CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Czad zbiera śmiertelne żniwo

Redakcja Administratora  |  20.01.2016  |  6
Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych
Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych
rex

Tylko przez pierwsze 12 dni tego roku przez zatrucie tlenkiem węgla zginęło 16 osób, 518 zostało poszkodowanych a strażacy interweniowali już 632 razy. Wynika z danych zebranych przez Państwową Straż Pożarną.

- Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, niezależnie od naszego wzroku czy węchu, nie zobaczymy go i nie poczujemy. Dlatego żeby zwiększyć bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych, a nawet sąsiadów od wielu lat promujemy i zachęcamy każdego, aby mieszkanie lub dom wyposażyć w czujkę tlenku węgla – mówi newsrm.tv Paweł Frątczak, starszy brygadier, rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Jest to niewielkie urządzenie, które wystarczy w odpowiedni sposób zamontować. W przypadku nawet niewielkiej emisji tlenku węgla sygnalizuje sygnałem akustyczny o bardzo wysokiej częstotliwości i ostrzega nas o tym, że coś jest nie tak. Kiedy taki sygnał dochodzi, przede wszystkim, powinniśmy jak najszybciej otworzyć okna, zrobić przeciąg, opuścić pomieszczenie oraz wezwać osobę, która może stwierdzić co w naszym piecu, kominku czy kuchence nie jest tak.

Jak pokazują badania świadomość społeczna dotycząca tlenku węgla nadal jest niewielka. Blisko 80% Polaków posiada w domu urządzenia zasilane paliwem organicznym takim, jak gaz ziemny, drewno czy węgiel i prawie 2/3 (60%) nie zdaje sobie sprawy, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla. Wynika z badania „Honeywell Safety Index”.

Tlenek węgla to wysoce toksyczna substancja, która po wniknięciu do organizmu człowieka może spowodować w nim poważne zmiany, a nawet doprowadzić do śmierci jednostki. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych. Starszy Brygadier Paweł Frątczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej podkreśla: „Leczenie zatruć tlenkiem węgla jest niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest aby do nich nie dopuszczać”.

Wśród najczęstszych przyczyn zatrucia czadem wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych, a także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie. Ze względu na to, że tlenek węgla jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły, a większość objawów nie jest bezpośrednio kojarzona z zatruciem, wykrycie podwyższonego stężenia CO w powietrzu jest trudne i wymaga sporo czasu. Do objawów zaczadzenia zalicza się zawroty i bóle głowy, nudności, a w poważniejszych przypadkach utratę przytomności czy nawet śmierć.

Zadbaj o odpowiednią wentylację

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest konieczne we wszystkich pomieszczeniach, w których usytuowane są urządzenia zasilane paliwem organicznym. Bez właściwego dopływu tlenu proces spalania może bowiem skutkować emisją tlenku węgla.

Przede wszystkim nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, kominów i przewodów kominowych – ten często powtarzany błąd może bowiem prowadzić do śmiertelnych konsekwencji. Od czasu do czasu należy również skontrolować przepustowość tych sprzętów. Jak to zrobić? Wystarczy położyć dłoń lub kawałek papieru na lub przed urządzeniami oraz spróbować wyczuć przepływ powietrza. Ważne jest również wyeliminowanie kurzu, który zgromadził się na sprzętach.

Rozszczelnij okna

Uszczelnione i zamknięte okna przyczyniają się do wzrostu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach. Wymieniając okna należy więc zwrócić uwagę na obecność otworów, które zapewnią stały dostęp świeżego powietrza. Aby zredukować ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji należy regularnie wietrzyć swój dom lub mieszkanie – zamknięte okna mogą bowiem zakłócać prawidłową wentylację.

Pamiętaj o prawidłowym korzystaniu z urządzeń grzewczych

Stare i zaniedbane urządzenia grzewcze również mogą być źródłem emisji czadu. Należy więc korzystać tylko ze sprawnych pieców i kuchenek oraz regularnie sprawdzać ich wydajność. Wszelkie wadliwe instalacje należy natychmiastowo zastąpić nowymi. Ważne jednak, aby wszystkie te działania były wykonywane przez specjalistów, a czyszczenie i konserwacja urządzeń przebiegały zgodnie z instrukcją producenta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika tlenku węgla?

Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwala zminimalizować ryzyko emisji tlenku węgla. Jednak w celu zapewnienia domownikom kompleksowej ochrony przed zaczadzeniem należy zamontować czujnik tlenku węgla. Głównym zadaniem tego urządzenia jest stałe monitorowanie stężenia CO w powietrzu. Jeśli w pomieszczeniu określony poziom tlenku węgla zostanie przekroczony, czujnik natychmiast uruchamia bardzo głośny alarm dźwiękowy. Co istotne, alarm ten powinien być generowany na długo zanim stężenie czadu osiągnie poziom szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, dając w ten sposób domownikom czas na podjęcie działań naprawczych. W przeciwieństwie do powszechnego założenia, które jest niestety podzielane przez 11% Polaków przebadanych w ramach „Honeywell Safety Index”, większość czujników dymu nie jest w stanie wykryć tlenku węgla. Dlatego odpowiedni wybór i instalacja czujników przeznaczonych do monitorowania obecności i poziomu stężenia CO jest tak ważne dla zdrowia domowników.

Przy wyborze czujnika należy kierować się przede wszystkim jego jakością potwierdzoną atestami i certyfikatami. Zapewnia to maksymalny poziom ochrony przed niebezpieczeństwem oraz gwarantuje zgodność ze standardami światowymi. Kupując czujnik należy również zwrócić uwagę, czy został on wytworzony w oparciu o europejską i polską normę EN50291-1 i EN50291-2 i posiada atest wydany przez niezależne europejskie laboratorium badawcze takie, jak BSI.

Więcej informacji na temat kampanii Czadowe Domy oraz porad, jak uchronić się przed zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla znajduje się na stronie www.czadowedomy.pl.

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

(6)
Danuta Rysz | 28.01.2016, 08:40
W Gostyniu i w Piaskach żadna z odpowiedzialnych instytucji oraz kominiarze nie przejmują się czadem. Przecież tego nie widać. Lepiej wysłać petenta do psychiatry, niż zlikwidować źródło czadu. Po co robić sobie kłopot. Oznaczyłam laboratoryjnie karboksyhemoglobinę w krwi, ale nie ma kto zinterpretować nieprawidłowego wyniku. Należy zacząć głośno o tym mówić zamiast wyprowadzać się z mieszkań. Tak to robią ludzie. Sprawę badałam dwa lata. Aktualnie już ponad pół roku bada NSA. Może dożyję do wyroku.
Danuta Rysz | 28.01.2016, 08:41
W Gostyniu i w Piaskach żadna z odpowiedzialnych instytucji oraz kominiarze nie przejmują się czadem. Przecież tego nie widać. Lepiej wysłać petenta do psychiatry, niż zlikwidować źródło czadu. Po co robić sobie kłopot. Oznaczyłam laboratoryjnie karboksyhemoglobinę w krwi, ale nie ma kto zinterpretować nieprawidłowego wyniku. Należy zacząć głośno o tym mówić zamiast wyprowadzać się z mieszkań. Tak to robią ludzie. Sprawę badałam dwa lata. Aktualnie już ponad pół roku bada NSA. Może dożyję do wyroku.
M.B. | 28.01.2016, 12:01
To co napisała Pani Danuta Rysz jako komentarz miało miejsce także w Rzeszowie. O tym trzeba i należy mówić głośno, bo ludzie nie mają świadomości czym jest CZAD... CHODZI O TO, ŻE W PRZYPADKU PODTRUWANIA CZADEM NISZCZY SIĘ ŻYCIE I ZDROWIE OFIARY - co rzutuje na dalsze jej losy... W budynku zarządzanym przez spółdzielnię mieszkaniową w wyniku nieprawidłowego podłączenia spalin z piecyka gazowego sąsiadki na drugim piętrze do kanału wentylacyjnego łazienki mieszkania na parterze była raczona czadem przez lat ok. 17 kobieta dysponująca spółdzielczym - własnościowym prawem do lokalu. Organizm jej fiksował okrutnie - nie chodziła, nie jadła, nie spała, ciągle jej było niedobrze, puchła... Lekarze bezradnie rozkładali ręce. Kobieta zajęła się sama swoim zdrowiem i uczyła się oraz stosowała na sobie metody naturalne. Przez przypadek administrator budynku wykrył defekt z "czadem" i w tajemnicy przed "poszkodowaną" usunął. Było to ok. 5 lat temu. W międzyczasie dopadło ją zadłużenie czynszowe. Zarządca usiłował przejąć mieszkanie protokołem. Kobieta się sprzeciwiła i domagała się licytacji komorniczej - zgodnie z prawem. Komornik za niewielkie zadłużenie zlicytował mieszkanie. Kobieta będąc przekonana o szybkim zakończeniu egzystencji w związku ze złym stanem fizycznym ... sama wyprowadziła się z mieszkania ... by nabywca licytacyjny mógł zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe. A nabywca nie wprowadzając się do niego sprzedał je za kwotę o 56 tys. zł. wyższą aniżeli zapłacił za nie.
Kobieta nie umarła, ma się coraz lepiej ... dzięki temu, że wzięła sprawy swojego zdrowia w swoje ręce. Zasiliła tylko grono bezdomnych.
Nikt nie czuł się winny w związku z zaistniałym stanem rzeczy. NIKT NIE PONIÓSŁ ZA NIC KARY. Po prostu kobieta sama jest sobie winna, że zamieszkała w "feralnym" mieszkaniu...
Danuta Rysz | 28.01.2016, 12:33
Dziękuję. U mnie też wszystko zmierza w tym kierunku. Administrator odgraża się mimo, że nie jest właścicielem sąsiedniego mieszkania od 2012r. Straszy prawnikami i sądami. Mój pełnomocnik działa kiepsko. Chyba zapakuję segregator z ośmioma teczkami w sprawie i wyślę osobiście do NSA. Jestem truta systematycznie, a mieszkam sama. Sprawa wymaga szybkiego działania. Pozdrowienia dla sympatycznego województwa rzeszowskiego (mojego męża).
M.B. | 28.01.2016, 15:49
CZAD = TLENEK WĘGLA to GAZ DUSZĄCY. Prof. dr hab. med. Janusz Pach w książce "DOMOWY PORADNIK MEDYCZNY" pod redakcją prof. dra. hab. med. Kazimierza Janickiego WYJAŚNIA INTERPRETACJĘ stężenia karboksyhemoglobiny we krwi i podaje objawy chorobowe. Pouczająca naukowa publikacja http://www.forumzdrowia.pl/id,612,art,8582,ptitle,gazy-duszace.htm. POLECAM. Każdą poważną usterkę techniczną z dziedziny zarządzania budynkiem np. wadliwe podłączenie spalin ... itp. NALEŻY ZGŁOSIĆ DO POWIATOWEGO LUB WOJEWÓDZKIEGO NADZORU BUDOWLANEGO by przyjechali, zobaczyli i wyciągnęli konsekwencje służbowe względem zarządcy / administratora ... Inspektorat Nadzoru Budowlanego może ukarać finansowo zarządcę za "złe" administrowanie budynkiem. Prawo budowlane mówi o corocznych, obowiązkowych przeglądach stanu technicznego instalacji i urządzeń gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) - art. 62.1. Prawa Budowlanego. Najchętniej zaprosiłabym Panią Danutę Rysz do osobistego kontaktu - tylko nie wiem jak to zrobić ... - BO CZAD JEST NIEWIDZIALNYM ZABÓJCĄ ... i bardzo trudno jest osobie trutej samej sobie poradzić z fiksującym organizmem ... i z brakiem zrozumienia ... oraz z tym, że przepisy nawołują do przestrzegania prawa ... a czasami ma się to nijak do rzeczywistości... Życzę wszystkiego co najlepsze i dużo dobrego zdrowia - bo jest ono konieczne jak się chce dochodzić swoich racji ... i sprawiedliwego orzeczenia sądu a nie tylko wyroku. Bardzo współczuję Pani bycia ofiarą trucia śmiercionośnym czadem. Pozdrawiam serdecznie.
Danuta Rysz | 28.01.2016, 16:27
Sprawę przedstawiłam na zdjęciach i nagraniu video na moim facebooku. Mogę zaprosić Pana do grona moich znajomych. Mój adres mailowy: drysz49@wp.pl.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

Czy dla spółdzielni i wspólnot gaz może być tańszy?

Zamów bezpłatną wizytę konsultanta i osusz swój dom lub budynek ▼

niższa cena gazu Osuszanie ścian budynku
Czy w sytuacji gdy ceny gazu idą w górę, masz pewność, że Twoje stawki nie wzrosną w trakcie trwania... czytam więcej »

Wystarczy, że zostawisz do siebie kontakt, a Konsultant skontaktuje się z Tobą. Podczas kontaktu zostanie ustalony dogodny dla Ciebie termin nieodpłatnego badania zawilgocenia obiektu. W trakcie tej wizyty dowiesz się... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem wodomierzy - "nie mogę zastać mieszkańców "

Zima i obowiązki zarządcy odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście możemy sobie pomóc , dzięki czemu znacznie przyspieszymy ... chcę wiedzieć jak»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Głowice i zawory termostatyczne - jakie wybrać?
Czy wiesz, że możesz monitorować i sterować zestawami do podnoszenia ciśnienia wody»
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywają mieszkańcy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10822|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10398|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl