CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jak łatwo naprawić dach pokryty papą?» ‎
http://a001.administrator24.info/weber-hydroizolacje-bitumiczne/▲
Po zimie na dachach płaskich pokrytych papą mogą się pojawić widoczne pęknięcia, rysy czy pęcherze powietrza. Czy można naprawić mniejsze i większe...
Kategorie: naprawa dachu, dachy płaskie, powłoka uszczelniająca weber, papa dachowa, punktowa naprawa dachu

Przed demografią i globalizacją nie ma ucieczki

Sabina Augustynowicz  |  25.01.2016
Globalizacja procesów gospodarczych, standardy energooszczędności,  które zaczną obowiązywać po 2020 roku  również w budownictwie mieszkaniowym, wywołają zmiany na rynku deweloperskim i zarządzania nieruchomościami - mówiono podczas konferencji w Łodzi
Globalizacja procesów gospodarczych, standardy energooszczędności, które zaczną obowiązywać po 2020 roku również w budownictwie mieszkaniowym, wywołają zmiany na rynku deweloperskim i zarządzania nieruchomościami - mówiono podczas konferencji w Łodzi
fot. archiwum własne

Zmiany demograficzne a rynek nieruchomości,  problemy prawne wynikające z nadmiernego rygoryzmu i uznaniowości decyzji Agencji Rynku Nieruchomości w znowelizowanej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego oraz problemy będące konsekwencją światowych  tendencji na rynku pracy – to tematy, które wywołały żywe zainteresowanie uczestników X Konferencji Rynku Nieruchomości, zorganizowanej przez PTEiDRN 22 stycznia w Łodzi.

- W zglobalizowanym świecie nie ma jednoznacznych odpowiedzi i rozwiązań nawet na pierwszy rzut oka prostych kwestii – mówił podczas inauguracyjnego wykładu prof. Marek Bryx. Problem polega na tym, że tzw. proste pytania dotyczą najczęściej styku wielu różnych przepisów prawa, gdyż rynek nieruchomości z natury swojej jest konglomeratem powiązanych ze sobą czterech podsystemów: obrotu nieruchomościami, finansowania nieruchomości, inwestowania w nieruchomości i zarządzania nieruchomościami.  

- Jest to – jak widać – kontynuował Marek Bryx – konglomerat działań, procedur, praw, a przede wszystkim interesów, wpisanych jako subrynek pomiędzy inne rynki. Żaden z sub rynków jednak nie istnieje sam dla siebie, chociaż na pierwszy rzut oka można by odnieść takie wrażenie. Inwestowanie nie jest celem samym w sobie, lecz ma dostarczyć inwestorowi powierzchni użytkowej lub deweloperowi powierzchni do sprzedaży i osiągnięcie zysku. Finansowanie z kolei ma dostarczyć instytucjom finansowym zyski, których nie osiągnięto by bez zainwestowania i obrotu nieruchomościami. Podsystem zarządzania również jest uzależniony od podsystemu inwestowania czy obrotu prawami własnościowymi.

W tym podsystemie – zarządzania nieruchomościami, na co dzień pojawiają się problemy nie do rozstrzygnięcia, bo wynikające np. z nieprzewidywalności i zmienności rynku, ale także braku odpowiedzi na pytania typu: czy inwestor nadbudowujący piętro w istniejącej kamienicy jest deweloperem i czy mieszkania w tejże nadbudowie podlegają ustawie o ochronie praw nabywcy, czy też nie.

Człowiek żyje dłużej niż mury

Wiele czasu podczas konferencji poświęcono problemom, wynikającym ze zmian demograficznych i konieczności dostosowania rynku mieszkaniowego do potrzeb seniorów.

- Zmiany demograficzne i emigracja młodych za granicę oraz lansowany coraz częściej inny sposób podejścia do zakupu mieszkania i wiązania się z bankiem kredytem hipotecznym na co najmniej ćwierć wieku sprawią, że rynek mieszkaniowy, by przetrwać, będzie musiał się zmienić – twierdzi Tomasz Błeszyński z Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości (PTEiDRN). W opinii Tomasza Błeszyńskiego, rynek potrzebuje gwałtownych zmian prawnych i podatkowych. Buble  legislacyjne, takie jak ustawa o ochronie praw lokatorów szkodzą rynkowi. Jak twierdzi Błeszyński, nadszedł czas na dobre rozwiązania w zakresie leasingu nieruchomości czy projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, gdyż nie ma co czekać na skutki niżu demograficznego, a należy pracować nad polityką senioralną, która jest wyzwaniem i dla deweloperów i dla zarządców nieruchomości, i dla pośredników w obrocie nieruchomościami.

Twierdzenie, że projekty senioralne – to przyszłość rynku nieruchomości, spotkały się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych na sali i znalazły odbicie w innych wykładach, w tym w wystąpieniu prof. Ewy Kucharskiej-Stasiak, mówiącej o długookresowych uwarunkowaniach rozwoju rynku nieruchomości.

Skutki globalizacji

– Globalizacja procesów gospodarczych, standardy energooszczędności,  które zaczną obowiązywać po 2020 roku  również w budownictwie mieszkaniowym, wywołają zmiany na rynku deweloperskim i rynku zarządzania nieruchomościami i znaczący spadek popytu na rynku pracy w nieruchomościach – mówiła prof. Stasiak. Przyczyn tych tendencji upatruje ona w fakcie, że żyjemy w dobie nazywanej III rewolucją przemysłową, wywołaną komputeryzacją, automatyzacją, technologiami OZE a człowiek żyje dłużej niż czasami żyją mury. Siłą rzeczy więc zmniejsza się liczba nieruchomości do zarządzania przez ludzi.

W opinii prof. Stasiak, te tendencje spadkowe są charakterystyczne dla całego światowego rynku pracy. Pojawiło się w związku z tym nawet pojęcie społecznej stopy dyskontowej, co wskazuje na rosnące znaczenie kryteriów pozaekonomicznych. Prof. Kucharska – Stasiak, odnosząc się do rynku nieruchomości w kontekście spadku popytu na rynku pracy w tym sektorze, zwróciła również uwagę na konsekwencje spadku zapotrzebowania na siedziby dla firm, które z powodzeniem mogą prowadzić swoją działalność przez internet dla rynku nieruchomości komercyjnych.

Konkludując można by rzec, że zapowiadane zmiany będą nieuchronnie postępowały. Dlatego też warto już dziś pomyśleć, by naszym zwyczajem nie obudzić się  za późno i bijąc się masochistycznie w piersi parafrazować znane polskie przysłowie, że Polak i przed szkodą, i po szkodzie…

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Szkolenie: Rozliczanie ciepła i ciepłej wody w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Szkolenie dla wspólnot i spółdzielniPrzekazanie wiedzy i praktycznych wskazówek, jak przygotować budynek i lokale do indywidualnych rozliczeń: podstawowe wymagania zawarte w przepisach prawa, kontrole zużycia w budynku...
Chcę zobaczyć program szkolenia »


Dbałość o warunki mieszkaniowe w zasobach zarządzanych przez spółdzielnię»

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę? »

mieszkańcy spółdzielni Jaki grill ogrodowy
Okres wiosenno-letni warto poświęcić na naprawy i przeglądy nieruchomości po zimie. Zadbać o bezpieczeństwo miekszańców i ... czytam więcej »

Wspólne spotkania z rodziną i znajomymi przy grillu są bardzo popularnym sposobem na spędzanie czasu ... czytam więcej»


Głowice i zawory termostatyczne - jak to działa? »

Zimne kaloryferyTermostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu... Czytam więcej »


Dlaczego woda może się wlewać do piwnicy?

Jak otworzyć bramę pilotem i to bezpłatnie?

zalane piwnice Otwieranie bramy telefonem
Zaleganie wody w piwnicach jest utrapieniem. Właściciele domków jednorodzinnych z takim problemem muszą sobie radzić sami. Lokatorzy budynków (...) czytam dalej »

Bezpłatne, zdalne sterowanie bramą lub dowolnym urządzeniem elektrycznym za pomocą uprawnionego telefonu komórkowego lub stacjonarnego, z dowolnego miejsca na Ziemi, poprzez wysłanie... chcę wiedzieć więcej»


W jaki sposób pozbyć się osadów oraz rdzy z wody i rur?

Jak dbać o ruryWoda pochodząca z natury niesie w sobie ładunek rozpuszczonych w niej soli wapnia i magnezu. To dobrze , bo wapń i magnez to pierwiastki życia , najlepiej przyswajalne z surowej ... zobacz więcej »


Zarządco, przygotuj nieruchomość na zimę »

Problem z odczytem liczników - "nie mogę zastać mieszkańców "

Śnieg na dachu nieruchomości odczyt liczników wody
Zgodnie z ludową mądrością – lepiej jest zapobiegać niż naprawiać skutki zimowych uszkodzeń. Mimo że do zimy zostało jeszcze trochę czasu, warto zrobić ... Czytam więcej »

Jak ciężko jest wykonać odczyt licznika zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Na szczęście pomiar zużycia wody możemy ... chcę wiedzieć jak»


Powiedz „nie” umowom »

Orange flexŻegnajcie długoterminowe umowy! Pobierz aplikację Orange Flex, zainstaluj eSIM-a (lub zamów tradycyjną kartę SIM) i poczuj smak wolności. Wybierz swój Plan i zmieniaj go, kiedy chcesz. Bez okresu wypowiedzenia. Bez zobowiązań. Bez problemu.... Czytam więcej »


Pompa wodna - proste i wydajne rozwiązanie dla budownictwa »
System do tymczasowego przechowywania odpadów - jaki wybrać? »
Użycie pompy w budownictwie mieszkaniowym System segregacji odpadów
Urządzenia zapewniają wysoką oszczędność energii w sektorach zastosowań domowych i mieszkaniowych, takich jak ogrzewanie i klimatyzacja, zaopatrzenie w wodę, zwiększanie ciśnienia, nawadnianie ogrodów, ... czytam więcej » Dyskusje dotyczące nowych zasad segregacji śmieci nie cichną. Od 1 stycznia mieszkańców wielu polskich miejscowości powitały nie tylko podwyżki, lecz także obowiązek dzielenia... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Ocieplenie budynku -  jaki styropian wybrać »
Detektory gazów w garażach podziemnych Jaki styropian zastosować
Ciągła kontrola stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu ... czytam więcej » Poznaj różne rodzaje oraz właściwości płyt styropianowych i dobierz do potrzeb swojego budynku... czytam dalej»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami?

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku mieszkalnym»
Seminaria dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - dowiedz się więcej »
efektywność energetyczna Szkolenia i seminaria
Odnowa budynków mieszkalnych to wyzwanie zarówno dla zarządców nieruchomości, jak i lokatorów. Stare, nieestetyczne budynki i kamienice często potrzebują kosztownychj (...) czytaj dalej »

Odbiory lokali mieszkalnych oraz usługowych według warunków technicznych wykonania i odbioru robót (...) czytam dalej »


Chcesz usunąć szkodę po pożarze lub zalaniu? Zamów bezpłatne oględziny »

Usuwanie szkód po pożarze i zalaniu

W przypadku zalania domów w technologii szkieletowej występuje bezwzględna konieczność przeprowadzenia specjalistycznych prac osuszających. Osuszane budynki przy użyciu technologi osuszania kondensacyjnego (...) Czytam więcej »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
1-2/2020

Aktualny numer:

Administrator 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Rynek nieruchomości 2019 – analiza
  • - Grunt na własność – postulaty zmian
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 11442|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 11012|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl