CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Co czeka rynek nieruchomości w 2016 roku?

Redakcja Administratora  |  29.12.2015  |  5
Prognozy mówią o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale i o wzroście marż bankowych
Prognozy mówią o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale i o wzroście marż bankowych
fot. archiwum własne

Zmiany w podatku od nieruchomości, trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych w wyniku podniesienia kwoty wkładu własnego i wzrostu marż bankowych, powolny wzrost instytucjonalnego najmu mieszkań i zamrożenie obrotu ziemią – to zmiany, czekające rynek nieruchomości w przyszłym roku.

Warto zacząć od dobrych wiadomości: nie ma woli politycznej na wprowadzenie podatku katastralnego. Wszystko wskazuje na to, że stawki podatku od nieruchomości spadną o 1,2 proc., co oznacza, że za metr kw. mieszkania trzeba będzie zapłacić 0,75 zł, a za metr biura 22,86 zł.

Trudniej dostępny kredyt hipoteczny

Analitycy bankowi twierdzą, ze w przyszłym roku dostęp do kredytów hipotecznych będzie trudniejszy. Powodem ma być podniesienie wkładu własnego. W tym roku wystarczyło mieć 10 proc. wkładu własnego, czyli 30 tys. zł przy zakupie mieszkania wartym 300 tys. zł plus koszty transakcji, wynoszące średnio ok. 5 proc. wartości nieruchomości. Od 1 stycznia 2016 roku będzie trzeba do tej kwoty dodać – jak wynika z korespondencji Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wysłanej do banków na początku grudnia br. – 15 tys. złotych. Banki co prawda jeszcze niedawno mówiły o tym, że dodatkowa kwota ubezpieczenia może być zastąpić podwyżkę wkładu własnego, ale kwota owa jest zbyt wysoka, by pokryć różnicę z ubezpieczenia. Problem polega na tym, że obecnie banki w ramach ubezpieczenia niskiego wkładu własnego stosują podwyżkę marzy,  na co nie wyraża zgody KNF. Jeśli ktoś od stycznia będzie chciał uzupełnić swój 10. proc. wkład własny ubezpieczeniem, bank nie będzie mógł sprzedać z zyskiem takiej polisy. Wszystko wskazuje na to, że uzupełnieniem wkładu własnego będą mogły być tylko środki zebrane na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), blokada pieniędzy na rachunku bankowym czy zastaw obligacji skarbowych.

Prognozy mówią też o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale i o wzroście marż bankowych.

Dopłaty do MdM

W opinii analityków, w przyszłym roku po raz pierwszy w historii programu MdM, może zabraknąć środków na dopłaty.  Po liberalizacji programu, zainteresowanie dopłatami wzrosło trzykrotnie. Jeśli więc zakładano wykorzystanie funduszy na poziomie 35 mln zł miesięcznie, a chętni po dopłaty zgłaszali się w okresie wrzesień – listopad 2015 r. po 110 mln zł miesięcznie, to w styczniu do wydania z budżetu zaplanowanego na 2016 rok zostanie ok. 400 mln zł (na koniec listopada wykorzystano już 31 proc. z 730 mln) i funduszy może zabraknąć już wiosną.

Byłaby to dobra wiadomość dla deweloperów, którzy mają szansę na łatwy zbyt mieszkań, których rekordową liczbę budują obecnie. Jak podał niedawno rynekpierwotny.pl,  we wrześniu tego roku deweloperzy ustanowili siedmioletni rekord pozyskanych pozwoleń na budowę w ciągu jednego miesiąca. Okazało się przy tym, że nie jest to ich ostatnie słowo. W październiku wzbogacili swój potencjał inwestycyjny o ponad 11 tys. kolejnych pozwoleń, co jest najlepszym miesięcznym rezultatem od jesieni 2007 roku, czyli samego szczytu pamiętnej hossy na rynku krajowych nieruchomości mieszkaniowych. Jest to ponadto wynik lepszy od uzyskanego w październiku roku ubiegłego o prawie 80 proc. i ponad 9 proc. wyższy od tego z września br. W sumie od początku roku deweloperzy powiększyli zapas pozwoleń o prawie 80 tys., czyli 23 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Mieszkania na wynajem

Tuż przed wyborami parlamentarnymi posłowie wprowadzili też ustawę, reaktywującą instytucję towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Zgodnie z nią organizacje non-profit mogą budować mieszkania na wynajem wykorzystując preferencyjne finansowanie z BGK. Obecnie w mieszkaniach TBS najemcy mogą liczyć na czynsz niższy niż rynkowy, ale muszą pokryć 30  proc. kosztów budowy nieruchomości, chociaż nigdy nie staną się jej właścicielami. W podobnym kierunku podążają propozycje partii rządzącej, która planuje tworzenie systemu tanich mieszkań na wynajem, ale zakłada  uzyskanie prawa własności nieruchomości po ustalonym okresie najmu lokalu.

Na rynku mieszkań na wynajem działa też fundusz powołany przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma on docelowo zaoferować najemcom 20 tys. mieszkań w największych miastach, po cenach konkurencyjnych wobec oferty cenowej. Na razie efekty są raczej mizerne. Do końca roku może w ofercie znajdzie się ok. 600 mieszkań. W ciągu najbliższych 2 lat ich liczba ma wzrosnąć do 3 tysięcy. To nie jest wiele, zwłaszcza, że – jak wskazują dane Eurostatu - w Polsce wynajmowanych jest ok. 600 tys. mieszkań. Jak wynika z kolei z szacunków Lion’s Bank, najemców jest w Polsce ok.  1,6 mln, czyli dwa razy więcej niż 5 lat temu. Przy tym polski rynek najmu jest jednym z najmniejszych w Europie, ponieważ jest drogi. Czynsz bowiem pochłania ponad 40 proc. miesięcznego wynagrodzenia najemcy. I w najbliższym roku niewiele raczej zmieni się w tej materii.  

Kontrola obrotu ziemią

Od 1 stycznia ma też wejść w życie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Zapisano w niej zasadę, zgodnie z którą rolnik, chcąc sprzedać część posiadanej ziemi (np. żeby wysłać dzieci na studia lub dokonać jakiejś inwestycji) o zgodę na podział gospodarstwa będzie musiał prosić dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych, którą uzyska, jeśli pozostawi sobie ilość ziemi, wystarczającą do  prowadzenia efektywnie gospodarstwa. Nie wiadomo jednak, jaka powierzchnia ma być wystarczająca. Ustawodawca wprowadził ponadto prawo pierwokupu przez dzierżawcę ziemi. A ponadto zasadę, że jeśli cenę ziemi ANR uzna za zbyt niską, sprawę może skierować do sądu.

Rygorystyczna ustawa, ograniczająca zarówno podaż, jak i popyt na ziemię nie tylko rolną, budzi wątpliwości parlamentu. Do sejmu w związku z tym wpłynął projekt nowelizacji, który ma odłożyć wejście w życie ustawy z 1 stycznia na 1 maja 2016 roku.

Komentarze

(5)
mirelle | 04.01.2016, 17:52
Warto także spojrzeć na rynek lokali użytkowych. W tym zakresie powinna być widoczna poprawa jeżeli chodzi o wysokość stawek czynszu. Przed podpisaniem umowy najmu lokalu użytkowego warto jednak sprawdzić co się podpisuje żeby nie popaść w tarapaty - sporo informacji na ten temat można znaleźć tutaj http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-lokalu-uzytkowego/
iwona | 28.01.2016, 10:04
Miejmy nadzieję że wiele się na tym rynku nie zmieni. Teraz jest ostatni moment na skorzystanie z dopłat, a domy w Villa Campina mieszczą się w limitach, a osiedle położone jest w bardzo ładnej okolicy.
pepen | 21.03.2016, 11:10
JARTOM już jakiś czas temu pokazywał w raportach że ceny w tym roku pójdą w górę i raczej wypada się tego właśnie spodziewać. Już widać pewne ruchy, na pewno jest więcej przejęć niż zazwyczaj w tym okresie, a sądzę, że powinno dojść do jeszcze większej ich liczby. Czas pokaże....
kokbo | 08.04.2016, 11:22
Każda nieruchomość wymaga podejścia, wymaga solidnego budżetu, ale rzeczywiście te nieruchomości, które są widoczne aktualnie, dają duże możliwości. Poczytajcie ostatni raport JARTOM. Ma dojść do wielu przejęć, stawki na pewno będą wyższe, pytanie jak bardzo.
posper | 26.07.2016, 11:17

Nieruchomości magazynowe - tych wolnych okazji pojawia się coraz więcej. Pytanie jak dalej będzie wyglądała sytuacja, czego można się spodziewać na rynku i czy realnie coś dużego będzie się działo. Inna kwestia to pojawienie się inwestorów, którzy będą widzieli realność inwestycji.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Ogrzewanie podłogowe - ile to kosztuje?

Jakie urządzenia grzewcze zapewniają niskie koszty eksploatacyjne?

ogrzewanie podłogowe urządzenia grzewcze
Dla zdecydowanej większości użytkowników grzejniki kojarzą się z białą plamą widniejącą pod oknem. Taki obowiązywał dotychczas standard. Obecnie inwestorzy dążą do tego, by ten stały w naszej strefie klimatycznej element wyposażenia był jak najmniej widoczny... czytam więcej »

Chcesz aby koszty eksploatacyjne ogrzewania były niższe o ok. 50% niż w przypadku ogrzewania gazem ziemnym i aż 70% niż w przypadku ... czytam więcej»


Jakie pompy ciepła i kotły wybrać do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Pożar nieruchomości? Jak zabezpieczać obiekty użytkowe? »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami?

Pożar budynku Programy dla zarzadcow
Systemy wentylacji pożarowej są bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej obiektów użytkowych. W zabezpieczanych pomieszczeniach i (...) czytam dalej »

Nowoczesne oprogramowanie wspomagające zarządzanie nieruchomościami cechuje przede wszystkim mobilność, kompleksowość i skalowalność. Wszystko to... czytam więcej»


Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Gaz dla wspólnotCzy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Jaki wybrać system do zarządzania dla wspólnot i spódzielni mieszkaniowych? »

system do zarządzania nieruchomościamiNiezwykle elastyczny sposób kreowania opisu zasobów, zarówno w części finansowo-księgowej jak i technicznej, uniwersalny sposób rozliczania mediów, automatyczne rozliczanie kosztów dla każdego składnika obciążeń lokalu... Czytam więcej »


Renowacja czy wymiana posadzek? Jak najszybciej i najtaniej?
Jak monitorować zestawy do podnoszenia ciśnienia wody»
Naprawa posadzek w budynku Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Dzięki swojej budowie posadzki lastryko, niezależnie od wieku oraz stopnia zużycia, praktycznie zawsze poddaje się renowacji, podczas której uzyskuje się całkowicie... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Ocieplenie budynku - na co zwrócić uwagę?
Oze-spoldzielnia Ocieplenie styropianem
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

Do ocieplania budynków nowych, jak i remontowanych, najczęściej stosowany jest system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) – czyli złożony(...) czytam dalej »


Plac zabaw na osiedlu - zrób najfajniesze miejsce dla młodych mieszkańców »

plac zabaw

Plac zabaw na nieruchomości wspólnej powinien służyć zaspokajaniu potrzeb członków wspólnoty związanych z odpoczynkiem, rekreacją (...) Czytam więcej »


Produkty DuroDACH

    DuroDACH-S
    DuroDACH TOP-S
    DuroTRANS
    DuroDACH D
    DuroDACH R
    DuroFLEX
    DuroGRUNT 2K
    DuroGRUNT
    DuroTAPE
    DuroNET
    DuroFAST
    DuroLASTIK

Uszczelnianie dachu

Skuteczne uszczelnienie dachu jest zadaniem kluczowym dla zapewnienia ochrony budynku przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. W naszej ofercie mamy proste i skuteczne rozwiązania dla prawie każdego rodzaju dachu, w tym pokrytych papą termozgrzewalną bądź asfaltową, gontem bitumicznym
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
11/2019

Aktualny numer:

Administrator 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Odpowiedzialność za szkody "chodnikowe"
  • - Split payment – co nowego?
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11053|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10633|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl