CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo mieszkaniowe na progu zimy wciąż na wysokich obrotach

Redakcja Administratora  |  18.12.2015
Pomimo zaawansowanego już okresu jesienno-zimowego, deweloperzy nie wykazują w statystykach nowo rozpoczynanych budów znamion sezonowego spowolnienia aktywności inwestycyjnej.
Pomimo zaawansowanego już okresu jesienno-zimowego, deweloperzy nie wykazują w statystykach nowo rozpoczynanych budów znamion sezonowego spowolnienia aktywności inwestycyjnej.
fot. archiwum własne

Ostatnia w 2015 roku informacja GUS, publikująca statystyki budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada, tym razem nie sygnalizuje tradycyjnego dla końcówki roku sezonowego hamowania aktywności inwestycyjnej.

Tego typu uwaga dotyczy głównie deweloperów, którzy pomimo zaawansowanego już okresu jesienno-zimowego, nie wykazują w statystykach nowo rozpoczynanych budów jakichkolwiek znamion sezonowego spowolnienia aktywności inwestycyjnej.

Dowiedz się więcej: Dymisja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Z jednej strony jest to zapewne efekt sprzyjających warunków atmosferycznych, z drugiej dowód optymizmu oraz determinacji firm deweloperskich w realizacji typowo progresywnej strategii inwestycyjnej, wynikającej z dotychczasowego braku oznak wyczerpywania się popytu na nowe mieszkania w kolejnych okresach.

I tak w listopadzie deweloperzy ruszyli z budową aż 8,2 tys. lokali, ilości znaczącej, a dla przedostatniego miesiąca roku wręcz rekordowej. To oznacza wynik lepszy o 13 proc. m/m i o ponad 40 proc. przekraczający efekt analogicznego miesiąca ubiegłego roku – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Dla porównania inwestorzy indywidualnie rozpoczęli w ostatnim miesiącu budowę zaledwie nieco ponad 5 tys. mieszkań, czyli blisko 40 proc. mniej od deweloperów. W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego od stycznia do listopada br. rozpoczęto budowę 156 tys. mieszkań, co daje wynik lepszy r/r o prawie 12 proc.

Systematycznie poprawia się też liczba mieszkań oddanych do użytkowania, która w przypadku deweloperów od lutego tego roku znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym, osiągając w listopadzie wolumen 6,8 tys. jednostek. Jest to poziom nie tylko najlepszy w roku bieżącym, ale także zbliżony do najwyższych miesięcznych notowań na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Przeczytaj także: Polacy chcą mieszkać w zieleni, najlepiej na wsi

Potwierdza się więc w pełni prognoza, zakładająca stałą poprawę wolumenu lokali oddawanych w bieżącym i kolejnych okresach, wynikająca z faktu zapoczątkowanej ponad dwa lata temu wzrostowej tendencji inwestycji deweloperskich. Statystyki mieszkań oddawanych do użytku nie zależą bowiem od aktualnej sytuacji rynkowej, ale są efektem stanu koniunktury sprzed około dwóch lat, a wiec okresu odpowiadającego cyklowi inwestycyjnemu w budownictwie mieszkaniowym. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać kontynuacji omawianej tendencji, a więc zauważalnej poprawy statystyk mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Nie obejdzie się jednak bez okresowych wahań.

W ostatnich miesiącach elementem comiesięcznych raportów GUS z rynku mieszkaniowego, który budził największe emocje, były statystyki dotyczące ilości mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Liczba pozwoleń w deweloperskich portfelach rosła bowiem nieprzerwanie od początku roku, by we wrześniu, a następnie październiku ustanowić kilkuletnie, liczone od szczytu hossy sprzed ośmiu lat rekordy.

Tym razem listopadowy rezultat na poziomie 7,5 tys. nowych pozwoleń deweloperskich, niższy dokładnie o jedną trzecią od rekordowego wyniku z października, nie oznacza kolejnego rekordu, ale raczej powrót do górnych odchyleń średnich wartości z kilku ostatnich lat.

A to ciekawe! ZBP: zasoby samorządowe mogą wesprzeć rozwój budownictwa mieszkaniowego

Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Można zatem na ich podstawie dowiedzieć się, jak deweloperzy oceniają perspektywy rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie. Czy zatem dość gwałtowna listopadowa zniżka nowych pozwoleń w stosunku do poprzedniego miesiąca oznacza analogiczny spadek wiary deweloperów mieszkaniowych w trwałość koniunktury popytowej na ich produkty?

W tym przypadku chodzi raczej o w pełni wystarczający zapas pozwoleń zgromadzonych w poprzednich miesiącach, który zaspokoi nawet ponadprzeciętne potrzeby inwestycyjne deweloperów w dłuższym okresie czasu. Dlatego też nawet w przypadku kilkumiesięcznego osuwania się omawianych statystyk, nie będzie to oznaczało jeszcze pogorszenia optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż. Dopiero wyraźny spadek inwestycji rozpoczętych, utrzymujący się w kilku kolejnych miesiącach, można będzie uznać za swoisty regres oceny perspektyw rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie przez deweloperów.

Czy taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna już w zbliżającym się nowym roku? Wydaje się, że niestety tak. Już pierwsze tygodnie przyszłego roku mogą zapoczątkować proces pogarszania środowiska gospodarczego rodzimej branży deweloperskiej. Wpływać na to będą przede wszystkim niekorzystne zmiany parametrów kredytów mieszkaniowych, dotyczące wzrostu udziału własnego, marż, czy też samej ich dostępności w wypadku wprowadzenia podatku bankowego. Trudno jest też ocenić przyszłoroczny potencjał dotychczasowego głównego koła zamachowego krajowej mieszkaniówki, czyli popytu inwestycyjnego na mieszkania z pierwszej ręki. Z kolei program Mieszkanie dla Młodych, o którego popularność w kolejnym roku jego misji raczej nie należy się obawiać, nie będzie w stanie zneutralizować wszystkich bolączek, które już niebawem mogą stać się udziałem uczestników rodzimego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Programy wspomagające pracę zarządcy - przegląd 2019»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Programy dla zarządców nieruchomości Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Gospodarowanie ciepłem
  • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10516|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10082|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl