza to ponownie najlepszy rezultat od kwietnia 2012 roku, czyli od daty wejścia w życie ustawy deweloperskiej.

Z kolei deweloperzy już we wrześniu tego roku ustanowili siedmioletni rekord pozyskanych pozwoleń na budowę w ciągu jednego miesiąca. Okazało się jednak, że nie jest to ostatnie słowo przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż. W październiku wzbogacili oni swój potencjał inwestycyjny o ponad 11 tys. kolejnych pozwoleń, co tym razem  jest najlepszym miesięcznym rezultatem od jesieni 2007 roku, czyli samego szczytu pamiętnej hossy na rynku krajowych nieruchomości mieszkaniowych. Jest to ponadto wynik lepszy od uzyskanego w październiku roku ubiegłego o – bagatela – prawie 80 proc. i ponad 9 proc. wyższy od tego z września br. W sumie od początku roku deweloperzy powiększyli zapas pozwoleń o prawie 80 tys., czyli 23 proc. więcej rok do roku.

Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Można zatem przyjąć tezę, że deweloperzy w dalszym ciągu oceniają perspektywy rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie nie tylko jako optymalne, ale wręcz oczekują dalszej eskalacji rekordowego od lat popytu na mieszkania z pierwszej ręki. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że wszystkie pozyskane pozwolenia zostaną w okresie swojej ważności wykorzystane. Ich rekordowa ilość na koncie deweloperów może być bardziej efektem ich nadmiernie rozbudzonego apetytu, aniżeli w pełni wiarygodną gwarancją dalszego przyśpieszenia bieżącej prosperity.

Nowe inwestycje z lekkim hamowaniem

W październiku deweloperzy nieco wyhamowali swą rozpędzoną dotychczas aktywność inwestycyjną, mierzoną wolumenem mieszkań, których budowę rozpoczęto.

I tak w kwestii nowo rozpoczynanych inwestycji w okresie styczeń-październik br. deweloperzy przekroczyli okrągły poziom 70 tys. lokali, co licząc rok do roku oznacza rezultat o jedną piątą wyższy. Tym razem jednak październikowy wynik miesięczny na poziomie 7,3 tys. lokali okazał się o kilka procent gorszy zarówno od miesiąca poprzedniego, jak i  od października 2014 roku.

Sprawdź też: Wygrywa się lokalizacją

Czy to może oznaczać lekkie przegrzanie koniunktury inwestycyjnej na pierwotnym rynku mieszkaniowym? Kilkuprocentowy jednorazowy spadek statystyk o niczym jeszcze nie przesądza, o ile nie zostanie potwierdzony w kolejnych miesiącach. Te jednak mogą być nieco słabsze z uwagi na zbliżający się sezon zimowy, w którym zwyczajowo rynek budowlany odnotowuje spowolnienie aktywności inwestycyjnej.

Z oddanymi także nieco gorzej

Statystyki mieszkań oddawanych do użytku nie zależą od aktualnej sytuacji rynkowej, ale są efektem stanu koniunktury sprzed około dwóch lat, a więc okresu odpowiadającego cyklowi inwestycyjnemu w budownictwie mieszkaniowym. Dlatego też od lutego br. widać u deweloperów lekką tendencję wzrostową mieszkań oddawanych, co jest efektem wzrostowego trendu inwestycji deweloperskich, która liczy już sobie ponad dwa lata. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać jej kontynuacji, a więc zauważalnej poprawy statystyk mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Nie obejdzie się jednak bez okresowych wahań.

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia właśnie w październiku. Tym razem miesięczny wynik na poziomie 6,2 tys. lokali, licząc rok do roku, był słabszy o około 12 proc., natomiast miesiąc do miesiąca - o niespełna 8 proc. W sumie przez 10 miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 46,8 tys. lokali, czyli o niespełna procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Równanie z wieloma niewiadomymi

Najnowsza informacja GUS, komunikująca statystyki pierwotnego rynku mieszkaniowego w dziesięciu zakończonych miesiącach br., pomimo niewielkiej zniżki wybranych parametrów, nie zawiera jakichkolwiek sygnałów hamowania koniunktury w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Za to wyraźne perspektywy istotnego windowania gusowskich statystyk mieszkaniowych w przewidywalnym terminie, zwłaszcza w części dotyczącej nowych inwestycji, pojawiły się ostatnio w expose szefowej nowej ekipy rządzącej.

Dowiedz się więcej: O mieszkaniówce w expose

Premier rządu w swoim inauguracyjnym wystąpieniu zapowiedziała szeroki program budowy "tanich mieszkań" na gruntach udostępnianych za „symboliczną opłatą” przez państwo lub jego agendy. Środki na całe przedsięwzięcie miałyby pochodzić z kredytów bankowych. Takie mieszkania byłyby następnie wynajmowane gospodarstwom domowym za czynsz zawierający też ratę spłaty wartości lokalu, co w przyszłości umożliwiłoby uwłaszczenie dotychczasowych najemców.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak na pozór mogłoby się wydawać, a realizacja tego typu przedsięwzięcia może okazać się klasyczną "mission impossible". Na razie expose w części dotyczącej rodzimej mieszkaniówki przypomina bardziej równanie z wieloma niewiadomymi aniżeli realną receptę na mieszkaniowe bolączki Polaków. Z tym większą niecierpliwością, a w dużym stopniu także z nadzieją, opinia publiczna będzie oczekiwać publikacji szczegółowego opracowania programu mieszkaniowego nowego rządu.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 16552|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11841|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl