CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 4/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Budownictwo mieszkaniowe na progu zimy wciąż na wysokich obrotach

Redakcja Administratora  |  18.12.2015
Pomimo zaawansowanego już okresu jesienno-zimowego, deweloperzy nie wykazują w statystykach nowo rozpoczynanych budów znamion sezonowego spowolnienia aktywności inwestycyjnej.
Pomimo zaawansowanego już okresu jesienno-zimowego, deweloperzy nie wykazują w statystykach nowo rozpoczynanych budów znamion sezonowego spowolnienia aktywności inwestycyjnej.
fot. archiwum własne

Ostatnia w 2015 roku informacja GUS, publikująca statystyki budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada, tym razem nie sygnalizuje tradycyjnego dla końcówki roku sezonowego hamowania aktywności inwestycyjnej.

Tego typu uwaga dotyczy głównie deweloperów, którzy pomimo zaawansowanego już okresu jesienno-zimowego, nie wykazują w statystykach nowo rozpoczynanych budów jakichkolwiek znamion sezonowego spowolnienia aktywności inwestycyjnej.

Dowiedz się więcej: Dymisja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Z jednej strony jest to zapewne efekt sprzyjających warunków atmosferycznych, z drugiej dowód optymizmu oraz determinacji firm deweloperskich w realizacji typowo progresywnej strategii inwestycyjnej, wynikającej z dotychczasowego braku oznak wyczerpywania się popytu na nowe mieszkania w kolejnych okresach.

I tak w listopadzie deweloperzy ruszyli z budową aż 8,2 tys. lokali, ilości znaczącej, a dla przedostatniego miesiąca roku wręcz rekordowej. To oznacza wynik lepszy o 13 proc. m/m i o ponad 40 proc. przekraczający efekt analogicznego miesiąca ubiegłego roku – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Dla porównania inwestorzy indywidualnie rozpoczęli w ostatnim miesiącu budowę zaledwie nieco ponad 5 tys. mieszkań, czyli blisko 40 proc. mniej od deweloperów. W sumie w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego od stycznia do listopada br. rozpoczęto budowę 156 tys. mieszkań, co daje wynik lepszy r/r o prawie 12 proc.

Systematycznie poprawia się też liczba mieszkań oddanych do użytkowania, która w przypadku deweloperów od lutego tego roku znajduje się w wyraźnym trendzie wzrostowym, osiągając w listopadzie wolumen 6,8 tys. jednostek. Jest to poziom nie tylko najlepszy w roku bieżącym, ale także zbliżony do najwyższych miesięcznych notowań na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Przeczytaj także: Polacy chcą mieszkać w zieleni, najlepiej na wsi

Potwierdza się więc w pełni prognoza, zakładająca stałą poprawę wolumenu lokali oddawanych w bieżącym i kolejnych okresach, wynikająca z faktu zapoczątkowanej ponad dwa lata temu wzrostowej tendencji inwestycji deweloperskich. Statystyki mieszkań oddawanych do użytku nie zależą bowiem od aktualnej sytuacji rynkowej, ale są efektem stanu koniunktury sprzed około dwóch lat, a wiec okresu odpowiadającego cyklowi inwestycyjnemu w budownictwie mieszkaniowym. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać kontynuacji omawianej tendencji, a więc zauważalnej poprawy statystyk mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów. Nie obejdzie się jednak bez okresowych wahań.

W ostatnich miesiącach elementem comiesięcznych raportów GUS z rynku mieszkaniowego, który budził największe emocje, były statystyki dotyczące ilości mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Liczba pozwoleń w deweloperskich portfelach rosła bowiem nieprzerwanie od początku roku, by we wrześniu, a następnie październiku ustanowić kilkuletnie, liczone od szczytu hossy sprzed ośmiu lat rekordy.

Tym razem listopadowy rezultat na poziomie 7,5 tys. nowych pozwoleń deweloperskich, niższy dokładnie o jedną trzecią od rekordowego wyniku z października, nie oznacza kolejnego rekordu, ale raczej powrót do górnych odchyleń średnich wartości z kilku ostatnich lat.

A to ciekawe! ZBP: zasoby samorządowe mogą wesprzeć rozwój budownictwa mieszkaniowego

Statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów – dodaje ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Można zatem na ich podstawie dowiedzieć się, jak deweloperzy oceniają perspektywy rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie. Czy zatem dość gwałtowna listopadowa zniżka nowych pozwoleń w stosunku do poprzedniego miesiąca oznacza analogiczny spadek wiary deweloperów mieszkaniowych w trwałość koniunktury popytowej na ich produkty?

W tym przypadku chodzi raczej o w pełni wystarczający zapas pozwoleń zgromadzonych w poprzednich miesiącach, który zaspokoi nawet ponadprzeciętne potrzeby inwestycyjne deweloperów w dłuższym okresie czasu. Dlatego też nawet w przypadku kilkumiesięcznego osuwania się omawianych statystyk, nie będzie to oznaczało jeszcze pogorszenia optymizmu inwestycyjnego przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż. Dopiero wyraźny spadek inwestycji rozpoczętych, utrzymujący się w kilku kolejnych miesiącach, można będzie uznać za swoisty regres oceny perspektyw rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie przez deweloperów.

Czy taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna już w zbliżającym się nowym roku? Wydaje się, że niestety tak. Już pierwsze tygodnie przyszłego roku mogą zapoczątkować proces pogarszania środowiska gospodarczego rodzimej branży deweloperskiej. Wpływać na to będą przede wszystkim niekorzystne zmiany parametrów kredytów mieszkaniowych, dotyczące wzrostu udziału własnego, marż, czy też samej ich dostępności w wypadku wprowadzenia podatku bankowego. Trudno jest też ocenić przyszłoroczny potencjał dotychczasowego głównego koła zamachowego krajowej mieszkaniówki, czyli popytu inwestycyjnego na mieszkania z pierwszej ręki. Z kolei program Mieszkanie dla Młodych, o którego popularność w kolejnym roku jego misji raczej nie należy się obawiać, nie będzie w stanie zneutralizować wszystkich bolączek, które już niebawem mogą stać się udziałem uczestników rodzimego rynku nieruchomości mieszkaniowych.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Elektryczne pojazdy dla spółdzielni mieszkaniowych »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejPojazdy elektryczne to gwarancja bezpieczeństwa i jakości pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem pojazdy elektryczne wolnobieżne z naszej oferty osiągają maksymalną prędkość do 25 km/h i nie podlegają rejestracji.Czytam więcej »


Jak zredukować koszty związane z zapewnieniem ciągłości dostaw wody?

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejUdowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym i regularnym przeglądom.Czytam więcej »


Zarządco, dbaj o systemy zabezpieczeń przeciwpożarowych

Pożar budynku a systemy oddymianiaWłaściciel lub zarządca budynku powinien, poza zapewnieniem prawidłowego działania systemów oddymiania, posiadać również dokumentację potwierdzającą utrzymanie ich w odpowiednim stanie ... Czytam więcej »


Otoczenie nieruchomości i sama nieruchomość - nie wolno o tym zapomnieć »?

Systemy przeciwoblodzenioweOkres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Jak oszczędzić na naprawach i przeglądach budynku? Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i zabezpieczyć budyenk i jego okolice przed... Czytam więcej »


Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych »

Jaki system domofonowy wybrać na osiedle mieszkaniowe?

Ciepło i zawór ciepła System domofonowy na osiedle
Dzięki środkom z inicjatywy ELENA (European Local Energy Assistance / Europejska pomoc na rzecz energetyki lokalnej) udostępnionym Alior Bankowi przez Europejski Bank Inwestycyjny Inwestorzy będą mogli uzyskać refundację kosztów? czytam dalej »

Domofony wielomieszkaniowe można obsługiwać przez tel GSM lub tel. stacjonarny z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci GSM. System nie wymaga... czytam więcej»


Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dystrybucja wodyCzęsto szkoda miejsca na grzejniki ścienne, a tradycyjne płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe wymaga specjalnego przygotowania konstrukcyjnego budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Zobacz jakie grzejniki warto wybrać do różnych pomieszczeń »

Wymiana rur w budynkuNowoczesny dizajn, solidne wykonanie, bezpieczne w użytkowaniu, wydajność i funkcjonalność – to tylko namiastka cech grzejników. W zalezności od miejsca przeznaczenia... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych, najlepsze ceny na rynku»
czyszcenie i renowacja elewacji Mycie i malowanie elewacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Czy elewacja budynku mieszkalnego lub bloku, w którym mieszkasz wymaga konserwacji? Czy oprócz profesjonalnego czyszczenia, przydało by się pokryć ją dobrej... czytam dalej »

Izoalacja ścian od wewnątrz budynku - jak to zrobić?
Ile kosztuje sieć gazowa zasilana gazem płynnym »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Eurothane G jest wolną od freonów, twardą poliuretanową płytą termoizolacyjną (PIR) wykończoną jednostronnie płytą gipsowo-kartonową. Stosowany do termoizolacji... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Profesjonalna obsługa nieruchomości - Jakość a nie ilość!
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej obsługa nieruchomości
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
4/2019

Aktualny numer:

Administrator 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Prawo a praktyka – debata
  • - Rozliczenie mediów
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10157|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl