CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 5/2019

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Przypominamy: Wilo wyszło z inicjatywą nieodpłatnego usuwania awarii w zakresie urządzeń Wilo w szpitalach? ‎
http://a001.administrator24.info/wilo-pomoc-szpitalom▲
Na początku wybuchu epidemii pisaliśmy o akcji Wilo „#pomagamszpitalom”, dzisiaj chcemy pochwalić to przedsięwzięcie, bo niewątpliwie można mówić o...
Kategorie: pompy, hydrofory, koronawirus, epidemia, ogrzewanie, podwyższanie ciśnienia wody

Czad zbiera śmiertelne żniwo

Redakcja Administratora  |  20.01.2016  |  6
Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych
Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych
rex

Tylko przez pierwsze 12 dni tego roku przez zatrucie tlenkiem węgla zginęło 16 osób, 518 zostało poszkodowanych a strażacy interweniowali już 632 razy. Wynika z danych zebranych przez Państwową Straż Pożarną.

- Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niezależnie od naszego wzroku czy węchu, nie zobaczymy go i nie poczujemy. Dlatego żeby zwiększyć bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych, a nawet sąsiadów od wielu lat promujemy i zachęcamy każdego, aby mieszkanie lub dom wyposażyć w czujkę tlenku węgla – mówi newsrm.tv Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Jest to niewielkie urządzenie, które wystarczy w odpowiedni sposób zamontować. W przypadku nawet niewielkiej emisji tlenku węgla sygnalizuje sygnałem akustyczny o bardzo wysokiej częstotliwości i ostrzega nas o tym, że coś jest nie tak. Kiedy taki sygnał dochodzi, przede wszystkim, powinniśmy jak najszybciej otworzyć okna, zrobić przeciąg, opuścić pomieszczenie oraz wezwać osobę, która może stwierdzić co w naszym piecu, kominku czy kuchence nie jest tak.

Jak pokazują badania świadomość społeczna dotycząca tlenku węgla nadal jest niewielka. Blisko 80% Polaków posiada w domu urządzenia zasilane paliwem organicznym takim, jak gaz ziemny, drewno czy węgiel i prawie 2/3 (60%) nie zdaje sobie sprawy, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla. Wynika z badania „Honeywell Safety Index”.

Tlenek węgla to wysoce toksyczna substancja, która po wniknięciu do organizmu człowieka może spowodować w nim poważne zmiany, a nawet doprowadzić do śmierci jednostki. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych. Starszy Brygadier Paweł Frątczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreśla: „Leczenie zatruć tlenkiem węgla jest niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest aby do nich nie dopuszczać”.

Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych, a także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie. Ze względu na to, że tlenek węgla jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły, a większość objawów nie jest bezpośrednio kojarzona z zatruciem, wykrycie podwyższonego stężenia CO w powietrzu jest trudne i wymaga sporo czasu. Do objawów zaczadzenia zalicza się zawroty i bóle głowy, nudności, a w poważniejszych przypadkach utratę przytomności czy nawet śmierć.

Zadbaj o odpowiednią wentylację

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest konieczne we wszystkich pomieszczeniach, w których usytuowane są urządzenia zasilane paliwem organicznym. Bez właściwego dopływu tlenu proces spalania może bowiem skutkować emisją tlenku węgla.

Przede wszystkim nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, kominów i przewodów kominowych – ten często powtarzany błąd może bowiem prowadzić do śmiertelnych konsekwencji. Od czasu do czasu należy również skontrolować przepustowość tych sprzętów. Jak to zrobić? Wystarczy położyć dłoń lub kawałek papieru na lub przed urządzeniami oraz spróbować wyczuć przepływ powietrza. Ważne jest również wyeliminowanie kurzu, który zgromadził się na sprzętach.

Rozszczelnij okna

Uszczelnione i zamknięte okna przyczyniają się do wzrostu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach. Wymieniając okna należy więc zwrócić uwagę na obecność otworów, które zapewnią stały dostęp świeżego powietrza. Aby zredukować ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji należy regularnie wietrzyć swój dom lub mieszkanie – zamknięte okna mogą bowiem zakłócać prawidłową wentylację.

Pamiętaj o prawidłowym korzystaniu z urządzeń grzewczych

Stare i zaniedbane urządzenia grzewcze również mogą być źródłem emisji czadu. Należy więc korzystać tylko ze sprawnych pieców i kuchenek oraz regularnie sprawdzać ich wydajność. Wszelkie wadliwe instalacje należy natychmiastowo zastąpić nowymi. Ważne jednak, aby wszystkie te działania były wykonywane przez specjalistów, a czyszczenie i konserwacja urządzeń przebiegały zgodnie z instrukcją producenta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika tlenku węgla?

Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwala zminimalizować ryzyko emisji tlenku węgla. Jednak w celu zapewnienia domownikom kompleksowej ochrony przed zaczadzeniem należy zamontować czujnik tlenku węgla. Głównym zadaniem tego urządzenia jest stałe monitorowanie stężenia CO w powietrzu. Jeśli w pomieszczeniu określony poziom tlenku węgla zostanie przekroczony, czujnik natychmiast uruchamia bardzo głośny alarm dźwiękowy. Co istotne, alarm ten powinien być generowany na długo zanim stężenie czadu osiągnie poziom szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, dając w ten sposób domownikom czas na podjęcie działań naprawczych. W przeciwieństwie do powszechnego założenia, które jest niestety podzielane przez 11% Polaków przebadanych w ramach „Honeywell Safety Index”, większość czujników dymu nie jest w stanie wykryć tlenku węgla. Dlatego odpowiedni wybór i instalacja czujników przeznaczonych do monitorowania obecności i poziomu stężenia CO jest tak ważne dla zdrowia domowników.

Przy wyborze czujnika należy kierować się przede wszystkim jego jakością potwierdzoną atestami i certyfikatami. Zapewnia to maksymalny poziom ochrony przed niebezpieczeństwem oraz gwarantuje zgodność ze standardami światowymi. Kupując czujnik należy również zwrócić uwagę, czy został on wytworzony w oparciu o europejską i polską normę EN50291-1 i EN50291-2 i posiada atest wydany przez niezależne europejskie laboratorium badawcze takie, jak BSI.

Więcej informacji na temat kampanii Czadowe Domy oraz porad, jak uchronić się przed zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla znajduje się na stronie www.czadowedomy.pl.

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

(6)
Danuta Rysz | 28.01.2016, 08:40
W Gostyniu i w Piaskach żadna z odpowiedzialnych instytucji oraz kominiarze nie przejmują się czadem. Przecież tego nie widać. Lepiej wysłać petenta do psychiatry, niż zlikwidować źródło czadu. Po co robić sobie kłopot. Oznaczyłam laboratoryjnie karboksyhemoglobinę w krwi, ale nie ma kto zinterpretować nieprawidłowego wyniku. Należy zacząć głośno o tym mówić zamiast wyprowadzać się z mieszkań. Tak to robią ludzie. Sprawę badałam dwa lata. Aktualnie już ponad pół roku bada NSA. Może dożyję do wyroku.
Danuta Rysz | 28.01.2016, 08:41
W Gostyniu i w Piaskach żadna z odpowiedzialnych instytucji oraz kominiarze nie przejmują się czadem. Przecież tego nie widać. Lepiej wysłać petenta do psychiatry, niż zlikwidować źródło czadu. Po co robić sobie kłopot. Oznaczyłam laboratoryjnie karboksyhemoglobinę w krwi, ale nie ma kto zinterpretować nieprawidłowego wyniku. Należy zacząć głośno o tym mówić zamiast wyprowadzać się z mieszkań. Tak to robią ludzie. Sprawę badałam dwa lata. Aktualnie już ponad pół roku bada NSA. Może dożyję do wyroku.
M.B. | 28.01.2016, 12:01
To co napisała Pani Danuta Rysz jako komentarz miało miejsce także w Rzeszowie. O tym trzeba i należy mówić głośno, bo ludzie nie mają świadomości czym jest CZAD... CHODZI O TO, ŻE W PRZYPADKU PODTRUWANIA CZADEM NISZCZY SIĘ ŻYCIE I ZDROWIE OFIARY - co rzutuje na dalsze jej losy... W budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową w wyniku nieprawidłowego podłączenia spalin z piecyka gazowego sąsiadki na drugim piętrze do kanału wentylacyjnego łazienki mieszkania na parterze była raczona czadem przez lat ok. 17 kobieta dysponująca spółdzielczym - własnościowym prawem do lokalu. Organizm jej fiksował okrutnie - nie chodziła, nie jadła, nie spała, ciągle jej było niedobrze, puchła... Lekarze bezradnie rozkładali ręce. Kobieta zajęła się sama swoim zdrowiem i uczyła się oraz stosowała na sobie metody naturalne. Przez przypadek administrator budynku wykrył defekt z "czadem" i w tajemnicy przed "poszkodowaną" usunął. Było to ok. 5 lat temu. W międzyczasie dopadło ją zadłużenie czynszowe. Zarządca usiłował przejąć mieszkanie protokołem. Kobieta się sprzeciwiła i domagała się licytacji komorniczej - zgodnie z prawem. Komornik za niewielkie zadłużenie zlicytował mieszkanie. Kobieta będąc przekonana o szybkim zakończeniu egzystencji w związku ze złym stanem fizycznym ... sama wyprowadziła się z mieszkania ... by nabywca licytacyjny mógł zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. A nabywca nie wprowadzając się do niego sprzedał je za kwotę o 56 tys. zł. wyższą aniżeli zapłacił za nie.
Kobieta nie umarła, ma się coraz lepiej ... dzięki temu, że wzięła sprawy swojego zdrowia w swoje ręce. Zasiliła tylko grono bezdomnych.
Nikt nie czuł się winny w związku z zaistniałym stanem rzeczy. NIKT NIE PONIÓSŁ ZA NIC KARY. Po prostu kobieta sama jest sobie winna, że zamieszkała w "feralnym" mieszkaniu...
Danuta Rysz | 28.01.2016, 12:33
Dziękuję. U mnie też wszystko zmierza w tym kierunku. Administrator odgraża się mimo, że nie jest właścicielem sąsiedniego mieszkania od 2012r. Straszy prawnikami i sądami. Mój pełnomocnik działa kiepsko. Chyba zapakuję segregator z ośmioma teczkami w sprawie i wyślę osobiście do NSA. Jestem truta systematycznie, a mieszkam sama. Sprawa wymaga szybkiego działania. Pozdrowienia dla sympatycznego województwa rzeszowskiego (mojego męża).
M.B. | 28.01.2016, 15:49
CZAD = TLENEK WĘGLA to GAZ DUSZĄCY. Prof. dr hab. med. Janusz Pach w książce "DOMOWY PORADNIK MEDYCZNY" pod redakcją prof. dra. hab. med. Kazimierza Janickiego WYJAŚNIA INTERPRETACJĘ stężenia karboksyhemoglobiny we krwi i podaje objawy chorobowe. Pouczająca naukowa publikacja http://www.forumzdrowia.pl/id,612,art,8582,ptitle,gazy-duszace.htm. POLECAM. Każdą poważną usterkę techniczną z dziedziny zarządzania budynkiem np. wadliwe podłączenie spalin ... itp. NALEŻY ZGŁOSIĆ DO POWIATOWEGO LUB WOJEWÓDZKIEGO NADZORU BUDOWLANEGO by przyjechali, zobaczyli i wyciągnęli konsekwencje służbowe względem zarządcy / administratora ... Inspektorat Nadzoru Budowlanego może ukarać finansowo zarządcę za "złe" administrowanie budynkiem. Prawo budowlane mówi o corocznych, obowiązkowych przeglądach stanu technicznego instalacji i urządzeń gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) - art. 62.1. Prawa Budowlanego. Najchętniej zaprosiłabym Panią Danutę Rysz do osobistego kontaktu - tylko nie wiem jak to zrobić ... - BO CZAD JEST NIEWIDZIALNYM ZABÓJCĄ ... i bardzo trudno jest osobie trutej samej sobie poradzić z fiksującym organizmem ... i z brakiem zrozumienia ... oraz z tym, że przepisy nawołują do przestrzegania prawa ... a czasami ma się to nijak do rzeczywistości... Życzę wszystkiego co najlepsze i dużo dobrego zdrowia - bo jest ono konieczne jak się chce dochodzić swoich racji ... i sprawiedliwego orzeczenia sądu a nie tylko wyroku. Bardzo współczuję Pani bycia ofiarą trucia śmiercionośnym czadem. Pozdrawiam serdecznie.
Danuta Rysz | 28.01.2016, 16:27
Sprawę przedstawiłam na zdjęciach i nagraniu video na moim facebooku. Mogę zaprosić Pana do grona moich znajomych. Mój adres mailowy: drysz49@wp.pl.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Rozwiązania, które pomogą Ci utrzymać porządek wokół nieruchomości»

Porządek wokół nieruchomościSprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... Czytam więcej »


Jaki piec (kocioł) gazowy wybrać? »

Zdalne sterowanie i regulowanie zestawami do podnoszenia ciśnienia wody »

kociol gazowy kondensacyjny w kuchni poradnik doboru pomp
Właśnie jesteś na etapie wyboru kotła do budynku lub domu i im więcej czytasz tym mniej wiesz? Poznaj kotły kondensacyjne. Oszczędność i... Chcę wiedzieć »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i energooszczędną eksploatację. Z pomocą... czytam więcej »


Czy place zabaw wracają? Zobacz, jak rozbudować plac zabaw na osiedlu! »

Place zabaw na osiedluPlac zabaw to ważny punkt osiedla, szczególnie ważny dla najmłodszych mieszkańców i ich rodziców. Tutaj zawiązują się przyjaźnie, toczą się rywalizacje, powstają nowe historie i... Czytam więcej »


Co postawić zamiast wiaty śmietnikowej?

Wiaty śmietnikoweBiorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę... Czytam więcej »


Czy warto zainwestować w pompy ciepła?

Dobudowa windy w bloku - ile to kosztuje?

pompy cieplne Brak windy w budynku
Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej stosowane w budownictwie wielorodzinnym. Ich fenomen polega na tym, że wykorzystując energię odnawialną skumulowaną w powietrzu, gruncie czy wodach gruntowych, prowadzą do... Czytam więcej »

Z powodzeniem sprawdzają się w budynkach mieszkalnych, hotelach, obiektach publicznych, budynkach przemysłowych i sportowych. Wszystkie "windy" od udźwigu... czytam więcej»


Jaki wybrać ciepłomierz?

Zimne kaloryferyCiepłomierz zlicza zużytą energię cieplną, a jego wskazania stanowią podstawę rozliczeń odbiorcy energii z dostawcą. Współczesne ciepłomierze posiadają niewielkie rozmiary i...... Czytam więcej »


Dezynfekcja termiczna instalacji - co zastosować i jak zabezpieczyć instalację wodną?

Czym wyczyścić części wspólne i elewację nieruchomości? »

dezynfekcja wody w instalacji Czyszczenie części wspólnych
Często mówimy „woda to życie”, ale woda w pewnych warunkach może również nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia... czytam dalej »

Sprawne działanie urządzeń do utrzymania porządku wokół i wewnątrz elewacji to połowa sukcesu. Do tego dochodzi wydajność, energooszczędność i... chcę wiedzieć więcej»


Jak wykorzystać energię cieplną przyrody?

Pompy ciepła ogrzewanie z naturąEnergia odnawialna jest bezpłatnym i niewyczerpalnym źródłem energii, a pompy ciepła są wspaniałym rozwiązaniem, by je efektywnie wykorzystywać. W ten sposób można być nie tylko bardziej niezależnym, ale także... zobacz, jakie rozwiązanie wybrać  »


Kotły gazowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jak odczytać liczniki u mieszkańców podczas epidemii koronawirusa?

Ciepła woda użytkowa odczyt liczników wody

Gazowe kotły kondensacyjne to wysokiej klasy urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji c.o. jak i do przygotowania c.w.u. Kotły te nadają się zarówno do... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Z pomocą przychodzą liczniki z odczytem radiowym i ... chcę wiedzieć jak »


Jaki wybrać program do zarządzania nieruchomościami?

Programy do zarządzania nieruchomościamiDynamiczny postęp w technologii komputerowej i infor­matyce spowodował, że komputer z odpowiednim opro­gramowaniem stał się podstawowym narzędziem pracy prak­tycznie każdego zarządcy nieruchomości... Czytam więcej »


System detekcji gazów w garażach i parkingach podziemnych »
Programy wspomagające pracę zarządców nieruchomości - podpowiadamy co wybrać »
Detektory gazów w garażach Program dla zarzadcy
Garaże są narażone nie tylko na pożary, ale też na wzrost stężenia substancji szkodliwych ze spalin oraz wycieki paliwa gazowego... czytam więcej » Koronawirus, który opanował niemal cały świat, zmusza rządzących do wprowadzania pewnych restrykcji. Firmy, instytucje, organizacje zaczynają funkcjonować jakby na nowych zasadach. Część firm postawiła... czytam dalej »

Oto sposób na monitoring budynku lub osiedla?
Gdzie ubiegać się o pożyczkę termomodernizacyjną? »
monitoring osiedla i budynku pożyczka termomodernizacyjna
Czy obecnie ochrona jest skuteczna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony w sektorze ochrony pracuje więcej ludzi niż w policji, wojsku i straży miejskiej razem... czytam więcej » Preferencyjne finansowanie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków... zobacz przewidywane koszty pożyczki»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Zabezpieczenie garażu przed czadem i gazem LPG »
Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »
parkingi wielopoziomowe Sprzątanie po psie
Nowoczesne budynki o wysokim standardzie to obiekty z wbudowanymi garażami. Ze względu na konieczność zapewnienia ich odpowiedniej wentylacji, co jest regulowane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych... czytaj dalej »

Oroblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Jak możemy pomóc właścicielom czworonogów(...) czytam dalej »Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Administrator 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rozliczanie fundusz remontowego
  • - Przeglądy techniczne po nowemu
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY numer "Administrator i Menedżer Nieruchomości"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...

Produkty i technologie

Wyświetleń: 12573|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11722|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl