CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile kosztuje docieplenie dachu i ile na tym można oszczędzić? ‎
https://derowerk2.administrator24.info/▲
Wypełnij formularz o swoim budynku i dowiedz się ile będzie kosztowało ocieplenie dachu i jak wpłynie to na Twoje oszczedności, gdy...
Kategorie: ocieplenie, dach, termomodernizacja, stropodachy, cena ocieplenie,

Będzie wiadomo, kto jest nieuczciwy

Rozmowa z Ryszardem Kowalskim, prezesem Związku Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych
Irena Scholl  |  Administrator 12/2015  |  08.01.2016
Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych
Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych
arch. R.K.

Z Ryszardem Kowalskim – prezesem Związku Pracodawców Producentów Materiałów Budowlanych na temat jakości wyrobów budowlanych i nie tylko
rozmawia Irena Scholl.

Irena Scholl: Coraz częściej zarządcy nieruchomości, zarządy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych sygnalizują, że muszą remontować domy całkiem nowe, wzniesione zaledwie przed kilku czy kilkunastu laty. Niektórzy wręcz stwierdzają: niekiedy lepiej trzymają się stuletnie kamienice lub bloki z wielkiej płyty, niecieszące się wszak dobrą sławą, niż nowoczesne, efektowne cudeńka architektoniczne. Cóż z tego, że pojawiły się nowe materiały budowlane, skoro ich jakość bywa zawodna?

Ryszard Kowalski: Nie upraszczajmy, przyczyn usterek obiektów budowlanych jest wiele, od projektowania poczynając, po nieprawidłowe, czyli niespełniające deklarowanych parametrów, materiały budowlane. Ale najczęstszą jest wykonawstwo, szukanie oszczędności w procesach technologicznych i stosowanie materiałów innych (czyli tańszych) niż przewidział projektant. Jeżeli cel nadrzędny to budowanie jak najtaniej i nieważne są przy tym późniejsze koszty eksploatacji czy remontów, to nie dziwmy się, że do tego łańcuszka nierzetelnych dołączyło wielu producentów. Na podstawie badań Nadzoru Budowlanego, naszego Związku, a także innych, można szacować, że około 30% wyrobów stosowanych w budownictwie ma parametry niezgodne z deklarowanymi przez ich producentów. 

IS: A co wynika z badań prowadzonych przez Pana związek? Jakie materiały najczęściej „nie trzymają” parametrów? 

RK: Badamy wyroby budowlane od 2010 roku, ale skala jest funkcją naszych możliwości finansowych, dlatego liczba badań jest ograniczona. Niemniej jednak uprawniona jest teza, że źle się dzieje w chemii budowlanej, w oknach czy przegrodach o wymaganej podwyższonej odporności na ogień. Jest swoistym curiosum, że równocześnie mamy nowoczesny przemysł okienny, a kilku producentów to światowi liderzy. Ale, niestety, rzetelnym, znakomitym przedsiębiorcom towarzyszą inni…

IS: Jakie są tego skutki?

RK: Po pierwsze, cierpią użytkownicy. Złe materiały, ale także złe wykonanie, powodują konieczność przyspieszonych remontów, Np. na tarasie pękają płytki, bo mrozoodporne były tylko na papierze, albo odskakują, bo były źle położone bądź klej był klejem tylko z nazwy. Dach zaczyna przeciekać, bo papa tylko pozornie była papą, jaką należało tam położyć.

Drugą grupą negatywnych skutków są podwyższone koszty eksploatacji. Dom miał być dobrze ocieplony, okna miały być o wysokiej izolacyjności, a tu rachunki za ogrzewanie nie zmalały. Dlaczego? Ponieważ okna tylko w deklaracji mają oczekiwane parametry, a co do ocieplania ścian – albo zostało źle zrobione, albo materiał izolacyjny izoluje tylko trochę. Najczęściej te zjawiska występują łącznie. A wszelkie nieprawidłowości razem wzięte powodują to, od czego rozpoczęliśmy naszą rozmowę: wyższe koszty remontów i eksploatacji.

IS: Straty ponoszą także uczciwi producenci…

RK: I to jest trzecia grupa skutków. Produkcja nieprawidłowych materiałów jest tańsza, a rzetelny producent ma wyższe koszty (laboratoria, prawidłowa chemia, dobre szyby, uszczelki itd.), a w efekcie – wyższe ceny. Przegrywa więc na rynku. Tak przy okazji, warto zauważyć, że zachwyt nad niską ceną domu, mieszkania, materiałów budowlanych często prowadzi do wydawania potem, jak wskazałem wcześniej, dużo większych kwot. I tylko pozornie się oszczędza.

IS: Jakie są ich główne przyczyny tej sytuacji?

RK: Powszechne akceptowanie lekceważenia prawa. Gdy chce się wykosić rynkowego konkurenta, szuka się różnych sposobów, zwłaszcza, gdy na takie kanty jest społeczne przyzwolenie: źle rozumiana solidarność częściej chroni łamiącego przepisy, niż chwali i ceni rzetelnych. To zresztą dotyczy nie tylko budownictwa. Przyczyną nieprawidłowości jest też niskie ryzyko, a praktycznie – bezkarność nieuczciwych producentów, słabość organizacji budowlanych i konsumenckich.

IS: Jakie przedsięwzięcia są konieczne, aby do nieprawidłowości nie dochodziło?

RK: Wystarczyłoby, aby wszyscy byli uczciwi. Ale to jest marzenie podobne do innego mojego marzenia – aby producent nieprawidłowych materiałów wstydził się swojej produkcji. A wracając na ziemię, trzeba konsekwentnie realizować wnioski, które wynikają z badań prowadzonych przez Nadzór Budowlany i nasz Związek. Producentów materiałów budowlanych podzielić można na trzy grupy. Pierwszą są rzetelni, wytwarzający często wyroby o właściwościach powyżej wymagań, aby nawet przez przypadek nie stać się wytwórcą nieprawidłowego materiału.

IS: A jaka jest druga grupa?

RK: To producenci nieprawidłowych materiałów, najczęściej z przypadku albo niedostatecznej wiedzy o skutkach braku zakładowej kontroli produkcji (np. mający własne laboratoria, które badają permanentnie wyroby końcowe, ale także istotne surowce). Niemniej jednak można założyć, że jest grupa producentów nieprawidłowych materiałów, która nie czyni tego świadomie i nie dąży do nabrania nabywców. Oczywiście, to ich nie usprawiedliwia i też muszą odpowiadać za wprowadzenie nabywcy w błąd.

IS: Co z nimi? Co robicie, by uświadomić błędy, zanim zostaną jednak posądzeni o złą wolę?

RK: Trzeba szkolić i informować, nie tylko producentów, lecz także wszystkich uczestników procesu budowlanego, jak i tych, którzy zajmują się eksploatacją obiektów budowlanych.

IS: Wreszcie trzecia grupa…

RK: To ci, którzy świadomie wprowadzają na rynek wyroby o parametrach gorszych, niż zapowiadane w „metryce” materiału dla budownictwa. Aby ich wytępić, konieczne jest podejmowanie wielu działań, ale kluczowe są trzy warunki. Na podstawie doświadczeń związku: bardzo ważne jest, aby do opinii publicznej docierały wyniki badań próbek wyrobów budowlanych. Dobrze, że ustawodawca w ostatniej nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych to dostrzegł i nałożył na Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego obowiązek publikacji wyników badań, niezależnie od tego, czy postępowanie administracyjne zostało zakończone, czy trwa.

Tak jak wspomniałem wcześniej, znaczące nieprawidłowości wyrobu przynoszą jego wytwórcy istotne korzyści finansowe. Stąd potrzeba wprowadzenia kary finansowej (liczonej od obrotów przedsiębiorcy), podobnie jak czyni to np. URE. W efekcie przedsiębiorca odda te nienależne zyski a zarazem sfinansuje koszty badań. Można powiedzieć, że będą na nie łożyć nie podatnicy, a nieuczciwi producenci.

Wyroby budowlane są tylko koniecznym do budowy półproduktem. Dlatego też wiele zależy od wykonawców, kierowników budów. Dobrze, że dokonano zmian w prawie budowlanym i nałożono większą odpowiedzialność na uczestników procesu budowlanego. Ale obawiam się, że nadal będziemy mieli kłopoty z egzekucją tych obowiązków.

IS: Na szczęście zaawansowane są prace nad nowelizacją Prawa budowlanego i tworzeniem nowego Kodeksu budowlanego. Prawo budowlane nowelizowane było już 70 razy. Jaka jest gwarancja, że tym razem zarówno jego skuteczność, jak i skuteczność Kodeksu budowlanego będzie dostateczna? 

RK: Nikt rozsądny takiej gwarancji nie da. Problematyka Kodeksu budowlanego zasługuje na odrębną rozmowę, niemniej jednak – z punktu widzenia rynku materiałów budowlanych – potrzebny jest skuteczny efektywny nadzór budowlany.

IS: …co sugerują od dawna zarządcy nieruchomości, którzy uważają, że potrzebna jest policja budowlana, które będzie natychmiast reagowała na stwierdzoną nieuczciwość. 

RK: Rzeczywiście, nadzór budowlany należy przekształcić (zwłaszcza jego strukturę), ale nie łudźmy się, że za każdą inwestycją będzie szedł państwowy inspektor nadzoru. Problem jest o wiele szerszy. Już nie będę się powtarzał i mówił o braku uczciwości oraz o społecznej akceptacji dla cwaniactwa. Ale przecież inwestor (np. wspólnota czy spółdzielnia) powinien być racjonalny i wiedzieć, podobnie jak Pani, na jakie ryzyka się naraża. Niech więc zatrudni rzetelnego (tacy też są) inspektora nadzoru inwestorskiego, a wydatek na jego wynagrodzenie zwróci się poprzez niższe koszty eksploatacji. Niemniej jednak, powtarzam raz jeszcze, aby ograniczyć nieprawidłowości, potrzebne są zmiany kompleksowe: i w postawach społecznych, i w funkcjonowaniu instytucji państwowych. Kolejny przykład: sądy powszechne umarzają często postępowanie dotyczące skarg na straty poniesione na skutek zastosowania materiałów niezgodnych z deklarowanymi przez producenta parametrami, ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.

IS: Ładnie niska szkodliwość! Spółdzielnie i wspólnoty na wadliwe płyty styropianowe czy okna wydały duże kwoty, a mieszkańcy obwiniają ich o wyrzucone w błoto pieniądze!

RK: Pozostaje mi tylko zgodzić się z Panią. Ale czy czujemy się odpowiedzialni nie tylko za swój osobisty i rodziny los? Czy bycie obywatelem nie narzuca obowiązków wspólnotowych, czy wszystkie negatywne zjawiska możemy przypisać niesprawnej administracji i innym organom państwa?

IS: Dziękuję z rozmowę. 

Czytaj też: Przepisy ppoż. nie nadążają za technologiami >>>             

Zapisz się na bezpłatny NEWSLETTER. Co tydzień najświeższe informacje o zarządzaniu bezpośrednio na Twój e-mail.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Stacja dezynfekcji w budynku - co wybrać? »

Stacja do dezynkecjiKoronawirus, który opanował niemal cały świat, znacząco zmienił funkcjonowanie naszej codzienności. To, że mamy więcej swobód, nie znaczy, że cały... Czytam więcej »


Poznaj tajemnicę komfortowej i taniej pompy cieplnej »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

pompy ciepła i ogrzewanie kotły
Pompy ciepła w dzisiejszych czasach to bardzo nowoczesne i zautomatyzowane urządzenia. Przy prawidłowym zaprojektowaniu, wykonaniu instalacji i eksploatacji, nie generują... Chcę wiedzieć »

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do ogrzewania małych, jak i dużych powierzchni... czytam więcej »


Czy wiesz, że wykonanie równoważenia instalacji może doprowadzić do 35% obniżenia rachunków ze energię grzewczą?

oszczedzanie energii grzewczejWykonanie równoważenia instalacji, w trakcie prac termomodernizacyjnych, zapobiega występowaniu negatywnych zjawisk w instalacji, takich jak: podprzepływy i nadprzepływy, które... Czytam więcej »


Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

austrotherm badanie Etics Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku w systemie ETICS poprawia zarówno trwałość, jak i izolacyjność cieplną budynku. Wszystkie czynności, które dotyczą ocieplenia budynku w systemie ETICS należy... Czytam więcej »


Bezpieczne place zabaw na osiedlu - jakie atesty?

Fundusze Termomodernizacji i Remontów - nowe zasady?

Place zabaw na osiedlu Fundusz remontowy
W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc, które służą aktywnemu spędzaniu czasu – place zabaw, siłownie plenerowe. Jednak ich funkcja nie sprowadza się jedynie... Czytam więcej »

Fundusz Termomodernizacji i Remontów utworzono w Banku Gospodarstwa Krajowego w miejsce Funduszu Termomodernizacji. Podstawą prawną Funduszu jest ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i... Czytam więcej »


Fasada, podłoga, dach - ocieplenie na ocieplenie »

Jak oszczędzić i zatrzymać ciepło w swoim domu? »

dezynfekcja wody w instalacji ciepło w domu
W przypadku budynków, w których ochrona cieplna ścian przed utratą ciepła jest niewystarczająca w stosunku do obowiązujących standardów energooszczędności, możliwe... czytam dalej »

Czy wiesz, że skuteczna izolacja termiczna budynku to inwestycja, która się zwraca w czasie krótszym, niż myślisz? To nie tylko ciepło w twoim domu, to także... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników i filtrowanie zanieczyszczń »

Ciepła woda użytkowa odpowietrzenie kaloryferów

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Oto śmietniki, które zdobią osiedla»
Detektory gazów w garażach śmietniki ese
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Miejsca składowania odpadów to przeważnie duży problem dla zarządcy. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, aby nie szpecił wizerunku osiedla, a stał się jego wizytówką... czytam dalej »

Całodobowy nadzór nad osiedlem o wiele taniej?
Jak wybrać dobry ciepłomierz »
monitoring osiedla i budynku ciepłomierze jaki wybrać
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Zdalny odczyt mediów to na obecny czas – trwającej pandemii – pożądane rozwiązanie. Trzeba przyznać, że  z powodzeniem jest wykorzystywany w mieszkalnictwie. Postęp w dziedzinie technik informatycznych... Masz pytanie odnośnie instalacji ciepłomierza? Zadzwoń! +48 603 50 90 05»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
7-8/2020

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany w Prawie budowlanym
  • - Wyrok eksmisyjny w SM
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Porady eksperta (video)

Wyświetleń: 19433|Ocena: 3.0
Wyświetleń: 16567|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11851|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl