• Kto może zainstalować kamerę przed domem?
  • Oznakowanie posesji pod lupą policji
  • Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku?  Ogranicz straty ciepła!
  • Kobiety w nieruchomościach... decydują i zarządzają
  • Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Kto może zainstalować kamerę przed domem?

20.03.2019
Na wielu blokach oraz domach jednorodzinnych zainstalowane są kamery – mają one dawać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Kamerkę może jednak zamontować nad drzwiami tylko właściciel mieszkania, który jest obiektywnie zagrożony np. kradzieżą. Nie ma do tego prawa osoba,...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Oznakowanie posesji pod lupą policji

20.03.2019
Policjanci z Słupska prowadzą akcję informacyjną dotyczącą obowiązku oznaczenia nieruchomości. Brak tabliczki z numerem na posesji utrudnia niesienie pomocy przez pogotowie ratunkowe, straż pożarną, policję. Podczas codziennej służby, a także przy pomocy mediów...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Jak usunąć mostki termiczne na ścianach budynku? Ogranicz straty ciepła!

27.09.2018
2
Mostek termiczny określany jest jako miejsce newralgiczne. Nie bez przyczyny właśnie tak, ponieważ to on naraża budynek na spore straty ciepła. A to oznacza nie tylko szkody finansowe w postaci wyższych rachunków za ogrzewanie, lecz także negatywne oddziaływanie na konstrukcję...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Kobiety w nieruchomościach... decydują i zarządzają

22.03.2019
Większe zaangażowanie, skrupulatna analiza i szeroko konsultowana ostateczna decyzja – to skrótowy opis procesu poszukiwania i wyboru mieszkania przez panie. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. Okazuje się, że 62 proc. osób, które...
Czytaj całość

Polecane Artykuły (zarządzanie)

Styropian Austrotherm – 10 powodów, dlaczego warto

Oszczędności, szybki zwrot z inwestycji, wysoki komfort cieplny, trwały i odporny produkt – to tylko jedne z wielu korzyści wynikających z zastosowania styropianu Austrotherm. Dlaczego jeszcze warto?
Czytaj całość

CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Czy płyty styropianowe na elewację budynku to dobry pomysł? » ‎
www.administrator24.info/artykul/id10731,jak-nakladac-klej-do-styropianu-plyty-styropianowe-na-elewacje
Płyty styropianowe, aby spełniły swoje funkcje wymagają odpowiedniego montażu. Nie bez znaczenia jest...
Kategorie: jakość styropianu, styropian, klej do styropianu elewacyjnego,

Zawód „pierwszej potrzeby”

Z Jackiem Szopińskim, Prezydentem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, rozmawia Helena Śpiewak
Helena Śpiewak  |  Administrator 12/2015  |  22.12.2015
Jacek Szopiński, Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych
Jacek Szopiński, Prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych

Z Jackiem Szopińskim, prezydentem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych, m. in. o roli i znaczeniu branżowych organizacji zarządców nieruchomości rozmawia Helena Śpiewak.

Helena Śpiewak: Jak Pan, jako „młody” prezydent jednej z bardziej liczących się organizacji rynku nieruchomości, ocenia dzisiejszą kondycję i pozycję zarządcy nieruchomości?

Jacek Szopiński: Myślę, że jak większość przedstawicieli naszej branży. Zarządcy nieruchomości praktycznie od zawsze uczestniczyli w życiu codziennym społeczeństwa. Tak jest i teraz. Zarządcy nieruchomości są wszędzie. To zawód „pierwszej potrzeby”. Zarówno w przypadku nieruchomości mieszkalnych, jak i inwestycyjnych. Natomiast pogoda dla tego zawodu jest w naszym kraju bardzo kapryśna i trudna do przewidzenia.

Minęło akurat piętnaście lat, od kiedy to uroczyście i z wielkim zaangażowaniem rozpoczęto administracyjne instytucjonalizowanie tego zawodu. Zdefiniowano prawnie pojęcie zarządzania nieruchomościami, opisano, kim jest zarządca, postawiono mu wysokie wymagania, nakazano ukończyć wszechstronne programy szkoleniowe, przejść wieloetapowy egzamin państwowy, by w końcu... mógł otrzymać licencję zawodową. Dopiero ona pozwalała na legalną pracę w zawodzie. Po pewnym czasie wymagania jeszcze wzrosły!

Od kandydatów żądano dodatkowo wyższego wykształcenia. Zbudowano bardzo wymagający proces osiągania kwalifikacji zawodowych. Poddały mu się dziesiątki tysięcy chętnych do wykonywania zawodu zarządcy. Posiadanie tytułu Zarządca nieruchomości było dla wielu osób prawdziwym osobistym osiągnięciem. Prestiż tego zawodu rósł w odbiorze społecznym.

Aż tu nagle, dwa lata temu, w ciągu roku, ustawodawca wycofał się ze wszystkich swoich wcześniejszych uregulowań zarówno wobec zawodu, jak i wobec wszystkich tych ludzi.

Wahadło wychyliło się w druga, stronę, a historia zatoczyła koło. Powróciliśmy do stanu z początku lat dziewięćdziesiątych.

A prestiż zawodu? No cóż, kiedy nie ma prawnych wymagań wobec zawodu, pojawia się duża pokusa, żeby być zarządcą, mniejsza – aby mieć kwalifikacje. Taka sytuacja nie najlepiej wpływa na budowanie wysokiej pozycji zawodu. Szkoda, że administracja rządowa, po tylu latach doświadczeń, nie przyczynia się do budowania modelu, w którym wszyscy mieliby wolny, ale sensowny,wybór.

Dla chcących udokumentowania posiadanej wiedzy i umiejętności, dalej istniałaby możliwość uzyskania ich administracyjnego potwierdzenia, np. właśnie w postaci licencji zawodowej. Natomiast ci, którzy nie widzieliby takiej potrzeby, mieliby wolną rękę… A decyzję, kogo zatrudnić, i tak podejmuje zawsze (według własnego uznania) zlecający. Mieć wybór to bardzo fajna sprawa, zresztą w każdej dziedzinie. Jestem przekonany, że taki model na pewno przyczyniłby się do zbudowania mocniejszej pozycji zarządcy nieruchomości.

HŚ: A jak Pan, jako „stary” prezes stowarzyszeniowy (pełnił Pan funkcję prezesa w Łódzkim Stowarzyszeniu Zarządców Nieruchomości przez prawie 20 lat!) widzi dziś rolę organizacji zrzeszających zawody nieruchomościowe? Jaka czeka was przyszłość? Czy idziecie pod wodę, jak powiedział mi niedawno inny lider rynku nieruchomości, czy nie? Co jest w tej chwili dla środowiska najpilniejsze?

JS: Fakt, że byłem prezesem Łódzkiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości przez 18 lat, jest dla mnie powodem do dumy. W Stowarzyszeniu spotkałem się z zawodowcami, od których wiele się nauczyłem. To świetni koledzy. Łódź jest bardzo dużym środowiskiem zarządców nieruchomości, szczególnie mieszkaniowych. To, co mówię, brzmi może jak laurka, ale to środowisko wszechstronne, otwarte na zmiany, dążące do rozwoju zawodowego. Łódź czeka w najbliższych latach rewitalizacja centrum. Trudno ją sobie wyobrazić bez udziału zarządców!

Rola organizacji zawodowych w ciągu tych lat nie zmieniła się w jakiś istotny sposób. Są to podmioty społeczne, z misją, zrzeszające tych, którym zależy na reputacji i rozwoju zawodu, podnoszeniu kwalifikacji, dbałości o etykę zawodową. Przypominam, że są to organizacje, do których przynależność jest dobrowolna. Dopóki będą ci, którym „zależy”, dopóty będą funkcjonować stowarzyszenia i federacje.Zmieniło się natomiast otoczenie technologiczne świadczenia usług, wymagania klientów, metody działania. Warto też wspomnieć o związanych z obsługą nieruchomości międzynarodowych organizacjach zawodowych, z którymi mamy nawiązaną współpracę. Kontakty z nimi upewniają nas, że odwiedziny sklepu z szalupami ratunkowymi lepiej pozostawić innym.

Polska Federacja Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych zrzesza duże grono liderów różnych specjalności nieruchomościowych, a zwłaszcza – zarządców nieruchomości. Są to osoby z potrzebą społecznej aktywności, mające wiedzę i doświadczenie zawodowe, które uznały, że warto się nimi podzielić z innymi, także z ustawodawcą. Przecież chcemy, aby funkcjonowanie w naszej codzienności było sprawniejsze, rozsądniejsze i bardziej przyjazne dla wszystkich. Wyzwanie dla naszej organizacji stanowi troska o rozsądne zmiany prawa w obszarze nieruchomości. Sami będziemy proponować nowe rozwiązania dotyczące zawodu zarządcy nieruchomości, funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych, najmu lokali, warunków technicznych funkcjonowania obiektów budowlanych itp. Będziemy również konsultować propozycje rządu lub innych organizacji. Jesteśmy otwarci na współpracę.

Czytaj też: Najbardziej lubię słońce! Wywiad z Andrzejem Rajkiewiczem >>>

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak usunąć zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej »

Zanieczyszczenia w wodzie instalacyjnejZanieczyszczenia występujące w wodzie instalacyjnej, często o charakterze ferromagnetycznym mogą powodować następujące problemy: nieprawidłowe działanie automatycznych odpowietrzników... Czytam więcej »Urządzenia do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach - jak oszczędzić na cieple ?

W czym może pomóc izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży
Dowiedz się, ile kosztuje izolacja stropów piwnic i garaży?

Ciepło i zawór ciepła Ocieplanie garażów i piwnic
Sprawne działanie urządzeń do pomiaru i regulacji ciepła w pomieszczeniach, a także współpraca tych urządzeń jest bardzo ważną kwestią. Dlaczego? czytam dalej »

Odpowiednia izolacja stropów i sufitów piwnic oraz garaży pomoże zmniejszyć przede wszystkim zużycie ciepła. Jest również jedynym sposobem, by uporać się z zimną podłogą w pomieszczeniu nad piwnicą... Chcę wiedzieć, ile to kosztuje»Układy dystrybucji wody użytkowej i grzewczej »

Dystrybucja wodyMają za zadanie dostarczyć wodę i energię do budynków w sposób bezpieczny i optymalny. Ich jakość decyduje w dużej mierze o jakości całej instalacji (...) zobacz więcej »


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Co zrobić, by nie wymieniać rur ?

Wymiana rur w budynkuKażdego dnia w budynkach mieszkalnych wymieniane są rury, szczególnie piony wody ciepłej. Przyczyna jest zawsze ta sama: kamień ... zobacz więcej »


Jak zadbać o dobry wygląd lub renowację elewacji budynku»
Jak powstają awarie pomp i instalacji wodociągowych»
czyszcenie i renowacja elewacji Monitoring pomp i instalacji
Jednym z najważniejszych powodów, poza ekologią, jest fakt nienaruszania w trakcie czyszczenia naturalnej struktury materiału poddawanego rewitalizacji. Technologie można stosować do powierzchni z wapieni, wapieni zbitych, wszelkiego rodzaju cegły, piaskowców, a także ... czytam więcej» Udowodniono, że ponad 50% akcji awaryjnych i serwisowych można by uniknąć dzięki wcześniejszym przeglądom. Usterki są rozpoznawane odpowiednio wcześnie, zanim jeszcze dojdzie do zakłócenia produkcji, dostaw ciepła lub wody i większych uszkodzeń... czytam dalej »

10 powodów, dlaczego warto ocieplić budynek stryopianem »

10powodów dla których warto ocieplić dom styropianemOcieplenie budynku to inwestycja, która dla wielu może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie w kwestii doboru odpowiednich materiałów. Inwestycja z założenia ma przynosić korzyści... czytam więcej »


Jak bezinwazyjnie i skutecznie osuszyć mury budynku?
Jak zapewnić ogrzewanie mieszkańcom tam gdzie brak sieci ciepła systemowego i gazu ziemnego? »
Osuszanie ścian budynku Brak ogrzewania w budynku
Jest kilka sposobów zwalczania wilgoci. Metoda osuszania zawilgoconych murów musi m.in. uwzględniać ich grubość oraz rodzaj materiału, z którego powstały.... czytam więcej» Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Dlaczego nie warto wymieniać starej i zniszczonej posadzki w budynku?

Jak naprawić zniszczoną podłogę na klatce schodowej

Koszty wymiany starej i zniszczonej posadzki w budynku mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie każdą wspólnotę czy spółdzielnie stać na taki nie planowany wydatek. A czy są jakieś inne sposoby na  (...) Czytam więcej »


Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej?
Kiedy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?
Jak naprawić odcinek rury kanalizacyjnej Kotły do budynków mieszkalnych
Uszkodzony i nieszczelny fragment rury kanalizacyjnej jest nie lada problemem dla zarządcy nieruchomości, zwłaszcza jeśli fragment ten przebiega w lokalu, (...) czytaj dalej »

Pompy ciepła zyskują na popularności. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkaniowym jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także w obiektach (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Czy środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym, a przeznaczone na nabycie przez nich własności przyległego gruntu:
ADMIREO ADMIREO Admireo to nowoczesny i funkcjonalny system do kompleksowego zarządzania nieruchomościami online. System działa w modelu SaaS i w...
3/2019

Aktualny numer:

Administrator 3/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Zaskarżanie uchwał
  • - RODO w mieszkalnictwie
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 16171|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 9798|Ocena: 1.5
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl