CZYTELNIKU!

Pobierz pełny numer miesięcznika Administrator 7-8/2018

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dowiedz się, ile kosztuje docieplenie stropów i piwnic » ‎
https://derowerk.administrator24.info/▲
Zarządcy nieruchomości, rozważający termomodernizację stropów piwnic, napotykają szereg trudności. Jednak analiza dostępnych technologii pokazuje...
Kategorie: ocieplenie stropodachu, docieplenie piwnic, ocieplenie garaży, ocieplenie stropów, izolacja cieplna i akustyczna

Druga edycja szkolenia "Rozrachunki finansowe po nowemu"

 Redakcja  |  29.01.2016
Drugą edycję szkolenia "Rozrachunki po nowemu" poprowadzi Eugenia Śleszyńska
Drugą edycję szkolenia "Rozrachunki po nowemu" poprowadzi Eugenia Śleszyńska
Fot. AS

Druga edycja szkolenia pt.: "Rozrachunki finansowe po nowemu", porusza tematykę rozliczeń z właścicielami lokali po zmianie ustawy o własności lokali z dniem 29 sierpnia 2015, zmianie prawa podatkowego oraz według aktualnego orzecznictwa.

>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA <<

Data szkolenia: 19 lutego 2016

Miejsce szkolenia: Grupa MEDIUM, ul. Karczewska 18, 04-112 Warszawa

Godziny: 9.00-15.00

Cena uczestnictwa: 550 zł netto
Dla prenumeratorów "Administratora" OKAZJA: 400 zł netto

Zgłoszenia: Katarzyna Zaręba
tel. 22 512 60 83
kom. 501 333 717
faks 22 810 27 42
e-mail:

 

Szkolenie skierowane jest do specjalistów, jak:

 • służby finansowo-księgowe firm świadczących usługę zarządzania na zlecenie wspólnot mieszkaniowych
 • przedstawicieli firm prowadzących ewidencję rachunkową i rozrachunki wspólnot mieszkaniowych
 • zarządy wspólnot mieszkaniowych,
 • pracowników spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów i urzędów gminnych pełniących funkcje nadzoru właścicielskiego we wspólnotach mieszkaniowych
 • inne osoby zainteresowane tematyką sprawozdawczości finansowej i rozrachunków finansowych, w tym z właścicielami lokali po zmianie ustawy o własności lokali, oraz zagadnieniami podatkowymi.

>> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA <<

Szkolenie przeprowadzi mgr Eugenia Śleszyńska - znawca problematyki gospodarki finansowej wspólnot mieszkaniowych, autorka wielu książek i publikacji, m.in. książki „Gospodarka, rachunkowość, podatki i rozrachunki wspólnoty mieszkaniowej” (wyd. Wolters Kluwer)

Wykładowca uwzględni nowe przepisy prawa oraz najnowsze orzecznictwo i interpretacje podatkowe.

Program szkolenia

 1. Podstawa prawna rachunkowości wspólnoty mieszkaniowej według prawa i orzecznictwa.
 2. Skutki zmiany ustawy o własności lokali [obowiązującej od dnia 29 sierpnia 2015 r.] dla rozrachunków z właścicielami lokali oraz dla sprawozdawczości finansowej wspólnot mieszkaniowych.
 3. Czy pieniądze na rachunkach bankowych wspólnoty mieszkaniowej podlegają rozliczeniu finansowemu, także po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz po zbyciu lokalu?
 4. Co z funduszem remontowym w warunkach działania wspólnoty mieszkaniowej? Prawo, orzecznictwo, praktyka.
 5. Jak dokumentować i rozliczać odsprzedaż mediów do lokali właścicieli? Faktury czy rachunki? Prawo, orzecznictwo, praktyka.
 6. Rozrachunki finansowe wspólnoty mieszkaniowej z właścicielami lokali z tytułu wydatków na opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi – stan po zmianach w 2015 r. - ustawy o utrzymanie czystości porządku w gminach.
 7. Sprawozdanie finansowe za rok 2015 według prawa i najnowszego orzecznictwa – przygotowanie i zatwierdzenie. Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym skutki zmiany rozrachunków finansowych z właścicielami lokali? Jak i kiedy korygować sprawozdanie finansowe? Skutki korekty.
 8. Rozliczenia finansowe z właścicielami lokali wyniku finansowego netto według prawa i orzecznictwa.
 9. Rozrachunki publiczno-prawne wspólnoty mieszkaniowej z tytułu:
  - podatku dochodowego od osób prawnych;
  - podatku VAT;
  - opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 10. Odpowiedzialność wspólnoty mieszkaniowej:
  - z mocy prawa;
  - cywilnoprawna;
  - podatkowa;
  - karno-skarbowa.

Wybrane fragmenty wykładu

Korekta sprawozdania finansowego przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego

Według postanowień art. 54 ust. 1 ustawy o rachunkowości po momencie bilansowym, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego jest możliwe ujęcie nowych zdarzeń w księgach i zmiana sporządzonego sprawozdania finansowego. W tej sprawie ważne jest uzasadnienie przepisu, gdyż możliwość taka wystąpi w przypadku istotności zdarzenia gospodarczego, mającego wpływ na ustalenie wyniku finansowego.

Art. 54 ust. 1 u.o.r.

1.Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy.

Korekta sprawozdania finansowego za lata ubiegłe

Korekta sprawozdania finansowego lub sprawozdań finansowych za lata ubiegłe jest konieczna, gdy błędy sprawozdawcze są istotne dla wyniku finansowego. Przyjmuje się, że błędy sprawozdawcze z lat poprzednich to błędy wykryte w bieżącym okresie obrotowym; jeśli te błędy są istotne, to poprzednich sprawozdań finansowych nie można uznać za wiarygodne. Błędy wykryte po dniu bilansowym, już po zamknięciu ksiąg rachunkowych, oraz po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, nie mogą być poprawione w księgach okresu poprzedniego, w którym były popełnione.

Z uwagi na przepisy art. 54 ust.2 i 3 ustawy o rachunkowości ich korekta musi być odniesiona na zysk/stratę lat ubiegłych.

2. Jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, o których mowa w ust. 1, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymała.

3. Jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako „zysk (strata) z lat ubiegłych”.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarządzanie nieruchomościami - centrum wiedzy Akademia Rynku Nieruchomości »

Studia dla zarządcówAkademia Rynku Nieruchomości to centrum wiedzy stworzone dla osób związanych z rynkiem nieruchomości. W ramach Akademii przygotowaliśmy dla Państwa... Czytam więcej »


Jak usunąć nieprzyjemny zapach ze studzienek kanalizacyjnych?

Nieprzyjemny zapach z kanalizacjiNieprzyjemne zapachy wydobywające się ze studzienek kanalizacyjnych to problem nie tylko starych dzielnic, lecz często również nowo budowanych osiedli, które podłączane są do istniejącej infrastruktury... Czytam więcej »


Dowiedz się, jak poprawnie montować styropian?»

Montaż styropianu - jak to zrobić poprawnie Zamawiając usługę, mamy nadzieję, że zostanie ona wykonana poprawnie, jednak za słowami ... Czytam więcej »


Naprawa uszkodzonej elewacji - zobacz sprawdzone sposoby? »

Naprawa uszkodzonej elewacjiJeśli Twoja elewacja osypuje się lub pyli, oznacza to, że następuje początkowa faza spadku wytrzymałości ocieplenia. By zapobiec jej postępowaniu, należy zespoić i wzmocnić  (...) ... Czytam więcej »


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

Czy urzędy muszą odbierać e-faktury?

jak obniżyć rachunki za prąd Urząedy czy muszą przyjmować e-faktury
DOszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...)  zobacz, ile możesz oszczędzić » »

Przyjmowanie elektronicznych faktur w administracji staje się faktem. Jak polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z elektronicznego fakturowania w kontaktach z administracją? Czym jest rządowa Platforma... czytam więcej»


Jak pozbyć się problemu psich odchodów z trawnika »

Psie odchody na trawnikuProblem zanieczyszczonych przez psy trawników dotyczy wielu osiedli. Możemy pomóc właścicielom czworonogów (...) zobacz więcej »


Dom bez rachunków - teraz to możliwe »

Dom bez rachunkówInstalacje solarne przy pomocy kolektorów SUNEX zamieniają energię promieniowania słonecznego w ciepło użytkowe.  Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody... zobacz więcej »


Jakie wyposażenie osiedlowego placu zabaw wybrać?
Monitoring i sterowanie pompami z aplikacji »
Plac zabaw na osiedlu Aplikacja do monitoringu i sterowania pompami
Wraz z pierwszymi promieniami słońca coraz więcej dzieci bawi się na osiedlowych podwórkach. Jest to dobry moment, aby sprawdzić stan techniczny urządzeń zabawowych jeszcze ... czytam więcej» Aplikacja do monitoringu i sterowania zestawami podnoszenia ciśnienia to bezpieczny system oparty na internecie do monitorowania i zarządzania instalacjami pompowymi w spółdzielniach mieszkaniowych, firm zarządzających... czytam dalej »

Jak skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła?
Dlaczego opłaca się zasilać budynek gazem LPG? »
Indywiudalna temperatura dla każdego emitera ciepła Ogrzewanie gazem plynnym
Termostat pozwala użytkownikowi skorygować indywidualnie ustawienia temperatury dla każdego emitera ciepła (grzejniki płytowe, grzejniki łazienkowei itd.). W każdym pomieszczeniu właściwa temperatura! ... chcę wiedzieć » Twoje osiedle nie ma dostępu do gazu ziemnego? Wybierz sieć gazową zasilaną gazem płynnym:
- możliwość dofinansowania inwestycji
- indywidualne rozliczanie za zużyty gaz dla każdego lokalu
- bezobsługowe i czyste paliwo do ogrzewania, c.w.u. i gotowania...
Chcę wiedzieć ile to kosztuje»

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami»

Dobry Zarządca nieruchomości - opinie

Zarządca przecież odpowiada za funkcjonowanie nieruchomości, za wszystkie sprawy techniczne, formalne, i komunikacyjne. Aby czynić to efektywnie (...) Czytam więcej »


Termomodernizacja nieruchomości - zobacz najnowsze rozwiązania»
Zestawy do podnoszenia ciśnienia wody - który wybrać?
Oze-spoldzielnia Zestawy podnoszenia ciśnienia wody
Poznaj i wybierz kompleksowe rozwiązania ułatwiające i usprawniające proces administrowania wspólnotami lub spółdzielniami mieszkaniowymi, TBS-ami, współwłasnościami i (...) czytaj dalej »

W sieciach i instalacjach wodociągowych trzeba pogodzić dwa sprzeczne interesy – zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w każdym ich punkcie i (...) czytam dalej »


Prawidłowa księgowość i rozliczenia we wspólnocie mieszkaniowej. Jak ją zapewnić? »»

Księgowość we spólnocie

Nie wiedzieć czemu, dość powszechnym zjawiskiem jest przeświadczenie, że wspólnoty mieszkaniowe, o ile nie uzyskują przychodów z tzw. pożytków, nie muszą płacić podatków. To błędne myślenie może spowodować nierzadko przykre konsekwencje (...) Czytam więcej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Administrator24.info... dowiedz się więcej »
Jeżeli właściciele lokali przeznaczyli środki zgromadzone na funduszu remontowym na inny cel niż wcześniej deklarowany:
SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT - Nowoczesna naprawa rur kanalizacyjnych SZOTT to firma zajmująca się renowacją rur kanalizacyjnych metodą natryskową. Oferujemy także monitoring, czyszczenie, udrażnianie...
7-8/2019

Aktualny numer:

Administrator 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Gospodarowanie ciepłem
 • - Rachunek strat
Zobacz szczegóły

Produkty i technologie

Wyświetleń: 10537|Ocena: 1.5
Wyświetleń: 10105|Ocena: 1.0
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl