CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Co czeka rynek nieruchomości w 2016 roku?

Redakcja Administratora  |  29.12.2015  |  5
Prognozy mówią o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale i o wzroście marż bankowych
Prognozy mówią o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale i o wzroście marż bankowych
fot. archiwum własne

Zmiany w podatku od nieruchomości, trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych w wyniku podniesienia kwoty wkładu własnego i wzrostu marż bankowych, powolny wzrost instytucjonalnego najmu mieszkań i zamrożenie obrotu ziemią – to zmiany, czekające rynek nieruchomości w przyszłym roku.

Warto zacząć od dobrych wiadomości: nie ma woli politycznej na wprowadzenie podatku katastralnego. Wszystko wskazuje na to, że stawki podatku od nieruchomości spadną o 1,2 proc., co oznacza, że za metr kw. mieszkania trzeba będzie zapłacić 0,75 zł, a za metr biura 22,86 zł.

Trudniej dostępny kredyt hipoteczny

Analitycy bankowi twierdzą, ze w przyszłym roku dostęp do kredytów hipotecznych będzie trudniejszy. Powodem ma być podniesienie wkładu własnego. W tym roku wystarczyło mieć 10 proc. wkładu własnego, czyli 30 tys. zł przy zakupie mieszkania wartym 300 tys. zł plus koszty transakcji, wynoszące średnio ok. 5 proc. wartości nieruchomości. Od 1 stycznia 2016 roku będzie trzeba do tej kwoty dodać – jak wynika z korespondencji Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wysłanej do banków na początku grudnia br. – 15 tys. złotych. Banki co prawda jeszcze niedawno mówiły o tym, że dodatkowa kwota ubezpieczenia może być zastąpić podwyżkę wkładu własnego, ale kwota owa jest zbyt wysoka, by pokryć różnicę z ubezpieczenia. Problem polega na tym, że obecnie banki w ramach ubezpieczenia niskiego wkładu własnego stosują podwyżkę marzy,  na co nie wyraża zgody KNF. Jeśli ktoś od stycznia będzie chciał uzupełnić swój 10. proc. wkład własny ubezpieczeniem, bank nie będzie mógł sprzedać z zyskiem takiej polisy. Wszystko wskazuje na to, że uzupełnieniem wkładu własnego będą mogły być tylko środki zebrane na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), blokada pieniędzy na rachunku bankowym czy zastaw obligacji skarbowych.

Prognozy mówią też o prawdopodobieństwie kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce, ale i o wzroście marż bankowych.

Dopłaty do MdM

W opinii analityków, w przyszłym roku po raz pierwszy w historii programu MdM, może zabraknąć środków na dopłaty.  Po liberalizacji programu, zainteresowanie dopłatami wzrosło trzykrotnie. Jeśli więc zakładano wykorzystanie funduszy na poziomie 35 mln zł miesięcznie, a chętni po dopłaty zgłaszali się w okresie wrzesień – listopad 2015 r. po 110 mln zł miesięcznie, to w styczniu do wydania z budżetu zaplanowanego na 2016 rok zostanie ok. 400 mln zł (na koniec listopada wykorzystano już 31 proc. z 730 mln) i funduszy może zabraknąć już wiosną.

Byłaby to dobra wiadomość dla deweloperów, którzy mają szansę na łatwy zbyt mieszkań, których rekordową liczbę budują obecnie. Jak podał niedawno rynekpierwotny.pl,  we wrześniu tego roku deweloperzy ustanowili siedmioletni rekord pozyskanych pozwoleń na budowę w ciągu jednego miesiąca. Okazało się przy tym, że nie jest to ich ostatnie słowo. W październiku wzbogacili swój potencjał inwestycyjny o ponad 11 tys. kolejnych pozwoleń, co jest najlepszym miesięcznym rezultatem od jesieni 2007 roku, czyli samego szczytu pamiętnej hossy na rynku krajowych nieruchomości mieszkaniowych. Jest to ponadto wynik lepszy od uzyskanego w październiku roku ubiegłego o prawie 80 proc. i ponad 9 proc. wyższy od tego z września br. W sumie od początku roku deweloperzy powiększyli zapas pozwoleń o prawie 80 tys., czyli 23 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Mieszkania na wynajem

Tuż przed wyborami parlamentarnymi posłowie wprowadzili też ustawę, reaktywującą instytucję towarzystw budownictwa społecznego (TBS). Zgodnie z nią organizacje non-profit mogą budować mieszkania na wynajem wykorzystując preferencyjne finansowanie z BGK. Obecnie w mieszkaniach TBS najemcy mogą liczyć na czynsz niższy niż rynkowy, ale muszą pokryć 30  proc. kosztów budowy nieruchomości, chociaż nigdy nie staną się jej właścicielami. W podobnym kierunku podążają propozycje partii rządzącej, która planuje tworzenie systemu tanich mieszkań na wynajem, ale zakłada  uzyskanie prawa własności nieruchomości po ustalonym okresie najmu lokalu.

Na rynku mieszkań na wynajem działa też fundusz powołany przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Ma on docelowo zaoferować najemcom 20 tys. mieszkań w największych miastach, po cenach konkurencyjnych wobec oferty cenowej. Na razie efekty są raczej mizerne. Do końca roku może w ofercie znajdzie się ok. 600 mieszkań. W ciągu najbliższych 2 lat ich liczba ma wzrosnąć do 3 tysięcy. To nie jest wiele, zwłaszcza, że – jak wskazują dane Eurostatu - w Polsce wynajmowanych jest ok. 600 tys. mieszkań. Jak wynika z kolei z szacunków Lion’s Bank, najemców jest w Polsce ok.  1,6 mln, czyli dwa razy więcej niż 5 lat temu. Przy tym polski rynek najmu jest jednym z najmniejszych w Europie, ponieważ jest drogi. Czynsz bowiem pochłania ponad 40 proc. miesięcznego wynagrodzenia najemcy. I w najbliższym roku niewiele raczej zmieni się w tej materii.  

Kontrola obrotu ziemią

Od 1 stycznia ma też wejść w życie nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Zapisano w niej zasadę, zgodnie z którą rolnik, chcąc sprzedać część posiadanej ziemi (np. żeby wysłać dzieci na studia lub dokonać jakiejś inwestycji) o zgodę na podział gospodarstwa będzie musiał prosić dyrektora Agencji Nieruchomości Rolnych, którą uzyska, jeśli pozostawi sobie ilość ziemi, wystarczającą do  prowadzenia efektywnie gospodarstwa. Nie wiadomo jednak, jaka powierzchnia ma być wystarczająca. Ustawodawca wprowadził ponadto prawo pierwokupu przez dzierżawcę ziemi. A ponadto zasadę, że jeśli cenę ziemi ANR uzna za zbyt niską, sprawę może skierować do sądu.

Rygorystyczna ustawa, ograniczająca zarówno podaż, jak i popyt na ziemię nie tylko rolną, budzi wątpliwości parlamentu. Do sejmu w związku z tym wpłynął projekt nowelizacji, który ma odłożyć wejście w życie ustawy z 1 stycznia na 1 maja 2016 roku.

Komentarze

(5)
mirelle | 04.01.2016, 17:52
Warto także spojrzeć na rynek lokali użytkowych. W tym zakresie powinna być widoczna poprawa jeżeli chodzi o wysokość stawek czynszu. Przed podpisaniem umowy najmu lokalu użytkowego warto jednak sprawdzić co się podpisuje żeby nie popaść w tarapaty - sporo informacji na ten temat można znaleźć tutaj http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-lokalu-uzytkowego/
iwona | 28.01.2016, 10:04
Miejmy nadzieję że wiele się na tym rynku nie zmieni. Teraz jest ostatni moment na skorzystanie z dopłat, a domy w Villa Campina mieszczą się w limitach, a osiedle położone jest w bardzo ładnej okolicy.
pepen | 21.03.2016, 11:10
JARTOM już jakiś czas temu pokazywał w raportach że ceny w tym roku pójdą w górę i raczej wypada się tego właśnie spodziewać. Już widać pewne ruchy, na pewno jest więcej przejęć niż zazwyczaj w tym okresie, a sądzę, że powinno dojść do jeszcze większej ich liczby. Czas pokaże....
kokbo | 08.04.2016, 11:22
Każda nieruchomość wymaga podejścia, wymaga solidnego budżetu, ale rzeczywiście te nieruchomości, które są widoczne aktualnie, dają duże możliwości. Poczytajcie ostatni raport JARTOM. Ma dojść do wielu przejęć, stawki na pewno będą wyższe, pytanie jak bardzo.
posper | 26.07.2016, 11:17

Nieruchomości magazynowe - tych wolnych okazji pojawia się coraz więcej. Pytanie jak dalej będzie wyglądała sytuacja, czego można się spodziewać na rynku i czy realnie coś dużego będzie się działo. Inna kwestia to pojawienie się inwestorów, którzy będą widzieli realność inwestycji.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchniWłaśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Czytam więcej »


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jak bez kucia ścian naprawić i przeprowadzić renowację rur kanalizacyjnych? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

pęknięta rura w ścianie poradnik doboru pomp
Można się domyślać, że bezinwazyjna naprawa oznacza takie działanie, które nie narusza struktury i funkcjonowania badanego obiektu. To oznacza, że w przypadku... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12551|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11706|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl