CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 9/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Przed demografią i globalizacją nie ma ucieczki

Sabina Augustynowicz  |  25.01.2016
Globalizacja procesów gospodarczych, standardy energooszczędności,  które zaczną obowiązywać po 2020 roku  również w budownictwie mieszkaniowym, wywołają zmiany na rynku deweloperskim i zarządzania nieruchomościami - mówiono podczas konferencji w Łodzi
Globalizacja procesów gospodarczych, standardy energooszczędności, które zaczną obowiązywać po 2020 roku również w budownictwie mieszkaniowym, wywołają zmiany na rynku deweloperskim i zarządzania nieruchomościami - mówiono podczas konferencji w Łodzi
fot. archiwum własne

Zmiany demograficzne a rynek nieruchomości,  problemy prawne wynikające z nadmiernego rygoryzmu i uznaniowości decyzji Agencji Rynku Nieruchomości w znowelizowanej ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego oraz problemy będące konsekwencją światowych  tendencji na rynku pracy – to tematy, które wywołały żywe zainteresowanie uczestników X Konferencji Rynku Nieruchomości, zorganizowanej przez PTEiDRN 22 stycznia w Łodzi.

- W zglobalizowanym świecie nie ma jednoznacznych odpowiedzi i rozwiązań nawet na pierwszy rzut oka prostych kwestii – mówił podczas inauguracyjnego wykładu prof. Marek Bryx. Problem polega na tym, że tzw. proste pytania dotyczą najczęściej styku wielu różnych przepisów prawa, gdyż rynek nieruchomości z natury swojej jest konglomeratem powiązanych ze sobą czterech podsystemów: obrotu nieruchomościami, finansowania nieruchomości, inwestowania w nieruchomości i zarządzania nieruchomościami.  

- Jest to – jak widać – kontynuował Marek Bryx – konglomerat działań, procedur, praw, a przede wszystkim interesów, wpisanych jako subrynek pomiędzy inne rynki. Żaden z sub rynków jednak nie istnieje sam dla siebie, chociaż na pierwszy rzut oka można by odnieść takie wrażenie. Inwestowanie nie jest celem samym w sobie, lecz ma dostarczyć inwestorowi powierzchni użytkowej lub deweloperowi powierzchni do sprzedaży i osiągnięcie zysku. Finansowanie z kolei ma dostarczyć instytucjom finansowym zyski, których nie osiągnięto by bez zainwestowania i obrotu nieruchomościami. Podsystem zarządzania również jest uzależniony od podsystemu inwestowania czy obrotu prawami własnościowymi.

W tym podsystemie – zarządzania nieruchomościami, na co dzień pojawiają się problemy nie do rozstrzygnięcia, bo wynikające np. z nieprzewidywalności i zmienności rynku, ale także braku odpowiedzi na pytania typu: czy inwestor nadbudowujący piętro w istniejącej kamienicy jest deweloperem i czy mieszkania w tejże nadbudowie podlegają ustawie o ochronie praw nabywcy, czy też nie.

Człowiek żyje dłużej niż mury

Wiele czasu podczas konferencji poświęcono problemom, wynikającym ze zmian demograficznych i konieczności dostosowania rynku mieszkaniowego do potrzeb seniorów.

- Zmiany demograficzne i emigracja młodych za granicę oraz lansowany coraz częściej inny sposób podejścia do zakupu mieszkania i wiązania się z bankiem kredytem hipotecznym na co najmniej ćwierć wieku sprawią, że rynek mieszkaniowy, by przetrwać, będzie musiał się zmienić – twierdzi Tomasz Błeszyński z Powszechnego Towarzystwa Ekspertów i Doradców Rynku Nieruchomości (PTEiDRN). W opinii Tomasza Błeszyńskiego, rynek potrzebuje gwałtownych zmian prawnych i podatkowych. Buble  legislacyjne, takie jak ustawa o ochronie praw lokatorów szkodzą rynkowi. Jak twierdzi Błeszyński, nadszedł czas na dobre rozwiązania w zakresie leasingu nieruchomości czy projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, gdyż nie ma co czekać na skutki niżu demograficznego, a należy pracować nad polityką senioralną, która jest wyzwaniem i dla deweloperów i dla zarządców nieruchomości, i dla pośredników w obrocie nieruchomościami.

Twierdzenie, że projekty senioralne – to przyszłość rynku nieruchomości, spotkały się z dużym zainteresowaniem zgromadzonych na sali i znalazły odbicie w innych wykładach, w tym w wystąpieniu prof. Ewy Kucharskiej-Stasiak, mówiącej o długookresowych uwarunkowaniach rozwoju rynku nieruchomości.

Skutki globalizacji

– Globalizacja procesów gospodarczych, standardy energooszczędności,  które zaczną obowiązywać po 2020 roku  również w budownictwie mieszkaniowym, wywołają zmiany na rynku deweloperskim i rynku zarządzania nieruchomościami i znaczący spadek popytu na rynku pracy w nieruchomościach – mówiła prof. Stasiak. Przyczyn tych tendencji upatruje ona w fakcie, że żyjemy w dobie nazywanej III rewolucją przemysłową, wywołaną komputeryzacją, automatyzacją, technologiami OZE a człowiek żyje dłużej niż czasami żyją mury. Siłą rzeczy więc zmniejsza się liczba nieruchomości do zarządzania przez ludzi.

W opinii prof. Stasiak, te tendencje spadkowe są charakterystyczne dla całego światowego rynku pracy. Pojawiło się w związku z tym nawet pojęcie społecznej stopy dyskontowej, co wskazuje na rosnące znaczenie kryteriów pozaekonomicznych. Prof. Kucharska – Stasiak, odnosząc się do rynku nieruchomości w kontekście spadku popytu na rynku pracy w tym sektorze, zwróciła również uwagę na konsekwencje spadku zapotrzebowania na siedziby dla firm, które z powodzeniem mogą prowadzić swoją działalność przez internet dla rynku nieruchomości komercyjnych.

Konkludując można by rzec, że zapowiadane zmiany będą nieuchronnie postępowały. Dlatego też warto już dziś pomyśleć, by naszym zwyczajem nie obudzić się  za późno i bijąc się masochistycznie w piersi parafrazować znane polskie przysłowie, że Polak i przed szkodą, i po szkodzie…

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak łatwo naprawić dach pokryty papą? »

Masz problem z odczytem wodomierzy u lokatorów?

naprawa dachu papą odczyt liczników wody
Czy można naprawić mniejsze i większe defekty dachu bez korzystania z usług specjalistycznej ekipy? Czy też konieczna będzie wymiana całego... czytam więcej »

Jak ciężko jest zrobić spis liczników zużycia mediów wie tylko zarządca i osoby do tego wyznaczone. Możemy na szczęście sobie pomóc, dzięki czemu znacznie przyśpieszymy czas ... czytam więcej»


Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego?

Kotły jakie wybraćKotły dzielą się na (gazowe) kondensacyjne i konwencjonalne. W kotłach kondensacyjnych następuje kondensacja zawartej w spalinach pary wodnej (powstałej w wyniku spalania gazu), a odzyskana dzięki temu dodatkowa energia zostaje przekazana do instalacji c.o... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Ogrzewanie - automatyczne odpowietrzanie grzejników?

jak obniżyć rachunki za prąd Odpowietrzanie kaloryfera
Czy wiesz, że możesz oszczędzać na rachunkach za prąd w domu lub firmie? Wystarczy szybka (...) zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Gazy nagromadzone w grzejnikach mogą skutecznie zmniejszyć efektywność grzewczą, nie tylko urządzenia... czytam więcej»


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »

Dlaczego warto wiedzieć więcej o zarządzaniu nieruchomościami »

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu bloku lub wieżowca?

Studia dla zarządców Ocieplenie stropodachu
Zarządzanie nieruchomościami ma charakter interdyscyplinarny. Doradztwo, planowanie i nadzorowanie to tylko niektóre ... Czytam więcej »

Ceny energii grzewczej od lat rosną. Co możemy zrobić i gdzie szukać oszczędności, skoro nie mamy wpływu na poziom cen energii grzewczej... chcę wiedzieć ile to kosztuje»


Pojemniki podziemne na odpady - zobacz korzyści takiego rozwiązania »

Pojemniki podziemne na osiedlachPodstawową zaletą pojemników podziemnych jest oszczędność powierzchni i minimalizacja kosztów odbioru. Równie istotną zaletą tego typu pojemników jest estetyka, ponieważ jedynymi widocznymi dla otoczenia elementami systemu pojemników jest... Czytam więcej »


Jak zapewnić ciepłe grzejniki mieszkańcom?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
systemy odpowietrzania HVAC Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Utrzymywanie optymalnego ciśnienia w systemach HVAC może zwiększyć wydajność i poprawić długoterminową trwałość każdego typu instalacji. Zapewnienie, że system jest wolny od pozostałości zanieczyszczeń... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Dlaczego detektory gazów pełnią tak ważną rolę w wentylacji pomieszczeń zamkniętych?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Detektory gazów w garażach podziemnych Ogrzewanie gazem plynnym
Mikroprocesorowe, elektrochemiczne detektory DE-TOX służą do ciągłej kontroli stężenia poziomu tlenku węgla w garażach podziemnych, nadziemnych, kanałach rewizyjnych, przejazdach, tunelach i innych zamkniętych obiektach, w których istnieje ryzyko powstania nadmiernego stężenia trującego gazu. ... czytam więcej » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami - Interaktywna Administracja Nieruchomości»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Jak dobrze opomiarować i rozliczyć media»
Spadek ciśnienia wody w instalacji wodnej - co zrobić?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
W uzyskaniu oszczędności bardzo pomagają wszelkie narzędzia służące do pomiaru zużycia mediów: wody czy ciepła. Widząc, ile ich zużywamy, możemy lepiej(...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Na co zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu budynku? »

ubezpieczenie budynku

Bardzo istotne i jednocześnie problematyczne jest ustalenie wysokości sumy ubezpieczenia. Z prostego powodu – niedoszacowanie może skutkować (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »

Bezpłatny newsletter

masz wiadomość

 

Mamy dla Ciebie prezent

zapisz się na newsletter i otrzymuj
na bieżąco informacje
o nowościach naszego portalu,
a w prezencie otrzymasz

BEZPŁATNY PORADNIK
"Opomiarowanie i rozliczenie mediów"

Zapisuję się na newsletter

Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
9/2019

Aktualny numer:

Administrator 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowelizacja Ustawy o własności lokali
  • - Winda pod nadzorem
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10676|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10249|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl