CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Mimo boomu deweloperzy liczą na jeszcze więcej

Redakcja Administratora  |  20.11.2015
Branża deweloperska zdaje się być pewna dalszego przyśpieszania koniunktury
Branża deweloperska zdaje się być pewna dalszego przyśpieszania koniunktury

Ostatnie dane GUS opisujące osiągnięcia budownictwa mieszkaniowego w dziesięciu zakończonych miesiącach bieżącego roku, nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle gusowskich sprawozdań z poprzednich miesięcy. Po raz kolejny deweloperzy zademonstrowali niegasnący optymizm poprzez rekordową liczbę wydanych im pozwoleń na budowę.

 Deweloperzy pewni swego

Podobnie jak przed miesiącem najciekawszym punktem omawianych statystyk są mieszkania, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Znajdziemy tu swoistą demonstrację siły branży deweloperskiej, która, pomimo trwającego boomu w pierwotnym segmencie mieszkaniówki, zdaje się być absolutnie pewna dalszego przyśpieszania koniunktury – komentuje Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Przeczytaj też: Rynek pierwotny – wciąż rosnąca podaż przy stabilnych cenach

W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku nowych pozwoleń oraz zgłoszeń było ponad 157,5 tys., czyli prawie o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Oznacza to ponownie najlepszy rezultat od kwietnia 2012 roku, czyli od daty wejścia w życie ustawy deweloperskiej.

Z kolei deweloperzy już we wrześniu tego roku ustanowili siedmioletni rekord pozyskanych pozwoleń na budowę w ciągu jednego miesiąca. Okazało się jednak, że nie jest to ostatnie słowo przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż. W październiku wzbogacili oni swój potencjał inwestycyjny o ponad 11 tys. kolejnych pozwoleń, co tym razem  jest najlepszym miesięcznym rezultatem od jesieni 2007 roku, czyli samego szczytu pamiętnej hossy na rynku krajowych nieruchomości mieszkaniowych. Jest to ponadto wynik lepszy od uzyskanego w październiku roku ubiegłego o – bagatela – prawie 80 proc. i ponad 9 proc. wyższy od tego z września br. W sumie od początku roku deweloperzy powiększyli zapas pozwoleń o prawie 80 tys., czyli 23 proc. więcej rok do roku.

Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów. Można zatem przyjąć tezę, że deweloperzy w dalszym ciągu oceniają perspektywy rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie nie tylko jako optymalne, ale wręcz oczekują dalszej eskalacji rekordowego od lat popytu na mieszkania z pierwszej ręki. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że wszystkie pozyskane pozwolenia zostaną w okresie swojej ważności wykorzystane. Ich rekordowa ilość na koncie deweloperów może być bardziej efektem ich nadmiernie rozbudzonego apetytu, aniżeli w pełni wiarygodną gwarancją dalszego przyśpieszenia bieżącej prosperity.

Nowe inwestycje z lekkim hamowaniem

W październiku deweloperzy nieco wyhamowali swą rozpędzoną dotychczas aktywność inwestycyjną, mierzoną wolumenem mieszkań, których budowę rozpoczęto.

I tak w kwestii nowo rozpoczynanych inwestycji w okresie styczeń-październik br. deweloperzy przekroczyli okrągły poziom 70 tys. lokali, co licząc rok do roku oznacza rezultat o jedną piątą wyższy. Tym razem jednak październikowy wynik miesięczny na poziomie 7,3 tys. lokali okazał się o kilka procent gorszy zarówno od miesiąca poprzedniego, jak i  od października 2014 roku.

Sprawdź też: Wygrywa się lokalizacją

Czy to może oznaczać lekkie przegrzanie koniunktury inwestycyjnej na pierwotnym rynku mieszkaniowym? Kilkuprocentowy jednorazowy spadek statystyk o niczym jeszcze nie przesądza, o ile nie zostanie potwierdzony w kolejnych miesiącach. Te jednak mogą być nieco słabsze z uwagi na zbliżający się sezon zimowy, w którym zwyczajowo rynek budowlany odnotowuje spowolnienie aktywności inwestycyjnej.

Z oddanymi także nieco gorzej

Statystyki mieszkań oddawanych do użytku nie zależą od aktualnej sytuacji rynkowej, ale są efektem stanu koniunktury sprzed około dwóch lat, a więc okresu odpowiadającego cyklowi inwestycyjnemu w budownictwie mieszkaniowym. Dlatego też od lutego br. widać u deweloperów lekką tendencję wzrostową mieszkań oddawanych, co jest efektem wzrostowego trendu inwestycji deweloperskich, która liczy już sobie ponad dwa lata. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać jej kontynuacji, a więc zauważalnej poprawy statystyk mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Nie obejdzie się jednak bez okresowych wahań.

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia właśnie w październiku. Tym razem miesięczny wynik na poziomie 6,2 tys. lokali, licząc rok do roku, był słabszy o około 12 proc., natomiast miesiąc do miesiąca - o niespełna 8 proc. W sumie przez 10 miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 46,8 tys. lokali, czyli o niespełna procent więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Równanie z wieloma niewiadomymi

Najnowsza informacja GUS, komunikująca statystyki pierwotnego rynku mieszkaniowego w dziesięciu zakończonych miesiącach br., pomimo niewielkiej zniżki wybranych parametrów, nie zawiera jakichkolwiek sygnałów hamowania koniunktury w pierwotnym segmencie krajowej mieszkaniówki – dodaje analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Za to wyraźne perspektywy istotnego windowania gusowskich statystyk mieszkaniowych w przewidywalnym terminie, zwłaszcza w części dotyczącej nowych inwestycji, pojawiły się ostatnio w expose szefowej nowej ekipy rządzącej.

Dowiedz się więcej: O mieszkaniówce w expose

Premier rządu w swoim inauguracyjnym wystąpieniu zapowiedziała szeroki program budowy "tanich mieszkań" na gruntach udostępnianych za „symboliczną opłatą” przez państwo lub jego agendy. Środki na całe przedsięwzięcie miałyby pochodzić z kredytów bankowych. Takie mieszkania byłyby następnie wynajmowane gospodarstwom domowym za czynsz zawierający też ratę spłaty wartości lokalu, co w przyszłości umożliwiłoby uwłaszczenie dotychczasowych najemców.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak na pozór mogłoby się wydawać, a realizacja tego typu przedsięwzięcia może okazać się klasyczną "mission impossible". Na razie expose w części dotyczącej rodzimej mieszkaniówki przypomina bardziej równanie z wieloma niewiadomymi aniżeli realną receptę na mieszkaniowe bolączki Polaków. Z tym większą niecierpliwością, a w dużym stopniu także z nadzieją, opinia publiczna będzie oczekiwać publikacji szczegółowego opracowania programu mieszkaniowego nowego rządu.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zyskać zaufanie mieszkańców spółdzielni i obniżyć koszty ciepła o 10%?

Wzroszt cen za ogrzewanieDzięki inicjatywom mieszkańców spółdzielni temat wzrostu cen ciepła nie schodzi z pierwszych stron gazet. Opłaty za ciepło rosną z roku na rok i dla niektórych rodzin stały się... Czytam więcej »


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Zainteresowanie pożyczką termomodernizacyjną Alior Banku coraz większe...

ogrzewanie podłogowe termomodernizacja
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Wśród pożyczkobiorców przeważają wspólnoty mieszkaniowe. Do tej pory wszystkie złożone wnioski uzyskały finansowanie. Zaletami  ... czytam więcej»


Segregujesz odpady? Dzięki temu możesz wygrać cenne nagrody »

Segregowanie odpadówZobacz, co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie i powalczyć o cenne nagrody... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Wytrzymałe i estetyczne donice na osiedla - które wybrać?

Pożar budynku Donice z betonu architektonicznego
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Zobacz właściwości róźnych składników z których wykonane są donice betonowe charakteryzujące się przede wszystkim trwałością i wyglądem... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
12/2019

Aktualny numer:

Administrator 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Inwestycje w spółdzielniach mieszkaniowych – debata
  • - Wieczyste na własność – w orzecznictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11255|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10828|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl