CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Gminy muszą zapewnić lokal zastępczy za mieszkanie do rozbiórki

Agnieszka Zygmunt  |  16.12.2015  |  1
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów musiała godzić interesy różnych grup.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów musiała godzić interesy różnych grup.
arch.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Obowiązek zapewnienia przez gminy lokali zastępczych lokatorom zmuszonym do opuszczenia dotychczasowego mieszkania na skutek przeznaczenia go do rozbiórki lub remontu, wydłużono do końca 2017 roku. Gminy pokryją także koszty przeprowadzki.

Sprawdź, Jak pomagać wrażliwym najemcom?

Obecna ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy przewiduje, że obowiązek ten miał wygasnąć wraz z końcem 2015 roku. Posłowie PiS początkowo chcieli wydłużenia tego obowiązku o kolejne 10 lat, do 31 grudnia 2025 roku. Podczas drugiego czytania w Sejmie 15 grudnia 2015 r. posłowie zgłosili poprawkę - ustawa miałaby obowiązywać do 31 grudnia 2017 roku.

We wtorek na posiedzeniu komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Samorządowej przyjęto tę poprawkę. W środę zaś Sejm nowelizację ustawy uchwalił. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, przeciwnych było dwóch. Również dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Podczas drugiego czytania poseł Grzegorz Schreiber z PiS mówił, że projekt ma na celu uporządkowanie bałaganu, jaki powstał po ośmiu latach rządach koalicji PO-PSL, a także udowodnienie PO, że zrobienie tego, czego ona - zdaniem posła - nie potrafiła, jest możliwe.

"Przez osiem lat ta koalicja nic nie zrobiła. W sierpniu 2015 (…) wystąpiła z projektem wydłużającym okres funkcjonowania tej ustawy w nieskończoność" - tłumaczył poseł i dodał: "Postanowiliśmy złożyć poprawkę do tego projektu zmieniającego okres 10-letni na okres dwuletni".

Przeczytaj także: NIK o zarządzaniu najstarszymi budynkami komunalnymi

"Doszliśmy do wniosku, ze ten okres dwuletni pozwoli nam kompleksowo przygotować nowelizację tej ustawy. Uważamy, że rząd i Ministerstwo Infrastruktury przygotuje w tym okresie te zmiany tak aby zabezpieczyć i stronę najemców i stronę właścicieli" - deklarował z kolei poseł Grzegorz Adam Woźniak (PiS).

Przypomniał on też, że na posiedzeniu komisji pod adresem PiS padły zarzuty o nieprzeprowadzenie konsultacji publicznych dotyczących nowelizowanej ustawy. Poseł ma jednak nadzieję, że w tym dwuletnim okresie obowiązywania nowelizacji to się zmieni.

"Niewątpliwe dwa lata wystarcza na przygotowanie i odpowiedź na te pytania, które w czasie debaty nad tą ustawa padły" - mówił obecny na posiedzeniu Sejmu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Kazimierz Smoliński. Uważa on, że w ciągu dwóch lat nie da się rozwiązać problemu braku mieszkań, a jedynie przygotować poprawki ustawy o ochronie lokatorów.

Przypomniał, że sprawa dotyczy interesów różnych grup: właścicieli, lokatorów i gminy, a państwo musi te interesy pogodzić. Rząd, póki co, przerzucił cały ciężar na samorządy.

"W tym wypadku zostaliśmy postawieni pod ścianą - ponieważ poprzedni rząd tego nie rozwiązał. Posłowie wyszli naprzeciw oczekiwaniom lokatorów i RPO - złożyli wniosek, który przedłuża obowiązywanie tej ustawy" - podsumował Smoliński.

Wcześniej na ten problem wskazywał również Rzecznik Praw Obywatelskich. Tłumaczył on, że gdyby od 1 stycznia 2016 zwolniono gmin z obowiązku zapewnienia lokum, obowiązek ów zostałby przerzucony na właścicieli. A oni, jako osoby fizyczne, nie dysponują zasobem mieszkaniowym czy środkami finansowymi na zapewnienie lokalu spełniającego warunki przewidziane dla lokalu zamiennego. w efekcie - jak ocenia RPO -  obowiązek opróżnienia budynków, nadany decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, stanie się niewykonalny.

Smoliński zasugerował, że w dłuższej perspektywie czasowej obowiązek zapewnienia mieszkań i rekompensaty kosztów przeprowadzki powinien zostać jednak przerzucony na właścicieli mieszkań.

Przeczytaj też: Co nowego w orzecznictwie? cz. 237/ Roszczenie odszkodowawcze do gminy za brak lokalu socjalnego

Posłowie opozycji (PO, Kukiz'15 oraz Nowoczesna) także zgłosili poprawkę do projektu ustawy. Ich zdaniem okres obowiązywania przepisów powinien zostać wydłużony tylko o rok. Została jednak odrzucona na wtorkowym posiedzeniu komisji.

"W naszej opinii prace nad ustawą prowadzone są zbyt szybko. Nie uwzględniają bowiem opinii np. Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich. Nie przedstawiono analiz konsekwencji finansowych dla gmin. Nie przedłożono wyliczeń jej wpływu na budżety jednostek samorządu terytorialnego" - krytykował poseł Tomasz Kostuś (PO).

źródło: portalsamorzadowy.pl

Publikacja omawia zmiany jakie z dniem 21.04.2019 r. wprowadziła nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadzona na mocy przepisów Dz.U. z dnia... więcej »

Komentarze

(1)
Przemysław Szymanowski | 29.12.2015, 16:22
Pani Agnieszka Zygmunt - szanowna Pani - na podstawie wieloletniej praktyki w administrowaniu nieruchomościami w Poznaniu ( głównie stare budownictwo, gdzie lokatorzy dostali przydział od "władzy ludowej") istnieje taka sytuacja, że z niepłacących czynszu lokatorów ( także za media ) , tylko niewielki % faktycznie nie ma na to środków. Reszta "towarzystwa" żeruje na ustawie o ochronie lokatorów i korzysta z pomocy "specjalizujących" się w tym procederze adwokatów, których głównym zajęciem, jest przewlekanie postepowania. Gminy lokali zastępczych dla tego "towarzystwa" nie mają i w najbliższych latach mieć nie będą, tym bardziej, że ci lokatorzy z łatwością te lokale dewastują.....Pozostaje żmudna procedura przerzucania opłacania najmniejszego czynszu na "miasto", które robi co może, by się od tego wykręcić..........pozdrawiam.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl